• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kiedy i jak odpieluchować dziecko?

JPU
7 lutego 2024, godz. 08:00 
Opinie (25)
Większość dzieci jest gotowa do odpieluchowania pomiędzy 18. a 24. miesiącem życia. Jest to podyktowane m.in. czynnikami biologicznymi. Większość dzieci jest gotowa do odpieluchowania pomiędzy 18. a 24. miesiącem życia. Jest to podyktowane m.in. czynnikami biologicznymi.

Odpieluchowanie dziecka to trudny i długotrwały proces oraz ogromne wyzwanie zarówno dla dziecka, jak i dorosłych. Kiedy je rozpocząć i jak nauczyć malucha korzystać z toalety - te pytania bardzo często stawiają sobie rodzice, którzy słyszą wiele sprzecznych teorii dotyczących pożegnania pieluch.Kiedy odpieluchowałe(a)ś swoje dzieci?

Przedstawiciele starszego pokolenia, biorąc pod uwagę własne doświadczenia, często namawiają, a nawet naciskają, by odpieluchować dziecko jak najszybciej. Tymczasem, zgodnie z aktualnymi zaleceniami pediatrów i psychologów, proces odpieluchowania dziecka powinien się zacząć wtedy, gdy wykaże ono gotowość. Wcześniejsze odpieluchowanie, zwłaszcza z zastosowaniem systemu kar i nagród, może odbić się na psychice malucha i spowodować więcej szkód niż korzyści.

- Odpieluchowanie wzbudza wiele pytań i wątpliwości w umysłach rodziców małych dzieci. Kiedy jest na nie czas? Jak rozpoznać, że dziecko jest na to gotowe? Otóż nie ma jednoznacznej odpowiedzi, tak jak nasze dzieci również nie są jednakowe. Każde z nich jest wyjątkowe, potrzebuje czasu i przestrzeni na to, aby jego rozwój przebiegał zgodnie z dojrzałością na kolejne wyzwania, które przynosi im dany etap życia - mówi Emilia Paszko, magister pedagogiki specjalnej, psychoterapeuta psychodynamiczny ze specjalizacją dzieci i młodzieży, ekspert Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku.
Mimo indywidualnych uwarunkowań i tempa rozwoju większość dzieci jest gotowa do odpieluchowania pomiędzy 18. a 24. miesiącem życia. Jest to podyktowane m.in. czynnikami biologicznymi, ponieważ przyjmuje się, że człowiek uczy się świadomej pracy zwieraczy właśnie w tym okresie. Warto jednak pamiętać, by nasze chęci nie wychodziły poza chęci i możliwości dziecka.

- Stawianie wymagań, które wykraczają poza zakres umiejętności, jest powodem częstych frustracji dziecka i rodziców, a w rezultacie może wydłużyć dany etap, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do długotrwałych trudności - dodaje Emilia Paszko.
Ząbkowanie u dziecka. Jak złagodzić ból? Ząbkowanie u dziecka. Jak złagodzić ból?
Wstępem do odpieluchowania powinno być oswojenie dziecka z nocnikiem, które może polegać na zabawie w pobliżu nocnika, pozwoleniu dziecku, by dotykało go lub przenosiło z miejsca na miejsce. Wstępem do odpieluchowania powinno być oswojenie dziecka z nocnikiem, które może polegać na zabawie w pobliżu nocnika, pozwoleniu dziecku, by dotykało go lub przenosiło z miejsca na miejsce.

Odpieluchowanie w trzech krokach1. Zaznajomienie dziecka z nocnikiem

Dobrym wstępem może być wspólne wybieranie nocnika w sklepie. Przy jego wyborze trzeba pamiętać, by dziecko siedząc, dotykało stopami podłoża. Oswajanie z nocnikiem możemy zacząć od bawienia się w jego pobliżu, pozwolenia dziecku, by dotykało nocnik lub przenosiło go z miejsca na miejsce.

2. Siadanie na nocnik

Gdy dziecko nie boi się kontaktu z nocnikiem, możemy pokazać dziecku, jak siadać na nocnik gołą pupą przy okazji kąpieli lub zmiany pieluszki. Co ważne, nie wolno przymuszać dziecka do siedzenia lub przytrzymywać, gdy chce wstać. Po kilku dniach lub tygodniach możemy zaprowadzać dziecko na nocnik i wrzucać tam zawartość pampersa, a gdy zauważymy, że dziecko sygnalizuje potrzebę - sadzać je na nocniku.

3. Chodzenie bez pieluchy

Pozwolenie na chodzenie dziecka bez pieluchy warto rozpocząć od krótkich okien czasowych, trwających kilkanaście minut, a potem stopniowo wydłużać ten czas. Gdy zauważymy, że dziecko dobrze reaguje na fizjologiczne potrzeby, możemy spróbować pozbywać się pieluchy także na czas poza domem.


- Zadaniem rodzica jest stworzenie odpowiednich warunków do tego, aby wspomóc dziecko w tym czasie. Bądźmy uważni, obserwujmy swoje dzieci. Czy interesuje je ten proces? Czy odczuwają dyskomfort, jeżeli pielucha jest mokra? Jak reagują na przyniesiony do domu nocnik? Może to fajna zabawa tak siadać i wstawać z nocnika? Te niewielkie, a jednocześnie duże sygnały mówią nam o tym, czy dziecko jest gotowe na nową przygodę zwaną odpieluchowywaniem, czy może potrzebuje jeszcze czasu i naszego wsparcia na innym etapie, na którym obecnie się znajduje - tłumaczy Emilia Paszko.

Pozwolenie na chodzenie dziecka bez pieluchy warto rozpocząć od krótkich okien czasowych, trwających kilkanaście minut, a potem stopniowo wydłużać ten czas. Pozwolenie na chodzenie dziecka bez pieluchy warto rozpocząć od krótkich okien czasowych, trwających kilkanaście minut, a potem stopniowo wydłużać ten czas.

Kiedy odpieluchowanie to zły pomysł?Nieodpowiedni moment na odpieluchowanie jest nie tylko, gdy widzimy, że dziecko nie jest na nie gotowe, nie wykazuje zainteresowania nocnikiem i nie chce na niego. Odpieluchowania nie warto również zaczynać w trakcie choroby dziecka, bezpośrednio po przeprowadzce, pojawieniu się w domu kolejnego dziecka lub w pierwszych dniach w żłobku oraz innych trudnych momentach dla dziecka.
JPU

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (25)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Garden of Lights - Pinokio - Ogród świateł (20 opinii)

(20 opinii)
35 - 79 zł
w plenerze, pokaz

Wystawa dinozaurów Di­no­world

45 zł
wystawa

Najczęściej czytane