• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kolczyki dla malucha? Potrzeba czy "widzimisię"?

Aleksandra Danylec
25 kwietnia 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 
Przekłuwanie uszu u malutkich dzieci to dziś temat bardzo kontrowersyjny. Przekłuwanie uszu u malutkich dzieci to dziś temat bardzo kontrowersyjny.

Kolczyki dla rocznej dziewczynki, a może dopiero jako prezent na 10 urodziny, czy tylko jako ozdoba nastolatki czy dorosłej kobiety? Przekłuwanie uszu u malutkich dzieci to dziś temat bardzo kontrowersyjny. Zwolenniczki przekonują, że im wcześniej sprawią kolczyki dziewczynce tym szybciej zapomni ona o bólu z tym związanym. Przeciwniczki natomiast krytykują głównie metody wykonywania tego zabiegu, według nich żadna nie gwarantuje pełnego bezpieczeństwa. Kiedy można myśleć o przekłuwaniu uszu u dziecka i czy warto?




W jakim wieku zdecydowałabyś się przekłuć uszy swojemu dziecku?

W Polsce nie ma żadnych regulacji prawnych odnośnie dozwolonego wieku przekłuwania uszu, poza jedną oczywistą - u dzieci do lat 18-stu zgodę na taki zabieg muszą wyrazić rodzice. Kolczyki u niemowląt są więc efektem takiej, a nie innej decyzji rodziców, a przede wszystkim matek.

- Do gabinetu kosmetycznego przychodzą rodzice, którzy wyrażają chęć przekłucia uszu niemowlakom oraz tacy, którzy decydują o przekłuciu uszu syna lub córki dopiero w wieku kilku lub kilkunastu lat. Osobiście uważam, że z założeniem pierwszych kolczyków należy wstrzymać się do momentu, kiedy dziecko samo świadomie podejmie decyzję o przekłuciu uszu, czyli najlepiej do ok. 6-7 roku życia - mówi Izabella Malinowska, kosmetyczka i właścicielka Studia Isabell w Gdyni.

Przekłucie uszu dziecka - przemoc czy estetyka?



- Głupota, brak szacunku dla dziecka, spełnianie własnych zachcianek - przekonują przeciwniczki przekłuwania uszu u dziecka, uważając wręcz, że taki zabieg jest to prostu przemoc. Według nich o zabiegach upiększających każdy powinien decydować sam, gdy dorośnie.

- Jak córka była mała nie miałam zamiaru przekłuć jej uszu, choć padały pytania, kiedy będzie miała kolczyki. Uważałam, że córeczka jest ślicznym dzieckiem i nie potrzebuje ozdób w uszach. Myślę, że niektóre mamy chcą, aby wiadomo było, że to dziewczynka i dlatego już kilkumiesięcznym bobaskom przekłuwają uszka - ocenia Marta.
Przeciwniczki przekłuwania uszu małym, nieświadomym dzieciom zarzucają rodzicom, którzy decydują się na takie zabiegi, również próżność, bo jak przekonują, kolczyki to tylko ozdoba, w dodatku niepotrzebna dzieciom. Najgłośniej jednak podnoszą argument dotyczący bezpieczeństwa - kolczyki u tak małego dziecka są zagrożeniem, bo może ono zahaczyć nim o ubranko, szalik, firankę - do tego chwila nieuwagi i tragedia gotowa.

- Zadawanie dziecku bólu jest uzasadnione tylko w przypadku ochrony jego zdrowia i życia, np. podczas szczepień ochronnych. W przypadku nieodwracalnych, bolesnych zabiegów, których jedynym celem jest poprawienie wyglądu, każdy może decydować tylko o sobie - przekonuje Ania, mama 4-latki.
- Córka zdecydowała się na kolczyki w wieku dziewięciu lat. Zgodziłam się, gdyż uważam, że w tym wieku dziecko potrafi podjąć świadomą decyzję. Młodsza córka chciała kolczyki jak siostra, więc dostała naklejki na uszy - 30 par w opakowaniu, na 30 dni miesiąca, po trzech dniach przestała o nie prosić, znudziły jej się. Nie określam wieku minimalnego, ale powinna być taka regulacja prawna. Przekłuwanie uszu małym dzieciom to ich okaleczanie. Niemowlak nie potrzebuje upiększania. Maluchowi do szczęścia nie potrzeba żelastwa w uszach - przekonuje mama trójki dzieci.
W Polsce nie ma żadnych regulacji prawnych odnośnie dozwolonego wieku przekłuwania uszu. W Polsce nie ma żadnych regulacji prawnych odnośnie dozwolonego wieku przekłuwania uszu.

Kolczyki u dziecka - dlaczego?



