Wiadomości

stat

Wystawnie czy skromnie? Sprawdzamy, ile rodzice zapłacą za komunię dziecka

Pozowane zdjęcia na klęczniku, z różańcem i książeczką, powoli odchodzą do lamusa. Dziś rodzice znaczenie chętniej zamawiają fotoreportaż z przygotowań do uroczystości oraz sesję w plenerze.
Pozowane zdjęcia na klęczniku, z różańcem i książeczką, powoli odchodzą do lamusa. Dziś rodzice znaczenie chętniej zamawiają fotoreportaż z przygotowań do uroczystości oraz sesję w plenerze. fot. fotolia/blachowicz102

Kosztowne przyjęcia, drogie prezenty - panuje opinia, że uroczystości komunijne swoim rozmachem nierzadko przypominają małe wesela. Czy tak jest naprawdę? Ile kosztuje zorganizowanie przyjęcia, dlaczego dawne domówki zostały wyparte przez obiady w restauracji, czy konieczne są wystawne sukienki i sesje zdjęciowe w plenerze? Zapytaliśmy o to rodziców.Podczas organizowania przyjęcia komunijnego dla mojego dziecka za najważniejsze uważałe(a)m:

wystawność i blichtr

4%

koszty adekwatne do moich możliwości finansowych

59%

wygodę

25%

podążanie za trendami

1%

zaproszenie bogatych krewnych, którzy kupią drogie prezenty

11%
"Zastaw się, a postaw się" - to stare porzekadło zdaje się idealnie oddawać charakter obecnych komunii. Rodzice wydają oszczędności, a nawet biorą "chwilówki", żeby zorganizować jak najbardziej wystawną imprezę. Goście tymczasem prześcigają się w pomysłach i kupują (nierzadko na kredyt) wystawne prezenty. Przynajmniej taka panuje opinia...

Opłaty obowiązkowe?

Za udzielanie sakramentów Kościół katolicki opłat pobierać nie powinien. Niemałe koszty generuje jednak organizacja samej uroczystości - przystrojenie i sprzątanie kościoła, tzw. opłata ołtarza (prezent stanowiący podziękowanie za udzielenie sakramentu), kwiaty dla księży i katechetów, itp. Jako że coraz częściej księża decydują się na wynajęcie podwykonawców, którzy posprzątają i udekorują wnętrze profesjonalnie, taka "opłata za komunię" może wynosić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

- W kościele św. Teresy w Gdańsku do pierwszej komunii, razem z moim dzieckiem, przystąpią 23 osoby i każda z nich ma zapłacić 260 zł, w tym 50 zł za zdjęcia i 60 zł za nagranie dvd - zdradza Magdalena.
Podobnie ceny kształtują się na Jasieniu i Siedlcach (150 zł plus - opcjonalnie - dodatkowa opłata za zdjęcia i video), we Wrzeszczu zapłacimy 135 zł (bez zdjęć) a na Ujeścisku 140 zł (plus dodatkowo 50 zł za zdjęcia i film). Choć koszty wydają się uzasadnione, to jednak wielu rodziców tak wysoki rachunek przeraził.

- Kiedy ksiądz podał z ambony kwotę 150 zł myślałam, że się przejęzyczył - mówi Joanna z Siedlec. - Tym bardziej, że w naszej parafii do komunii przystępuje przeszło setka dzieci. Z tego, co mi wiadomo, niektórzy rodzice się zbuntowali i zamierzają zapłacić wyłącznie kilkadziesiąt złotych za pamiątkę, a inni postanowili wpłacić połowę żądanej przez księdza kwoty.
Są i tacy rodzice, którzy zachowaniem wspomnianej wcześniej grupy są...oburzeni.

- Zaprosić pełno ludzi na pokaz i wydać przeszło 100 zł na osobę w restauracji to potrafią, a do księdza pretensje mają. W kościele nie siedzimy przy ognisku i świeczkach, tylko przy zapalonym świetle, a prąd kosztuje. Podobnie jak sprzątanie, przystrojenie kościoła i upominki, będące wyrazem wdzięczności dla tych, którzy dziecko do komunii przygotowywali. Przestańmy wreszcie robić z tego uroczystość komercyjną i skoncentrujmy się na aspekcie duchowym, bo to on ma tutaj nadrzędne znaczenie - ripostuje Anna.
Udzielanie sakramentów jest bezpłatne, jednak opłaty związane z organizacją uroczystości są niemałe i wynoszą od stu do kilkuset złotych.
Udzielanie sakramentów jest bezpłatne, jednak opłaty związane z organizacją uroczystości są niemałe i wynoszą od stu do kilkuset złotych. fot. fotolia/@zolnierek
Coraz mniej przepychu - coraz więcej oszczędności

W wielu parafiach już od lat dzieci przystępują do pierwszej komunii w albach. Choć panuje opinia, że rodzice stawiają na blichtr i przepych, są i tacy, którzy wydatki starają się zredukować do minimum.

