Interaktywna piaskownica w gdyńskiej szkole: dzieci budują wyspy i tworzą jeziora

Interaktywna piaskownica, która reaguje na ruch i pokazuje dzieciom różne formy ukształtowania terenu w technologii 3D, powstała w Szkole Podstawowej nr 44 w Gdyni. To jedyna placówka na Pomorzu, która może pochwalić się takim - własnoręcznie stworzonym- wynalazkiem. Dzieci są nim zachwycone.Czy takie interaktywne piaskownice powinny powstać w innych szkołach?

Zobacz wyniki (78)
Działanie interaktywnej piaskownicy polega na tym, że rzutnik podłączony do komputera rzuca obraz na piasek (prawdziwy) w drewnianej skrzyni. Zainstalowany czujnik odczytuje ruchy dzieci, które bawią się piaskiem.

Zmiana położenia piasku rejestrowana jest przez kamerę 3D. W zależności od tego, czy maluchy usypią górkę, czy ułożą płaski teren, dopasowywany do tego jest obraz.

Nie tylko zabawa, ale też naukaTakie wyjątkowe i jedyne jak dotąd narzędzie na Pomorzu stworzono w gdyńskiej SP nr 44. Nietypowa piaskownica to projekt zrobiony własnoręcznie, a nie kupiony gotowiec.

Piaskownica - co oczywiste - ma bawić, ale też przede wszystkim uczyć dzieci geografii i geologii.

Szukasz szkoły podstawowej dla swojego dziecka? Sprawdź listę miejsc- To piaskownica, która uczy dzieci, pokazuje różne formy ukształtowania terenu - mówi Paulina Ziep, nauczycielka w SP nr 44 w Gdyni i pomysłodawczyni piaskownicy. - To kreatywna zabawa, podczas której dzieci mogą uczyć się też współpracy. Są zainstalowane różne gry, które pokazują dzieciom, jak mogą się bawić, tworzyć różne wyspy, formować doliny, kopać jeziora. Kładziemy duży nacisk na to, żeby była to praca zespołowa.
Jak dodaje pani Paulina, pomysł stworzenia interaktywnej piaskownicy zrodził się po przeczytaniu artykułu o innej szkole w Polsce, która promowała u siebie w placówce taki sprzęt.

- Nasza świetlica jest miejscem, w którym wykorzystujemy nowe technologie. Ułatwiają one dzieciom poznawanie świata poprzez metody aktywizujące. Pomyślałam, dlaczego by nie spróbować zbudować takiej piaskownicy samemu - mówi nauczycielka.
Dzięki wsparciu męża i nauczycieli udało się zaprojektować i stworzyć projekt od podstaw. Efekt? Dzieci nie mogą się od niego oderwać.

Dzieci mogą stworzyć z piasku wymarzone miejsce na ZiemiPiasek jest doskonałym materiałem pozwalającym rozwijać wyobraźnię i twórczą aktywność, zapewniając jednocześnie wrażenia dotykowe, przekładające się na zdolności motoryczne, percepcję dotykową i koordynację ręka-oko. Dzięki takim sensorycznym zabawom uczniowie mogą szybciej przyswoić wiedzę i poznać podstawowe zagadnienia z zakresu geografii i geologii.

Interaktywna piaskownica jest w szkolnej świetlicy i cieszy się ogromnym zainteresowaniem dzieci.

- Interaktywna piaskownica to połączenie nowoczesnej projekcji interaktywnej z tradycyjną zabawą w piaskownicy. Przesypując piasek, możemy zmieniać rzeźbę terenu, a za pomocą jezior, gór, wulkanów i dolin stworzyć wymarzone miejsce na Ziemi - podkreśla Andrzej Bodnar, dyrektor SP nr 44 w Gdyni. - Uczniowie przyjęli ten prezent na mikołajki z wielką radością i entuzjazmem. Pozwalające rozwijać wyobraźnię i twórczą aktywność pomysły uczniów nie mają granic. Poprzez zabawę poznają pojęcia związane z geografią, geologią i hydrologią. Piaskownica ułatwia czytanie mapy topograficznej, przybliża znaczenie linii konturu, działów wodnych, a nawet topnienie pokrywy śnieżnej na szczytach gór - dodaje.
Szkoła już zapowiada, że w planach ma stworzenie wirtualnego laboratorium chemicznego.

Opinie (13)

Wszystkie opinie

 • Opinia do filmu

  Zobacz film Dzieci nie mogą się oderwać. Interaktywna piaskownica w Gdyni

  Ekstra, szacunku i gratulacje.

  • 18 0

 • Opinia do filmu

  Zobacz film Dzieci nie mogą się oderwać. Interaktywna piaskownica w Gdyni

  Opinia wyróżniona

  Wspaniałe

  Trudno oderwać wzrok a co dopiero ręce! Super

  • 18 1

 • Opinia do filmu

  Zobacz film Dzieci nie mogą się oderwać. Interaktywna piaskownica w Gdyni

  Znakomite (2)

  Ale może parę słów więcej na temat wynalazku. Kto, co. Nic nie wiadomo

  • 14 1

 • Opinia do filmu

  Zobacz film Dzieci nie mogą się oderwać. Interaktywna piaskownica w Gdyni

  (1)

  Fajne, co prawda wartość edukacyjna teges, ale fajne.

  Tylko co to znaczy własnoręcznie zbudowane przez szkołę? To zrobił konkretny pracownik albo rodzic, wymienić z nazwiska, mocno pochwalić, dać opowiedzieć o technikaliach.

  • 15 0

 • W experymencie w Gdyni też jest taka piaskownica.

  Byłem i się bawiłem, zabawa przednia.

  • 11 0

 • Opinia do filmu

  Zobacz film Dzieci nie mogą się oderwać. Interaktywna piaskownica w Gdyni

  Hevelianum

  w Hevelianum też jest coś takiego.

  • 4 0

 • Opinia do filmu

  Zobacz film Dzieci nie mogą się oderwać. Interaktywna piaskownica w Gdyni

  powrot do przeszlosci

  Zaplace komus kto zbuduje maszyne i wroci mnie do lat 90tych xx wieku gdzie budowalo sie z piasku jak padal deszcz tamy zeby tworzyć zbiorniki i kierowac gdzież by woda plynela, Co tam kozaki , zbudujcie to!:)

  • 10 1

 • Opinia wyróżniona

  Bardzo fajna zabawka

  Na pewno będzie dobrze wykorzystana

  • 5 0

 • Taka piaskownica była prezentowana w Słupsku kilka lat temu w wakacje w ramach rozrywek technicznych były tam też inne bardzo ciekawe eksponaty np. sterowanie pojazdem na ekranie monitora za pomocą swojego mózgu( zakładano specjalne słuchawki),i inne techniczne ciekawostki.

  • 1 0

 • Kiedyś dzieci po prostu budowały rózne formy terenu i nie potrzebowały do tego komputera.

  • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Informacje

Reklama

Statystyki

Forum

Wydarzenia

Lux Æterna - wystawa GTF
Lux Æterna - wystawa GTF
wystawa
gru 13-27.03
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Dom Uphagena
Feerie experymentów
Feerie experymentów
warsztaty
sty 15-27.02
g. 11:00
Gdynia, Experyment
Ferie w stoczni
Ferie w stoczni
spacer
sty 17-27.02
Gdańsk, Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej

Najczęściej czytane