• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak zachęcić dziecko do zdrowego odżywiania?

Joanna Stolp
8 lutego 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (33)
Wspólne gotowanie i kulinarne eksperymenty to jedne ze sposobów pokazywania dzieciom, jakie produkty są zdrowe i dlaczego warto po nie sięgać. Wspólne gotowanie i kulinarne eksperymenty to jedne ze sposobów pokazywania dzieciom, jakie produkty są zdrowe i dlaczego warto po nie sięgać.

Otyłość jest jedną z chorób cywilizacyjnych, która coraz częściej dotyka dzieci. By jej zapobiegać, niezmiernie ważne jest kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych u najmłodszych. Zachęcanie kilkulatków do jedzenia warzyw nie należy jednak do najprostszych zadań. Jak przekonać dziecko do zdrowego jedzenia?Na jakim etapie najlepiej przekonywać dziecko do warzyw i owoców?

Warto uświadomić sobie, że prawidłowe nawyki żywieniowe u dziecka budujemy już w okresie niemowlęcym, w momencie rozszerzania diety.

- To wtedy mamy szansę wprowadzić wiele różnorodnych, zdrowych produktów. Często już na tym etapie rodzice zrażają się, bo ich dziecko wypluło pomidora czy rzuciło buraczkiem. Warto jednak pamiętać, że dla dziecka moment rozszerzenia diety to po prostu zabawa i chociaż nam się wydaje, że nasze dziecko już nigdy nie zje pomidora, bo go wypluło i go nie lubi, to może akurat miało taki dzień? Warto ten sam produkt podać dziecku kilka razy i to na wiele sposobów - mówi Klaudia Pieniążek, dietetyk z przychodni Medyczna Gdynia .
Wytrwałość rodziców polegająca na konsekwentnym serwowaniu dzieciom warzyw, owoców czy innych zdrowych produktów pod różną postacią może w dłuższej perspektywie przekonać je do prawidłowego żywienia. Chociaż zdrowe nawyki warto budować już od rozszerzania diety, to nawet jeśli okres niemowlęcy już minął, warto pokazywać dziecku nowe smaki.

Kiedy dziecko je tylko suchą bułkę. Czym jest neofobia i kiedy staje się problemem? Kiedy dziecko je tylko suchą bułkę. Czym jest neofobia i kiedy staje się problemem?
Budowanie zdrowych nawyków zaczyna się już w wieku niemowlęcym podczas rozszerzania diety. Budowanie zdrowych nawyków zaczyna się już w wieku niemowlęcym podczas rozszerzania diety.
- Dzieci są różne. Jedne z chęcią próbują nowe smaki, inne jedzą tylko te najprostsze i dobrze znane. Jestem przekonana, że aby dziecko z biegiem czasu nabierało zdrowych nawyków żywieniowych, to rodzice, a także osoby, które są w najbliższej relacji z dzieckiem, powinny dawać przykład. Nawet jeśli dziecko nie tknie pomidora, brokuła czy ogórka, to warto, aby rodzic jadł codziennie coś zdrowego, ponieważ dziecko na to patrzy, zaprzyjaźnia się z danym produktem i może nadejść dzień, kiedy będzie chciało spróbować - tłumaczy Dominika Dietrich, dietetyk medyczny z Akademii Skutecznej Diety.
Jeśli my, jako dorośli, bazujemy na produktach wysoko przetworzonych, słodyczach i niezdrowych przekąskach, nie oczekujmy, że nasze dzieci ze smakiem będą sięgać po kalafiora czy paprykę.

Metoda małych krokówJeśli wdrażanie zdrowych nawyków rozpoczęliśmy dość późno lub dziecko przechodzi okres buntu, warto "przemycać" do codziennego menu zdrowe produkty tak, by dziecko się nie zorientowało, serwując mu przykładowo ciasto marchewkowe, dodając do obiadu własnoręcznie przygotowany sos pomidorowy czy przygotowując placki warzywne. Z czasem warto jednak iść o krok dalej.

