Jak wyegzekwować alimenty?

stock.xchng

Przedstawiamy kolejny artykuł z cyklu "Porada eksperta". Specjaliści z różnych dziedzin udzielają w nim porad na pytania nadsyłane przez czytelników serwisu Dziecko.Dzisiaj porady udziela mecenas Piotr Barsow z firmy prawniczej Legal Salutaris

Oto problem naszej czytelniczki:

"Jestem po rozwodzie. Ojciec dziecka nie płaci alimentów gdyż jak utrzymuje, pozostaje bez pracy w związku z czym nie osiąga dochodów. Nie jest to prawdą, gdyż ja i były mąż pracujemy w sąsiadujących ze sobą budynkach i widujemy się regularnie w drodze do pracy. Proszę o poradę w jaki sposób mogę udowodnić przed sądem, że ojciec dziecka osiąga dochody pracując w tak zwanej szarej strefie?"

W pytaniu tym zawarte są dwa osobne zagadnienia. Jedna to kwestia ustalenia wysokości alimentów przez Sąd, druga zaś to kwestia ich wyegzekwowania. Założyć należy, iż chodzi o pierwszą z tych kwestii ze względu na poruszenie zagadnienia udowodnienia wysokości zarobków przed sądem.

Wysokość alimentów zależy od dwóch czynników. Pierwszym są potrzeby uprawionego czyli tu dziecka, drugim zaś możliwości zobowiązanego czyli tu ojca. Jako możliwości zobowiązanego przyjmuje się nie tylko to ile faktycznie osoba zobowiązana do alimentów zarabia lecz ile mogłaby zarabiać gdyby w aktualnej sytuacji rynkowej w pełni wykorzystywała swoje możliwości. Zatem brać należy pod uwagę wykształcenie, sytuacje na rynku i dochody osób o podobnym wykształceniu. Udowodnienie możliwości zarobkowych może nastąpić przez złożenie przykładowych ofert pracy dla osób z wykształceniem i zawodem takim samym jak osoba zobowiązana do obowiązku alimentacyjnego. Ważny jest też majątek posiadany przez zobowiązanego gdyż wpływa on na jego możliwości finansowe np. osoba posiadająca wiele nieruchomości może osiągać dodatkowy dochód z ich wynajmu. Należało by wówczas - w tym hipotetycznym przypadku - wskazać Sądowi, iż zobowiązany posiada liczne nieruchomości. Jeśli utrata dochodów przez zobowiązanego jest nagła bo związana z chęcią ich ukrycia przed Sądem należy wykazywać, np. składając zeznania roczne zobowiązanego za lata ubiegłe, iż wcześniej osiągał on znaczne dochody. Reasumując jeśli w toku postępowania sądowego zobowiązany wskazuje, iż nie pracuje Sąd nie będzie brał tego pod uwagę, a wysokość alimentów ustali w oparciu o możliwości zobowiązanego.

Jedynie na marginesie wskazać należy, iż wyegzekwowanie zasądzonych alimentów jest często sprawą trudną i skomplikowaną albowiem osoby zobowiązane do płacenia pracując w szarej strefie formalnie nie osiągają dochodu. Można wówczas prowadzić egzekucje z majątku jaki ma dłużnik alimentacyjny. Należy też pamiętać, iż uporczywe niewywiązywanie się z alimentów jest przestępstwem.

Opinie (83) 1 zablokowana

 • Biedne dzieci:( (1)

  Wychowywać się bez 2 rodziców...

  A z 2 strony jeżeli rodzice mieliby się ciągle kłócić to może lepiej będzie tak..

  • 24 3

  • pewnie, że już lepiej jest tak, zwłaszcza, kiedy jednemu z rodziców jest pod górkę z byciem rodzicem...

   • 9 3

 • najlepiej nie rozwodzić się (1)

  albo pomyśleć,zanim się wstąpi w związek małżeński: że małżeństwo i rodzina to nie zabawa na kilka lat

  • 36 16

  • No właśnie,ja się nie nadaję mam 34 lata i nie potrafił bym utrzymać rodziny niestety

   Jak byłem w Anglii to mógł bym na trzaskać 3 dzieci i jeszcze by zostało,a tutaj....szkoda gadać

   • 6 0

 • (2)

  a kiedy zaczniecie promowac rodzinę zamiast rozwodów i alimentów?

  • 46 11

  • taka tendencja

   pewnie komus zalezy, aby Polakow bylo mniej i totalnie porozbijani

   • 5 1

  • i dodatkowo

   skontrolować te "samotne" matki które nie ubiegaja sie o alimenty. Sam znam kilka przypadków gdzie pary świadomie nie biorą małżeństwa bo łatwiej o przedszkole, dodatki socjalne i wogóle łatwiej:P

   • 3 5

 • Mamy rodzin dyskryminację zamiast wsparcie (4)

  Masońskie media, feminizm na różne sposoby zwalczają instytucję rodziny.

  Start życiowy "młodych" nie jest łatwy, choć istota małżeńskich kryzysów jest bardzo złożona. Ludzie słabi szukają najprostszych rozwiązań. A rozwód jest złem samym w sobie!

  Z rozwodami jest podobnie jak z każdą inną plagą społeczną: krąg winnych sięga daleko poza bezpośrednie ofiary tej plagi. Weźmy dla przykładu plagę pijaństwa. Bardzo wielu ludzi przyczynia się do żywotności poglądu, że takie czy inne wydarzenia i dokonania trzeba "oblać"; masowo podtrzymujemy stereotypowe sposoby wymuszania kupna alkoholu lub jego wypicia; powtarzamy jak papugi arcyniemądre poglądy, jakoby picie wódki było miarą dzielności albo życzliwości dla kolegi itp. Tylko niektórzy, co się w ten sposób zachowują, kończą w rynsztoku, ale winę za ich wykolejenie w jakimś bardzo realnym sensie ponosimy wszyscy. Gdyby w naszym społeczeństwie nie było atmosfery, sprzyjającej alkoholizmowi, wielu z dzisiejszych pijaków żyłoby dziś pięknie i sensownie.

  • 25 12

  • jasne

   w 90 procentach widziały gały co brały. A potem narzekanie.
   Ale:
   - mam być sama do końca zycia
   -ja go zmienię
   - on się zmieni
   - juz czas na dzidziusia...a on jest po ręką
   -mama/tata chce mieć wnuka
   - kocham eks ale ten obecny mam mieszkanie, więc muszę zadbac o siebie
   - jakoś dam radę
   itp...itd. zamiast on moze byc ona, bez żadnej różnicy

   oczywiście sa wyjątki ale one potwierdzaja regułę. generalnie lipa

   • 14 3

  • co za bzdury (1)

   Najlepiej bronic życiowych nieudaczników nie potrafiących powiedzieć "nie" kumplom z parku i kolejnej flaszce, i zwalać winę na feministki i "masońskie media" (cokolwiek masz na myśli). Większego bełkotu dawno nie słyszałam.

   • 10 3

   • Zniewolenie nałogiem ma różną postać

    Zataczających się pijaków już nie widać, ale spuścizna po latach PRL-u jest niestety widoczna choćby "w pojazdach". Setki tysięcy pijanych kierowców, popijający "z gwinta" w autobusach i pociągach. Jeśli chcemy tą plagę zwalczyć to musimy sobie uświadomić, że zagrożenie jest tak wielkie, że tylko zryw na miarę zrywu Solidarności, może nas uratować. Żadne półśrodki nie zmienią zasadniczo sytuacji. Cóż więc mamy czynić? W mediach mówić "o sierpniu", który ma stać się "miesiącem" otrzeźwienia narodu po "jedenastu miesiącach" nietrzeźwych. Skuteczną walkę o trzeźwość Narodu od lat prowadził polski Kościół - efektem brak alkoholu na stołach przy okazji religijnych świąt i uroczystości, zwłaszcza z udziałem dzieci, efektem rzesza niepijących, którzy dawniej byli alkoholikami. Taką samą walkę powinniśmy widzieć i w mediach publicznych - czy doczekamy się i tam "sierpnia" i zobaczymy wielką akcję, wielkie ogólnonarodowe rekolekcje trzeźwości? Aby tak się stało to my, Polacy musimy odrzucić złych doradców, różnych "wybiórczych", różnych INNYCH i OBCYCH, którzy "tak bardzo się o nas troszczą" i stąd te alkoholu reklamy na stadionach, obok szkół. Tylko wtedy uda się nam zrealizować długo przygotowywany plan nie tyle walki z pijaństwem, alkoholizmem, ale plan, który będzie miał na celu zwalczenie wszelkich patologii, które są spuścizną po patologicznych ideologiach.

    • 1 5

  • Masońskie media, feminizm na różne sposoby zwalczają instytucję rodziny

   W polskojęzycznych i tzw kobiecych brukowcach propagują "różne formy małżeństw". Głoszą pochwałę równości. Owszem, wszyscy ludzie są sobie równi w godności. Prawdą jest i to, że np homoseksualiści i heteroseksualiści są nie mniej naturalnie równi sobie jako osoby niż kobieta i mężczyzna. Jednakże już całkowitą nieprawdą jest, jak twierdzą masońskie media, że "małżeństwo to związek dwóch osób naturalnie równych". W prawie naturalnym małżeństwo zawsze było i będzie związkiem osób naturalnie nierównych, w przypadku których właśnie te naturalne różnice sprawiają, że jesteśmy w stanie przyczynić się do rozwoju moralności i tego porządku socjalnego, który jest oparty na poszanowaniu wzajemnej odmienności. Tylko naturalne małżeństwo pomiędzy osobami odmiennej płci jest podstawą rozwoju narodu, cywilizacji i państwa. Tylko społeczeństwa przestrzegające prawo naturalne mogą istnieć przez pokolenia i wieki, bo oparte na zdrowych zasadach prawa są fundamentem ich istnienia, moralnej i politycznej władzy. Późniejsze wybory wynikają z przyjętych różnych doktryn, ale będąc oparte na fundamencie zawsze budują polityczno-społeczny porządek.

   Co to praktycznie znaczy dla nas? Wg mnie nie socjalizm czy inna ideologia a człowiek, nie państwo tylko obywatel, powinien być najważniejszy.
   My, podatnicy powinniśmy wspierać rodziny, a nie np żłobki.

   W wyborach głosować na tych, którzy chcą pomagać rodzicom; np by miesiące i lata poświęcone wychowaniu dzieci liczyły się do okresu pracy i do wysokości emerytury matki niezależnie od tego, czy kobieta zdążyła podjąć pracę zawodową przed urodzeniem. Ustawa ta byłaby bardzo ważna w perspektywie przedłużającego się czasu trwania nauki młodych kobiet, które np nie chcą odkładać macierzyństwa do momentu zakończenia edukacji.

   • 2 6

 • Jak wyegzekwować alimenty? (2)

  łomem ?

  • 23 7

  • Najlepsza (1)

   metoda na tatę który nie płaci , raz użyć łoma ale dobrze i po kłopocie !!!

   • 5 4

   • Re: Najlepsza

    łom nic nie da bo głab pójdzie na policję i się poskarży a z tego dziecko wakacji nie będzie miało. eeeeeeeeeeeee szkoda gadać gdyby nie szwagier w policji to ja bym poszła siedzieć bo psychopata tak potrafi manipulować ludźmi cieszy mnie tylko jedno ,że Sopocki Sąd mi uwierzył i odebrał prawa rodzicielskie idiocie pomogę to załatwić chcącym to zrobić czasem dobrze napisany pozew to wystarczy ,że nie płaci alimentów.... a ja jestem mistrzem w pisaniu takich pism.....

    • 0 0

 • No pięknie, teraz to moja Wanda z pewnością zaraz do mnie zadzwoni po swoje, co mi zostało ukryję w kaszubskim lesie i tyle alimentów...

  • 23 4

 • A to mam 8 dzieci, każde z inną kobitą, i jest git. Po prostu lubię sex bez zabezpieczeń.

  • 8 22

 • to niech babcia i dziadek płacą co za problem panie mecenasie (1)

  • 6 20

  • Re: to niech babcia i dziadek płacą co za problem panie mecenasie

   dziadków i babcie to zostawmy w spokoju

   • 0 0

 • PIĘŚCIA (1)

  100% SKUTECZNE

  • 12 5

  • do do braku kasy dorzuc jeszcze bycie karanym, mośku

   • 6 1

 • (3)

  zasada jak ktoś nie chce płacić alimentów długów etc i jest odrobinkę sprytny to nie będzie płacił i nikt go do tego nie zmusi

  • 16 7

  • Co to znaczy odrobinę Sprytny? A dla kogo on płaci te alimenty - dla swojej żony czy jego dzieci które na świat się nie prosiły?!!!! Ale facetom tak jest łatwiej a ty kobiety się szarp i nakarm dzieci bo tatuś pójdzie do pracy "na czarno" i cieszy się że ciebie zrobił "w konia" a nie dzieci. Ten kraj jest chory!!!

   • 5 3

  • nie placi? (1)

   niech spierd#$ i nie ma widzenia z dziecmi. Jesli ktos kompletnie nie przyklada sie do wychowania nie powinien miec prawa sie widywac z dziecmi (bo i tak go nie obchodza).

   • 5 0

   • Re: nie placi?

    nie kochana kontakt jest ważny nawet jak nie płaci a z moim doświadczeniem to radzę ciepłymi słowami dzieciom o tatusiu choćby był największym skur........... na świecie trzeba umieć rozróżniać swoją walkę -walkę dorosłych a dziecko niech nie będzie narzędziem tej walki a poza tym cisza, spokój i mądre decyzje wygrają tę walkę po prostu robić swoje i myśleć o przyszłości a postawić się na miejscu malucha który przez walkę nie wie co się dzieje. Dziecko kocha matkę i ojca zapytaj sama siebie????

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa Pająków
Wystawa Pająków
pokaz
maj 28-31.12
g. 10:00 - 20:00
Gdańsk, ARANEUS
#72 Samodzielny Harpuś Otomin Cygańska Łąka
#72 Samodzielny Harpuś Otomin...
impreza na orientację, trening
wrz 11-19
g. 10:30 - 16:30
Gdańsk
Dni solidarności z osobami chorującymi psychicznie
Dni solidarności z osobami...
festyn, wykład, warsztaty, badania
wrz 11-20
Trójmiasto