• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Alergia na roztocza. Jak sobie z nią radzić?

Ewa Palińska
20 listopada 2019 (artykuł sprzed 3 lat) 
Alergia na roztocza to problem, który dotyka dziś ok. 6 mln Polaków, bardzo często dotyczy też dzieci. Alergia na roztocza to problem, który dotyka dziś ok. 6 mln Polaków, bardzo często dotyczy też dzieci.

Uczulenie na kurz, a konkretnie na roztocza kurzu domowego, to jedna z najczęstszych chorób alergicznych - problem ten może dotyczyć nawet 6 mln Polaków. O to, jakie są najczęstsze objawy tej choroby i jak możemy pozbyć się mikrobów z mieszkania, zapytaliśmy ekspertów.Jak oceniasz porządek w swoim mieszkaniu?

Roztocza to w większości saprofityczne pajęczaki - znanych jest ok. 50 tys. gatunków. W alergologii znaczenie mają przede wszystkim odmiany żyjące w zamkniętych pomieszczeniach, czyli roztocza mieszkaniowe i spiżarniane. Żywią się one naskórkiem ludzkim i zwierzęcym, a ich rozwojowi sprzyjają m.in. temperatura otoczenia ok. 25 stopni C oraz wilgotność powietrza powyżej 60 proc. Roztocza kurzu domowego są jednym z najbardziej rozpowszechnionych źródeł alergenów całorocznych.


Jakie objawy daje alergia na roztocza?Choroby wynikające z uczulenia na alergeny roztoczy to m.in.: przewlekły alergiczny nieżyt nosa, astma czy atopowe zapalenie skóry.

- W przypadku alergii na roztocza kurzu domowego pacjenci najczęściej swoje dolegliwości określają wspólnym terminem "katar". I tu spotykam się z pierwszym problemem w trakcie diagnostyki, bo dla wielu ludzi to słowo oznacza różne dolegliwości - mówi dr n. med. Jakub Łata, alergolog z poradni Medyczna Gdynia. - O ile w przypadku uczulenia na pyłki roślin objawy są bardziej charakterystyczne i "wyraźne" (typowa sezonowość objawów, wodnista wydzielina z nosa oraz jego świąd i zaczerwienienia, kichanie "salwami", a także charakterystyczne objawy ze strony spojówek), o tyle w przypadku alergii na roztocza kurzu dolegliwości są mniej typowe. Występują cały rok, ale z zaostrzeniem w okresie jesienno-zimowym. Są bardziej nasilone rano (szczególnie po wstaniu z łóżka). Czasem pacjent zauważa wprost związek pomiędzy narażeniem na kurz (np. podczas odkurzania, sprzątania, przebywania w określonych pomieszczeniach), a nasileniem objawów. Zazwyczaj dominuje blokada nosa, często połączona z uczuciem spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła, a to z kolei doprowadza do częstego chrząkania i pokasływania. Niejednokrotnie chorzy mają również typowe objawy astmy (napady kaszlu, świszczącego oddechu, duszności i obniżonej tolerancji wysiłku), a w przypadku zespołu atopowego zapalenia skóry alergeny roztoczy kurzu są jednym z istotnych czynników zaostrzających przebieg choroby.

Objawy alergii - na co można mieć alergię, sposoby na alergię, co na alergięAstma alergiczna, podobnie jak alergiczny nieżyt nosa, jest schorzeniem, które może być wywoływane przez ekspozycję na określone alergeny, takie jak pyłki traw, pyłki drzew lub roztocza kurzu domowego. Astma alergiczna, podobnie jak alergiczny nieżyt nosa, jest schorzeniem, które może być wywoływane przez ekspozycję na określone alergeny, takie jak pyłki traw, pyłki drzew lub roztocza kurzu domowego.

Od leczenia objawowego do odczulaniaLeczenie alergii na roztocza dostosowywane jest do dolegliwości, które zgłasza pacjent.

- Tak jak w innych alergiach, także w przypadku uczulenia na roztocza istnieją dwa główne sposoby leczenia: przyczynowe i objawowe - mówi dr Jakub Łata. - Z mojego punktu widzenia najważniejsze jest oczywiście leczenie przyczynowe: unikanie kontaktu z alergenem (co w przypadku alergii na roztocza kurzu domowego jest niezwykle trudne, nie zawsze możliwe oraz jest postępowaniem "uzupełniającym"), a przede wszystkim immunoterapia swoista. Oczywiście nie każdy pacjent może być odczulany - kwalifikacji do takiego leczenia powinien zawsze dokonać alergolog w oparciu o historię choroby i badania potwierdzające alergię. Niemniej jest to w zasadzie jedyna możliwość wyleczenia pacjenta z tej choroby lub przynajmniej uzyskania długoterminowej remisji objawów - wyjaśnia.
Jak dodaje, u pacjentów poddanych takiemu leczeniu ryzyko rozwoju astmy znacznie się zmniejsza. W leczeniu objawowym istnieje szeroka gama leków, które zmniejszają dolegliwości i poprawiają jakość życia pacjentów z alergią na roztocza.

- Lekami pierwszego wyboru są antyhistaminiki działające miejscowo (preparaty donosowe, na skórę, dospojówkowo) czy ogólnoustrojowo (tabletki, krople). W przypadku silniejszych objawów można dołączyć steroidy (w postaci kremów, maści, kropli do oczu czy nosa) czy w ostateczności w postaci tabletek lub iniekcji. Oczywiście istnieją także inne rodzaje leków, ale zawsze warto najpierw skontaktować się ze specjalistą i upewnić co do możliwości ich bezpiecznego stosowania. Bardzo ważnym etapem leczenia jest zminimalizowanie narażenia na alergen. Roztoczy nie da się wprawdzie całkowicie wyeliminować z otoczenia, ale można znacząco zredukować ich ilość w domu - przekonuje.

Profilaktyka przede wszystkimJak zostało wspomniane, roztocza żywią się naskórkiem ludzkim i zwierzęcym i najintensywniej rozwijają się w środowisku wilgotnym i ciepłym. Najczęstszymi miejscami bytowania roztoczy są łóżka, pościel, materace, dywany, zasłony, tapicerowane meble, pluszowe zabawki, książki, a zatem najwięcej ich występuje w naszych sypialniach, w których średnio spędzamy osiem godzin w ciągu doby.

Ile kosztuje pranie kanapy? Pranie kanapy i czyszczenie tapicerki meblowejDlatego też duże znaczenie, po rozpoznaniu alergii na roztocza, ma wprowadzenie zasad profilaktyki.

Szczegółowe informacje na temat profilaktyki uczulenia na roztocza znajdziemy na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Alergologicznego

Stałe narażenie na alergeny roztoczy powoduje podtrzymywanie procesu zapalnego toczącego się w wielu narządach, a tym samym może być przyczyną nieskuteczności terapii. Dlatego też tak ważna jest profilaktyka, m.in. częste odkurzanie, wietrzenie pomieszczeń czy pranie kołder i pościeli. Stałe narażenie na alergeny roztoczy powoduje podtrzymywanie procesu zapalnego toczącego się w wielu narządach, a tym samym może być przyczyną nieskuteczności terapii. Dlatego też tak ważna jest profilaktyka, m.in. częste odkurzanie, wietrzenie pomieszczeń czy pranie kołder i pościeli.

Walka z roztoczami trudna, ale nie niemożliwaWdrożenie opisanych powyżej zasad profilaktyki nie zawsze jest łatwe, czasem może okazać się wręcz niemożliwe.

- W mieszkaniu, które wynajmowaliśmy, wykładziny dywanowe były zamontowane na stałe w każdym z trzech pokojów - wspomina Alina, mama pięcioletniej Zuzi uczulonej na roztocza. - Jako że właściciel nie zgadzał się na ich zdemontowanie, musieliśmy się mocno napracować, aby zapewnić dziecku optymalnie bezpieczne warunki. Zainwestowaliśmy w odkurzacz ze specjalnym filtrem, raz w miesiącu specjalna firma prała wykładziny. Mając jednak na uwadze, że nie są to działania wystarczające, postanowiliśmy, kiedy tylko stało się to możliwe, zmienić mieszkanie.
Problematyczne może się również okazać pranie dużych rzeczy, jak kołdra, poduszka czy pluszowe zabawki. Nawet jeśli uda nam się upchać je do pralki, z wysuszeniem będzie już znacznie gorzej. Z pomocą przyjdą pralnie samoobsługowe, które oddają do dyspozycji klientów pralki oraz suszarki o różnej, nawet bardzo dużej pojemności.


Zanim jednak zdecydujemy się zrobić tam pranie, warto sprawdzić, czy wybrane przez nas miejsce jest przyjazne alergikom.

- Speed Queen Pralnie Samoobsługowe jako jedyne pralnie samoobsługowe w Trójmieście pozostawiają klientowi wybór dot. korzystania z detergentów, dlatego z naszych usług chętnie korzystają alergicy - mówi Marcin, właściciel pralni. - Klient może zakupić u nas profesjonalne środki piorące, ale może też przyjść ze swoim ulubionym proszkiem lub płynem do prania, często hipoalergicznym, wybielaczem, płynem do płukania lub lanoliną.
Dużą zaletą pralni samoobsługowych jest fakt, że to my sami kontrolujemy, co zostanie włożone do bębna.

- Klient, oddając swoje rzeczy do tradycyjnej pralni, często nie jest świadomy, że jego kołdry, pościele, koszule czy kurtki będą prane w jednym bębnie z rzeczami innych klientów. W pralni samoobsługowej korzysta tylko ze swojej pralki - podkreśla właściciel Speed Queen. - Największe z naszych pralek mają pojemność 20 kg, co umożliwia pranie rzeczy o dużych gabarytach, jak kołdry, koce (również wełniane), pokrowce na materace, zasłony czy największe pluszaki. A więc wszystko to, co uważane jest za siedlisko roztoczy.
Ceny zaczynają się od 18 zł "za pralkę".

Miejsca

Opinie (36) 4 zablokowane

 • A ja polecam przeczytac ksiazke "Co nas nie zabije" S. Carneya i przemyslec sobie (2)

  Po 30 zaczely sie u mnie pojawiac alergie, powracajace zatoki itd chodzilem po alergologach, lekarzach, badaniach tylko leczenie objawowe. Od roku czasu stosuje rozne techniki oddechowe + krotkie cwieczenia bezdechu + zimny prysznic z rana.... i dziala. Nie wnikam zbytnio jak, ale wazne dziala.

  • 13 4

  • hahaha właśnie o tym pomyślałem. (1)

   Też czytam ta książkę. Wim Hof ma rację.

   • 0 0

   • Alergię są od pokarmów a nie od kurzu w domu!

    Polecam książkę ,,Teoria spisku,,

    • 0 1

 • antybiotyki równa się alergia (2)

  • 6 11

  • tak samo szczepionki

   • 2 1

  • Tylko jedzenie powoduje alergię

   • 1 1

 • Oczyszczacz (2)

  Ja słyszałam że oczyszczacz to super sprawa na alergię ale nie miałam nigdy możliwości sprawdzić :/

  • 3 3

  • Spoko (1)

   Mam i jest poprawa. Całkowicie problem nie zniknął ale mocno się zredukował. Natomiast mówię tutaj o prawdziwym oczyszczaczu, który niestety sporo kosztuje. Biedronkowy szit za parę stówek nie ma sensu kupować.

   • 3 0

   • ta lepiej zobacz jaki syf masz na podłodze

    najlepiej przyświeć latarka

    • 1 2

 • Im bardziej sterylne otoczenie tym w efekcie więcej alergii. (2)

  Odkurzam od wielkiego dzwonu.
  I żadnej alergii nikt z rodzinki nie ma

  • 11 18

  • fajnie, tyle że alergia nie bierze się z kontaktu z alergenem.

   • 6 1

  • dobre geny

   tak jak cukrzycy - nie jem cukru od dziecka nienawidzę!!! ciastek, i innych słodkości a skąd u mnie cukrzyca zastanow sie co ty piszesz alergia na roztocza nie bierze się z nieposprzątanych pomieszczeń!!!!!!!

   • 0 0

 • (3)

  Byłam na prezentacji magicznego odkurzacza Rainbow i pan zrobił wielkie show kurzowe z efektami świetlnymi a najważniejsze, że podkreślał jak to polecają alergolodzy. Od 20 lat biegam do różnych alergologów, również mam dziecko uczulone i żaden nigdy nawet nie wspomniał o takim wynalazku.Nigdy też żaden lekarz nie wspomniał o tym, żeby się odrobaczyć gdyż odchody robaków mogą wywoływać przewlekłe reakcje uczuleniowe.
  w artykule brak jednak cen odczulania, bo nie wszystko jest refundowane a to spory koszt

  • 3 7

  • odpierd... sie od Rainbow...

   to najlepsze urządzenie i bije wszystkie nowe pseudo zakurzacze

   • 2 9

  • Bo ten artykuł

   to reklama pralni:)to po co mają sie zagłebiac w testy itp.

   • 3 1

  • odczulanie

   jedyną skuteczną metodą jest odczulanie - 5 lat

   • 0 0

 • Mój syn ma alergie na roztocza

  Od około dwóch lat jeżdżę z nim na szczepionke do przychodni. Teraz raz w miesiącu więc tragedii nie ma. Ale przykre jest to że szczepionka która kosztowała ok 6 zł teraz kosztuje ok. 600 zł bo nie jest już refundowana. Z tego co się orientuję wielu rodziców nie stać na to.

  • 6 8

 • Zwykła ściema (5)

  Kiedyś nie było alergii podobnie jak dysortografii. Życie było normalne , bez unikania glutenu i klasówek. Wszyscy byli równi pomagali sobie. Alergia to reakcja na nadmierne chuchanie i dbanie , brak zahartowania.

  • 7 24

  • dokładnie;)

   • 0 6

  • (1)

   dysortografia czy dysleksja nie ma nic wspólnego z wychowaniem. Po prostu dziecko będzie miało problemy i tyle. Nie bardzo da się coś na to poradzić. Jednakże najbardziej wkurzające jest gadanie ludzi, że to lenie. Przede wszystkim dyslektyk to osoba tylko z problemami z pisaniem, ale nie powinni mieć problemu z ortografią. Dysortografia to zaburzenie związane z problemami z popełnianiem błędów ortograficznych nawet jeżeli ktoś zasady zna. Niektórzy owszem zasłaniają się takimi rzeczami, by usprawiedliwić swoje lenistwo.

   • 2 1

   • dyslektyk

    Mam wszystko poza dyskalkulią, w podstawówce, zanim mnie zdiagnozowano miałem ogromne problemy z samooceną przez złe stopnie. Jako 10 latek na badaniu wykazywałem się wyższą inteligencją niż 16 latkowie, rozwiązywałem zagadki logiczne i matematyczne na poziomie 16 latka szybciej niż oni i Pani, która mnie badała stwierdziła, że na pewno nie mam żadnej dysleksji. Nauczycielka od polskiego nie dała za wygraną i naciskała aby powtórzyć badanie. Okazało się, że mam dysleksję, dysgrafię i dysortografię, ponadto jestem prawo ręczny, lewo oczny i obunożny co ponoć również ma wpływ na problemy z utrzymaniem skupienia u dziecka.

    Po latach ćwiczeń i odpowiedniego podejścia pedagogów prawie nie popełniam błędów ort. warto było się zbadać :) wyszedłem na ludzi i mam dobrą robote

    • 3 0

  • do 1977

   Były,były alergie.Jestem tego żywym przykładem. Tyle,że nikt nie potrafił ich właściwie nazwać ech

   • 3 0

  • nie zgadzam się

   alegrie i astmy były zawsze tylko nie były dobrze zdiagnozowane moja babcia cierpiała na astmę ale nikt nie zdiagnozował o jakim podłożu pewnie alergicznym no ale takie były czasy moja córka powtórka alergia ale dzisiaj są testy można próbować ograniczyć reakcje alergiczne przez odczulanie i zmniejszyć ryzyko astmy

   • 2 0

 • Odkąd odstawiłem leki antyalergiczne

  alergia zniknęła. A tak to czerwiec i lipiec były tragiczne dla mnie. Odstawienie leków okupiłem bąblami, świądem, ale wytrzymałem tak ponad dwa tygodnie i przeszło.

  • 2 5

 • Odczulanie - koniec refundacji ...dobra zmiana (1)

  Przykre jest to że szczepionka która kosztowała ok 6 zł teraz kosztuje minimum . 600 zł bo nie jest już refundowana. Według piśmiennictwa ok 20 000 dzieci i młodziezy pozbawiono dostępu do odczulania .

  Z tego co się orientuję wielu rodziców nie stać na to. Lata odczulania poszły w niwecz.
  Szkoda.

  • 11 1

  • odczulanie

   dostęp do odczulania bezpłatnego miały dzieci z większych miast a to dlatego że wiązało się to z koniecznością dowożenia dziecka do przychodni i spędzenia tam kilku godzin natomiast jeżeli ktoś mieszka z dala od przychodni prowadzącej odczulanie - zastrzyki jest to praktycznie niemożliwe, i tak pozostawało odczulanie płatne podjęzykowe kropelki to koszt ok 300 na 2 miesiące razy 5 lat oczywiście nierefundowane

   • 0 0

 • roztocze, nie roztocza... (1)

  • 1 0

  • Też miałem ten problem:

   Drobny pajęczak mający owalne ciało o słabo zaznaczonej segmentacji (za Uniwersalnym słownikiem języka polskiego PWN) to roztocz (rodzaju męskiego), natomiast organizm cudzożywny czerpiący pokarm z martwych szczątków organicznych (tamże) to roztocze (rodzaju nijakiego) lub roztocz (rodzaju męskiego). W liczbie mnogiej (ten) roztocz ma formę (te) roztocze, a (to) roztocze ma formę (te) roztocza (w narzędniku jednakowo roztoczami). O roztoczach jako organizmach cudzożywnych zwykle mówi się za pomocą formy mnogiej".

   • 1 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego

33 - 35 zł
wystawa

Zajęcia dla dzieci i młodzieży

spotkanie, warsztaty

Ćwicz z mistrzem w "Zakopiance" (1 opinia)

zajęcia rekreacyjne, trening

Najczęściej czytane