• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Wystawnie czy skromnie? Sprawdzamy, ile rodzice zapłacą za komunię dziecka

Ewa Palińska
6 maja 2017 (artykuł sprzed 7 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Rowerowe prezenty komunijne
Pozowane zdjęcia na klęczniku, z różańcem i książeczką, powoli odchodzą do lamusa. Dziś rodzice znaczenie chętniej zamawiają fotoreportaż z przygotowań do uroczystości oraz sesję w plenerze. Pozowane zdjęcia na klęczniku, z różańcem i książeczką, powoli odchodzą do lamusa. Dziś rodzice znaczenie chętniej zamawiają fotoreportaż z przygotowań do uroczystości oraz sesję w plenerze.

Kosztowne przyjęcia, drogie prezenty - panuje opinia, że uroczystości komunijne swoim rozmachem nierzadko przypominają małe wesela. Czy tak jest naprawdę? Ile kosztuje zorganizowanie przyjęcia, dlaczego dawne domówki zostały wyparte przez obiady w restauracji, czy konieczne są wystawne sukienki i sesje zdjęciowe w plenerze? Zapytaliśmy o to rodziców.Podczas organizowania przyjęcia komunijnego dla mojego dziecka za najważniejsze uważałe(a)m:

"Zastaw się, a postaw się" - to stare porzekadło zdaje się idealnie oddawać charakter obecnych komunii. Rodzice wydają oszczędności, a nawet biorą "chwilówki", żeby zorganizować jak najbardziej wystawną imprezę. Goście tymczasem prześcigają się w pomysłach i kupują (nierzadko na kredyt) wystawne prezenty. Przynajmniej taka panuje opinia...

Opłaty obowiązkowe?

Za udzielanie sakramentów Kościół katolicki opłat pobierać nie powinien. Niemałe koszty generuje jednak organizacja samej uroczystości - przystrojenie i sprzątanie kościoła, tzw. opłata ołtarza (prezent stanowiący podziękowanie za udzielenie sakramentu), kwiaty dla księży i katechetów, itp. Jako że coraz częściej księża decydują się na wynajęcie podwykonawców, którzy posprzątają i udekorują wnętrze profesjonalnie, taka "opłata za komunię" może wynosić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

- W kościele św. Teresy w Gdańsku do pierwszej komunii, razem z moim dzieckiem, przystąpią 23 osoby i każda z nich ma zapłacić 260 zł, w tym 50 zł za zdjęcia i 60 zł za nagranie dvd - zdradza Magdalena.
Podobnie ceny kształtują się na Jasieniu i Siedlcach (150 zł plus - opcjonalnie - dodatkowa opłata za zdjęcia i video), we Wrzeszczu zapłacimy 135 zł (bez zdjęć) a na Ujeścisku 140 zł (plus dodatkowo 50 zł za zdjęcia i film). Choć koszty wydają się uzasadnione, to jednak wielu rodziców tak wysoki rachunek przeraził.

- Kiedy ksiądz podał z ambony kwotę 150 zł myślałam, że się przejęzyczył - mówi Joanna z Siedlec. - Tym bardziej, że w naszej parafii do komunii przystępuje przeszło setka dzieci. Z tego, co mi wiadomo, niektórzy rodzice się zbuntowali i zamierzają zapłacić wyłącznie kilkadziesiąt złotych za pamiątkę, a inni postanowili wpłacić połowę żądanej przez księdza kwoty.
Są i tacy rodzice, którzy zachowaniem wspomnianej wcześniej grupy są...oburzeni.

- Zaprosić pełno ludzi na pokaz i wydać przeszło 100 zł na osobę w restauracji to potrafią, a do księdza pretensje mają. W kościele nie siedzimy przy ognisku i świeczkach, tylko przy zapalonym świetle, a prąd kosztuje. Podobnie jak sprzątanie, przystrojenie kościoła i upominki, będące wyrazem wdzięczności dla tych, którzy dziecko do komunii przygotowywali. Przestańmy wreszcie robić z tego uroczystość komercyjną i skoncentrujmy się na aspekcie duchowym, bo to on ma tutaj nadrzędne znaczenie - ripostuje Anna.
Udzielanie sakramentów jest bezpłatne, jednak opłaty związane z organizacją uroczystości są niemałe i wynoszą od stu do kilkuset złotych. Udzielanie sakramentów jest bezpłatne, jednak opłaty związane z organizacją uroczystości są niemałe i wynoszą od stu do kilkuset złotych.
Coraz mniej przepychu - coraz więcej oszczędności

W wielu parafiach już od lat dzieci przystępują do pierwszej komunii w albach. Choć panuje opinia, że rodzice stawiają na blichtr i przepych, są i tacy, którzy wydatki starają się zredukować do minimum.

- W klasie mojego syna tylko dwoje dzieci na dwadzieścioro sześcioro będzie miało nowe alby - mówi Marzena z Moreny. - Za używaną albę w idealnym stanie zapłaciłam 60 zł - nowa kosztowałaby mnie ok. 120 - dodaje.
Zobacz też: Moda komunijna dla dziewczynek. "Stawają na minimalizm i skromność"

Na klasykę i skromność stawia się również tam, gdzie księża dają w kwestii ubioru większe pole do popisu.

- W naszej parafii - pw. św. Brygidy w Gdańsku, dzieci idą w sukienkach i garniturach - opowiada Dorota. - Znalazłam dla córki fajną sukienkę przed kolanko i usłyszałam "dlaczego tak biednie?". Buciki kupiłam białe, ładne, wygodne i do wykorzystania potem... zdziwienie matek ogromne! Czemu nie lakierki na obcasie? - mówi.
Zdarza się również, że przepychu i ekstrawagancji nie chcą same dzieci.

- Córka dostała albę za darmo, po starszej kuzynce. Od innej dostała też sukienkę komunijną, w którą być może przebierze się podczas przyjęcia. Marzy mi się, żeby kupić jej jeszcze jakąś fajną sukienkę balową, ale ten pomysł córka skwitowała krótko: "mamo, nie wydziwiaj" - mówi Ewa, mama ośmioletniej Zosi.
Impreza w restauracji - dla jednych wygoda, dla innych konieczność

Kiedyś przyjęcia komunijne organizowało się w domach, a impreza w restauracji wydawała się ekstrawaganckim luksusem. Dziś coraz częściej zapraszamy gości na posiłek w lokalu, co bardzo często wynika nie tylko z wygody, ale i z konieczności.

- Mieszkanie wynajmujemy, stół mamy jedynie mały w kuchni, więc gdybyśmy chcieli zorganizować imprezę w domu, tylko dla najbliższej rodziny, nie mielibyśmy gości ani na czym, ani przy czym usadzić - mówi Mariola, mama Teosia i Leny. - Zaprosiliśmy nasze rodzeństwo z dziećmi, dziadków i chrzestnych, i uzbierało się 16 osób. Po mszy zaprosimy ich na skromny obiad i deser do małego bistro - dodaje.
Nie da się ukryć, że jest to również opcja znacznie wygodniejsza.

- Ja miałam komunię córki rok temu, w lokalu, i nie żałuję decyzji. Dużo mniej stresu, wszystko podane i posprzątane, a ja miałam czas po prostu dla gości - wspomina Emilia.
Za uroczystość w restauracji zapłacimy w Trójmieście od ok. 100 zł/os., dlatego rodzice coraz częściej szukają tańszej opcji poza jego granicami.

- Dzięki temu, że w kościele nie organizuje się już popołudniowego nabożeństwa (tak było jeszcze kilka lat temu, kiedy do komunii szła starsza córka), możemy po mszy zabrać rodzinę poza Trójmiasto - mówi Marzena z Suchanina, mama dziewięcioletniej Magdy. - Za obiad, deser i kolację w lokalu w Rumi zapłacimy 75 zł/os.
Cena będzie wyższa, jeśli nasze wymagania będą wykraczały poza podstawowy pakiet, na który najczęściej składają się: przystawki, zupa, danie główne i deser. Do tego tort, za który przyjdzie nam zapłacić od ok. 50 zł za kilogram.

