Żonglerka, zajęcia szczudlarskie, a może aerial?
Dzieci z zamiłowaniami artystycznymi mogą w wielu miejscach Trójmiasta rozwijać swoje zainteresowania. Poza lekcjami rysunku czy malarstwa, mają do dyspozycji zajęcia z ceramiki, projektowania, a nawet garncarstwa.
Czy myślisz, że dodatkowe zajęcia plastyczne są dziecku potrzebne?
Zajęcia plastyczne/manualne w Trójmieście oferuje wiele placówek: przedszkola, kluby malucha, domy kultury czy kluby osiedlowe. Koszt takich zajęć zaczyna się już od ok. 60 zł za miesiąc (raz w tygodniu), a kończy nawet na 160 zł. Im wyższa kwota, tym większa częstotliwość lub materiały wliczone w cenę zajęć.
Poszukujesz zajęć dodatkowych dla swojego dziecka? Skorzystaj z wyszukiwarki trojmiasto.pl
W Gdańskiej Szkole Artystycznej zajęcia skierowane do grup wiekowych 4-6 lat, 7-10 lat oraz 11-13 lat odbywają się raz w tygodniu. W ramach cyklicznych spotkań dzieci uczą się rysunku, malarstwa, ceramiki, koła garncarskiego czy projektowania konstrukcji.
- Podczas tych zajęć nie tylko poznajemy różne techniki, ale również wielu artystów i dzieł, które inspirują świat. Uczymy się terminów dotyczących różnych dziedzin sztuki, jak wyrażać swoje poglądy i emocje, zarówno na papierze jak i w glinie czy w innych, czasem zaskakujących materiałach - mówi Marzena Gawrysiak z GSA. - Dwukrotnie w ciągu roku organizujemy prawdziwy wernisaż dzieł sztuki, na który można zaprosić koleżanki, kolegów i rodzinę, by pochwalić się dokonaniami.
Gdzie jeszcze dziecko może rozwijać się artystycznie? W Pracowni Kreatywnego Dziecka i w Pracowni Malucha Sopockiego MDK, gdzie powstają rysunki, kolorowe wydzieranki, ozdoby i figurki z masy solnej, witraże, kartki świąteczne, czy okazjonalne maski karnawałowe.
Takie, nawet najprostsze zabawy manualne, sprzyjają rozwojowi osobowości, wzmacniają poczucie własnej wartości, rozwijają zdolności manualne, doskonalą koordynację wzrokowo-ruchową i uczą pracy w grupie.
W gdańskiej Plamie czy Klubie Winda, poza zajęciami plastycznymi, maluchy uczą się także ceramiki. Poznają podstawowe zasady pracy w glinie, uczą myślenia o formie i kolorze. Praca nad projektem zaczyna się oczywiście od pomysłu. Później przychodzi czas na realizację, suszenie, szkliwienie i wypalanie.
- Piec jest bardzo czarodziejski i ogromny. Wyciąganie prac z pieca to ogromne przeżycie - z tego powodu, że zawsze czekają nas tam niespodzianki - mówi Wioletta Ulatowska, prowadząca zajęcia z ceramiki w Plamie. - To jest to, co najbardziej nas pasjonuje - że każdy może zrobić swoje dzieło i zabrać je do domu.
W ofercie Plamy znajdują się także zajęcia pod nazwą "Meandry wyobraźni", dziecko bierze w nich udział z jednym opiekunem, np. mamą lub tatą.
Autorski program plastyczny dla przedszkolaków oferuje Kuźnia Talentów. Podczas twórczych spotkań pt. "Mały da Vinci - wychowanie przez sztukę, przyrodę i technikę" dzieci wykonują pracę plastyczną, zawsze inną techniką i z wykorzystaniem różnorodnych materiałów plastycznych.
- Uczestnicy poznają twórczość wielkich malarzy (Warhol, Monet, Dali, da Vinci, Picasso, Klimt), najchętniej stosowane przez nich środki wyrazu, ich wybitne dzieła, wybrane pojęcia i zwroty stosowane w malarstwie - mówi Agnieszka Szczepaniak z Kuźni Talentów. - Dzieci tworzą własne prace nawiązujące do twórczości mistrzów malarstwa, a wszystko to dzieje się przy akompaniamencie wspaniałej muzyki poważnej równie wielkich mistrzów muzyki (Mozarta, Beethovena, Szopena, Bacha, Vivaldiego).
W soboty w Kuźni Talentów prowadzone są warsztaty otwarte, których temat co tydzień jest inny - dostosowany np. do świąt okolicznościowych.
- W najbliższym czasie planujemy z dziećmi wykonać: ośmiornice-piratki, torebki i pantofelki z okazji Dnia Kobiet, marzannę, gaiki i wianki z okazji 1-ego dnia wiosny oraz kukiełki na Dzień Teatru - dodaje Agnieszka Szczepaniak.
Placówki prowadzące tego typu zajęcia starają się wyróżnić spośród tłumu oferując też nietypowe zajęcia.
- Wykorzystujemy różnorodne media artystyczne, korzystamy z tworzyw pochodzenia naturalnego i materiałów recyclingowych. Dzieci poznają rozmaite techniki plastyczne, uczą się, jak je łączyć w celu uzyskania ciekawych efektów - mówi Anna Szewczyk z Port Art. - Małe dzieci w sposób naturalny, radośnie i spontanicznie podchodzą do procesu tworzenia. Czerpią przyjemność z samego doświadczania faktury, barw, zapachów - doskonale się przy tym bawiąc.
Jednak nie samą plastyką żyje mały człowiek, dlatego warto rozejrzeć się także za innymi formami kreatywnych zajęć w Trójmieście. Warsztaty szycia ręcznego i maszynowego prowadzą m.in. Kuźnia Talentów i Koty na Płoty.
Podczas warsztatów Karoliny Dwórznik z Koty na Płoty, maluchy od 6 roku życia uczą się podstaw szycia, zapoznają się z różnymi rodzajami materiałów, uczą się robić aplikacje, wszywać zamki, przyszywać guziki czy projektować własne maskotki.
- Każda rzecz uszyta podczas zajęć jest samodzielnie wykonana przez dziecko. Nasi uczniowie i uczennice szyją najróżniejsze rzeczy, m.in.: poduszki, piórniki, lalki, samodzielnie zaprojektowane maskotki, poduchy patchworkowe - wymienia Karolina Dwórznik.
After School Club proponuje natomiast ciekawe warsztaty manualne, także dla dzieci z ADHD i zespołem Aspergera. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci, które przygotowują się do nauki szkolnej lub jako uczniowie mają trudności w pisaniu, kolorowaniu, rysowaniu.
- Celem zajęć jest wykształcenie czynności manipulacyjnych, ćwiczenie sprawności palców i ręki, koordynacji oko-ręka, płynności i precyzji ruchów ręki - tłumaczy Joanna Gonia-Sikora z After School Club. - Ulubionymi ćwiczeniami dla dzieci w naszej świetlicy są te, które pozwalają zatopić ręce w mące lub glinie. Zajęcia odbywają się nie tylko w warsztacie plastycznym, ale także na sali gimnastycznej, gdzie ćwiczymy sprawność rąk przy pomocy zabaw ruchowych takich jak rzucanie, chwytanie, kulanie.
W Trójmieście dzieci mogą także zapoznać się z twórczym procesem projektowania np. scenografii teatralnej. To dobry wstęp do dalszej nauki rysunku i projektowania, a w przyszłości być może do egzaminów wstępnych na kierunki artystyczne.
Podczas zajęć prowadzonych przez Akademię Talentów tworzą np. makiety miasta, wymarzonych pokoi, scenografii do spektaklu, czy realistyczne potrawy, wykorzystując różnorodne techniki i materiały plastyczne. Projektują także zegary, lampy.
- Bawimy się w nadawanie drugiego życia przedmiotom pozornie nienadającym się do niczego. Wykorzystujemy kapsle, butelki, pudełka, puste opakowania itp. - tłumaczy Dorota Kunicka-Pawlicka z Akademii Talentów. - Myślą przewodnią naszych zajęć jest samodzielny pomysł dziecka, a nie tworzenie zgodnie z zadanym schematem.