• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Karmienie piersią - co warto wiedzieć?

Piotr Kallalas
4 października 2022, godz. 09:30 
"W pierwszych dobach po porodzie, czyli jeszcze w szpitalu, patrzymy na technikę przystawiania do piersi, częstość karmień, efektywność zassań, kontrolujemy wagę dziecka. Jeśli spadek masy ciała przekracza 10 proc., to wtedy najpierw sprawdzamy, jak mama radzi sobie z karmieniem, czy dziecko ssie efektywnie". "W pierwszych dobach po porodzie, czyli jeszcze w szpitalu, patrzymy na technikę przystawiania do piersi, częstość karmień, efektywność zassań, kontrolujemy wagę dziecka. Jeśli spadek masy ciała przekracza 10 proc., to wtedy najpierw sprawdzamy, jak mama radzi sobie z karmieniem, czy dziecko ssie efektywnie".

Karmienie piersią - jakie są problemy i co warto warto wiedzieć o laktacji? - Edukując mamy, zawsze powtarzam o efekcie śnieżnej kuli, nieefektywne ssanie nie rozbudzi dobrze laktacji, złe przystawienie powoduje dyskomfort u mamy, a w rezultacie ból, zniechęcenie itd. Dziecko nienajedzone jest marudne, źle śpi, nie przybiera na wadze. Mnożą się kolejne problemy - mówi Edyta Waks, doradca laktacyjna z Centrum Matki i Dziecka Centrum Medyczne Morska. Rozmawialiśmy o problemach z karmieniem piersią i wsparciu dla kobiet po porodzie.Jak karmić piersią?Do jakiego wieku karmiłaś dziecko piersią?

Mam wrażenie, że przebyliśmy długą drogę - niegdyś świadomość rodzin o karmieniu piersią była stosunkowo niska. Dziś wszyscy wiemy, że chodzi nie tylko o bliskość i kontakt z dzieckiem, ale o przekazywanie bezcennych przeciwciał i zapobieganie wielu chorobom. Czy cały czas jest jednak pole do działania, czy cały czas jest potrzeba edukacji w tym temacie?

Edyta Waks: Obecne mamy mają ogromną wiedzę na temat laktacji oraz korzyści płynących z karmienia piersią zarówno dla dziecka, jak i dla mamy. Młode mamy korzystają ze szkół rodzenia, które edukują, ale też instruują kobiety w karmieniu piersią i pielęgnacji dziecka. Jest też dużo pożytecznej wiedzy na rzetelnych i sprawdzonych portalach społecznościowych. Kobiety są przeszkolone, natomiast w praktyce, kiedy już pojawia się dziecko, dobrze przepracować, poukładać tę wiedzę na oddziale położniczym.

Świeżo upieczona mama potrzebuje dużo wsparcia i empatii na swojej nowej drodze życiowej. Większość mam radzi sobie świetnie, ale kiedy występują problemy, warto skorzystać ze wsparcia doradztwa laktacyjnego. Podczas wizyt patronażowych położna środowiskowa również wspiera i edukuje mamy, sprawdza rozwój dziecka, rozwój laktacji i podpowiada rozwiązania. Myślę, że edukacji nigdy mało i jeśli coś niepokoi mamę, wtedy dobrze udać się po poradę do specjalisty.

"Nie mam problemu, aby odstawić pokarm do banku mleka"

Karmienie piersią - z czego wynikają problemy?Z czego najczęściej wynikają problemy związane z karmieniem?

Najczęściej problemy są związane ze złą techniką karmienia piersią - podstawy są najważniejsze. Jeśli są spełnione wszystkie kryteria związane z prawidłowym przystawieniem do piersi zarówno ze strony mamy, jak i dziecka, unikamy wielu problemów. Edukując mamy, zawsze powtarzam o efekcie śnieżnej kuli, nieefektywne ssanie, nie rozbudzi dobrze laktacji, złe przystawienie powoduje dyskomfort u mamy a w rezultacie ból, zniechęcenie itd.

Dziecko nienajedzone jest marudne, źle śpi, nie przybiera na wadze. Mnożą się kolejne problemy. Oczywiście jest jeszcze szereg innych istotnych czynników, które wpływają na rozwój laktacji, np. związanych z gruczołem sutkowym, jamą ustną dziecka, słynnym krótkim wędzidełkiem, chorobami ze strony mamy i dziecka. Dlatego ważna jest ocena wielopłaszczyznowa sytuacji, żeby móc rozwiązać problem.

Jeśli przekraczamy 10 proc. spadku masy ciała, dziecko płacze i jest wyraźnie rozdrażnione, a do tego mama jest już przemęczona, natomiast nasze korekty i wsparcie nie pomagają, to oczywiście sięgamy po mleko modyfikowane (zawsze ze wskazań lekarskich).
Czy kobiety mają wsparcie już na etapie szpitalnym?

W tej chwili personel medyczny na oddziałach położniczych, i to właściwie na każdym poziomie referencyjności, ma wiedzę na temat laktacji lub zatrudnia osoby zajmujące się doradztwem laktacyjnym. Jest to standard w postępowaniu nad matką i dzieckiem po porodzie.

Karmienie mlekiem modyfikowanym - jak karmić?Czasem jednak dochodzi do sytuacji, kiedy dziecko nie je efektywnie, a jego masa spada. Kiedy wprowadzić mleko modyfikowane?

To zależy od etapu życia dziecka. W pierwszych dobach po porodzie, czyli jeszcze w szpitalu, patrzymy na technikę przystawiania do piersi, częstość karmień, efektywność zassań, kontrolujemy wagę dziecka. Jeśli spadek masy ciała przekracza 10 proc., to wtedy najpierw sprawdzamy, jak mama radzi sobie z karmieniem, czy dziecko ssie efektywnie.

Jeśli przekraczamy 10 proc. spadku masy ciała, dziecko płacze i jest wyraźnie rozdrażnione, a do tego mama jest już przemęczona, natomiast nasze korekty i wsparcie nie pomagają, to oczywiście sięgamy po mleko modyfikowane (zawsze ze wskazań lekarskich). Kierujemy się dobrem dziecka. Czasem wystarczy jedno dokarmienie, dziecko nabiera sił - potem udaje się już karmić naturalnie. W przypadku, kiedy jesteśmy już w domu, to należy również sprawdzić, czy dziecko ssie efektywnie, czy pieluszki są moczone, podczas wizyt patronażowych sprawdzamy również wagę. Decyzję o zastosowaniu mleka modyfikowanego warto podjąć w oparciu o rozmowę ze specjalistą.

Jak przygotować się do ciąży? 7 rzeczy, o których warto pamiętać Jak przygotować się do ciąży? 7 rzeczy, o których warto pamiętać

Przeziebienie a karmie piersia - mityW ostatnim czasie znajoma i zarazem świeżo upieczona mama spotkała się z dwiema dziwnymi sytuacjami. Podczas infekcji lekarz w przychodni powiedział jej, że przy temp. 38 stopni nie powinna karmić, a farmaceuta nie chciał jej mężowi sprzedać jej ibuprofenu, kiedy dowiedział się, że jest dla matki karmiącej. Jak rozumiem, są to szkodliwe mity?

Szczerze mówiąc, myślałam, że takie historie zostawiliśmy za sobą już parę lat temu. Jeśli mama boryka się akurat z infekcją, to stosujemy ibuprofen oraz paracetamol w odpowiedniej dawce na dobę. Mama, która jest przeziębiona, może posiłkować się takimi lekami, jak np. syrop z cebulą i miodem, cytryną , stare domowe sposoby. Mając podwyższoną temperaturę, oczywiście można również karmić, a nawet trzeba. Kiedy mama jest chora, produkuje jeszcze więcej przeciwciał, które stanowią obronę dla dziecka. Warto zwrócić uwagę, że wstrzymanie może doprowadzić do zastojów i zapalenia piersi.

Spotkanie z doradcą laktacyjnym - Edytą Waks, to okazja by znaleźć fachowe porady i odpowiedzi na pytania dotyczące prawidłowego karmienia noworodka. Spotkanie z doradcą laktacyjnym - Edytą Waks, to okazja by znaleźć fachowe porady i odpowiedzi na pytania dotyczące prawidłowego karmienia noworodka.

Jak długo karmić piersią?Jak długo powinno się karmić piersią?

Światowe organizacje zdrowia zalecają wyłączne karmienie piersią do 6 miesiąca życia, dopiero od 7 miesiąca wprowadzamy posiłki bezmleczne i początkowo bezglutenowe, oczywiście cały czas karmiąc piersią. Karmienie piersią powinno być kontynuowane w drugim roku życia lub dłużej - oczywiście według potrzeb i indywidualnych predyspozycji dziecka i matki.

Centrum Medyczne Morska zaprasza panie na bezpłatne konsultacje z położną i doradcą laktacyjnym Centrum Matki i Dziecka w Gdyni.

Konsultacje są dostępne od 17.10 do 28.10, ale wymagają wcześniejszej rejestracji telefonicznej (586 888 999) lub bezpośrednio w placówce przy ul. Obrońców Wybrzeża 8.

Jeśli planujesz ciąże lub gdy zbliża się termin porodu powstaje wiele pytań, na które chętnie udzieli odpowiedzi doświadczona położna CM MORSKA - Joanna Wojciechowska. Młode mamy mierzą się z nowymi wyzwaniami, które stawia przed nimi pojawienie się dziecka. Spotkanie z doradcą laktacyjnym - Edytą Waks, to okazja by znaleźć fachowe porady i odpowiedzi na pytania dotyczące prawidłowego karmienia noworodka.

Zamiast szukać odpowiedzi w internecie - umów się na wizytę i spytaj fachowca.

Wydarzenia

Konsultacje w Centrum Matki i Dziecka

konsultacje

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (34)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Przeprowadzki - wystawa rodzinna (przedłużona do 31.01.2023)

wystawa

Live z Położną

spotkanie, konsultacje

Lekcje Sztuki

wykład / prezentacja, wystawa, warsztaty

Najczęściej czytane