- W klasie mojego syna tylko dwoje dzieci na dwadzieścioro sześcioro będzie miało nowe alby - mówi Marzena z Moreny. - Za używaną albę w idealnym stanie zapłaciłam 60 zł - nowa kosztowałaby mnie ok. 120 - dodaje.
Zobacz też: Moda komunijna dla dziewczynek. "Stawają na minimalizm i skromność"

Na klasykę i skromność stawia się również tam, gdzie księża dają w kwestii ubioru większe pole do popisu.

- W naszej parafii - pw. św. Brygidy w Gdańsku, dzieci idą w sukienkach i garniturach - opowiada Dorota. - Znalazłam dla córki fajną sukienkę przed kolanko i usłyszałam "dlaczego tak biednie?". Buciki kupiłam białe, ładne, wygodne i do wykorzystania potem... zdziwienie matek ogromne! Czemu nie lakierki na obcasie? - mówi.
Zdarza się również, że przepychu i ekstrawagancji nie chcą same dzieci.

- Córka dostała albę za darmo, po starszej kuzynce. Od innej dostała też sukienkę komunijną, w którą być może przebierze się podczas przyjęcia. Marzy mi się, żeby kupić jej jeszcze jakąś fajną sukienkę balową, ale ten pomysł córka skwitowała krótko: "mamo, nie wydziwiaj" - mówi Ewa, mama ośmioletniej Zosi.
Impreza w restauracji - dla jednych wygoda, dla innych konieczność

Kiedyś przyjęcia komunijne organizowało się w domach, a impreza w restauracji wydawała się ekstrawaganckim luksusem. Dziś coraz częściej zapraszamy gości na posiłek w lokalu, co bardzo często wynika nie tylko z wygody, ale i z konieczności.

- Mieszkanie wynajmujemy, stół mamy jedynie mały w kuchni, więc gdybyśmy chcieli zorganizować imprezę w domu, tylko dla najbliższej rodziny, nie mielibyśmy gości ani na czym, ani przy czym usadzić - mówi Mariola, mama Teosia i Leny. - Zaprosiliśmy nasze rodzeństwo z dziećmi, dziadków i chrzestnych, i uzbierało się 16 osób. Po mszy zaprosimy ich na skromny obiad i deser do małego bistro - dodaje.
Nie da się ukryć, że jest to również opcja znacznie wygodniejsza.

- Ja miałam komunię córki rok temu, w lokalu, i nie żałuję decyzji. Dużo mniej stresu, wszystko podane i posprzątane, a ja miałam czas po prostu dla gości - wspomina Emilia.
Za uroczystość w restauracji zapłacimy w Trójmieście od ok. 100 zł/os., dlatego rodzice coraz częściej szukają tańszej opcji poza jego granicami.

- Dzięki temu, że w kościele nie organizuje się już popołudniowego nabożeństwa (tak było jeszcze kilka lat temu, kiedy do komunii szła starsza córka), możemy po mszy zabrać rodzinę poza Trójmiasto - mówi Marzena z Suchanina, mama dziewięcioletniej Magdy. - Za obiad, deser i kolację w lokalu w Rumi zapłacimy 75 zł/os.
Cena będzie wyższa, jeśli nasze wymagania będą wykraczały poza podstawowy pakiet, na który najczęściej składają się: przystawki, zupa, danie główne i deser. Do tego tort, za który przyjdzie nam zapłacić od ok. 50 zł za kilogram.

- Córka wybrała tort w kształcie książki, którego cena wynosi 65 zł/kg. Dla 17 osób polecono nam zamówić tort trzykilogramowy, więc zapłacimy za niego ok. 200 zł - zdradza Marzena.
Jeśli jednak dopisze nam szczęście, możemy upolować znacznie tańszą ofertę.