Niektóre mamy same przyznają, że decyzja o przekłuciu uszu ich córeczki, to po prostu ich "widzimisię". Jak przekonują kierują się przede wszystkim faktem, że same miały przekłute uszy we wczesnym dzieciństwie, dlatego twierdzą, że małe dziecko nie będzie nawet pamiętało takiego bólu.

- Ja zdecydowałam się na przekłucie uszu półrocznej córeczce, ponieważ wszyscy mylili ją z chłopcem, a poza tym sama miałam dość wcześnie przekłute uszy - dodaje Magda.
- Moja czteroletnia córeczka we wszystkim mnie naśladuje. Ostatnio zapragnęła, abym sprezentowała jej naszyjnik - choker i kolczyki. O ozdobie na szyję nie ma mowy, ale o przekłuciu uszu pomyślimy latem - mówi Ania, lat 32.

Przekłucie uszu dziecka - jak się przygotować?



Jeśli jednak przemyśleliście wszystkie za i przeciw, i zdecydowaliście się na przekłucie uszu dziecka, warto pamiętać, aby odpowiednio wcześniej przygotować się do zabiegu.

- Polecamy, na kilka dni przed planowanym przekłuciem uszu, wybrać się z dzieckiem na wizytę do salonu kosmetycznego, obejrzeć kolczyki, dokonać wyboru, oswoić się z gabinetem, a także porozmawiać z kosmetologami i rozwiać ewentualne wątpliwości. Dzięki takiej wizycie, podczas samego zabiegu, dziecko i rodzic poczują się bardziej komfortowo - przekonuje Agnieszka Wiszniewska, ekspert kosmetologii twarzy i ciała w Klinice Urody MediKos.
- Rozmawiając z dzieckiem o zabiegu unikajmy również słów przekłuwanie czy pistolet. Możemy powiedzieć po prostu chodźmy po twoje kolczyki. Kosmetolog założy je przy pomocy specjalnego urządzenia czy narzędzia. Słowa przekłuwanie lub pistolet mogą nie potrzebnie uruchomić wyobraźnię dziecka i zwyczajnie przestraszyć - przekonuje kosmetolog Ewelina Kreft, kosmetolog z Kliniki Invicta.
Uszy mogą być przekłute o każdej porze roku.

- Wyjątek stanowią silne mrozy i upały. Wykonywanie zabiegu zimą sprzyja gojeniu, ze względu na niskie temperatury, należy jednak uważać podczas zakładania dziecku czapek, szalików czy golfów, lepiej zrezygnować na pewien czas również z kominów, aby nie zahaczyć o nie kolczyków. Latem natomiast, co najmniej tydzień po zabiegu, trzeba wstrzymać się z kąpielami w morzu i basenie - stwierdza Milena Kunicka, Gabinet Kosmetyczny Viola Studio.
Przekłucie uszu to zabieg medyczny, dlatego ważne jest, aby wykonać go w sposób bezpieczny i higieniczny. Przekłucie uszu to zabieg medyczny, dlatego ważne jest, aby wykonać go w sposób bezpieczny i higieniczny.

Jak to naprawdę działa?



Przekłucie uszu to zabieg medyczny, dlatego ważne jest, aby wykonać go w sposób bezpieczny, higieniczny i możliwie szybki. Najnowsze metody przekłuwania uszu w salonach kosmetycznych to systemy: Blomdahl, Studex 75 czy Easy Piercy. Wszystkie technologie muszą spełniać normy Unii Europejskiej.

- Sam zabieg trwa zaledwie kilka minut. Najpierw kosmetyczka dezynfekuje ucho, następnie miejsce przekłucia zaznacza pisakiem antyseptycznym, kolejno umieszcza wkład czy kasetę na pistolecie, usuwa opakowanie i przy pomocy urządzenia końcówkę kolczyka umieszcza dokładnie na punkcie oznaczonym na uchu. Co ważne, na żadnym etapie zabiegu, kolczyki ani zapięcie nie mają styczności z dłońmi personelu. Podczas jednego ruchu ucho zostaje przekłute wraz z umieszczeniem kolczyka i zapinki na swoim miejscu. Zatyczkę umieszcza się w bezpiecznej odległości od płatka ucha i nie należy jej dociskać, dzięki temu powietrze swobodnie dociera do miejsca przekłucia. Wpływa to na lepsze gojenie rany - wyjaśnia Milena Kunicka.
Jak przekonują kosmetolodzy ważne jest, aby zabieg można było wykonać na dwa pistolety jednocześnie. Unikniemy wówczas sytuacji, gdy dziecko po przekłuciu jednego ucha, zrezygnuje z przekłucia drugiego.

