• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak zachęcić dziecko do samodzielności? 5 praktycznych sposobów

Joanna Stolp
18 czerwca 2024, godz. 09:30 
Opinie (28)
Stymulowanie i zachęcanie dziecka do rozwoju samodzielności powinno być dopasowane do jego wieku. Stymulowanie i zachęcanie dziecka do rozwoju samodzielności powinno być dopasowane do jego wieku.

Nauka samodzielności dziecka to jedno z wyzwań, które stoi przed rodzicami. Budowanie niezależności i usamodzielnianie malucha to mieszanka emocji, która cieszy, przynosi ulgę, ale często też napawa strachem. Sprawdzamy, jak najlepiej wspierać dziecko w zdobywaniu tej kompetencji.Czy starasz się zachęcać swoje dziecko do samodzielności?

- Samodzielność może być różnie definiowana przez każdego z nas, a jej wymiary czasem potrafią ludzi poróżnić. Choć może nam się wydawać, że pociechy w naszych domach nic jeszcze o niej nie wiedzą, to jednak chłoną jej różne modele i podejścia z otaczającego ich świata. Rodzice mogą pomóc ukierunkować działania dzieci, aby rozwijała się prawidłowo - mówi mgr Wiktoria Kwidzińska, psycholog z przychodni Medyczna Gdynia.
Zachęcanie dziecka do samodzielności, podejmowania decyzji i wyrażania własnego zdania w dłuższej perspektywie pomoże mu poczuć, że ma wpływ na swoje życie i wzmocni chęć do podejmowania decyzji. Samodzielność jest nieoceniona nie tylko na wczesnym etapie rozwoju dziecka, ale także w kontekście tego, jak będzie wyglądało jego życie w przyszłości.

- Chciałabym, by moje dziecko wyrosło na zaradnego, pewnego siebie człowieka, który nie boi się wziąć odpowiedzialności za swoje decyzje. Chociaż syn jest mały, staram się pokazywać mu, jak wyglądają proste czynności. Nie wiem, co jeszcze mogłabym zrobić - zastanawia się Kasia, nasza czytelniczka.

Zacznij od małych rzeczyChociaż istnieje wiele metod rozwijania samodzielności u maluchów, warto zacząć naukę już od najmłodszych lat. Sprawczość rozwija się etapami i wraz z wiekiem dziecko się usamodzielnia. Pierwsze oznaki samodzielności pojawiają się około pierwszego roku życia, kiedy maluch uczy się chodzić czy spożywać posiłki. Pamiętajmy, że zawsze stymulowanie i zachęcanie dziecka do rozwoju samodzielności powinno być dopasowane do jego wieku.

Około roczne dziecko możemy zachęcać do samodzielności poprzez pozwalanie mu na samodzielne próby jedzenia łyżeczką, pokazywanie, jak wykonujemy codzienne czynności: ubieramy je czy myjemy. W wieku przedszkolnym możemy dawać dziecku prawo wyboru, np. w kwestii decydowania o kolorze bluzki.

- Gdy maluch podrośnie i pójdzie do szkoły, należy mu przekazać autonomię za jego pracę oraz nie przesadzać z kontrolą. Zadania domowe niech wykona samodzielnie, a nieprzygotowanie do zajęć może być dla niego konsekwencją i wskazówką na następny raz - doradza Wiktoria Kwidzińska.

Nie wyręczaj dzieckaJako rodzice bądźmy przy dzieciach, obserwujmy, ale oferujmy minimum pomocy, by rozwijać w nim poczucie sprawstwa. Wyręczanie dziecka nie pomoże w rozwijaniu samodzielności, a nawet może przynieść odwrotny skutek.

- W trakcie rozwijania samodzielności w dziecku kształtują się nawyki, które będą się praktycznie rozwijały w różnych obszarach aktywności, gdy dziecko poczuje się odpowiedzialne za pewne działania - dodaje Wiktoria Kwidzińska.
Od jakiego wzrostu bez fotelika? Od jakiego wzrostu bez fotelika?
Początki samodzielności mogą obfitować w błędy. Pozwólmy dziecku na dokonywanie wyborów, nawet jeśli z naszej perspektywy popełnia błąd. Początki samodzielności mogą obfitować w błędy. Pozwólmy dziecku na dokonywanie wyborów, nawet jeśli z naszej perspektywy popełnia błąd.

Pozwól na błędyPoczątki samodzielności mogą obfitować w błędy. Nie bójmy się ich. Pozwólmy na dokonywanie przez dziecko wyborów, nawet jeśli z naszej perspektywy popełnia błąd. Bycie biernym obserwatorem może przynieść w tym przypadku lepsze efekty.

Doceń, zamiast krytykowaćNauka samodzielności dziecka wymaga od rodziców cierpliwości i empatii. Ciągłe krytykowanie malucha wpłynie na niego negatywnie: będzie kształtować postawę lękową przed podejmowaniem decyzji i budować brak wiary w siebie.

Dzieci uczą się przez naśladownictwo. Są bacznymi obserwatorami dorosłych, dlatego rodzice powinni pokazywać im, jak wykonywać codzienne czynności. Dzieci uczą się przez naśladownictwo. Są bacznymi obserwatorami dorosłych, dlatego rodzice powinni pokazywać im, jak wykonywać codzienne czynności.

Bądź przewodnikiemDzieci uczą się poprzez naśladownictwo. Są bacznymi obserwatorami nas, dorosłych, dlatego jako rodzice pokazujmy im, jak wykonywać codzienne czynności. Dziecko najpierw może towarzyszyć przy gotowaniu czy robieniu prania czy zakupów, a gdy poczujemy, że dziecko jest gotowe na zwiększenie samodzielności, możemy mu zaproponować samodzielne zrobienie kanapki, rozwieszenie prania czy wyjście do pobliskiego sklepu po podstawowe produkty.

- Na sam koniec warto dostrzec korzyści płynące z nocowania dziecka u znajomych. Młody człowiek uczy się w ten sposób zaradności, ponieważ przy wieczornych czynnościach nie będzie rodziców, co wpłynie na wzmocnienie pewności siebie - zauważa Wiktoria Kwidzińska.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (28)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (3 opinie)

(3 opinie)
28 zł
wystawa

Kosmiczna Baza - Mobilne Centrum Nauki

35 zł
wystawa

Najczęściej czytane