- Córka wybrała tort w kształcie książki, którego cena wynosi 65 zł/kg. Dla 17 osób polecono nam zamówić tort trzykilogramowy, więc zapłacimy za niego ok. 200 zł - zdradza Marzena.
Jeśli jednak dopisze nam szczęście, możemy upolować znacznie tańszą ofertę.

- Kiedy tylko się powie, że chodzi o przyjęcie komunijne, restauratorzy podają ceny jak z kosmosu - mówi Dorota. - Znalazłam więc restaurację, która może nie wygląda najlepiej, ale ma dobre jedzenie - cena 42 zł za osobę, więc dla mnie bomba! Ciekawa jestem, jak to zostanie odebrane.
Ceny tortów są urozmaicone tak, jak ich rodzaje. Za tort w kształcie książki, dla ok. 17 osób (3 kg), w jednej z gdańskich cukierni zapłacimy ok. 200 - 250 zł. Ceny tortów są urozmaicone tak, jak ich rodzaje. Za tort w kształcie książki, dla ok. 17 osób (3 kg), w jednej z gdańskich cukierni zapłacimy ok. 200 - 250 zł.
Zdjęcia w studio, w plenerze, czy zwykła cyfrówka?

Pozowane zdjęcia na klęczniku, z różańcem i książeczką, powoli odchodzą do lamusa, choć taka opcja nadal znajduje się w ofercie wielu fotografów.

- Są studia fotograficzne klasyczne, takie jak kiedyś, ale szczerze mówiąc, patrząc na ich zdjęcia, są "starej" jakości - mówi Katarzyna. - Moim zdaniem lepiej skorzystać z usług jakiegoś freelancera, który zrobi lepsze zdjęcia, a nie zawsze ma studio - twierdzi Katarzyna.
Trend ten potwierdzają zamówienia składane w tym roku przez rodziców.

- Dzisiaj już się nie chodzi do fotografa w takim sensie, jak kiedyś, gdzie mogliśmy liczyć na studio, tło z kwiatkami i zero spontanu - mówi Monika Goldszmidt-CzarniakFemmePhoto. - Teraz robi się zdjęcia z przygotowań, sprzed kościoła (w kościele najczęściej nie można, ponieważ zgodę ma tylko jeden fotograf wyznaczony przez parafię), potem sesja w plenerze i/lub przyjęcie. Przynajmniej takie oczekiwania mają moi klienci w tym roku - opowiada.
Widełki cenowe trudno podać, ponieważ w internecie roi się od fotografów - samozwańców, którzy są w stanie wykonać zdjęcia nawet za kilkadziesiąt złotych. Jeśli jednak zależy nam na jakości, warto zwrócić się do profesjonalisty. Ten, za zdjęcia z przygotowań przed kościołem oraz z przyjęcia po mszy bądź krótką sesję plenerową (35-40 szt. w wersji elektronicznej) może skasować 350-500 zł. Jeśli zależy nam na drukowanych zdjęciach bądź pamiątkowej fotoksiążce, możemy zapłacić od 150 do kilkuset złotych więcej.

Nie wszyscy uważają jednak, że obecność fotografa jest konieczna.

- Mamy dobry aparat, więc po kościele i w restauracji zdjęcia będziemy robili sami - mówi Michał, którego syn przystąpi do pierwszej komunii w kościele Bożego Ciała na Morenie.

Miejsca

Zobacz także

Opinie (272) 8 zablokowanych

 • Ankieta mistrzowska (10)

  Nikt nie przewiduje, że rodzicom może zależeć na czymś innym niż pieniądze

  • 110 5

  • w tym kraju tylko zależy na pieniądzach
   nawet paliwo mamy droższe niż w DE
   pl zawsze na szczycie
   jak to się tu wszystko kręci, tego chyba nikt nie ogarnia

   • 7 1

  • Chrzanić te tandetne zwyczaje.

   Jak będę miał dziecko to do komunii nie pójdzie.

   • 18 6

  • Za komunię rodzice nie zapłacą NIC (6)

   Nie przypominam sobie żeby w kościele kazali płacić za przyjście czy za komunikant. Niestety, kolejny artykuł który kopie w Kościół i nas, wierzących.

   Portal na tym za dobrze nie wyjdzie, bo spadnie liczba odwiedzających....

   • 3 30

   • Nie strasz katoterrorysto.

    • 5 4

   • A czytałeś tekst? (3)

    Wyraźnie jest napisanie, ze nie za sakrament płaca rodzice, tylko za np. Sprzątanie i dekorowanie kościoła. To, ze tak jest, akurat łatwo potwierdzić - przejdź się do pierwszego lepszego kościoła.

    • 10 1

    • 150zl x 100 dzieci = 15000 zl (2)

     Sprzątanie kościoła tyle kosztuje? To rozumiem że całym rokiem jest syf i malaria?

     • 9 1

     • dekoracje ławek, ołtarza, pamiątki dla dzieci w oprawie, organista i sprątanie tego wszystkiego później to jest w cenie.

      • 1 1

     • komunia!!

      Na niedzielę też jest sprzątany kościół,to co na komunię jest sprzątany inaczej.Msza jest opłacona przez innych,którzy zamawiają ją w jakiejś intencji.Za mojego zmarłego brata,była właśnie odprawiana na mszy komunijnej.Powinno się tylko płacić za dary,które niosą dzieci i za kwiaty,bo dekoracje są przeważnie jest od lat ta sama tylko jakieś dodatkowe zmiany.

      • 2 1

   • Kościoły kasują za wszystko a na pogrzebach i slubach jeszcze z taką chodzą. Skończyłam z Kościołem, gro moich znajomych też i nic to w naszym życiu nie zepsuło.

    • 6 0

  • A godzina postoju przed kościołem 500zl

   • 3 0

 • Mój Kevin nie idzie do komuni! (11)

  Policzyłam ile każdy by dał w kopercie i nie zwróci się Komunia!

  • 55 27

  • Bo biedaków miałaś.

   • 11 5

  • Dobra wymówka

   Hehee

   • 6 0

  • i słusznie, po co mu ta komunia?

   • 7 5

  • Czy wiesz, co piszesz??? (7)

   Moja koleżanka z ławy szkolnej, też nie poszła z klasą do Komunii świętej i po prawie 50 latach od tego wydarzenia, napisała, że do dzisiaj pamięta ten dzień, gdy koleżanki i koledzy przystępowali do Komunii św, a ona stała pod murem kościoła i płakała, że nie może być z nami. Po 50 latach??? Czy zdajesz sobie sprawę z krzywdy, jaką wyrządzasz dziecku??? I ty śmiesz się nazywać kochającą MATKĄ???

   • 10 29

   • Weź się kobieto uderz w głowę...

    Może coś tam wróci na swoje miejsce

    • 10 3

   • To akurat bzdura jest, wina matki, że odpowiednio nie nauczyła dziecka

    że to wszystko to bzdury i syf : )

    • 5 1

   • Bralas leki?

    • 2 0

   • płakała, że nie idzie do komunii? raczej z żalu, że nie będzie nowego rowerka i zegarka, a dzisiaj iphona, tableta czy quada

    • 5 0

   • Wszyscy tacy katolicy jak Ci z katolickiej szkoły z lęborka... wystarczy przeczytać ankietę i wszystko jasne

    • 0 0

   • (1)

    Ludzie przecież to było dla jaj napisane haha

    • 1 0

    • Szkoda tylko, że NIE dla jaj można takie stwierdzenia usłyszeć w świecie rzeczywistym...

     • 0 0

 • POMOŻCIE... (23)

  nie wiem co lepsze dla mojej chrześnicy,wysokiej klasy laptopa kupic czy może w kopertę 5 tys dac i sama zdecyduje na co je wyda,jakies sugestje dajcie znac a może inne pomysły sa.

  • 26 77

  • (3)

   Jak laptop to tylko mac:) moze nowy iphone? Gotowka nie pochwali sie przy kolezankach jak gadzetem i od razu prestiz rosnie i notowania ida w gore!

   • 32 2

   • (1)

    5 koła? Chyba Euro! Nie bądź dziad hahahhaha! pokaż,że masz giest.

    • 48 2

    • Za 5 koła to moja dżesika ma suknię,niech robi furorę w kościele.

     • 28 2

   • apple... oj biedny jesteś... apple w europie jest mocno ograniczony co do możliwości...

    • 3 1

  • Ile?

   Chyba 500 zł miało być

   • 10 8

  • Hmmm (4)

   5000 to mało, ja daję w kopertę tak 7000 tyś.

   • 23 2

   • Chyba Kolumbijskich Peso

    • 13 1

   • też mało

    • 1 0

   • 7000 tys. = 7'000'000 = 7 milionów

    To masz gest, gruba ta koperta :-D

    • 6 0

   • Woow

    7000 x tys. = 7000000. To w starych czy nowych nominałach? buhaha

    • 0 0

  • Kup jej Majbacha !!!!

   • 21 0

  • Hm.... (4)

   My swojej kupiliśmy maka za 6.000 i jest zadowolona po dziś dzień. Dasz kasę to rozposci na bzdury .

   • 19 9

   • co to mak? pole z maryhą ? (2)

    • 3 1

    • makdonald chyba

     • 8 0

    • Mak z którego otrzymuje sie opium,widocznie nieźle dają bo fantazja ponosi.

     • 0 0

   • A mogłeś na słownik wydać...

    • 1 0

  • Ja proponuje od razu mieszkanie chrześnicy przepisać. A co tam, jak szaleć to szaleć.

   Ludzie powariowali...

   • 33 0

  • tylko 5 tys tak malo daj 10 tys jest juz lepiej i tak za wiecej sie najesz i wypijwsz kawy bedzie super do samego rana

   • 11 2

  • słabo- kup jej mieszkanie albo ziemię pod budowę domu na przyszlość

   a teraz quada, by miała czym dojeżdżać na tę działkę

   • 17 0

  • Polecam dla ciebie psychiatre on tobie pomoże

   • 4 1

  • ...

   Zainwestuj w wiedzę a sobie to już dla uciechy w wielkiego bolca w du...

   • 1 0

  • Serio? Ja bym się wstydził 5 tys w kopercie dawać. Kawalerke byś kupił a nie takie ochlapy dajesz... ;D

   • 7 0

  • te 5 tys to chyba na waciki wystarczy?

   • 0 0

 • Apostazja dla wszystkich (5)

  • 72 8

  • oni nie wiedzą co to apostazja (4)

   • 16 0

   • to dobrowolne poddanie się karze przez grzesznika przez chwilowe zawieszenie w kk (3)

    a nie wystąpienie z kk jak powszechnie sie uważa

    • 4 1

    • Chrzest załatwił sprawę od samego początku i apostazja nic nie daje.

     • 1 1

    • Bzdura to wypisanie się z kościoła porzucenie całkowite wiary itd (1)

     • 0 0

     • Daje dostajesz akt chrztu z tak jakby wypisem

      • 0 0

 • (5)

  Niby kosciol dla wiernych ale cennik navwszystko musi byc. No i fotograf wskazany przez parafie... Za ile wskazany? Zniechecajaca to jest ta katechetyczno-koscielna presja na rodzicow i subtelne szykany skierowane ku tym, co maja inne niz ksiadz i katechetka zdanie. Rodzice napedzaja szal ale nie az tak bardzo.

