• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kolka u niemowlaka. Skąd się bierze i jak ją pokonać?

Joanna Stolp
11 stycznia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (42)
Napadowy, silny i trudny do ukojenia płacz niemowlęcia, wzdęty i napięty brzuch, zaciskanie piąstek i naprężanie się podczas płaczu to jedne z objawów kolki u niemowląt. Napadowy, silny i trudny do ukojenia płacz niemowlęcia, wzdęty i napięty brzuch, zaciskanie piąstek i naprężanie się podczas płaczu to jedne z objawów kolki u niemowląt.

Napadowy, silny i trudny do ukojenia płacz niemowlęcia, wzdęty i napięty brzuch, zaciskanie piąstek i naprężanie się podczas płaczu to sygnał, że dziecko cierpi na kolkę. Kolka najczęściej dotyka dzieci pomiędzy trzecim tygodniem a trzecim miesiącem życia i wzmaga się w godzinach popołudniowych lub wieczornych. Jak ją pokonać?Czy Twoje dziecko cierpiało na kolki?

- O kolkach u dzieci dużo się słyszy, ale dopóki człowiek nie próbuje uspokoić dziecka, które głośno płacze z bólu, nie zdaje sobie sprawy z tego, jaki to uciążliwy problem - mówi Mikołaj, nasz czytelnik.

Kolka u niemowlaka - skąd się bierze?Kolka u niemowląt jest bardzo powszechną, ale przejściową dolegliwością, która wynika z niedojrzałości przewodu pokarmowego. Wiąże się z silnym bólem, jaki odczuwa dziecko. Z reguły rozpoczyna się około trzeciego tygodnia życia i ustępuje po ukończeniu trzeciego lub czwartego miesiąca życia. Zdarzają się jednak dzieci, które problem ten dotyka krótko po narodzinach i nie ustępuje w czwartym miesiącu życia.

- Kolka u niemowląt wiąże się z problemem z oddawaniem gazów lub z wypróżnieniem się. Świadczy o tym stękanie, prężenie się i wyginanie całego ciała, a także niespokojny sen z podkurczaniem nóżek. U większości dzieci bóle brzucha ustępują po oddaniu gazów lub zrobieniu kupki - mówi mgr Aleksandra Cieloszczyk, wykładowca Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku.
  • Jednym ze sposobów łagodzenia kolek jest ciepła kąpiel.
  • Do domowych sposobów łagodzenia kolek należy też delikatny masaż brzuszka, który można wykonywać nawet kilka razy dziennie.

Kolki u niemowlaka - co robić?- Miałam nadzieję, że noszenie w chuście i stosowanie dźwięków, które zazwyczaj uspokajają nasze dziecko przyniesie jakiś efekt. Tymczasem, nie przynosi to efektu, a im więcej synek płacze, tym bardziej męczą go kolki. Już nie wiem, co robić - mówi nasza czytelniczka Ania, mama miesięcznego chłopca.
Jak wrócić do formy po ciąży i porodzie? Jak wrócić do formy po ciąży i porodzie?
Rodzice bardzo często czują się zdezorientowani, a nawet bezradni, i nie wiedzą, w jaki sposób ulżyć w bólu swojemu dziecku. Okazuje się, że pomocne w łagodzeniu kolek jest karmienie na żądanie (a nie o określonych porach), dbanie o to, by po każdym karmieniu dziecku się odbiło, układanie podczas karmienia w pozycji nieco pionowej, co może zniwelować połykanie pęcherzyków powietrza przez niemowlę.

Czasami ulgę przynosi podanie dziecku smoczka, zwłaszcza antykolkowego, który zmniejsza ilość powietrza, które przedostaje się do buzi. Popularne jest także korzystanie z termoforów wykonanych z pestek wiśni lub czereśni, masowanie brzuszka kilka razy dziennie, wykąpanie dziecka w ciepłej wodzie, co pozwala rozluźnić mięśnie, a także układanie dziecka na chwilę na brzuszku, co sprzyja przemieszczaniu się pokarmu w jelitach.

Pediatrzy w Trójmieście


- W przypadku, gdy podstawowe metody zawodzą, a dziecko w dalszym ciągu często i głośno płacze, warto sięgnąć po farmaceutyki przywracające prawidłową perystaltykę przewodu pokarmowego dziecka. Jednakże decyzję o stosowaniu środków farmakologicznych należy podjąć wspólnie z lekarzem - wyjaśnia Aleksandra Cieloszczyk.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (42)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (3 opinie)

(3 opinie)
28 zł
wystawa

Kosmiczna Baza - Mobilne Centrum Nauki

35 zł
wystawa

Najczęściej czytane