Wiadomości

stat

Alergia na roztocza. Jak sobie z nią radzić?

Alergia na roztocza to problem, który dotyka dziś ok. 6 mln Polaków, bardzo często dotyczy też dzieci.
Alergia na roztocza to problem, który dotyka dziś ok. 6 mln Polaków, bardzo często dotyczy też dzieci. fot. Juan Gaertner/123rf.com

Uczulenie na kurz, a konkretnie na roztocza kurzu domowego, to jedna z najczęstszych chorób alergicznych - problem ten może dotyczyć nawet 6 mln Polaków. O to, jakie są najczęstsze objawy tej choroby i jak możemy pozbyć się mikrobów z mieszkania, zapytaliśmy ekspertów.Jak oceniasz porządek w swoim mieszkaniu?

jest idealny - bardzo o to dbam 24%
mam lekki rozgardiasz 38%
mam bałagan, ale staram się nad nim panować 31%
mam bałagan, nad którym już nie panuję 7%
zakończona Łącznie głosów: 210
Roztocza to w większości saprofityczne pajęczaki - znanych jest ok. 50 tys. gatunków. W alergologii znaczenie mają przede wszystkim odmiany żyjące w zamkniętych pomieszczeniach, czyli roztocza mieszkaniowe i spiżarniane. Żywią się one naskórkiem ludzkim i zwierzęcym, a ich rozwojowi sprzyjają m.in. temperatura otoczenia ok. 25 stopni C oraz wilgotność powietrza powyżej 60 proc. Roztocza kurzu domowego są jednym z najbardziej rozpowszechnionych źródeł alergenów całorocznych.


Jakie objawy daje alergia na roztocza?Choroby wynikające z uczulenia na alergeny roztoczy to m.in.: przewlekły alergiczny nieżyt nosa, astma czy atopowe zapalenie skóry.

- W przypadku alergii na roztocza kurzu domowego pacjenci najczęściej swoje dolegliwości określają wspólnym terminem "katar". I tu spotykam się z pierwszym problemem w trakcie diagnostyki, bo dla wielu ludzi to słowo oznacza różne dolegliwości - mówi dr n. med. Jakub Łata, alergolog z poradni Medyczna Gdynia. - O ile w przypadku uczulenia na pyłki roślin objawy są bardziej charakterystyczne i "wyraźne" (typowa sezonowość objawów, wodnista wydzielina z nosa oraz jego świąd i zaczerwienienia, kichanie "salwami", a także charakterystyczne objawy ze strony spojówek), o tyle w przypadku alergii na roztocza kurzu dolegliwości są mniej typowe. Występują cały rok, ale z zaostrzeniem w okresie jesienno-zimowym. Są bardziej nasilone rano (szczególnie po wstaniu z łóżka). Czasem pacjent zauważa wprost związek pomiędzy narażeniem na kurz (np. podczas odkurzania, sprzątania, przebywania w określonych pomieszczeniach), a nasileniem objawów. Zazwyczaj dominuje blokada nosa, często połączona z uczuciem spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła, a to z kolei doprowadza do częstego chrząkania i pokasływania. Niejednokrotnie chorzy mają również typowe objawy astmy (napady kaszlu, świszczącego oddechu, duszności i obniżonej tolerancji wysiłku), a w przypadku zespołu atopowego zapalenia skóry alergeny roztoczy kurzu są jednym z istotnych czynników zaostrzających przebieg choroby.

Szkoła astmy w Szpitalu Polanki. Uczą, jak żyć z chorobą


Astma alergiczna, podobnie jak alergiczny nieżyt nosa, jest schorzeniem, które może być wywoływane przez ekspozycję na określone alergeny, takie jak pyłki traw, pyłki drzew lub roztocza kurzu domowego.
Astma alergiczna, podobnie jak alergiczny nieżyt nosa, jest schorzeniem, które może być wywoływane przez ekspozycję na określone alergeny, takie jak pyłki traw, pyłki drzew lub roztocza kurzu domowego. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Od leczenia objawowego do odczulaniaLeczenie alergii na roztocza dostosowywane jest do dolegliwości, które zgłasza pacjent.

- Tak jak w innych alergiach, także w przypadku uczulenia na roztocza istnieją dwa główne sposoby leczenia: przyczynowe i objawowe - mówi dr Jakub Łata. - Z mojego punktu widzenia najważniejsze jest oczywiście leczenie przyczynowe: unikanie kontaktu z alergenem (co w przypadku alergii na roztocza kurzu domowego jest niezwykle trudne, nie zawsze możliwe oraz jest postępowaniem "uzupełniającym"), a przede wszystkim immunoterapia swoista. Oczywiście nie każdy pacjent może być odczulany - kwalifikacji do takiego leczenia powinien zawsze dokonać alergolog w oparciu o historię choroby i badania potwierdzające alergię. Niemniej jest to w zasadzie jedyna możliwość wyleczenia pacjenta z tej choroby lub przynajmniej uzyskania długoterminowej remisji objawów - wyjaśnia.
Jak dodaje, u pacjentów poddanych takiemu leczeniu ryzyko rozwoju astmy znacznie się zmniejsza. W leczeniu objawowym istnieje szeroka gama leków, które zmniejszają dolegliwości i poprawiają jakość życia pacjentów z alergią na roztocza.

- Lekami pierwszego wyboru są antyhistaminiki działające miejscowo (preparaty donosowe, na skórę, dospojówkowo) czy ogólnoustrojowo (tabletki, krople). W przypadku silniejszych objawów można dołączyć steroidy (w postaci kremów, maści, kropli do oczu czy nosa) czy w ostateczności w postaci tabletek lub iniekcji. Oczywiście istnieją także inne rodzaje leków, ale zawsze warto najpierw skontaktować się ze specjalistą i upewnić co do możliwości ich bezpiecznego stosowania. Bardzo ważnym etapem leczenia jest zminimalizowanie narażenia na alergen. Roztoczy nie da się wprawdzie całkowicie wyeliminować z otoczenia, ale można znacząco zredukować ich ilość w domu - przekonuje.

Profilaktyka przede wszystkimJak zostało wspomniane, roztocza żywią się naskórkiem ludzkim i zwierzęcym i najintensywniej rozwijają się w środowisku wilgotnym i ciepłym. Najczęstszymi miejscami bytowania roztoczy są łóżka, pościel, materace, dywany, zasłony, tapicerowane meble, pluszowe zabawki, książki, a zatem najwięcej ich występuje w naszych sypialniach, w których średnio spędzamy osiem godzin w ciągu doby.

Dlatego też duże znaczenie, po rozpoznaniu alergii na roztocza, ma wprowadzenie zasad profilaktyki.

Szczegółowe informacje na temat profilaktyki uczulenia na roztocza znajdziemy na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Alergologicznego

Stałe narażenie na alergeny roztoczy powoduje podtrzymywanie procesu zapalnego toczącego się w wielu narządach, a tym samym może być przyczyną nieskuteczności terapii. Dlatego też tak ważna jest profilaktyka, m.in. częste odkurzanie, wietrzenie pomieszczeń czy pranie kołder i pościeli.
Stałe narażenie na alergeny roztoczy powoduje podtrzymywanie procesu zapalnego toczącego się w wielu narządach, a tym samym może być przyczyną nieskuteczności terapii. Dlatego też tak ważna jest profilaktyka, m.in. częste odkurzanie, wietrzenie pomieszczeń czy pranie kołder i pościeli. fot. dolgachov/123rf.com

Walka z roztoczami trudna, ale nie niemożliwaWdrożenie opisanych powyżej zasad profilaktyki nie zawsze jest łatwe, czasem może okazać się wręcz niemożliwe.

- W mieszkaniu, które wynajmowaliśmy, wykładziny dywanowe były zamontowane na stałe w każdym z trzech pokojów - wspomina Alina, mama pięcioletniej Zuzi uczulonej na roztocza. - Jako że właściciel nie zgadzał się na ich zdemontowanie, musieliśmy się mocno napracować, aby zapewnić dziecku optymalnie bezpieczne warunki. Zainwestowaliśmy w odkurzacz ze specjalnym filtrem, raz w miesiącu specjalna firma prała wykładziny. Mając jednak na uwadze, że nie są to działania wystarczające, postanowiliśmy, kiedy tylko stało się to możliwe, zmienić mieszkanie.
Problematyczne może się również okazać pranie dużych rzeczy, jak kołdra, poduszka czy pluszowe zabawki. Nawet jeśli uda nam się upchać je do pralki, z wysuszeniem będzie już znacznie gorzej. Z pomocą przyjdą pralnie samoobsługowe, które oddają do dyspozycji klientów pralki oraz suszarki o różnej, nawet bardzo dużej pojemności.


Zanim jednak zdecydujemy się zrobić tam pranie, warto sprawdzić, czy wybrane przez nas miejsce jest przyjazne alergikom.

- Speed Queen Pralnie Samoobsługowe jako jedyne pralnie samoobsługowe w Trójmieście pozostawiają klientowi wybór dot. korzystania z detergentów, dlatego z naszych usług chętnie korzystają alergicy - mówi Marcin, właściciel pralni. - Klient może zakupić u nas profesjonalne środki piorące, ale może też przyjść ze swoim ulubionym proszkiem lub płynem do prania, często hipoalergicznym, wybielaczem, płynem do płukania lub lanoliną.
Dużą zaletą pralni samoobsługowych jest fakt, że to my sami kontrolujemy, co zostanie włożone do bębna.

- Klient, oddając swoje rzeczy do tradycyjnej pralni, często nie jest świadomy, że jego kołdry, pościele, koszule czy kurtki będą prane w jednym bębnie z rzeczami innych klientów. W pralni samoobsługowej korzysta tylko ze swojej pralki - podkreśla właściciel Speed Queen. - Największe z naszych pralek mają pojemność 20 kg, co umożliwia pranie rzeczy o dużych gabarytach, jak kołdry, koce (również wełniane), pokrowce na materace, zasłony czy największe pluszaki. A więc wszystko to, co uważane jest za siedlisko roztoczy.
Ceny zaczynają się od 18 zł "za pralkę".

Opinie (35) 4 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum dziecko

 • Małżeństwo mi się sypie.... Gdzie po... Może podpowiecie gdzie udać się na jakąś terapie małżeńska? Tylko Gdańsk. Z góry dziękuję

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Mamy na spacery - Gdynia! Hej Mamy, Przeprowadziłam się do Trójmiasta w styczniu i brakuje mi koleżanek na spacery z...

  Rodzina i dziecko , autor: ZupelnieNieIdealna

 • Staranie o dziecko (2) Hej mam 20 i jestem mamą półtora rocznej córki. Nadal karmie piersią. Zdecydowaliśmy się na...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Jamama

 • Kolega doniósł na męża czy będzie... (2) Mąż chciał zrobić z kolegą interes. Kolega przelał mu na konto pieniądze na auto (kolega z...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Iwona

 • Kiedy chłopcy zaczynają mówić? (6) Witam, mój maluch zaraz kończy 3 latka a mówi tylko pojedyncze słówka, mama , nie, daj i to...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: elka

 • nieuczciwi? (3) odradzam, kasa zapłacona towaru od miesiąca nie ma.... i nikt nie wie czy będzie......

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: mp

 • rezonans magnetyczny glowy (2) Dziewczyny,niestety musze zrobic prywatnie rezonans magnetyczny glowy. Wiecie moze gdzie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: ewa

 • Moja historia ciąży pozamacicznej... :( (15) Dziewczyny, postanowiłam opowiedzieć Wam moją historię... jeśli kogoś to nie interesuje, to...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Olka

 • Czy panuje teraz jakis wirus?? (12) Cala nasza 3 sie rozchorowala.najgorzej synek. Mial temperature pow 39, ktora ciezko bylo...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: anonim

 • Restauracja na chrzest (3) Witam szukam lokalu na obiad dla niewielkiej grupy osób ok 15, zależy mi na smacznym...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Jjjj

 • Mieszkania od miasta Poszukuje osob ktore czekaja na stworzenie nowych list na mieszkania od miasta w Gdyni....

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Martyna

 • Zwrot podatku 2020 (21) Czesc. Zastanawiam sie, czy ktos rozliczal PIT w styczniu i dostal juz zwrot. Jak dlugo...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Ona

 • Uwaga na gotowy e-pit przygotowany... US już kolejny rok rozlicza nasze pity, ale nie podlicza zwrotu za składki ubezpieczenia....

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Mamacia

 • Własna działalność Piecki Migowo Witam, Zastanawiam się nad otworzeniem czegoś swojego w okolicy Piecki Migowo. Czego wam...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Mama wraca do pracy

 • Jaki leżaczek Bujaczek polecacie od... (7) A może inna opcja?huśtawka się sprawdza?będę wdzięczna za poradę

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Ola

 • Szkola podstawowa nr 60 i nr 77 Prosze o opinie rodzicow, ktorych dzieci chodza do tych szkol. Co Wam sie podoba, co nie,...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Autor

 • Senatorium (6) Hej rodzice długo się czeka na senatorium dla dzieci ? I gdzie kierują 8 miesięczne dzieci...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: amela22

 • żłobek Oliwa (2) Cześć Czy możecie polecić żłobek w Oliwie Dziękuje

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Ania

 • Marta Pęksa ginekolog gdzie przyjmuje ?? (2) Czy wiecie może gdzie teraz przyjmuje dr Pęksa ? Widzę, że pracuje w UCK i chciałabym...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Paulina

 • Wyniki tarczycowe - proszę o pomoc (6) Hej, tyle się mówi o chorobach tarczycy, że i ja postanowiłam się zbadać. USG tarczycy ok...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Dora

wszystkie tematy »

Polecane imprezy

kalendarz imprez »