  • 53 10

  • zwykła sekta dla niepełnosprawnych umysłowo

   • 25 11

  • w naszej parafii ksiądz Proboszcz powiedział, że nie interesuje go fotograf, sprzątanie, kwiaty, pamiątki i inne. Jak sobie i za ile załatwimy tyle zapłacimy. On jest od przygotowania dzieci do komunii. Wspaniałe podejście. Jestesmy bardzo wdzięczni :)

   • 36 0

  • jaki cennik? nie umiesz czytać? kasa jest dla kogoś za ustrojenie i posprzątanie kościoła, fotograf jeden bo inaczej każdy przyprowadziłby 10 fotografów rodzinnych i byłoby jak na imprezie celebrytów, poza tym, nie wierzysz? nie korzystaj, są do wyboru inne wiary chrześijańskie

   • 7 9

  • Swiete słowa

   • 3 2

  • Kościół nie wymaga od rodziców aby Ci zapłacili fotografowi/filmującemu

   Nie ma przymusu. Niestety ale filmowanie jest drogie, "zrzuta" grupowa sprawia że jest taniej - zapytajcie znajomych ile kosztuje godzina filowania do ślubu :-). Można sfilmować samemu, jak się uzyska zgodę na filowanie - nigdy ze zgodą nie maiłem problemu, nikt nie żądał ode mnie pieniędzy ponieważ filmowałem swoje dzieci i gratis.

   Portal próbuje wmówić ludziom że księża organizują uroczystości tylko w celu zdobycia pieniędzy. Znacie księży i nikt mi nie wmówi że to bogata grupa. Jestem zdecydowanie bogatszy niż mój proboszcz, a co dopiero Ci szeregowi kapłani...

   • 5 7

 • ) (3)

  Rodzice sami napędzają tę machinę...komunia powinna być w wieku 20 lat świadomie,a taki 10 latek i tak jeszcze niewiele rozumie oprócz góry niepotrzebnych prezentów i chwalenia się nowym szajsfonem.Powinien być medalik,książka ew.rower.Ale oczywiście większość "musi" się pokazać....A jak pamiętam potem "bierzmowanie" dla 90% było pożegnaniem z kościołem.Potem tylko jakiś ceremonie jak trzeba...

  • 113 6

  • W wieku 20 lat to powinien być dopiero chrzest

   • 26 1

  • (1)

   Gdyby komunia była w wieku 20 lat, to przystąpiłoby do niej mniej niż połowa osób, które w tej chwili do niej podchodzą. I to pewnie i tak pod naciskiem rodziaców....

   • 14 1

   • Akurat rower od chrzestnych to taka tradycja ja kupuję indianę x pulser bo w sumie niech ma na lata. Sam pamiętam jak kiedyś cieszyłem się najbardziej właśnie z rowera

    • 0 0

 • (6)

  Najgorszy jest Kościół - ksiądz zbierający na cokolwiek, nawiedzona katechetka.... Nasz ksiądz pozwolił sobie kupic prezent juz teraz i mamy się na niego złożyć. Poza tym kościół mają przygotować i posprzątać rodzice, a nadwyżka ze składki pójdzie na nowe marmury. Drugiego dziecka do komunii juz nie poślę.

  • 52 32

  • ja bym i pierwsze przepisał do innej parafii. Co to znaczy, że ktoś sobie prezenty sprawia. W ogóle za co prezent, za wypełnianie obowiązków.

   • 9 2

  • po co w ogóle chrzciłeś?

   • 5 2

  • (1)

   Ale huczna 18-tke to dziecku na pewno wyprawisz i nie bedziesz jęczeć o kosztach.

   • 2 4

   • Bo 18stka

    Jest robiona z chęci a nie z przymusu

    • 5 2

  • ... (1)

   Jak to mawiają...miej wyje...ne a będzie ci dane.

   • 1 0

   • malarz

    Za to dzieci będę mogły polatać dronem z me ;)

    • 0 0

 • Katoland (8)

  Polska to skansen europy jeśli chodzi o katolickie zabobony. Komunia to czyste średniowiecze i nabijanie kasy watykańskim okupantom, którzy od setek lat okradają polskę.

  • 67 41

  • (6)

   nikt nikogo do niczego nie zmusza

   • 11 6

   • To pozwól mi legalnie wobec prawa wystąpić ze związku wyznaniowego KK. (5)

    Tak jak z harcerstwa lub ze zwykłej partii.

    • 7 3

    • Możesz, nie ma problemu (4)

     normalnie ślesz pismo do biskupa, że wypisujesz się z KK i wsio.

     • 6 3

     • (1)

      A na starość będzie jęczała, żeby ja biskup z powrotem przyjął do wspólnoty, bo za młodu nie wiedziała co uczyniła

      • 6 5

      • nie

       • 2 0

     • A co z wymazaniem mnie np. z księgi chrztu ? (1)

      Kartkę wyrwą i wyrzucą do kosza ?
      Ja nie chcę aby moje dane tam były.
      Byłem mały i chrzest był wbrew mojej woli. I co?

      • 1 1

      • No cóż

       to jest historia.
       Transformacja w Polsce też była i jakoś nikt kartek z książek nie wyrywa. Choć co poniektórzy, żeby było tak jak było dawniej. Historii nie zmienisz

       • 0 0

  • Nikt ci nie każe przyjmować Komunii

   • 0 0

 • (3)

  Kamerowanie jest to bani. Goście zachowują się nienaturalnie gdy ich "kręcą". Zdjęcia najlepsze. Za 20 lat wziąć do ręki album i powspominać.

  • 55 4

  • "kamerowanie" buahaha (2)

   skąd ludzie takie słowa dobieracie?
   jak robisz aparatem zdjęcia to zapewne "aparatujesz"? czy "zdjęciujesz"

   • 7 10

   • Widać, że jesteś młodziutką osobą więc nie wiesz, że słowo kamerować było kiedyś powszechnie używane i po prostu niektórym osobom tak zostało do dzisiaj. Ja też czasem gdy się zapomnę to mówię, że kameruję zamiast filmuję.
    Tak było, nie ma z czego się śmiać

    • 10 1

   • Chciałeś błysnąć a wyszła słoma z butów. Filmowańcu.

    • 3 2

 • (7)

  moje dzieci nie chodzą na religię i na komunię tez nie pojda. są dobrymi ludźmi, potrafią współczuć kochać pomagać.

  • 102 33

  • O, takich Polaków nam właśnie chodzi jak twoje dzieci , musisz być osobą (4)

   inteligentną ,bo jak inaczej

   • 27 2

   • (3)

    hym... poczekaj aż dorosną, bo jak na razie wykonują to co im rodzice każdą ;D

    • 11 18

    • Moje nie chodziły na religię, nie były u komunii, itp. (2)

     teraz mają po 26 i 30 lat, i mają swoje rodziny,
     nie żyją na kocią łapę- jak ich znajomi katolicy, którzy nawet mając dzieci, się nie pobierają .
     Opiekują się moimi rodzicami,są życzliwe, sumiennie płacą podatki,,
     nie widzę żadnej krzywdy z faktu nie bycia u komunii.

     • 31 3

     • Twoje dzieci opiekują się Twoimi rodzicami?..

      Chyba śnię, co Ty robisz?

      • 8 8

     • A co jest

      złego w życiu na kocią łapę? Dzieci jakieś inne są czy może są niepełnosprawne? No tak, One już nie potrafią kochać ani współczuć.... Pewnie nie są ludźmi

      • 10 1

  • i pewnie glosujesz na PO (1)

   • 4 16

   • nie głosuje bo większość polityków kieruje się dobrem swojego tyłka. brzydzę się polityką, a kościół nie lepszy.

    • 10 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

teatr dla dzieci

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (3 opinie)

(3 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane