• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak zostać żużlowcem? Wybrzeże zaprasza na treningi

Rafał Sumowski
23 stycznia 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 

Energa Wybrzeże - żużel

W dorosłym żużlu zawodnicy ścigają się na motocyklach o pojemności 500 cc. Licencję na ściganie na takim sprzęcie można zdać najwcześniej w wieku 15 lat, ale są klasy dla młodszych adeptów. W dorosłym żużlu zawodnicy ścigają się na motocyklach o pojemności 500 cc. Licencję na ściganie na takim sprzęcie można zdać najwcześniej w wieku 15 lat, ale są klasy dla młodszych adeptów.

GKŻ Wybrzeże Gdańsk prowadzi całoroczny nabór do szkółki żużlowej. Obecnie w klubie szkoli się 17 adeptów, którzy startują na motocyklach od 50 do 500 cc. Ci, którzy uzyskają licencję przynajmniej na 125 cc, trenować mogą bezpłatnie. Nad wszystkim czuwają trenerzy Mirosław BerlińskiMarcel Szymko, a zimą zajęcia ogólnorozwojowe prowadzi Jarosław Hulko.



Amadeusz Szulist i jego niesamowita historia. Nauczył się żużla w pięć miesięcy



Czy marzyłe(a)ś kiedyś o tym, aby zostać żużlowcem?

W Gdańskim Klubie Żużlowym Wybrzeże trenuje obecnie grupa 17 chłopców. Do tegorocznego egzaminu na licencję żużlową (500 cc) szykują się Jakub Staszewski, Damian UszarukKacper Zienkowski, a w tej klasie trenuje też Bartosz Popielnicki.

Pozostali trenują na motocyklach od 125 do 250 cc lub dopiero zaczynają szkolenie na "pięćsetkach", na których ścigają się żużlowcy na ligowych torach. Osobną grupę stanowią najmłodsi: Dorian Biedrzycki, Max BrzeskiWiktor Kutyła, którzy zaczynają od motocykli o pojemności 50 cc.

Kiedy żużlowy adept może przystąpić do licencji?
  • w klasie 500 cc ("Ż") - od 15. roku życia
  • w klasie 250 cc - pomiędzy 13. a 15. rokiem życia
  • w klasie 125 cc - pomiędzy 10. a 14. rokiem życia
  • w klasie 85-125 cc - pomiędzy 10. a 13. rokiem życia


Obecnie szkółkowicze przygotowują się do sezonu pod okiem trenera Jarosława Hulko. W ramach zajęć, w których odwiedzają ich także zawodnicy pierwszego zespołu, korzystają też z pomocy fizjoterapeutów z centrum. Wiosną wznowią treningi na torze. Młodsi z trenerem Marcelem Szymko, a starsi ze szkoleniowcem ligowego zespołu Mirosławem Berlińskim. Zainteresowani mogą zgłosić się pod numerem telefonu 58 305 12 25 lub adresem e-mailowym: klub@wybrzezegdansk.pl

Aby zapisać się na treningi, trzeba posiadać pisemną zgodę obojga rodziców lub opiekunów prawnych oraz zaświadczenie lekarskie na udostępnionym przez klub druku.

- Szukamy przede wszystkim chłopaków w wieku 12-15 lat. Kandydat na żużlowca musi charakteryzować się dobrym przygotowaniem fizycznym. Bardzo ważne jest również jakiekolwiek obycie z motocyklem. To zdecydowanie ułatwia początki edukacji. Niejednokrotnie musimy bowiem poświęcić trening czy dwa na to, by nauczyć adepta odpalać motor. Jednakże wszystkie przeciwności są do przejścia, jeśli zawodnik ma chęci. To jest podstawowa sprawa - mówi trener Berliński.
  • Najmłodsi żużlowi adepci z trenerem i zawodnikami pierwszej drużyny podczas wizyty w gabinecie fizjoterapeutów.


Podczas treningów klub zapewnia sprzęt, trenera oraz opiekę medyczną. Koszt jednych zajęć to, w zależności od klasy, 30 do 50 zł, ale ci, którzy zdadzą licencję przynajmniej na 125 cc, trenują już bezpłatnie. Klub opłaca także wyjazdy na zawody i udostępnia motocykle. Ci, którzy chcą dysponować własnym sprzętem, muszą przygotować się na wydatek rzędu 5 tys. zł. W przypadku najniższej klasy dla najmłodszych, czyli trenującej na motocyklach 50 cc, trzeba posiadać własny sprzęt. To dopiero wstęp do właściwego szkolenia.

Każdy adept, w zależności od wieku i poziomu zaawansowania, szykowany jest do licencji na daną pojemność. To kwestia indywidualna, ale licencję na 500 cc można zdawać już po ukończeniu 15. roku życia, przy czym przypomnijmy, że dopiero w wieku 16 lat można zadebiutować w zawodach ligowych.

- Nie da się jednoznacznie określić, jak będzie wyglądał proces szkolenia i ile będzie trwał. W przypadku każdego zawodnika wygląda to inaczej. Czasem pojawia się chłopak, który nigdy nie jeździł na żużlu, wsiada na motor i widać to coś, a czasem przyswojenie podstaw zajmuje długie miesiące. W ubiegłym roku Amadeusz Szulist potrzebował pięciu miesięcy treningów, by zdać egzamin licencyjny, chociaż przychodził do nas bez żadnego doświadczenia. Inni adepci mają za sobą podobny czas szkolenia, a jeszcze nie mogę powiedzieć, że są gotowi - mówi Berliński, który jako zawodnik zdobył indywidualnie najwięcej punktów w historii ligowego żużla w Gdańsku.
Lista adeptów trenujących obecnie w Gdańsku:
500 cc: Kacper Zienkowski, Damian Uszaruk, Jakub Staszewski, Bartosz Popielnicki
250 cc: Mateusz Łopuski, Mateusz Pawlak, Igor Sawicki
125 cc: Antoni Kawczyński, Kacper Król, Eryk Kamiński, Antoni Jabłoński, Jakub Malina, Witold Sawicki, Seweryn Kapiszka
50 cc: Dorian Biedrzycki, Max Brzeski, Wiktor Kutyła

Opinie (29) 3 zablokowane

  • Trener zacny Szymko autorytet ,mmmmm

    Były zawodnik ktory niczego nie osaignal ma byc trenerem szkolki ,a czego on moze te dzieciaki nauczyc.hehehe

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (6 opinii)

(6 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane