• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sophia zamiast Zosi, a może lepszy Jaś niż Kevin? Wybieramy imię dla dziecka

Dominika Smucerowicz
18 września 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Wybór imienia to jedna z ważniejszych decyzji, jaką musi podjąć rodzic przed narodzinami dziecka. Wybór imienia to jedna z ważniejszych decyzji, jaką musi podjąć rodzic przed narodzinami dziecka.

Jedni wybierają te po dziadku czy prababci, inni stawiają na oryginalność czy sympatię do znanej piosenkarki lub aktorki - wybór imienia może być sporym wyzwaniem. Czasem jest strzałem w dziesiątkę, jednak kiedy rodziców ponosi fantazja, konsekwencje odczuwa przede wszystkim dziecko - bo nie każdy Brajan czy Dżesika czują się dobrze przy Zosi czy Tomku. Choć coraz bardziej popularne są imiona tradycyjne, nie brakuje dorosłych, którzy idą pod prąd trendom, a trójmiejscy urzędnicy od czasu do czasu muszą poskramiać ich zapędy.



Czy znasz kogoś, dla kogo nietypowe imię jest/było problemem?

Zofia, Zuzanna, Jakub i Jan, a wcześniej Karolina, Natalia i Aleksandra czy Mateusz, Jakub oraz Michał. W ostatnich latach najbardziej popularne imiona w Gdańsku, Gdyni i Sopocie są tradycyjne. W Gdańsku, gdzie w 2016 roku urodziło się 8569 dzieci, króluje Zofia i Zuzanna - takie imiona dostało 400 dziewczynek. Kolejne popularne imiona to Julia, Maja, Hanna i Lena. W przypadku chłopców na pierwszym miejscu jest Jan, nieco dalej Jakub - 404 chłopców dostało w zeszłym roku te imiona. Popularnością cieszą się też Antoni, Mikołaj, Aleksander i Filip.

Na drugim biegunie znajdziemy rodziców, którzy stawiają na oryginalność. W Gdyni zestawienie najbardziej nietypowych imion dla dziewczynek z tego roku otwiera np. Samboja. Imię o staropolskim rodowodzie nosi w kraju niewiele osób. Na liście nieszablonowych imion znalazła się jeszcze: Liwiana, Anatola, Lucy, Sławina, Lea, Lara i Tola. Rodzice chłopców nie ustępowali pomysłowością. I tak na świat przyszedł w Gdyni m.in. Malkolm, Frank, Mikael i Artemiusz.

Rodzice maluchów potrafili też wprawić w zdumienie gdańskich pracowników Urzędu Stanu Cywilnego np. wtedy, kiedy przyszli zarejestrować chłopca o imieniu Konan.

Z kolei jeszcze inni upierają się żeby z polskiej Zofii zrobić Sofię czy też Sophię, zamiast Anieli wybierają Angelę, a Małgorzata zostaje Margheritą.

Imię ma znaczenie

O tym, że dziecko z nietypowym imieniem może mieć trudności i stać się np. szkolnym pośmiewiskiem wiedzą doskonale nauczyciele. O ile w przedszkolu dzieci wykazują się otwartością i nieco inaczej brzmiące imię nie sprawia im różnicy, w podstawówce sprawa nabiera innej wagi.

- Wyśmiewanie czyjegoś imienia na lekcjach czy przerwach zdarza się niestety dosyć często. Dzieci tworzą jakieś rymowanki pasujące do imienia lub przezwiska nim inspirowane. Takie dziecko jest łatwym celem dla rówieśników - mówi Anna, nauczycielka nauczania początkowego w gdańskiej szkole podstawowej.
Przed nieprzemyślanym doborem imienia przestrzegają też psychologowie. Zdaniem ekspertów, imię może decydować o naszej przyszłości. Niektóre z badań wskazują, że zazwyczaj faworyzowane są osoby o łatwych do zapamiętania i normalnie brzmiących imionach.

- To oznacza, że różnice mogą być widoczne już w szkole podstawowej, a nawet w przedszkolu. Ludzie bardziej lubią to co jest znane, gdyż jest dla nich bezpieczniejsze i łatwiejsze do przetworzenia i zrozumienia - tłumaczy Katarzyna Wojciechowska, psycholog dziecięcy.
Psycholog przestrzega też przed nadawaniem dzieciom imienia inspirowanego nazwami zaczerpniętymi z innych języków tj. Brajan czy Dżesika.

- Silną rolę odgrywają tu stereotypy, a w naszym kraju takich nie brakuje. I tak bardzo często słyszymy, że niektóre imiona, zwłaszcza spolszczona wersja angielskich imion, nadają osoby o gorszym wykształceniu i niższym statucie społecznym. To może stać się powodem wyśmiewania się zarówno przez nauczycieli jak i rówieśników. Dodatkowo, często połączenie egzotycznie brzmiącego imienia z typowym, polskim nazwiskiem budzi rozbawienie wśród innych osób. W takiej sytuacji dziecko może mieć problemy z akceptacją siebie, co negatywnie będzie wpływać na jego samoocenę, a w konsekwencji późniejsze sukcesy w życiu dorosłym - zauważa.
Czytaj: POPULARNE IMIONA W TRÓJMIEŚCIE

Nie każde imię jest dozwolone

Urzędnicy jednak zazwyczaj przystają na pomysły rodziców, bo wybór imienia leży w końcu w ich gestii. Są jednak przypadki, w których pracownicy USC mogą interweniować.

- Ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego z dnia 28 listopada 2014 roku stanowi, iż w akcie urodzenia nie mogą być zamieszczone imiona w formie zdrobniałej, nie mogą mieć też charakteru ośmieszającego lub nieprzyzwoitego. Wybrane imię lub imiona mogą być imionami obcymi, niewskazującymi na płeć dziecka, ale w powszechnym znaczeniu są przypisane do danej płci - tłumaczy Małgorzata Kędziora, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Gdyni.
Jak przyznaje, nieprzemyślane decyzje związane z nadaniem dziecku imienia nie są też nieodwracalne. Przez 6 miesięcy od momentu sporządzenia aktu urodzenia, rodzice mogą złożyć oświadczenie o zmianie imienia lub imion.

- Takie sytuacje mają miejsce - zapewnia szefowa USC w Gdyni.
Błędów można uniknąć

Czym jednak najlepiej kierować się wybierając imię dla pociechy? Gotowe rozwiązanie nie istnieje, ale kilka porad może uchronić rodziców i dziecko przed ewentualnymi nieprzyjemnościami.

- Wybierając imię należy kierować się kilkoma zasadami: przede wszystkim imię powinno nam się podobać i dobrze się nam kojarzyć. Warto zapytać również rodzinę i znajomych zanim podejmiemy decyzję - dzięki temu dowiemy się jak inni postrzegają osoby o takim imieniu. Koniecznie należy zwrócić uwagę na dobór imienia do nazwiska: zarówno pod względem długości imienia i nazwiska jak i znaczenia. Wybierając imiona modne, tzn. takie które w danym roczniku są najczęściej nadawane, unikamy sytuacji w której dziecko zostanie odrzucone w grupie rówieśniczej ze względu na dziwne imię - podsumowuje Katarzyna Wojciechowska, psycholog.

Miejsca

Opinie (253) ponad 10 zablokowanych

  • (1)

    Gdzie zniknęły Joasie?

    • 1 0

    • Joasia to Joanna

      • 0 0

  • Męskie imię dla chłopca... (1)

    Sądzę, że takim imieniem jest Denis.

    Co o tym sądzicie?

    • 0 1

    • D=P

      • 0 0

  • Denis Kulas

    Ciekawe jak będą przerabiać jego imię i nazwisko na wszelkich listach w szkole....

    • 4 0

  • Motoryzacyjnie. Ona Opona a On Tłumik.

    • 3 0

  • A takie imię dla chłopca?

    co sądzicie o imieniu Rayan?Czy to może linie lotnicze?

    • 1 1

  • w przedszkolu (1)

    Vanessa, Paula, Nicola, Oktawian, Nikodem, Oliwia, Tobiasz, Kariona, Roch, Tymon, Tytus, Pascal, Antonina, Julian, Ksawier, Ksawery, Kajetan, Kosma

    • 1 0

    • U nas w przedszkolu jest od zatrzesienia zuzi, alanow, majek i stasiow

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (7 opinii)

(7 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane