Alergia na roztocza. Jak sobie z nią radzić?

Alergia na roztocza to problem, który dotyka dziś ok. 6 mln Polaków, bardzo często dotyczy też dzieci.
Alergia na roztocza to problem, który dotyka dziś ok. 6 mln Polaków, bardzo często dotyczy też dzieci. fot. Juan Gaertner/123rf.com

Uczulenie na kurz, a konkretnie na roztocza kurzu domowego, to jedna z najczęstszych chorób alergicznych - problem ten może dotyczyć nawet 6 mln Polaków. O to, jakie są najczęstsze objawy tej choroby i jak możemy pozbyć się mikrobów z mieszkania, zapytaliśmy ekspertów.Jak oceniasz porządek w swoim mieszkaniu?

jest idealny - bardzo o to dbam 24%
mam lekki rozgardiasz 38%
mam bałagan, ale staram się nad nim panować 31%
mam bałagan, nad którym już nie panuję 7%
zakończona Łącznie głosów: 210
Roztocza to w większości saprofityczne pajęczaki - znanych jest ok. 50 tys. gatunków. W alergologii znaczenie mają przede wszystkim odmiany żyjące w zamkniętych pomieszczeniach, czyli roztocza mieszkaniowe i spiżarniane. Żywią się one naskórkiem ludzkim i zwierzęcym, a ich rozwojowi sprzyjają m.in. temperatura otoczenia ok. 25 stopni C oraz wilgotność powietrza powyżej 60 proc. Roztocza kurzu domowego są jednym z najbardziej rozpowszechnionych źródeł alergenów całorocznych.


Jakie objawy daje alergia na roztocza?Choroby wynikające z uczulenia na alergeny roztoczy to m.in.: przewlekły alergiczny nieżyt nosa, astma czy atopowe zapalenie skóry.

- W przypadku alergii na roztocza kurzu domowego pacjenci najczęściej swoje dolegliwości określają wspólnym terminem "katar". I tu spotykam się z pierwszym problemem w trakcie diagnostyki, bo dla wielu ludzi to słowo oznacza różne dolegliwości - mówi dr n. med. Jakub Łata, alergolog z poradni Medyczna Gdynia. - O ile w przypadku uczulenia na pyłki roślin objawy są bardziej charakterystyczne i "wyraźne" (typowa sezonowość objawów, wodnista wydzielina z nosa oraz jego świąd i zaczerwienienia, kichanie "salwami", a także charakterystyczne objawy ze strony spojówek), o tyle w przypadku alergii na roztocza kurzu dolegliwości są mniej typowe. Występują cały rok, ale z zaostrzeniem w okresie jesienno-zimowym. Są bardziej nasilone rano (szczególnie po wstaniu z łóżka). Czasem pacjent zauważa wprost związek pomiędzy narażeniem na kurz (np. podczas odkurzania, sprzątania, przebywania w określonych pomieszczeniach), a nasileniem objawów. Zazwyczaj dominuje blokada nosa, często połączona z uczuciem spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła, a to z kolei doprowadza do częstego chrząkania i pokasływania. Niejednokrotnie chorzy mają również typowe objawy astmy (napady kaszlu, świszczącego oddechu, duszności i obniżonej tolerancji wysiłku), a w przypadku zespołu atopowego zapalenia skóry alergeny roztoczy kurzu są jednym z istotnych czynników zaostrzających przebieg choroby.

Szkoła astmy w Szpitalu Polanki. Uczą, jak żyć z chorobą


Astma alergiczna, podobnie jak alergiczny nieżyt nosa, jest schorzeniem, które może być wywoływane przez ekspozycję na określone alergeny, takie jak pyłki traw, pyłki drzew lub roztocza kurzu domowego.
Astma alergiczna, podobnie jak alergiczny nieżyt nosa, jest schorzeniem, które może być wywoływane przez ekspozycję na określone alergeny, takie jak pyłki traw, pyłki drzew lub roztocza kurzu domowego. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Od leczenia objawowego do odczulaniaLeczenie alergii na roztocza dostosowywane jest do dolegliwości, które zgłasza pacjent.

- Tak jak w innych alergiach, także w przypadku uczulenia na roztocza istnieją dwa główne sposoby leczenia: przyczynowe i objawowe - mówi dr Jakub Łata. - Z mojego punktu widzenia najważniejsze jest oczywiście leczenie przyczynowe: unikanie kontaktu z alergenem (co w przypadku alergii na roztocza kurzu domowego jest niezwykle trudne, nie zawsze możliwe oraz jest postępowaniem "uzupełniającym"), a przede wszystkim immunoterapia swoista. Oczywiście nie każdy pacjent może być odczulany - kwalifikacji do takiego leczenia powinien zawsze dokonać alergolog w oparciu o historię choroby i badania potwierdzające alergię. Niemniej jest to w zasadzie jedyna możliwość wyleczenia pacjenta z tej choroby lub przynajmniej uzyskania długoterminowej remisji objawów - wyjaśnia.
Jak dodaje, u pacjentów poddanych takiemu leczeniu ryzyko rozwoju astmy znacznie się zmniejsza. W leczeniu objawowym istnieje szeroka gama leków, które zmniejszają dolegliwości i poprawiają jakość życia pacjentów z alergią na roztocza.

- Lekami pierwszego wyboru są antyhistaminiki działające miejscowo (preparaty donosowe, na skórę, dospojówkowo) czy ogólnoustrojowo (tabletki, krople). W przypadku silniejszych objawów można dołączyć steroidy (w postaci kremów, maści, kropli do oczu czy nosa) czy w ostateczności w postaci tabletek lub iniekcji. Oczywiście istnieją także inne rodzaje leków, ale zawsze warto najpierw skontaktować się ze specjalistą i upewnić co do możliwości ich bezpiecznego stosowania. Bardzo ważnym etapem leczenia jest zminimalizowanie narażenia na alergen. Roztoczy nie da się wprawdzie całkowicie wyeliminować z otoczenia, ale można znacząco zredukować ich ilość w domu - przekonuje.

Profilaktyka przede wszystkimJak zostało wspomniane, roztocza żywią się naskórkiem ludzkim i zwierzęcym i najintensywniej rozwijają się w środowisku wilgotnym i ciepłym. Najczęstszymi miejscami bytowania roztoczy są łóżka, pościel, materace, dywany, zasłony, tapicerowane meble, pluszowe zabawki, książki, a zatem najwięcej ich występuje w naszych sypialniach, w których średnio spędzamy osiem godzin w ciągu doby.

Dlatego też duże znaczenie, po rozpoznaniu alergii na roztocza, ma wprowadzenie zasad profilaktyki.

Szczegółowe informacje na temat profilaktyki uczulenia na roztocza znajdziemy na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Alergologicznego

Stałe narażenie na alergeny roztoczy powoduje podtrzymywanie procesu zapalnego toczącego się w wielu narządach, a tym samym może być przyczyną nieskuteczności terapii. Dlatego też tak ważna jest profilaktyka, m.in. częste odkurzanie, wietrzenie pomieszczeń czy pranie kołder i pościeli.
Stałe narażenie na alergeny roztoczy powoduje podtrzymywanie procesu zapalnego toczącego się w wielu narządach, a tym samym może być przyczyną nieskuteczności terapii. Dlatego też tak ważna jest profilaktyka, m.in. częste odkurzanie, wietrzenie pomieszczeń czy pranie kołder i pościeli. fot. dolgachov/123rf.com

Walka z roztoczami trudna, ale nie niemożliwaWdrożenie opisanych powyżej zasad profilaktyki nie zawsze jest łatwe, czasem może okazać się wręcz niemożliwe.

- W mieszkaniu, które wynajmowaliśmy, wykładziny dywanowe były zamontowane na stałe w każdym z trzech pokojów - wspomina Alina, mama pięcioletniej Zuzi uczulonej na roztocza. - Jako że właściciel nie zgadzał się na ich zdemontowanie, musieliśmy się mocno napracować, aby zapewnić dziecku optymalnie bezpieczne warunki. Zainwestowaliśmy w odkurzacz ze specjalnym filtrem, raz w miesiącu specjalna firma prała wykładziny. Mając jednak na uwadze, że nie są to działania wystarczające, postanowiliśmy, kiedy tylko stało się to możliwe, zmienić mieszkanie.
Problematyczne może się również okazać pranie dużych rzeczy, jak kołdra, poduszka czy pluszowe zabawki. Nawet jeśli uda nam się upchać je do pralki, z wysuszeniem będzie już znacznie gorzej. Z pomocą przyjdą pralnie samoobsługowe, które oddają do dyspozycji klientów pralki oraz suszarki o różnej, nawet bardzo dużej pojemności.


Zanim jednak zdecydujemy się zrobić tam pranie, warto sprawdzić, czy wybrane przez nas miejsce jest przyjazne alergikom.

- Speed Queen Pralnie Samoobsługowe jako jedyne pralnie samoobsługowe w Trójmieście pozostawiają klientowi wybór dot. korzystania z detergentów, dlatego z naszych usług chętnie korzystają alergicy - mówi Marcin, właściciel pralni. - Klient może zakupić u nas profesjonalne środki piorące, ale może też przyjść ze swoim ulubionym proszkiem lub płynem do prania, często hipoalergicznym, wybielaczem, płynem do płukania lub lanoliną.
Dużą zaletą pralni samoobsługowych jest fakt, że to my sami kontrolujemy, co zostanie włożone do bębna.

- Klient, oddając swoje rzeczy do tradycyjnej pralni, często nie jest świadomy, że jego kołdry, pościele, koszule czy kurtki będą prane w jednym bębnie z rzeczami innych klientów. W pralni samoobsługowej korzysta tylko ze swojej pralki - podkreśla właściciel Speed Queen. - Największe z naszych pralek mają pojemność 20 kg, co umożliwia pranie rzeczy o dużych gabarytach, jak kołdry, koce (również wełniane), pokrowce na materace, zasłony czy największe pluszaki. A więc wszystko to, co uważane jest za siedlisko roztoczy.
Ceny zaczynają się od 18 zł "za pralkę".

Opinie (36) 4 zablokowane

 • A ja polecam przeczytac ksiazke "Co nas nie zabije" S. Carneya i przemyslec sobie

  Po 30 zaczely sie u mnie pojawiac alergie, powracajace zatoki itd chodzilem po alergologach, lekarzach, badaniach tylko leczenie objawowe. Od roku czasu stosuje rozne techniki oddechowe + krotkie cwieczenia bezdechu + zimny prysznic z rana.... i dziala. Nie wnikam zbytnio jak, ale wazne dziala.

  • 13 4

 • antybiotyki równa się alergia

  • 6 11

 • Oczyszczacz

  Ja słyszałam że oczyszczacz to super sprawa na alergię ale nie miałam nigdy możliwości sprawdzić :/

  • 3 3

 • hahaha właśnie o tym pomyślałem.

  Też czytam ta książkę. Wim Hof ma rację.

  • 0 0

 • Im bardziej sterylne otoczenie tym w efekcie więcej alergii.

  Odkurzam od wielkiego dzwonu.
  I żadnej alergii nikt z rodzinki nie ma

  • 11 18

 • Byłam na prezentacji magicznego odkurzacza Rainbow i pan zrobił wielkie show kurzowe z efektami świetlnymi a najważniejsze, że podkreślał jak to polecają alergolodzy. Od 20 lat biegam do różnych alergologów, również mam dziecko uczulone i żaden nigdy nawet nie wspomniał o takim wynalazku.Nigdy też żaden lekarz nie wspomniał o tym, żeby się odrobaczyć gdyż odchody robaków mogą wywoływać przewlekłe reakcje uczuleniowe.
  w artykule brak jednak cen odczulania, bo nie wszystko jest refundowane a to spory koszt

  • 3 7

 • Spoko

  Mam i jest poprawa. Całkowicie problem nie zniknął ale mocno się zredukował. Natomiast mówię tutaj o prawdziwym oczyszczaczu, który niestety sporo kosztuje. Biedronkowy szit za parę stówek nie ma sensu kupować.

  • 3 0

 • odpierd... sie od Rainbow...

  to najlepsze urządzenie i bije wszystkie nowe pseudo zakurzacze

  • 2 9

 • ta lepiej zobacz jaki syf masz na podłodze

  najlepiej przyświeć latarka

  • 1 2

 • tak samo szczepionki

  • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Ogłoszenia polecane

Wydarzenia

Wystawa Pająków
Wystawa Pająków
pokaz
maj 28-31.12
g. 10:00 - 20:00
Gdańsk, ARANEUS
Zabawa malarska w Malorcie
Zabawa malarska w Malorcie
warsztaty
wrz 20-17.12
Gdynia, Halo Kultura
Trening uważności
Trening uważności
warsztaty
wrz 22-10.11
g. 16:00
Gdańsk, Mindfulness dla dzieci