Jeśli konsekwentnie będziemy zapoznawać dziecko z wyglądem, zapachem i smakiem warzyw oraz owoców, zwiększamy szansę na budowanie zdrowych nawyków żywieniowych. Jeśli konsekwentnie będziemy zapoznawać dziecko z wyglądem, zapachem i smakiem warzyw oraz owoców, zwiększamy szansę na budowanie zdrowych nawyków żywieniowych.

Wspólne gotowaniePodstawą zdrowego żywienia u dzieci jest wspólne przygotowywanie odpowiednio zbilansowanych posiłków zawsze wtedy, gdy jest ku temu okazja. To idealny sposób na oswajanie najmłodszych z zapachem i wyglądem warzyw. Nawet jeśli dziecko od razu nie będzie miało ochoty spróbować danego produktu, nie traćmy nadziei - może to przyjść dopiero z czasem.

- Gdy brakuje nam czasu na wspólne gotowanie z dzieckiem, można zapisać dziecko na warsztaty kulinarne, które jako dietetyk mam okazję prowadzić kilka razy w miesiącu. Wspólne gotowanie niesamowicie rozwija dzieci kulinarnie i żywieniowo - przekonuje Klaudia Pieniążek.

Świadome zakupyDzieci są bacznymi obserwatorami, dlatego kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych nie powinno się ograniczać do samego spożywania posiłków czy gotowania. Dobry przykład powinniśmy im dawać także podczas zakupów. Trudno wyobrazić sobie lepszą okazję do pokazywania różnych warzyw i owoców, tłumaczenia skąd pochodzą i w jaki sposób rosną. Starsze dzieci mogą zaciekawić także informacje o tym, dlaczego warto sięgać po dany produkt.

Zadbaj o regularnośćWarto wprowadzić nawyk regularności spożywania posiłków. Mały organizm wymaga dostarczania energii, którą wydatkuje przez cały dzień.

- Przy zbyt długich przerwach między posiłkami może dochodzić do znacznego spadku poziomu glukozy we krwi, co wpływa na zmniejszenie zdolności koncentracji i wydolności fizycznej oraz zwiększenie rozdrażnienia u dziecka - mówi Pola Lipian, studentka studiów I stopnia w Wyższej Szkole Zdrowia na kierunku dietetyka.

Unikaj rozpraszaczyW żywieniu dzieci i budowaniu ich świadomości w trakcie posiłków ważna jest także ich uwaga, dlatego warto wyeliminować wszelkie rozpraszacze.

- Dzieci łatwo się rozpraszają, stąd chcąc zachęcić dziecko do zdrowego sposobu odżywiania, zadbaj również o rutynę i spokój w czasie posiłku. Wyłącz telewizor i spędź kilkanaście minut na jedzeniu. Sztuka uważności nauczy dziecko przyszłych prawidłowych postaw i emocji skojarzonych z jedzeniem w trakcie ekspozycji na nowe doświadczenia - mówi Maria CicheckaWyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku.

Wszystko w granicach rozsądkuChociaż każdego dnia warto przekonywać dzieci do poznawania nowych, zdrowych smaków, to pamiętajmy, że najmłodsi, tak jak i dorośli, mają prawo nie lubić jakiegoś produktu. Nie zmuszajmy ich za wszelką cenę, by jadło marchewkę, jeśli znacznie chętniej sięga po paprykę.

- Jeśli jednak dziecko nie lubi wszystkich warzyw i prawie wszystkich owoców, a to one powinny w diecie królować, to coś jest nie tak i na pewnym etapie budowania nawyków żywieniowych popełniliśmy błąd. W tej sytuacji warto zgłosić się do dietetyka, żeby sprawdzić, czy dziecko nie cierpi na neofobię żywieniową lub inne zaburzenia odżywiania - dodaje Klaudia Pieniążek.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (33)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (3 opinie)

(3 opinie)
28 zł
wystawa

Kosmiczna Baza - Mobilne Centrum Nauki

35 zł
wystawa

Najczęściej czytane