- W naszej klinice zabieg wykonywany jest przez dwóch kosmetologów, których praca jest zsynchronizowana. Atutem systemu Studex 75, którym przekłuwamy uszy naszym młodym klientom jest również to, iż pistolety nie wydają żadnego dźwięku, który mógłby niepotrzebnie wystraszyć dziecko - dodaje Ewelina Kreft.
Inna popularna metoda przekłuwania uszu to system Blomdahl. Innowację stanowi tu sam materiał z którego zostały wykonane pierwsze ozdoby do uszu. Jest to hipoalergiczny plastik medyczny z zerową zawartością niklu. Należy tu zaznaczyć, że sam sztyft kolczyków jest nieco grubszy niż w tradycyjnych ozdobach.

Jak dbać o przekłute uszy dziecka?



Pierwsze kolczyki powinno się nosić bez przerwy przez sześć tygodni, a samo ucho przemywać raz dziennie. Trzeba również przypominać dziecku, aby zawsze myło ręce przed dotknięciem ucha lub kolczyka, a szczególną ostrożność zachowało podczas zabaw w piaskownicy, na plaży czy w ogrodzie.

Po zdjęciu pierwszych kolczyków warto, aby kolejne były tymi, które dziecku podobają się najbardziej. A jest w czym wybierać. Miłośniczka zwierzątek może zdecydować się na kolczyki w kształcie biedronek, słoników, misiów czy kaczuszek. Nie brakuje też gwiazdek czy serduszek w wersji prostej lub wysadzanej kamieniami.

Miejsca

Opinie (95) 4 zablokowane

  • bezmyślność i próżność rodziców...nic więcej

    Moja córka będzie mogła mieć przekłute uszy kiedy będzie to jej świadoma i dobrowolna decyzja
    Kolczyki w uszach niemowlaków są dla mnie koszmarne

    • 11 0

  • Jest to zwyczajnie niebezpieczne

    Dzieci się bawią, szarpią, nieuważnie ubierają i rozbierają.

    Nie dalej jak pół roku temu wiozłem na pogotowie sąsiadkę z córką 6 lat- ściągała sweter który zahaczył o kolczyk, a młodsze rodzeństwo "pomogło" ściągnąć sweter widząc że siostra ma problem.

    Rozerwany płatek ucha.

    Oczywiście umrzeć od tego nie umrze, ale po co?

    • 15 1

  • Bardzo dobrze

    Poruszono ważne kwestie. Bardzo dobry artykuł.

    • 3 0

  • głupota i fanaberie mamusiek

    • 5 1

  • "- Ja zdecydowałam się na przekłucie uszu półrocznej córeczce, ponieważ wszyscy mylili ją z chłopcem"

    No i co, ze mylili z chłopcem? Matka tego dziecka ma ewidentny problem, woli zadać dziecku ból niz zignorować to, co myślą inni (co zresztą ma za znaczenie, czy jacys obcy ludzie mają niemowlaka za chłopca czy dziewczynkę?). Chore!

    • 13 1

  • Opinie kobiet z kolczykami (1)

    Eh, może warto się zapytać dziewczyn i kobiet, które miały przebite uszy jako małe dzieci..Moja mama zdecydowała się na przebicie mi uszu gdy miałam półtora roku, jestem jej za to ogromnie wdzięczna. A jeśli chodzi o bezpieczeństwo to nie ma się co martwić, jeśli ktoś zna się na przekłuwaniu chociaż trochę powinien o tym wiedzieć, dziecku mozna założyć labreta z bioplastu z małą tytanową kuleczką i nie będzie haczyć, nie uczuli a i pogoda żadna nie groźna.

    • 1 5

    • a czemu jesteś jej za to wdzięczna?

      w jaki sposób to polepszyło Twoje życie w wieku 1,5 roku?

      • 8 0

  • To może od razu założyć tunele i zrobić mlutki tatuażyk

    • 3 1

  • Banialuki (1)

    Kiedyś gotowało się igłę cerówkę, ucho przecierało spirytem, potem rob8sz kropki na uchu flamastrem. Pod ucho podkładało się obranego ziemniaczka i dawaj przekuwasz. Krew trochę leci, ale szybko zakładamy kolczyki, najlepiej takie bez sztyftu. Trochę boli, trochę piecze, ale da radę, choć dość długo się goi.Czasem są komplikacje przy zakładaniu kolczyków zaraz po zrobieniu dziury, ale można to ominąć przewlekając przez igłę sznurek i wiążąc na uszku w supełek. Czasem sznurek może wrosnąc w dziurkę, ale to nic, drugi raz robi się już łatwiej; )

    • 1 3

    • tak miałam przebijane uszy:)

      najgorszy był dzwięk wbijania igły w ziemniaka grrrrrr jakby kość się łamała :)

      • 0 1

  • Niemowlak wygladają z kolczykami bardzo romowsko

    • 8 0

  • Warto przeczytać!

    Ktoś przedstawił kilka ciekawych informacji.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (6 opinii)

(6 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane