• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Jakie zajęcia dodatkowe dla maluszków?

Anna Żukowska
20 listopada 2017 (artykuł sprzed 5 lat) 
Zajęcia dla maluchów często organizowane są w trójmiejskich Klubach Rodziców. Zajęcia dla maluchów często organizowane są w trójmiejskich Klubach Rodziców.

Korzystają z nich i maluchy, i dorośli. Dzieci, zwłaszcza te, które nie chodzą jeszcze do przedszkola, uczą się funkcjonować w grupie i przy okazji zabawy przyswajają np. język obcy. Czy warto wybrać się na zajęcia dla dzieci w wieku 0-3 lata?Czy chodzisz na zajęcia z dzieckiem w wieku 0-3 lata?

O ile zajęcia dodatkowe dla dzieci w wieku szkolnym to normalność, rodzice maluchów często muszą się natrudzić, żeby znaleźć miejsce, w którym ich dziecko mogłoby zdobyć nowe umiejętności.

Takie miejsca to również okazja dla rodziców do poznania się i wymienienia doświadczeniami.

- Spotkania dla maluchów do ok. trzeciego roku życia to na pewno pewnego rodzaju inwestycja w ich rozwój - mówi Marta Jagodzińska z Centrum Wspierania i Rozwoju Rodziny Familion. - Co prawda rodzice są w stanie zaoferować dzieciom podobne aktywności w domowych pieleszach, jednak uczęszczanie na zajęcia zorganizowane to dobra okazja dla rodziców do nawiązania relacji z innymi mamami i tatami - przekonuje.
Znajdź bezpłatne zajęcia w swojej okolicy

Z jakich zajęć można w tej chwili skorzystać w Trójmieście? Jest ich sporo, wśród nich są też propozycje bezpłatne, co dla rodziców niepracujących ma duże znaczenie. Warto sprawdzić, czy w okolicy działa jakiś klub rodzica. Zdarza się, że oprócz luźnych spotkań można się zapisać na spotkania zorganizowane. W Gdyni takie zajęcia prowadzi m.in. Fundacja Mamy z Morza.

- Od trzech lat działamy w Bibliotece na Karwinach i prowadzimy różne zajęcia dla dzieci, głównie w wieku 0-3 lata - wyjaśnia Zofia Zelez-Richert. - W tej chwili są to cotygodniowe zajęcia muzyczno-rytmiczne, które prowadzimy dzięki projektowi z Budżetu Obywatelskiego. W przyszłym roku też będziemy je prowadzić - zapewnia.
Rodzice, którzy korzystają z takich zajęć zorganizowanych, wymieniają przede wszystkim korzyści dla dzieci.

- Nie mamy wśród znajomych ani rodziny osób z dziećmi w podobnym wieku, co córka - mówi Ola, mama dwuletniej Mai. - Jedyny kontakt, jaki mała miała z dziećmi, to podczas wizyt na placach zabaw. Jesienią dużo rzadziej z nich korzystamy, więc cieszę się, że na zajęciach muzycznych może poznać inne dzieci. Do tego zauważyłam, że lubi piosenki i rymowanki, które poznajemy na zajęciach, i zaczyna powtarzać nowe wyrazy - opowiada.
Trójmiejskie Kluby Rodzica

Bezpłatne zajęcia odbywają się także m.in. w Klubie Rodzica Razem na Działkach Leśnych (Biblioteka, Filia nr 16, grupa zabawowa dla dzieci w czwartki o godz. 11:30) oraz prowadzone przez Rodziców Witomino zajęcia muzyczne pt. Witomińskie Nutki (Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Vitava, przy ul. Widnej 8 zobacz na mapie Gdyni we wtorki, o godz. 10).

W Gdańsku też działają kluby rodzica i warto brać udział w zajęciach przez nie organizowane. Część z klubów prowadzi zajęcia dla mam, podczas których dzieci się z sobą swobodnie bawią, a część ma charakter bardziej tematyczny. W Klubie Rodzica na Oruni, który działa w Domu Sąsiedzkim "Gościnna Przystań", spotkania zabawowe połączone z muzyką odbywają się w środy, o godz. 10:15, natomiast na Dolnym Mieście działają bardzo podobne spotkania w ramach klubu "Ulica Rodzica". Odbywają się w piątki o godz. 10.30 w Inkubatorze Sąsiedzkiej Energii.

Sensoplastyka, pływanie czy angielski?

Jeśli chodzi o zajęcia płatne, mamy do wyboru sporo aktywności - od sportowych przez kreatywne do językowych. Ogranicza nas wyłącznie zasobność portfela, bo zajęcia nie należą do najtańszych.

W Gdańsku na zajęcia z sensoplastyki, czyli twórczej zabawy, podczas której powstają różnorakie masy z mąki, oleju, wody i barwników spożywczych, możecie się zapisać m.in. do Prostej Kreski. W trakcie zajęć dzieci eksperymentują z różnymi składnikami. Mogą bawić się bez limitów, eksperymentować i co ważne dla tak małych dzieci - podejmować samodzielne decyzje, bazując na swoich doświadczeniach. Cena za jedne zajęcia to 60 zł, koszt miesięcznych zajęć to 200 zł.

W Gdyni można wybierać spośród różnych zajęć projektowanych pod potrzeby maluszków i ich rodziców. Prowadzi je m.in. Makaraka. Możecie wybierać spośród zajęć sensoplastycznych, zajęć zabawowych pod nazwą "Hocki-Klocki", zajęć muzycznych i rytmicznych. Wszystkie zajęcia dla dzieci do 3. roku życia. Koszt takich zajęć to ok. 120 zł miesięcznie za cztery spotkania. Odbywają się od poniedziałku do piątku, zarówno w godzinach przedpołudniowych, jak i popołudniowych.

Są też firmy, które prowadzą zajęcia w całym Trójmieście. Jest to np. Akademia Baby Art Trójmiasto. Są to zajęcia umuzykalniające prowadzone metodą E.E. Gordona dla dzieci od narodzin do trzeciego roku życia. W ich trakcje dzieci poznają różne instrumenty, wspólnie z rodzicami poznają nowe melodie i piosenki. Koszt to ok. 30 zł za spotkanie. Zajęcia są prowadzone m.in. w Ciuciubabce, Zatoce Sztuki, Czuprynkach we Wrzeszczu czy Edu Cafe zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku.

Jeśli chcecie, żeby wasz maluch zaczął naukę angielskiego jeszcze zanim pójdzie do przedszkola, możecie zapisać się np. na zajęcia prowadzone metodą Helen Doron w Gdańsku, Sopocie i Gdyni. Warto pójść na lekcję pokazową i sprawdzić, jak wyglądają takie zajęcia z maluszkami. Zapisy trwają cały rok i można próbować dostać się do grupy, ale prowadzący podkreślają, że lepiej zacząć razem ze wszystkimi we wrześniu. Koszt zajęć to ok. 160 zł miesięcznie.

Z kolei ci z was, którzy lubią spędzać czas z maluchem na sportowo, mogą się zapisać do szkoły pływania dla maluszków, które odbywają się na wielu trójmiejskich basenach. Listę szkółek znajdziecie w naszym katalogu. Inną opcją są zajęcia z piłką nożną, które w Trójmieście prowadzi m.in. Socatots. Jeśli myślicie, że na te drugie możecie się wybrać dopiero, kiedy maluch chodzi, to możecie się zdziwić. Funkcjonują tam grupy nawet dla niemowlaków, pomagające dzieciom w czworakowaniu. Starsze dzieci, ale nawet te przed trzecim rokiem życia, będą miały już zajęcia, podczas których będą rozwijać umiejętności gry w piłkę nożną. Koszt miesięcznych zajęć to ok. 140 zł.

Wszystkie zajęcia dla dzieci znajdziecie w naszym katalogu zajęć dodatkowych.

Miejsca

Opinie (32) 1 zablokowana

 • skorzystam, mam 500 plus:)!

  • 10 13

 • Chyba tytul powinien brzmiec (1)

  Jak wyciagnac kase od nowobogackich mamusiek

  • 37 18

  • Żadne

   Małe dziecko potrzebuje opieki mamy/taty czy nawet dziadków. I samemu można zorganizować sobie kreatywnie czas, w domu czy w ogrodzie jak ktoś ma. Z takimi maluchami to żaden problem...

   • 19 4

 • Żadne

  I nie używajmy słów typu "inwestycja" w kontekście dzieci. Pozwółmy dzieciom być dziećmi.

  • 37 2

 • tenis konie angielski (3)

  • 37 5

  • (1)

   Co tak skromnie...jeszcze co najmniej jeden język obcy, basen, judo, nauka tańca i śpiewu...

   • 12 1

   • chiński teraz taki modny

    • 9 1

  • Serio..?

   Tyle osób ma problem z tym, że dzieci chodzą na zajęcia gdzie z innymi dziećmi podskakują albo ugniatają plastelinę?

   • 10 5

 • jak naciągnąć frajerów na kasę... (5)

  czekam jeszcze na spa dla niemowlaków i siłownie. Na kim lepiej zbija się kasę jak nie na dzieciach

  • 30 4

  • Zbytnie wrażliwość ludzi... (3)

   Oczywiście że można zarabiać na kształceniu i rozwoju dzieci. Co w tym złego? Pracownik socjalny zarabia na ludzkiej niedoli, lekarz czerpie korzyść z naszej choroby, psycholog otrzymuje pieniądze dzięki naszej słabości, mechanik cieszy się gdy zepsuje nam się skrzynia biegów a lakiernik gdy zarysujem auto. Tak wygląda ekonomia. Nie bójmy wydawać się pieniędzy. Gdy wydajemy one trafią do kogoś kto może też skorzysta z naszej usługi :)

   • 8 6

   • (2)

    może dlatego, że dzieci nie potrzebują w tym wieku chińskiego, judo, ani pedicure od kosmetyczki. Przez takie "byznesmenki" jak Ty + matki, które z tych idiotyzmów korzystają dzieci przestają być dziećmi, a stają się maszynkami do trzepania przez kogoś kasy i robotami, pseudogeniuszami z depresją w późniejszym wieku

    • 2 5

    • :)

     To rodzice wiedzą co jest najlepsze dla dziecka. Jeśli dziecko wykazuje dużą aktywność fizyczna jak najbardziej warto iść na zajęcia gimnastyczne jeśli chce bawić się z innymi dziećmi a nie ma rodzeństwa to jak najbardziej powinno iść na zajęcia integracyjne. To rodzic obserwując dziecko widzi co mu jest potrzebne. Jako matka przyznam czasem też mam ochotę spotkać się z innymi matkami. Jako pedagog i uczestnik takich zajęć wiem że dobrze prowadzone zajęcia przynoszą bardzo wiele korzyści dla dzieci. Oczywiście gdyby rodzice i dziadkowie prowadziliby podobne zajęcia w domu był by podobny efekt i można zaoszczędzić np. na jakiś przedmiot np. nową lampę lub buty. Pieniądze można wydawać na przedmioty lub usługi-doświadczanie. Ja wolę doświadczać, ale rozumiem i szanuje jesli ktoś woli kupić przedmiot. Ja jako rodzic wiem najlepiej co jest dla mojego dziecka potrzebne :) a jako pedagog dodam: Moi drodzy zapewniam jeśli Wasz maluch będzie lepił z masy solnej bałwana w towarzystwie innych dzieci to ZAPEWNIAM nie dostanie od tego depresji :)

     • 1 0

    • Zgadza się! I później mają tyle zajęć, że same nie wiedzą czego chcą - jakoś my wychowywaliśmy się bez tych wszystkich zajęć i

     • 0 0

  • Dokładnie! Te wszystkie zajęcia dla dzieci są po to, żeby znaleźć frajera który to "łyknie" i przyjdzie oddać swoją kasę za 30

   Dokładnie! Te wszystkie zajęcia dla dzieci są po to, żeby znaleźć frajera który to "łyknie" i przyjdzie oddać swoją kasę za 30 min. pie...przenia o niczym!

   Te wszystkie zajęcia dla dzieci to jedno wielkie g....wno! a rodzice lecą jak muchy do miodu....phi.....

   • 0 0

 • A ja jestem na tak (5)

  A ja chętnie wychodzę z młodym z domu. Mały ma 11 mc. I moim zdaniem moje dziecko potrzebuje kontaktu z innymi dziećmi. Jeśli mam wybór to wolę pójść na zajęcia zorganizowane i bezpłatne. Najlepiej takie, które są niedaleko mojego miejsca zamieszkania.
  Ale też korzystam z gościnności innych. Spotykamy się u siebie w domach lub w miejscach publicznych, gdzie nas przyjmą; np. W bibliotece, kawiarni.

  • 20 3

  • (3)

   Brawo Ty, z niemowlakiem do biblioteki...a potem placz, że ludzie nie lubią dzieci.

   • 8 9

   • Hmm może warto wybrać się do biblioteki, troche się pozmieniało....w bibliotekach są specjalne kąciki dla dzieci...

    • 7 0

   • (1)

    Biblioteka jest dla wszystkich, nawet dla Dzieci. I co ze płaczą, gdzieś muszą sie uczyć żyć w społeczeństwie i poznać normy zachowania.

    • 2 1

    • tak tak

     bo 11 miesięczne dziecko wie co to są normy zachowania i można mu cokolwiek wytłumaczyć.

     • 1 1

  • bezpłatne, blisko, zorganizowane, najlepiej jeszcze darmową kawkę i taksę pod same drzwi. Boszzzz... madki

   • 1 3

 • Ja poproszę o zajęcia dodatkowe ze snu :)

  • 25 1

 • polecam zajęcia na Piastowskiej

  edukacja muzyczna na różnym poziomie, dla najmłodszych, ale tez i starszych.
  Muzyczna Akademia Rozwoju w Gdańsku
  Chodzę na zajęcia z 1,5 roczną córeczką na Piastowską (Śpiewaj ze mną mamo, toto).
  Grupa niewielka, czekamy na nowe dzieciaki. Koszt to tylko 50PLN za miesiąc.

  • 3 9

 • Klub Malucha...

  Dom Kultury na Morenie. Płatne ale ciekawe zajęcia dla dzieciaków.
  Nie musi tego być wiele ale w pewnym momencie dziecko potrzebuje rówieśników i wspólnej zabawy nie tylko na placu zabaw. Świat się nie kończy tylko na mamie, tacie i dziadkach i spacerkach i 4 ścianach. W grupie rówieśników widać jak dzieci się świetnie bawią.

  • 5 3

 • edukatywka

  Korzystamy w edukatywce. Nie mam porównania z niczym innym, ale patrząc po dziecku- są dobre

  • 4 1

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

W toni. Polskie pojazdy podwodne ze zbiorów NMM w Gdańsku

10 zł
wystawa

Halo, tu sztuka! Warsztaty rodzinne w Muzeum Narodowym w Gdańsku (1 opinia)

wykład / prezentacja, spotkanie, warsztaty

Sensolabium. Warsztaty rodzinne dla dzieci w spektrum autyzmu

spotkanie, wystawa, warsztaty

Najczęściej czytane