• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Zajęcia na wakacje. Jakie atrakcje dla dzieci?

Ewa Palińska
1 lipca 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Ciekawych ofert wakacyjnych dla dzieci nie brakuje. Jedyne ograniczenie stanowią finanse. Ciekawych ofert wakacyjnych dla dzieci nie brakuje. Jedyne ograniczenie stanowią finanse.

Dzieci doczekały się upragnionych wakacji, a rodzice dwoją się i troją, aby zorganizować im nie tylko atrakcyjny wypoczynek, ale i zapewnić opiekę w tym czasie, kiedy sami będą w pracy. Sprawdziliśmy, na jakie pomysły wpadli mieszkańcy Trójmiasta w tym roku i czy niedawny strajk nauczycieli nie pokrzyżował im planów.Czy korzystasz w tym roku z oferty bezpłatnych, miejskich półkolonii?

Problem z zapewnieniem dzieciom opieki w czasie wakacji powraca jak bumerang. W najtrudniejszej sytuacji są osoby, które pracują na pełen etat i nie mogą liczyć na pomoc rodziny bądź znajomych. Tym bardziej, jeśli część urlopu wykorzystały podczas niedawnego strajku nauczycieli.

- Przyznaję, że strajk nauczycieli namieszał nam w wakacyjnym grafiku, ale w końcu udało nam się ogarnąć temat wakacyjnej opieki dla naszych dzieci - mówi Marlena z Oruni, mama 7-letnich bliźniąt. - W wakacje weźmiemy urlopy naprzemiennie, a dwa tygodnie, których obłożyć urlopami nam się nie udało, dzieci spędzą na komercyjnych półkoloniach. Na wspólne wakacje, z racji tego, że bierzemy urlop w różnym czasie, w tym roku nie pojedziemy. Zresztą półkolonie dzieci będą nas kosztowały łącznie 2,4 tys. zł, więc i tak nie mielibyśmy za co.
- Nasza córka dwa tygodnie spędzi na półkoloniach organizowanych w jej szkole (jest to opcja darmowa, ponosimy jedynie koszt dodatkowych atrakcji, jak np. bilety do kina, muzeum). Bierzemy z mężem naprzemiennie po dwa tyg. urlopu, później na tydzień wspólnie wyjeżdżamy, a na resztę wakacji będę musiała poszukać dziecku półkolonii komercyjnych - dodaje mama 7-letniej Madzi z Chełma.

Imprezy dla dzieci w TrójmieściePonad 6 tys. miejsc na półkoloniach w GdańskuW uprzywilejowanej sytuacji są mieszkańcy Gdańska, ponieważ tamtejszy samorząd, wzorem lat ubiegłych, przygotował bogatą ofertę bezpłatnych zajęć dla dzieci.

W samych szkołach odbędzie się 24 655 godzin zajęć, które poprowadzi 567 nauczycieli. Oprócz półkolonii w szkołach ciekawą ofertę zajęć proponuje Gdański Ośrodek Kultury Fizycznej, Gdańska Galeria Miejska, Gdański Ośrodek Sportu, Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum Gdańska, Hevelianum, Pałac Młodzieży i placówki Gdańskiego Archipelagu Kultury.

Wakacyjne atrakcje dla dzieci. Co przygotowują samorządy?Opieka w placówkach szkolnych będzie w wymiarze 8-10 godzin od poniedziałku do piątku. Zajęcia będą prowadzone bezpłatne lub za symboliczną opłatą. O szczegółach miasto Gdańsk informuje na swojej stronie internetowej.


Gdynia i Sopot stawiają na rozrywkęPomoc samorządu Gdyni w zakresie zapewnienia dzieciom pełnej opieki jest znacznie skromniejsza niż w Gdańsku. Miasto zapewni jednak dzieciom szereg atrakcji, więc o nudzie nie może być mowy. Wiele atrakcji czekać będzie w instytucjach kulturalnych, w szkołach, poradniach, a także na plaży. Szczegóły podane są na stronie internetowej "Gdyni rodzinnej".

- Nie ukrywam, że bardzo nas cieszy tak bogata oferta darmowych zajęć, bo fundusze, jakie mieliśmy przeznaczyć na wakacyjny wypoczynek w tym roku wydamy na opiekunkę - mówi Helena z Karwin, mama 7-letniej Kasi. - Oboje z mężem pracujemy w gastronomii, więc nie ma szans na urlop latem. Liczyliśmy, że miasto - wzorem Gdańska - przygotuje w naszej okolicy darmowe, co najmniej 9-godzinne zajęcia dla dzieci, ale niestety nic takiego nie znalazłam.
W Sopocie dzieci będą mogły skorzystać z zajęć rekreacyjno-ruchowych, warsztatów taneczno-gimnastycznych w plenerze, warsztatów plastycznych, plenerów malarskich i rysunkowych. Program wypoczynku na letnich półkoloniach przygotowują m.in. placówki oświatowe czy Młodzieżowy Dom Kultury w Sopocie. Zajęcia będą się odbywać w terminach: 24.06.2019 r. - 28.06.2019 r., 1.07.2019 r. - 5.07.2019 r. oraz 8.07.2018 r. - 12.07.2018 r., przewidziana liczba miejsc - 150 osób. Miasto organizuje też darmowe półkolonie dla tych dzieci, które w wakacje potrzebują opieki, a tym zajęcia relaksacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńcze dla podopiecznych Zespołu Szkół Specjalnych nr 5.

Półkolonie i obozy tematyczneJeśli finanse nie stanowią dla kogoś ograniczenia, może zaszaleć, ponieważ na rynku aż roi się od ciekawych ofert komercyjnych. Zainteresowanie takimi formami wypoczynku jest ogromne, dlatego warto pospieszyć się z zapisem, jeśli ktoś jeszcze tego nie zrobił.

- W dzisiejszych czasach dzieci z pewnością ciężko odciągnąć od tabletów, smartfonów i telewizji, jednak my, dzięki ciekawej i różnorodnej ofercie, nie możemy narzekać na brak chętnych - mówi Anna Szewczyk ze Szkoły Artystycznej Port Art. - W Gdyni na nasz Art Camp (1-5.07 i 8-12.07), podczas którego dzieci przekonają się, że plastyka to coś więcej niż rysunek na kartce, brak już wolnych miejsc. W Baninie na wakacje musicalowe (Musical Day Camp 1-5.07), podczas których uczestnicy wezmą udział w bardzo intensywnych warsztatach wokalnych zakończonych nagraniem własnego demo, zostały ostatnie wolne miejsca. Jak co roku niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się "Wakacje w siodle" organizowane przez nas wspólnie z zaprzyjaźnioną stajnią w Pępowie ( 5-9.08), codzienne jazdy z instruktorem, pielęgnacja koni, zajęcia w stajni, gry i zabawy terenowe czy warsztaty rękodzielnicze. A to zaledwie garstka atrakcji, jakie czekają dzieci podczas turnusu - wylicza.

Co ciekawe, zwyczajne kolonie przeszły do lamusa. Dziś każde półkolonie czy każdy wyjazd muszą mieć jakąś myśl przewodnią i określony, ciekawy scenariusz.

- Żagle, piłka nożna, programowanie, robotyka, manga i anime, a nawet tygodniowy obóz SPA dla małych księżniczek, wakacje z idolem czy dwa tygodnie nauki tego, jak zostać influencerem pod okiem popularnych youtuberów - wylicza Ewa, mama 10-letniej Zofii. - Oczywiście im bardziej wymyślny scenariusz imprezy, tym wyższa cena. Za takie wakacje z idolem, dla przykładu, zapłacimy tyle samo, co za tygodniowy pobyt w luksusowym hotelu np. na Krecie. A to jeszcze nie wszytko - fani mangi i anime mogą wybrać się na obóz manga/anime do Korei Południowej, no ale tutaj ceny zaczynają się od 9 tys. zł.

Miejsca

Opinie (12) 2 zablokowane

 • Gdynia słabo:(

  • 5 0

 • Gdynia - radźcie sobie sami (3)

  Władze Gdyni nie zauważają problemu, bo po co? Marna z tego promocja miasta na arenie ogólnopolskiej... Szkoły zamykają swoje podwoje w połowie czerwca, a ich potencjał mógłby spokojnie być wykorzystany do organizacji wypoczynku: nadal opłacają prąd i wszelkie media, większość ma stołówki, Super szansa na zwiększenie dochodów szkoły - firma zewnętrzna chętnie wynajmie pomieszczenia, a rodzice będą mieli po prostu blisko.
  PS. Nauczyciele przymierający z głodu, też będą mieli okazję do zarobku. Opiekunów nigdy dość, zwłaszcza wykwalifikowanych.

  • 11 2

  • pytania (2)

   w szkołach w wakacje często są remonty aby od września dzieci uczyły się w lepszych warunkach. Nie wszystko da się załatwić w wakacje. szkołę tez trzeba przygotować na nowy rok szkolny. O tym to nikt nie mysli. Wszystko robi się samo .Tak ludzie myślą że budynek stoi. to nie prawda. Ciężko połączyć remont i kolonie. Proszę myśleć co się pisze.

   • 2 4

   • remonty...

    Te mityczne remonty odbywają się może w 5% szkół...Poza tym w ciągu roku szkolnego jest tyyyle wolnego, ze można spokojnie przeprowadzić drobne naprawy... O dobrostanie niektórych gdyńskich szkół można napisać epopeje, serio... Proszę najpierw zobaczyć poobrywane listy w ławkach, przeciekające toalety, czy zapadające się klepki i wtedy pisać ;-). Tym bardziej fundusze zdobyte, np.podczas 2 tygodni półkolonii znacząco podreperowałyby budżet szkoły.

    • 3 0

   • jakoś w Gdańsku sobie radzą

    organizują czas dzieciom i jakoś nie narzekają że nie ma kiedy przeprowadzić prac remontowych, można? można! trzeba tylko chcieć ale nie w Gdyni a szkoda bo tu mieszkam... i jestem mamą

    • 4 0

 • Półkolonie w szkołach super sprawa tylko szkoda ze to 2 pierwsze tygodnie wakacji , nie są to zajęcia naprzemiennie organizowane :( żeby np cały miesiąc do różnych szkół mogli chodzić .
  W zeszłym roku korzystały dzieci , w tym roku jestem w domu na macierzyńskim wiec nie korzystają z tych szkolnych, żeby miejsc nie zabierać, tylko idą na komercyjne związane z zainteresowaniami plus starszy obóz treningowy, my wakacje typowo polskie -remont ;)

  • 5 2

 • w Gdyni walą miliony na imprezki i pomniki a na zajęcia nie ma.

  • 8 0

 • przestancie pierniczyc ile godzin tylko przez ile dni bedą w szkołach i gdzie bo to interesuje rodziców (1)

  Stawki jakie sobie teraz życzą za opiekę są z kosmosu!!500-600zł za tydzień w szkołach prywatnych!

  • 5 0

  • Masz 500plus to płać

   • 1 2

 • game

  W miastach jest mnóstwo atrakcji, ale warto zaplanować dziecku czas tak, aby rozwijało się poprzez zabawę. W dzień zawsze zwiedzamy i korzystamy z atrakcji miejskich. Natomiast wieczorami siadamy do gier planszowych. Kupiłam dzieciakom Rach Ciach. Gra ćwiczy pamięć, zgodnie z zasadami trzeba odwzorować kolejność kolorów z kart na kolorowych kulkach. Oczywiście na czas. Zabaw świetna i zauważyłam, że to ja muszę poćwiczyć, bo maluchy mnie ogrywają.

  • 0 0

 • Brawo Gdańsk, gmina Szemud--beznadzieja

  Ja bym chętnie na zwykłe kolonie czy półkolonie dziecko zapisała, za 100 czy 200zl tygodniowo. Takie co ponoć do lamusa odeszły. Nie każdego stać na komercyjne kolonie za 500czy 800zl tygodniowo. Moja gmina gorzej niż źle..zero zorganizowanych zajęć. Nie licząc imprez typu pikniki, sobotki itd.

  • 0 0

 • nauka w wakacje

  Moja kuzynka w wakacje zapisała swoją córkę na zajęcia angielskiego w Toddler British Centre i mówi, że to był naprawdę dobry pomysł! :) Mała wiele wyniosła z tych lekcji, poznała nowe koleżanki i bardzo się jej podobało :) Także czasem nauka w wakacje to nie jest jednak wcale taka głupia opcja.

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

W toni. Polskie pojazdy podwodne ze zbiorów NMM w Gdańsku

10 zł
wystawa

Halo, tu sztuka! Warsztaty rodzinne w Muzeum Narodowym w Gdańsku (1 opinia)

wykład / prezentacja, spotkanie, warsztaty

Sensolabium. Warsztaty rodzinne dla dzieci w spektrum autyzmu

spotkanie, wystawa, warsztaty

Najczęściej czytane