- Kiedy tylko się powie, że chodzi o przyjęcie komunijne, restauratorzy podają ceny jak z kosmosu - mówi Dorota. - Znalazłam więc restaurację, która może nie wygląda najlepiej, ale ma dobre jedzenie - cena 42 zł za osobę, więc dla mnie bomba! Ciekawa jestem, jak to zostanie odebrane.
Ceny tortów są urozmaicone tak, jak ich rodzaje. Za tort w kształcie książki, dla ok. 17 osób (3 kg), w jednej z gdańskich cukierni zapłacimy ok. 200 - 250 zł.
Ceny tortów są urozmaicone tak, jak ich rodzaje. Za tort w kształcie książki, dla ok. 17 osób (3 kg), w jednej z gdańskich cukierni zapłacimy ok. 200 - 250 zł. fot. fotolia/@Magdziak Marcin
Zdjęcia w studio, w plenerze, czy zwykła cyfrówka?

Pozowane zdjęcia na klęczniku, z różańcem i książeczką, powoli odchodzą do lamusa, choć taka opcja nadal znajduje się w ofercie wielu fotografów.

- Są studia fotograficzne klasyczne, takie jak kiedyś, ale szczerze mówiąc, patrząc na ich zdjęcia, są "starej" jakości - mówi Katarzyna. - Moim zdaniem lepiej skorzystać z usług jakiegoś freelancera, który zrobi lepsze zdjęcia, a nie zawsze ma studio - twierdzi Katarzyna.
Trend ten potwierdzają zamówienia składane w tym roku przez rodziców.

- Dzisiaj już się nie chodzi do fotografa w takim sensie, jak kiedyś, gdzie mogliśmy liczyć na studio, tło z kwiatkami i zero spontanu - mówi Monika Goldszmidt-CzarniakFemmePhoto. - Teraz robi się zdjęcia z przygotowań, sprzed kościoła (w kościele najczęściej nie można, ponieważ zgodę ma tylko jeden fotograf wyznaczony przez parafię), potem sesja w plenerze i/lub przyjęcie. Przynajmniej takie oczekiwania mają moi klienci w tym roku - opowiada.
Widełki cenowe trudno podać, ponieważ w internecie roi się od fotografów - samozwańców, którzy są w stanie wykonać zdjęcia nawet za kilkadziesiąt złotych. Jeśli jednak zależy nam na jakości, warto zwrócić się do profesjonalisty. Ten, za zdjęcia z przygotowań przed kościołem oraz z przyjęcia po mszy bądź krótką sesję plenerową (35-40 szt. w wersji elektronicznej) może skasować 350-500 zł. Jeśli zależy nam na drukowanych zdjęciach bądź pamiątkowej fotoksiążce, możemy zapłacić od 150 do kilkuset złotych więcej.

Nie wszyscy uważają jednak, że obecność fotografa jest konieczna.

- Mamy dobry aparat, więc po kościele i w restauracji zdjęcia będziemy robili sami - mówi Michał, którego syn przystąpi do pierwszej komunii w kościele Bożego Ciała na Morenie.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (270)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum dziecko

 • Piżama kombinezon- jednorożec? Gdzie... (1) Moze któraś z Was widziała takie piżamy jednoczęściowe/kombinezony. Moja 9cio latka marzy o...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Marta

 • Praca (2) Hej ☺️. Znacie może kogoś kto szuka opiekunki do dziecka? Jestem Mama 2-letniej dziewczynki...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Kamila

 • Sprzedam beret z szalikiem (1) [URL]https://ogloszenia.trojmiasto.pl/ubrania-i-dodatki/beret-z-szlikiem-ogl61985641.html[/URL]

  Sprzedam , autor: polanka

 • przychodnia na Chełmie (1) Którą przychodnię polecacie dla maluszka - na ul.Rogalińskiej czy Świętokrzyską?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: dede

 • Dobry psycholog dla dziecka (1) Czy możecie polecić jakiegoś bardzo dobrego psychologa dla dziecka (5lat), który pomoże...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Mama

 • rezonans głowy u 3latki (11) Witam gdzie zrobie pilnie i odpłatnie rezonans głowy 3letniej dziewczynce. Córka ma 2guzy na...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Ubranka dziecięce (1) Mam do sprzedania ubranka dla dzieci...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Maria

 • Odział ortopedi (1) Gdzie najlepiej opieka i lekarze mam do wyboru szpital wojewódzki czy MSWiA czy zaspa mam...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Justa

 • Angina ropna (2) Witam.Dzisiaj popołudniu czułam jakby mi coś stanęło w gardle poszłam do lutra i zauważyłam...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Anonim

 • Ubrania ciążowe (2) [URL]https://ogloszenia.trojmiasto.pl/ubrania-i-dodatki/ubrania-ciazowe-ogl61976997.html[/URL]

  Rodzina i dziecko , autor: kas25

 • Wspomnienia (1) Ja mam tylko1 uwage chodzilam sama I tylko mam do1 zal ktury night nigdy nie minie. Pani...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Skrywdzona przez pracownika

 • gabinet ginekologiczny (2) czy w każdym gabinecie ginekologicznym musi być usg?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: lena

 • Torbiel Włosowata Operacja (1) Czy ktoś cierpi na to dziadostwo i miał przeprowadzoną operację wycięcia ? Jaki szpital...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Wstydniś

 • Wynik 189,6 (7) Czy to oznacza ciążę?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • sprzedam skórzane buty ecco rozmiar... (2) sprzedam skórzane buty ecco rozmiar 30 cena 30 zł...

  Sprzedam , autor: olii900

 • sprzedam botki skórzane zara rozmiar 30 (1) sprzedam skórzane botki zara rozmiar 30 cena 40 zł...

  Sprzedam , autor: olii900

 • guz na glowie bez uderzenia (7) Córka ma 3.5 roku. Myjac jej glowe zauważyłam guz na glowie bez siniaka twardy pod skora....

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • sprzedam kombinezon zimowy smyk... (2) sprzedam kombinezon cool club smyk rozmiar 68 cm stan jak nowy cena 40 zł...

  Sprzedam , autor: olii900

 • ... (6) Dziewczyny jestem w 22 tc, a ważne już 68 kg przed ciążą wazylam 59kg przy wzroście 171cm....

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Karola

 • Opiekunka dziecięca (6) Witam. Czy któraś z mam poszukuje doświadczonej opiekunki do dziecka? Zapraszam do kontaktu.

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Kasia

 • ortopeda (2) Czy ktoś wie gdzie teraz przyjmuje dr Łabuc ? Na NFZ ? bo prywatnie do na Beniowskiego ?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: czwartek

 • Sprzedaż na allegro (1) Dziewczyny, Czy któraś z Was prowadzi sprzedaż produktów na allegro w ramach prowadzenie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Ciekawa

 • Drugie CC w jakim szpitalu? (7) Witajcie, Może ktoś ma aktualne informację o trójmiejskich szpitalach?. Czy w którymś...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: 1234

 • Potrzeba poradnia alergologiczna dla... (1) Czy ktoś z Was może polecić dobrą poradnię alergologiczną w Trójmieście dla dzieci? Obecnie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Ewelina

 • Gastroskopia gdzie najlepiej (9) Witam Jak w temacie. Ostatnio mam straszne bóle żołądka i ani leki zmniejszające...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Zuzanna456

 • Oddam puszke mleka nan 1 (1) Mam całą puszke mleka nan 1 optipro h. a. zaraz sie przeterminuje bo jest ważne do...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Lala_la

 • Czy szczepicie swoje dzieci na grype? (9) Dziewczyny zarowno pediatra jak i arelgolog zalecili nam zeby zaszczepic na grype nasza...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Karolina

 • Rodziny 3+ Gdynia i okolice (1) Szukam rodzin 3+ z którymi można byłoby się spotkać i pogadać...najlepiej z Pogórza ale nie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Barbara

 • szkoła pdst. 47 gdańsk-chełm (1) Widzę tutaj wpisy ludzi na temat tej szkoły sprzed 7 lat. Nie wiem jak było 7 lat temu, ale...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: pysia

 • co do jedzenia (4) Mamusie poradźcie co dajecie swoim dzieciakom jako przekąski? Jak gdzies na dłuzej wychodziy...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: mela

 • Szpital (1) Witam. Chciałabym się dowiedzieć od doświadczonych mam na temat szpitala w Gdyni redlowie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Weronika

 • Oddam zakrętki z plastikowych butelek! (3) Mniej więcej jedna reklamówka, odbiór na Chełmie. Może komuś się przydadzą, u nas w szkole...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: ja

 • Dobre i niedrogie jedzonko w pobliżu... (1) Hej Dziewczyny pomóżcie, gdzie w pobliżu teatru muzycznego można dobrze i niezbyt drogo zjeść?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Gosia

 • Chatka Przedszkolaka opinie (1) Będę wdzięczna za wszelkie opinie rodziców przedszkolaków na temat Chatki Przedszkolaka w Gdyni

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Ewa

 • Oslonki zimowe do spacerowki wodoodporne (2) [URL]https://www.facebook.com/WkWiczka/[/URL]

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Zoia

wszystkie tematy »

Polecane imprezy

kalendarz imprez »