• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Kościół nie odmówi ochrzczenia dziecka

Jakie warunki muszą być spełnione, by ochrzcić dziecko? Czy każda parafia kategorycznie wymaga ich spełnienia? Na jakie ustępstwa możemy liczyć?
Jakie warunki muszą być spełnione, by ochrzcić dziecko? Czy każda parafia kategorycznie wymaga ich spełnienia? Na jakie ustępstwa możemy liczyć? fot. fotolia/Mylu

Chrzest katolickiego dziecka to ważne wydarzenie w życiu rodziny. Bywa, że zupełnie niespodziewanie okazuje się przedsięwzięciem niełatwym ze względu na konieczność dopełnienia różnych formalności. Są też przypadki, gdy zaskakuje i cieszy liberalne podejście księży, którzy dotrzymują kroku zmieniającemu się światu. Także w Trójmieście są parafie, w których nie spotkają nas problemy.Czy uważasz, że powinien móc ochrzcić dziecko każdy, kto tego chce?

Zobacz wyniki (910)
Zdarza się, że rodzice dzieci ze związków nieformalnych, kilkulatków, a także maluchów, których potencjalni chrzestni nie są "kryształowi" w oczach Kościoła, mają kłopot z ochrzczeniem swojej pociechy. Choć wydaje się, że intencją Kościoła jest pozyskiwanie nowych pokoleń wiernych, w praktyce bywa różnie.

Wszystko zależy od osoby, nie od parafii

- Byłam oburzona, gdy ksiądz, który chwilę wcześniej podczas kazania cytował Ewangelię Świętego Marka ("Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im; [...]" - przyp. red.) powiedział mi i mojemu mężowi, że nie ochrzci naszej córki, ponieważ nie przyjęliśmy kolędy w tym roku. Obydwoje pracujemy i nie było nas w domu - opowiada Marlena z Gdańska. - Widząc, że nic nie wskóramy, nie wdawaliśmy się w dyskusję, ale mąż poszedł do kancelarii parafii innego dnia i inny ksiądz bez problemu wyraził zgodę na chrzest, który odbył się w Niedzielę Wielkanocną.
Na naszym forum znajdziecie wiele wątków z poradami, gdzie można ochrzcić dziecko bez dopełniania niektórych formalności, gdzie przymyka się oko na rozwiedzionych chrzestnych, w którym Kościele nie wymaga się "karteczek od spowiedzi".

Indywidualne podejście

By być świadkami sakramentu chrztu, rodzice chrzestni muszą ze swoich parafii otrzymać zaświadczenie o tym, że są praktykującymi chrześcijanami. Biologiczni rodzice chrzczonego malucha nie muszą być bez skazy, lecz mile widziane jest, by byli wierzący i praktykujący.

- Jeśli rodzice dziecka deklarują, że nie interesują ich zasady chrześcijańskie, a na dziecko wkładają poprzez chrzest ciężar ich przestrzegania, budzi to takie same wątpliwości, jak w sytuacji, gdy wielbiciele schabowych kotletów, nie rezygnując ze swoich nawyków żywieniowych, postanawiają wychować dziecko na wegetarianina - mówi o. Piotr Deczewski, jezuita z parafii Świętego Krzyża we Wrzeszczu. Osoby, które z własnej woli żyją w konkubinacie muszą przygotować się co najmniej na rozmowę wychowawczą. Inaczej sytuacja wygląda, gdy rodzice dziecka, choć wierzący, nie mogą się pobrać, bo np. są rozwiedzeni. Wówczas nikt nie robi im problemów z ochrzczeniem dziecka.
Warunki, które muszą zostać spełnione i dokumenty potrzebne do ochrzczenia dziecka wymienione są na stronach internetowych i tablicach ogłoszeń w każdej parafii. Parafie nie ukrywają też, że ślub kościelny rodziców dziecka nie jest niezbędnym warunkiem, by dziecko zostało ochrzczone.

Na stronie parafii Wojskowej Marynarki Wojennej RP w Oksywiu znajdziemy wprost sformułowany komunikat: "W przypadku gdy rodzice nie są w sakramentalnym związku małżeńskim i nie mają żadnych przeszkód do zawarcia ślubu zalecane jest odłożenie chrztu dziecka do czasu zawarcia sakramentalnego małżeństwa przez rodziców. W związkach, w których istnieją przeszkody do zawarcia katolickiego małżeństwa rodzice muszą wyrazić pisemne zobowiązanie o katolickim wychowaniu dziecka."

Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie, a kluczowa jest nie tylko sytuacja rodziców dziecka i chrzestnych, ale także osoba kapłana, z którym omawiają swoją sprawę.

Nie przez telefon

Trudno będzie nam zdobyć informację o możliwych odstępstwach od zasad przez telefon. Rodzice są proszeni do kancelarii na rozmowę, podczas której mają szansę wyjaśnić swoją życiową sytuację. Czasem, by uzyskać zgodę, trzeba się nieco "nagimnastykować", ale z zasady parafie nie odmawiają ochrzczenia dziecka.

- Mój ośmioletni syn chce być ochrzczony i razem z kolegami z klasy przystąpić do komunii świętej. Chodzi w szkole na lekcje religii i jest to jego wybór i potrzeba serca. Pomimo tego, że my, jego rodzice, nie jesteśmy wierzący, szanujemy zdanie dziecka, więc postanowiliśmy wspierać go w jego marzeniu. Sądziliśmy, że zgłaszając się do kościoła z ośmiolatkiem narazimy się na reprymendę, tymczasem usłyszeliśmy, że nie jest to nic nadzwyczajnego, bo ochrzcić się przychodzą i starsze dzieci, a nawet dorośli - relacjonuje Katarzyna z Gdańska. - Pani w parafialnej kancelarii przywołała nawet przykład czterdziestolatka, który ochrzcił się zainspirowany pierwszą komunią świętą swojego dziecka.
Korzystamy z doświadczeń innych

Relacje o liberalnym podejściu do niektórych zagadnień związanych z sakramentem chrztu dostępne są tylko w trybie "poczty pantoflowej". Nawet jeśli z jakichś przyczyn nie uda się nam ochrzcić dziecka we własnej parafii - pytając znajomych czy przeglądając fora internetowe bez trudu znajdziemy taką, która nie będzie zadawać zbyt wielu pytań.

- Przynieśliśmy na chrzest wszystkie wymagane dokumenty, zaświadczenia z parafii chrzestnych, karteczki od spowiedzi, ale nikt o nie nawet nie poprosił, choć były wymienione, jako obowiązkowe dokumenty - mówi Marlena z Gdańska, mama kilkumiesięcznej Julii. - Nie przyjęto od nas także koperty z dobrowolnym datkiem za chrzest, co nas mile zaskoczyło.
Nie ma się czego bać

Boimy się często, że trzeba będzie przynieść zaświadczenie o przyjmowaniu kolędy - niepotrzebnie. Księża rozumieją, że w obecnych czasach nieraz priorytetem jest obecność w pracy. Boją się samotne mamy, choć one także w większości trójmiejskich parafii spotkają się ze zrozumieniem, a nawet wsparciem.

- Nie tylko nie robiono mi żadnych trudności, ale ksiądz nie przyjął ode mnie nawet ofiary - mówi Karolina z Gdyni, mama rocznej Basi.
Przypadki skrajnej nieżyczliwości ze strony kapłanów warto zgłaszać do kurii. Jednak w zmieniających się czasach powinno ich być coraz mniej.

- Trzeba rozumieć, że ludzie znajdują się w różnych sytuacjach życiowych i skoro proszą o jakiś sakrament, mają ważny powód. Nie widzę problemu w udzielaniu chrztu kilkulatkom, a nawet osobom dorosłym, nie muszą się bać poprosić o chrzest dziecka osoby żyjące w konkubinacie, ani samotne matki - zapewnia o. Stanisław Kreft, proboszcz parafii św. Antoniego w Gdyni (franciszkanie). - Prawo kanoniczne wymaga, by chrzestni byli bierzmowani i żyli zgodnie z zasadami Kościoła katolickiego, co oznacza, że nie mogą żyć w nieformalnych związkach. Mogą natomiast być po rozwodzie, o ile nie zawarli nowego związku. Według prawa kanonicznego wystarczy nawet jeden chrzestny, jeśli mamy problem ze znalezieniem kogoś, kto spełnia warunki. Staramy się pomóc wszystkim, którzy po tę pomoc się do nas zgłaszają. Od tego w końcu jest Kościół.

Opinie (244) 1 zablokowana

 • Jak widać biurokracja też w Kościele. (10)

  Co ma rodzic do chrztu dziecka? Nie rozumiem tego. Kościół powinien radować się z pozyskania nowych wiernych a nie utrudniać przyjmowanie do grona chrześcijan.

  • 85 35

  • Co ma rodzic? Przyjmuje na siebie obowiązek: (5)

   Celebrans: Prosząc o chrzest dla waszego dziecka, przyjmujecie na siebie obowiązek wychowania go w wierze, aby zachowując Boże przykazania, miłowało Boga i bliźniego, jak nas nauczył Jezus Chrystus. Czy jesteście świadomi tego obowiązku?
   Rodzice: Tak albo: Jesteśmy tego świadomi.

   • 31 5

   • I przyjdą go sprawdzić kontrolerzy biletów z Renomy.

    • 20 21

   • (1)

    Co co Ty. Chrzest to przecież tylko rodzinna impreza, tak sama jak I Komunia Święta. Zjeżdża się cała rodzina z podarunkami dla malucha, jest dużo pysznego jedzenia i trochę wódki, wszyscy bawią się i piją świętując właściwie niewiadomo co, bo nie zdążyli się odpicować na mszę.

    • 34 7

    • dobry wpis....

     tak to właśnie wygląda. Z mojej imprezy komunijnej pamiętam nowy, super rower bmx i biały gajerek. Ahha i jeszcze byłem w prawdziwym szoku, jak w białym tygodniu, zapomniałem się i wszedłem z gumą do żucia do kościoła i siostra mnie z niego wyrzuciła za to.

     • 11 4

   • Zgadzam się z tobą

    ale to nie znaczy że dziecko nie może być ochrzczone bo zawinił rodzic.

    • 1 2

   • Anka zastanów się

    czy Jezusa ochrzcili jego ziemscy rodzice? Czy później pierwsi chrześcijanie byli chrzczeni przez swoich rodziców? Nie! Każdy sam podejmował taką decyzję, gdy był tego świadom. Mylisz pojęcia chrztu z wychowaniem dziecka wg zasad Bożych. Jedno jest konsekwencją drugiego, ale nie w takiej kolejności jak podałaś

    • 3 2

  • Nie chrześcijan tylko katolików.

   Popełniacie wszyscy ten sam błąd. Nawet biskupi nie rozróżniają tych 2 pojęć.

   • 13 3

  • jak będziesz chciał to sam weźmiesz wodę święconą z kościoła i przed Bogiem ochrzcisz swoje dziecko tym samym oddając je w jego opiekę - to samo ze ślubem - jak będziesz chciał to i w szczerym polu przed Bogiem możecie sobie złożyć przysięgę małżeńską ! Papier księdza, zapowiedzi i nauki to wymysł ludzki.

   • 6 4

  • rodzic ma to, że zobowiązuje się je wychowac w tej wierze, w której zamawia chrzest dla niego

   • 0 0

  • Bo rodzic bierze odpowiedzialność za dziecko i daje mu przykład wierzacego

   • 0 0

 • W czym jest problem? (4)

  Jak chcesz ochrzcic dziecko to to zrobisz. Ksieza to ludzie a nie bogowie.

  • 62 7

  • Tylko po co? (1)

   Według doktryny KK można dziecko ochrzcić samemu polewając wodą i wypowiadając formułkę.
   Ale KK chce mieć kartoteki pełne nazwisk.
   Z drugiej strony KK to w myśl prawa związek wyznaniowy, który na mocy przepisów powinien mieć jasno określone formy wstąpienia jak i wystąpienia z niego.
   KK zaniedbuje staranności w formalizmie wystąpienia z jego szeregu. Tzw apostazja jest nie wystąpieniem a raczej wyklęciem.

   • 17 5

   • powinniśmy pokazać tej sekcie gdzie pieprz rośnie

    tłuste, brunatne żmije

    • 14 10

  • Koleda najwazniejsza dla kosciola ))).. niezle jazdy maja ksieza ) (1)

   moze jeszcze suma dana na tace powinna wyznaczac kto ma prawo do chrztu )))

   • 9 5

   • a ty dawno ostatni raz byłeś w kościele? albo przyjąłeś księdza po kolendzie? bo coś mi się wydaje że b. dawno, a wiedzę na ten temat czerpiesz z onetów i in. tego typu mediów..

    • 0 1

 • nie odmówi chrztu, to i nie powinien odmówić apostazji (10)

  • 71 7

  • (5)

   Nie odmówi chrztu jeśli nie będzie ku temu powodu, nie będzie powodu jeśli ktoś jest praktykującym wierzącym.
   Jeżeli nie żyjesz w zgodzie z Kościołem to lepiej żebyś wystąpił z niego.

   • 15 18

   • Ale to małe dziecko

    jak niemowle może praktykować cokolwiek ???

    A co do mnie to nikt mnie nie ochrzcił, dla tego pytam

    Jak można decydować za niemowlę ?
    Wiem, ma opiekunów, ale prawnych
    a z tego co słyszę/czytam za nic macie prawa ludzkie, tylko ubzdurane

    • 27 12

   • (2)

    Ciekawe , dlaczego pedofile w sutannach nie występują z Kościoła, bo zgodnie z Twoją teorią powinni to niezwłocznie uczynić. Kościół przecież nie namawia swych sług/księży do molestowania nieletnich i nie jest to w zgodzie z naukami Chrystusa. Poza tym nie chrzci się dorosłych często bardziej lub mniej grzesznych, tylko nowo narodzone dzieci, które może będą wzorem wszelkich cnót. Nic nie usprawiedliwia odmowy chrztu dziecka.

    • 12 7

    • dorosłego tez powinni bez łaski ochrzcić, nawet - a własciwie zwłaszcza- jeśli wcześniej był na bakier z wiarą( czy w ogóle prawem). Ale wychodzi na to że łatwiej się czyta przypowięść o synu marnotrawnym niż stosuje się te zasady w praktyce.

     • 4 1

    • ale nie masz brać przykładu z patologii w kościele, wystąp gdy widzisz co sie dzieje w kosciele i brzydzisz się tym

     ja wystąpiłam

     • 2 1

   • Problem z tym że że KK nie gwarantuje formalnego sposobu wystąpienia ze związku wyznaniowego.

    • 12 2

  • Procedura apostazji jest już uproszczona (3)

   Nie trzeba np. 2 świadków. Opis procedury na stronie episkopat pl -> dokumenty -> "Dekret Ogólny Konferencji Episkopatu Polski w sprawie wystąpień z Kościoła oraz powrotu do wspólnoty Kościoła" (nie wklejam linka, bo chyba są automatycznie usuwane w komentarzach).
   Choć doktryna "raz katolik - zawsze katolik" nadal obowiązuje.

   • 7 1

   • apostazja to nie wypisanie się ze związku wyznaniowego.

    • 0 0

   • a co to za doktryna? (1)

    gdy katoliczka przejdzie na islam ( jak moja znajoma, gdy wyszła za Turka), to nadal jest katoliczką wg kościoła?

    • 1 0

    • ukryta opcja katolicka :))

     • 1 0

 • Patologiczna tradycja. (21)

  Każdy w tym kraju musi być ochrzczony, pójść do komuni i wziąć ślub kościelny zanim będzie widać brzuch. Jednak według większości "wierzących" życie z przykazaniami i naukami kościoła jest dla idiotów, seks przed ślubem - ok, nieuczestnictwo we mszy - ok, brak miłosierdzia wobec bliźniego - ok, ważne że jesteśmy katolickim krajem.
  Co mają NIEPRAKTYKUJĄCY rodzice do chrztu dziecka? DUŻO. Chcesz ochrzcić dziecko czyli obiecujesz wychowyać je w tej konkretnej wierze zgodnie z jej zasadami. Nie jesteś wierzący? Masz gdzieś kościół? Po cholere chrzcisz? Żeby rodzina wpadła i mogła się nażreć? Żeby dziecko dostało laptopy na komunię?

  • 154 37

  • (5)

   Wypraszam sobie inwektywy typu "katol". Nie każę Tobie kochać katolików, ale chociaż nie wyzywaj. Ludzie niestety bywają bardziej lub mniej obłudni, czy to wśród katolików, czy też nie-katolików. Taka jest natura ludzka. Grunt to szukać w sobie tego, co złe, i starać się to eliminować.

   • 29 18

   • Nie dyskutuj z kibiolem, szkoda prądu.

    • 7 18

   • Ależ właśnie większość tych co widzę maszerujacych w niedzielę do kościoła to właśnie nie katolicy (tych prawdziwie wierzących szanuję, część wręcz podziwiam!) ale właśnie katole czyli pseudokatolicka patologia.
    Smutne to ale prawdziwe...
    Tu nikt nikogo nie obraża, tylko nazywa rzeczy po imieniu.
    Inna sprawa, że lubimy nadużywac kwantyfikatorów ("zawsze", "nigdy", "wszyscy", "nikt" itd.). A to też budzi mój sprzeciw.

    • 28 5

   • To zachowuj sie w przestrzeni publicznej jak człowiek

    a nie jak religijny przygłup i szaleniec.

    • 13 7

   • A ja sobie wypraszam równania Katolików z katolami.. (1)

    To różnica jak kibic i kibol..

    • 10 2

    • yhm, taka sama jak między muzułmanin a terrorysta

     • 1 0

  • (8)

   Wiekszosc chrzci po tp zeby dziecko w szkole nie mialo przechlapane u rowiesnikow i dla swietego spokoju. Za 30 lat na szczescie to wszystko sie zmieni

   • 33 8

   • Taaa, i dlatego dzieciom nie kupują tez okularow, żeby nie miały przechlapane. (7)

    Dzieci to akurat zazdroszczą tym co nie musza chodzić na religie i maja wolna niedziele. Całą.

    • 24 10

    • ja jako dziecko nie mialem nic do gadania w sprawie chrztu i kolejnych zabaw

     ale od sredniej szkoly nie chodze do kosciola i nie zamierzam. bo po co?

     • 11 6

    • bo dzieci ateistów muszą harować w niedziele

     i do szkoły chodzić -co za psychol

     • 2 3

    • Hahahahahahaha... (4)

     "...zazdroszczą tym co nie muszą chodzić na religię.."
     Niby czego zazdroszczą? Siedzenia w tym czasie na korytarzu szkolnym/w świetlicy/szatni.? Czy siedzenia na etyce kiedy oni są jeszcze/już są w domu? Przecież religia w planie lekcji jest w środku zajęć, a etyka jest pierwszą/ostatnią lekcją..
     "...mają niedzielę wolną..." A one nie mają? Znajdź mi zapis w Piśmie Świętym, że musisz uczestniczyć w niedzielnej Mszy. KRK nie ma nic wspólnego z Chrześcijaństwem, do ludzi to niestety nie dociera....

     • 4 10

     • (3)

      niedziela jest dniem świętym, a w 10 przykazaniach jest - pamętaj abyś dzień święty święcił - nie dla jaj w każde święto czy nawet na specjalne okazje ludzie wierzący uczestniczą we mszy świętej - jestem agnostykiem a wiem ;p

      • 8 3

      • świętym, czyli wolnym od roboty

       • 2 1

      • Pamiętaj abyś dzień święty święcił.. (1)

       Czy pamiętaj abyś w dzień święty szedł do betonowego budynku, w którym wiszą zakazane przezemnie obrazki i słuchał faceta w czarnej kiecce który nie ma nic wspólnego ze słowem głoszonym przez Jezusa?

       • 0 2

       • święty = wolny

        święcił czyli miał wolne

        za Jezusa nie było kościołów

        • 1 2

  • Czas przebudzenia nadchodzi -oni Was okradaja Z NORMALNEGO ZYCIA. (3)

   Termin "chrześcijanin" jest błędny, bo pochodzi od słowa "chrzest".
   My stajemy sie ludźmi wierzącymi nie przez chrzest niemowląt czy dorosłych,
   ale przez nawrócenie i wiarę w Chrystusa. Właściwym słowem jest "chrystianin"
   i to słowo pochodzi od przynależności do naszego Pana i Zbawiciela Jezusa
   Chrystusa (greckie "christianos" czy angielskie "christian").
   Niech polscy etymolodzy podniosą stan swojej wiedzy!

   Dlaczego Kościól Katolicki jest sektą?

   1. Powstał w IV wieku jako Kościół Rzymsko-Katolicki, a nie jak niektórzy
   przekłamują, że w I wieku. Kościół powstał w I wieku w Jerozolimie (nie w
   Rzymie) i był kościołem zlożonym tylko z Żydów i nie był to kościół
   powszechny zbudowany na "Piotrze".
   Nawet kościół opisany w "Liscie do Rzymian" nie ma nic wspólnego z Kościołem
   Rzymsko-Katolickim powstałym poźniej, z centrum w Rzymie.
   Zatem Kościół Rzymsko-Katolicki jest sektą względem Kościoła Jezusa Chrystusa
   z I wieku.

   2. Chrzest niemowląt jest największym oszustwem miliónow ludzi, którzy nie
   znają Pisma Świetego. Biblia jako ostateczny autorytet mowi : "Kto uwierzy
   (w Chrystusa) i ochrzci sie, bedzie zbawiony, a kto nie uwierzy będzie
   potępiony". Wszystkie przykłady w Biblii mowią o tych którzy uwierzyli
   zostali ochrzczeni. Czy niemowlęta moga uwierzyć? Przenigdy !!! Wiara
   zastepcza "rodzicow chrzesnych" nie znajduje potwierdzenia w Piśmie Świetym.
   Poza tym "rodzice chrześni" też byli ochrzczeni jako niemowlęta i nigdy nie
   osiagnęli nawet wiary (ktora pochodzi od Boga, aby spelnić warunek "wiary
   zastępczej".
   Jest to błędne kolo !!! Chrzest niemowląt jest konsekwencją błędnej
   interpretacji rozmowy Nikodema z Panem Jezusem.

   3. Pan Jezus nigdy nie ustanowił urzędu papieża, ani kultu osoby papieża.
   Urzędy ktore ustanowił to: apostoł, prorok, ewangelista,
   nauczyciel i pastor (duszpasterz).
   Nawet słowa ksiądz nie znajdujemy w Biblii.

   4. Kult Marii i świętych nie znajduje odniesienia w Biblii.

   5. Malowanie obrazow i robienie figur jest zakazany przez Boga, dlatego
   Kościół Rzymsko-Katolicki sfałszowal 10 przykazań.

   6. Komunia Święta w jednej postaci jest NIEWAŻNA !

   7. Bierzmowanie jest martwym obrzędem. Prawdziwy chrzest Duchem Świetym ma
   nadnaturalna manifestację jako potwierdzenie tego przeżycia.

   8. Przez brak darow Ducha Świetego Kościół Rzymski okrada wiernych z wielu
   blogosławieństw.

   9. Modlitwa za zmarłych (jako jeden z wielu przykładow) i reszta tradycji nie
   pokrywa sie z Biblia, a raczej ustanowiona zostala dla czerpania zysku.

   10. Celibat księży jest niebiblijny i może prowadzic do zboczeń seksualnych.

   11. Celebracja mszy nie ma nic wspólnego z wolnością Ducha Świętego,
   a czesto nawiazuje do Starego Przymierza.

   12. Seminarium "Duchowne" ma więcej wspólnego z filozofią niz z Biblia.
   Poza tym to Bog powołuje na urzędy, a nie katolicka uczelnia.

   13. Zakony kobiet i mezczyzn nie znajduje odpowiednika w Biblii.

   14. Rożaniec ma pochodzenie pogańskie.

   15. Kosciol Rzymsko-Katolicki wymordowal w przeszlosci miliony ludzi.
   16. Itd, itd, itd .........................

   * Została napisana ksiażka pt. "Katolicka Sekta" przez doktora teologii i
   nauk humanistycznych, Rafaela Rodrígueza, nota bene biskupa katolickiego,
   który był wysłannikiem do Rzymu. Napisał on wiecej książek krytycznych na
   temat Kościoła Rzymsko-Katolickiego. Powiedział, że jest gotów stanąć przed
   największymi sądami świata, aby udowodnić, ze Kościół Rzymsko-Katolicki przez
   wieki oszukuje i manipuluje milionami ludzmi na świecie.

   • 25 12

   • (1)

    masz minusa, bo prawda w oczy kole

    • 10 6

    • a nie mówiłem :)

     też mam :)

     • 10 2

   • Dziekuje. Bardzo mi te slowa pomogly.

    • 3 0

  • a czy ten niepraktykujacy chce chrzcic siebie czy moze dziecko ?

   • 2 3

  • Bredzisz.

   Wiele osób moze i traktuje lekko zasady wiary ale je ogólnie zna. Wiedzą takze ze dziecko chodzące na lekcje religii nie bedzie potem łatwym łupem jakiejś sekty choc to mozliwe. Najgorzej maja rodzice którzy byli wierzący a potem olali religie dzieci. takie dzieci nie znają czym jest religia w sensie pozytywnym i negatywnym i tym samym jest stosunkowo łatwym łupem sekt. Z moich znajomych wiele osób własnie to bierze pod uwagę. A jesli idzie o aspekty wiary w postaci postów itd to tradycja wprowadza jakies zmiany w monotonii życia. W sumie to nawet zdrowe. Poszczenie stało sie jeszcze bardziej modne kiedy sam kosciół zaczął niejako odchodzić od tego sugerując ze nie jest to aż takie konieczne i w róznych krajach jest róznie.

   • 0 2

 • (3)

  Ciekawe czy chrzczą dzieci księży ? Wówczas tata występuje do siebie jako kapłana z prośbą o chrzest ?? Czy kłamie się przed Bogiem , że to samotna matka a ojciec nie znany ?

  • 89 15

  • (1)

   Ojciec w sutannie w jednej ręce trzyma dziecko do chrztu, a drugą je chrzci.

   • 16 1

   • Rozumiem zamysł, ale dzieci do chrztu trzymają na rekach rodzice chrzestni

    • 3 4

  • I ile od siebie inkasują za tę usługę?!?

   • 2 0

 • Podobno Ksiądz jest tylko pośrednikiem między Wiernym a Bogiem (4)

  z opisu w artykule wynika natomiast, że jest co najmniej równy Panu Bogu, jeśli nie wyższy w hierarchii. Jak to ksiądz decyduje czy kogoś ochrzcić czy nie ?? Jego OBOWIĄZKIEM jest udzielenie sakramentu w imieniu Boga i tyle.

  • 52 16

  • Dokladnie tak. Niby pośredniczy e imieniu Boga, ale na zasadach ziemskiego widzi mi się.

   • 11 3

  • Raczej pokazuje, jak zróżnicowany jest nasz kościół i że panuje w nim pełna samowolka.

   Cześć ten obowiązek bez problemu wypełnia i to są prawdziwi księża, a inni stawiają warunki, które nie zawsze są zgodne nawet z prawem kanonicznym.

   • 7 0

  • Obowiązkiem księdza jest przestrzegać prawa kanonicznego, a nie spełniać widzimisię każdego, komu 2-3 razy w życiu przypomni się , że jest katolikiem.

   • 1 4

  • jak chcą twoich pieniędzy to mówią, że są Bogami i masz ich słuchać

   a jak zgwałcą dziecko to mówią, że są tylko ludźmi,
   i tak w koło Macieju

   • 2 0

 • Człowiek to takie niemądre stworzenie (4)

  które koniecznie musi komuś podlegać. Czy wy ludzie nie chcecie być wolni i samodzielnie decydować o swoim życiu? Jak nie klub PiSiskow to grupa pod wyzwaniem miłosierdzia. Mózgi zaczadzone na własną prośbę.

  • 56 11

  • (1)

   Po drugiej stronie nie lepiej, bo jak sklasyfikować ludzi czerpiących "wiedzę" o świecie z Wyborczej czy TVN-u. Przedstawiciele obu stron mają raczej problem w samodzielnym postrzeganiu otaczającego świata.

   • 11 6

   • Na to jeszcze blok reklam na hemoroidy i suchość w ...

    • 10 0

  • Człowiek mądry czy niemądry?

   Fakt człowiek głupieje ( w sensie pozbawia się tego co umożliwia mu władać całym światem) w momencie gdy dzieli ludzi na lepszych i gorszych. I nie ma tu całkowicie znaczenia to, czy robi to kapłan wywyższając się nad grzesznika czy ateista wywyższając się nad kapłana. Obaj są jednakowo głupi. I pozbawieni rozumu nie widzą co robią. Jako bezrozumni są ślepi. Maja oczy a nie widzą, mają uszy a nie słyszą, mają mózgi a nie myślą. Cierpliwość jednak maluczkich wyczerpuje się. Bo ile można czekać aż nabiorą tego rozumu? Dlatego nie dziwcie się temu wszystkiemu co dzieje się na świecie. Jest to tylko obraz tego jak myślą ci , którzy przypisali sobie prawo do decydowania o innych. Po to aby wreszcie zrozumieli, że umysł ich nie jest ich własnym umysłem a wyrzekając się własnego umysłu oddali go we władanie największemu swojemu wrogowi.

   • 5 1

  • Nie, bo wolimy zasłonić się np bogiem albo prezesem

   To nie ja !!

   On mi kazał !

   • 6 0

 • Chrzest przykładem Jezusa z Nazaretu powinien odbywać się na świadomych (3)

  i dorosłych ludziach z własnej nieprzymuszonej woli.

  • 88 8

  • Kto jet gorszy a może kto lepszy ? Praktykujący niewierzący - sam znam takich

   czy niepraktykujacy wierzący. Niepraktykujacy czyli nie chodzący na msze ale modlący się np. bezpośrednio?

   • 4 1

  • ja przeszedlem chrzest jak mialem 10 lat

   w pakiecie z koscielnym slubem rodzicow (co wtedy mieli ok 50 lat). I wszystko sie dzialo na zakrysti w ciagu 1 godz bez publicznosci :)

   Czyli jak sie chce to mozna. Inna kwestia jest to czy ten chrzest byl/jest mi do czego kolwiek potrzebny (jakos bardziej swiety sie nie czuje)....

   • 6 0

  • tak, Mitologiczny Żyd dobrym przykładem

   Amen - żydowskie słowo

   • 0 1

 • pośrednik (3)

  Jedynym pośrednikiem pomiędzy Bogiem a Człowiekiem jest JezusChrystus,
  a ksiądz jest przedstawicielem instytucji zwanej kościołem powołanej do obskubania naiwnych ludzi z kasy,a Bóg jest dla nich jest tylko przykrywką do swoich celów,handlują sakramentami i nie tylko,a Jezus jak jest napisane w Piśmie batem pogonił handlarzy ze Świątyni,przydała by się taka akcja teraz szczególnie na wypasione tyłki biskupów,ale i proboszczom by nie zaszkodziło,

  • 38 9

  • między Tym Który Jest a ludzmi nie ma żadnych pośredników !!!!!!! (1)

   • 3 4

   • Biblia podaje inaczej. Czytaj Biblię.

    • 3 0

  • chyba czegoś nie doczytałeś w Biblii, np. o Ostatniej Wieczerzy

   • 0 1

 • Kościoły z krzyżami kontra Święte Gaje Dębowe z Świętowitem. (34)

  Czy znasz postać: Zeusa, Afrodyty, Apolla, Posejdona?
  Znasz. To bogowie greccy.
  Co Ci mówi imię Perun, Weles, Swaróg, Łada, Mokosz?
  Nic. Są to słowiańscy bogowie.

  Czy Neptun/Posejdon z Długiego Targu w Gdańsku to przejaw kultu pogaństwa czy jest nim planowany pomnik Świętowita?

  Jak to jest, że bliżej nam Polakom, Słowianom do historii starożytnej Grecji, do jej bogów, niż do wiedzy o przeszłości Słowian.
  Dlaczego umyka to z naszej świadomości? Przecież to nasze korzenie, nasza tradycja.
  I wcale nie chodzi tu o wiarę w te bóstwa!
  Chodzi o pamięć historii i kultury, o nie oglądanie się na innych, a świadome szanowanie swojskości.
  Tak ŚWIADOMIE, bo nieświadomie każdy z nas lubi pierogi, kiszone ogórki, bigos, marnowane grzybki i lubimy sobie polać piwa, miodu i wódki, kiedy kolędujemy przyjaciół. Tradycja ta nie powstała nad Morzem Śródziemnym i nie została tu zaimportowana. Ona tu była przed importem.
  Kultura śródziemnomorska jest naszą kulturą mentalną, ale czy jest to nasza emocjonalna kultura?

  Czym się różni Świętowit od Światowida?
  Jak wielu z nas Polaków i tego nie rozróżnia. Świętowit to Święty Wit, Święty Pan. I tak nazywa się jeden z głównych bogów starożytnych Słowian lub kosmos, panteon bogów tych przedstawiający. Światowid to jedynie nazwa własna obelisku znalezionego w rzece Zbrucz. Nazwy błędnie przypisanej przez Joachima Lelewela i rozpowszechnionej.

  Bądźmy jak Skandynawowie, którzy są dumni z Gotów i Wikingów,
  bądźmy jak mieszkańcy Brytanii wspominający Celtów.
  Pielęgnujmy pamięć historii dawnej Słowiańszczyzny, tak jak Starożytną Grecję i Rzym pielęgnują Włosi i Grecy.

  Czy Skandynawowie, Brytyjczycy, Włosi i Grecy wyznają tamte religie?
  Nie! Ale pamiętają, są z tego dumni, kręcą o tym filmy, piszą książki.

  • 73 17

  • Warto przeczytać. (2)

   h ttps://pl.wikipedia.org/wiki/Rodzimy_Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_Polski

   • 2 1

   • o to, to ! (1)

    mam taki znaczek na samochodzie

    sąsiad w niedziele wrócił chyba ze spaceru, nie interesuje mnie gdzie był godzinę i pytał co to za grzebienie na patykach

    ja go nie pytam czy jest wedkarzem (ma rybę na zderzaku)

    • 13 3

    • masz minusa od sąsiada :) z rybą

     • 0 5

  • Wódka , piwo kiszone ogórki czy bigos to nie są polskie tradycje. To narzucone tradycje

   z Rusi i Germanii, miody to co innego ;)

   • 4 6

  • Czy możesz podać przykłady przystępnej literatury (2)

   z której można się czegoś dowiedzieć nt. "naszych bogów"?

   • 4 1

   • sklep....slovianskieslovo.....pl

    • 2 1

   • już watykan zadbał przy pomocy ognia i miecza, żeby przekazów było jak naj mniej

    • 7 2

  • 1000 lat (12)

   zauważcie że 1000 lat to jedynie 50 20-letnich pokoleń, a to jedynie 25 przekazów ustnych dziadków do wnucząt. A 25 przekazów swobodnie przekazuje idee, charakter narodu, kulturę.

   • 5 2

   • Wyobraźcie sobie: (5)

    Że dzisiaj Jarosław w strachu przed rozrastającym się Kalifatem Niemieckim, sam przyjmuje wiarę w Allacha, a później z armią urzędników i wojska niszczy cały katolicyzm polski, niszczy wszystkie miejsca kultu i zaciera wszystkie informacje o wcześniejszych losach katolickiej Polski.
    Gdy Polacy mieliby wybijane zęby za modlenie się do Chrystusa, a za nie obchodzenie Ramadanu byłyby kary cielesne.
    Tak właśnie czuł się Polak w Polsce Mieszka I, który w celach politycznych przyjął chrześcijaństwo.

    • 10 2

    • tzw św. Wojtek przyszedł sam i nic z niego nie zostało (3)

     Watykan następnym razem zabrał ze sobą cysarza niemieckiego z armią

     co mógł zrobić mieszko ?
     mając kilkuset wojów, bo po co na ziemiach słowian wojsko, jak nikt się z nami nie tłukł
     ze skandynawami mieliśmy sztamę, bo ich odyn to nasz swarożyc,
     słowianie wschodni żyli w pokoju z plemionami skośnookimi
     ludzi masa

     tak długo jak było rycerstwo w polsce, rycerze przysięgali na słońce
     najdłużej bo do początków xx wieku, chłopi pamiętali zwyczaje "pogańskie"

     poganin to brzmi dumnie
     nie mamy się czego wstydzić

     • 6 3

     • W bitwie pod Grunwaldem pomogła nam pogańska Litwa

      • 2 0

     • tak, ale nie używajmy błędnie wyrażenia niemiecki (1)

      ponieważ nie istaniło wtedy nic o nazwie niemiecki,
      było natomiast wiele zniewolonych przez Rzym plemion germańsko-frankońskich,
      pomorzan, gotów itd itd,
      cesarstwo było Rzymskie i to Rzym nasłał swoje wojsko,
      żeby palić i rabować tereny Słowian czyli tak naprawdę Rusinów zamieszkujacych tereny współczesnej Ukrainy i współczesnej Polski

      • 1 0

      • wiem, ale chciałem potocznym językiem żeby było jasno

       ładnie napisałeś :)
       Niemce lubią być trzymani po butem :)

       • 1 0

    • tak, ale nie używajmy błędnie nazwy Polak

     ponieważ taki kraj wtedy nie istniał, Kościół rozpoczął atak na wszystkie społeczności tego terenu,
     znalazł największego matoła, który się zgodził bez powodu
     zaatakować sąsiadów, czyli Mieszka,
     i rozpoczął inwazję "miłości" mordując i paląc pokojowo żyjących sobie ludzi.

     • 2 0

   • (5)

    Z Polakiem z czasu Piastów naprawdę trudno byłoby nam się porozumieć, nawet w kwestii języka. Czujemy się dziedzicami ludzi, których obrazek sobie ułożyliśmy w głowach. Podróż w czasie byłaby nie lada szokiem, ot choćby w takich prozaicznych sprawach jak codzienny jadłospis, język, gramatyka, hierarchia społeczna.

    • 3 0

    • ale my wiemy, że pomidory, paprykę i

     ziemniaki przywleki za Bony z hameryki płd.

     pitny miód i z każdym się dogadamy

     • 4 0

    • Nie będziemy się cofać do przodków

     Tylko mieć ich na uwadze !
     Nie zawsze władał nami bóg z bliskiego wschodu

     • 1 0

    • Czujemy się.

     Bo jesteśmy z tych rejonów
     a języki Słowian (obecnie) są podobne

     a język Jezusa znasz ?
     znasz Aramejski ?
     w Watykanie nie znają.
     dawno nie istnieje

     myslicie, że Biblię kto napisał, rybak bez szkoły ?
     kto mógł spisywać życie człowieka który gadał głupoty o obcym bogu
     tak to wyglądało, to tak jakbym np ja, teraz nawijał, że meduza na plaży mówi do mnie

     my się nie dogadamy ze swoimi ?
     a z obcymi tak ?

     teoretyzując, gdybym się cofnął do np 1038 i zadzgał wroga Polan, potraktowaliby mnie jako swojego

     a wystarczyłoby wziąć amulet słowiański

     • 2 0

    • w czasach piastów nie było Polaków (1)

     ponieważ nie było jeszcze takiego kraju,
     było za to kilka pokojowo sąsiadujących nazwijmy to 'kultur'
     dosyć podobnych ale już mających coś charakterystycznego,
     łyżyce, kaszuby, morawy itd. itd.

     • 1 0

     • ino jo

      • 0 0

  • Polskie Runy Przemówiły

   Odchodzę w nieznane

   Weź

   Nie rozpaczaj(nie sierdź się)

   Inni gościnni

   Silny idź.

   Świeci słońce.

   Ślij ludzi po rodzinę.

   W bólu dziś oni.

   Świętaś Dur.

   Nić sunie. Żeńce w uciszeniu.

   Świt.

   Przetnij nić.

   Idź.

   Nocą rośnie ruć.

   Sam do snu.

   Świętej trucizny nalać.

   Dur się zjawi.

   Do snu.

   Ruć.

   • 5 6

  • ? (3)

   Rozumiem szacunek odnośnie wcześniejszych pokoleń. bo to ich doświadczenia doprowadziły do zmiany w sposobie myślenia i nauczenia się czegoś co ma polepszyć to co docześnie doświadczane. Jednak takie uporczywe tkwienie w tym samym punkcie może spowodować zastój a tym samym wykluczyć w kręgu otaczających nas innych nacji. Nawet w przyrodzie wszystko ewoluuje.
   Oczywiście wiara ( tu katolicka i wszelka chrześcijańska) taka jakie one są w obecnym wymiarze stają się również martwe jeżeli się nie doskonalą albo wręcz cofają w swoich poczynaniach. A przecież mówi się nawet, że to co stoi w miejscu cofa się. Dlatego obecnie tak wiele pozornie odrębnych zagadnień wypływa na wierzch pod postacią konfliktów. Ponieważ zarówno ta wiara jak i jej wyznawcy są zastali, prawie martwi. I dlatego może tak wielu młodych odchodzi ponieważ to co im taka wiara oferuje jest zbyt płytkie i zbyt małostkowe a przede wszystkim zbyt oddalone od podstawy jaką jest miłość i rozumienie czym jest miłość przez nieustanne stawianie barier tej miłości.

   • 4 0

   • Każda wiara jest zastała i martwa. Człowiek duchowy jest kimś innym niż człowiek religijny. (2)

    Dlatego każda wiara zatrzymuje rozwój. I musi dochodzić do przełomów, które te wiary kruszy, aby rozwój był możliwy. Dlatego przełom taki czeka też religię chrześcijańską. I powstanie inna religia która także będzie zastała i martwa do następnego przełomu.
    Dlatego wybieram duchowość. Gnoza była taką duchowością, duchowością jest także Zen. Duchowością może być także mechanika kwantowa.

    • 8 1

    • Trzeba jednak uświadamiać sobie w co się wierzy. (1)

     Zgadza się. Gdy duchowość opiera się na duchu a zwłaszcza rozumieniu tego co jest w przesłankach nauczającego i wskazywanie przyczyn i skutków staje się gnozą czyli wiedzą. I to co wcześniej podlegało wierze staje się przez doświadczenia nowej rzeczywistości wiedzą w miejsce wiary. Jednak te doświadczenie nie mogą wypływać z magicznych pobudek typu po poświęceniu ten pokarm będzie święty i uzdrawiający. A bardziej z rozumienia, że umysł to co jest jego uznawaniem za prawdziwe ( de facto jest to wiara , że to co postrzega jest prawdziwe a zatem jest rzeczywiste) wpływa na postrzeganie rzeczywistości. A zatem sama intencja jest w stanie zmienić postrzeganie tej stale zmieniającej się rzeczywistości. Zatem gnoza wynika z bezstronnego zobaczenia , że rzeczywistość podlega nieustannej zmianie ze względu na to w co wierzymy i co uznajemy za prawdziwe. I gnoza ta widząc to przede wszystkim stara się wykluczyć osąd, jako podstawowy czynnik fałszujący postrzeganie. Powodujący, że to postrzeganie nie jest prawdziwe a jedynie postrzeganiem czegoś co się wydaje prawdziwe. Jednocześnie dzięki wierze w wyższość rozumu i miłości jest w stanie nieustannie poprawiać wzajemne relacje tak aby nikogo nie krzywdzić. Uzyskuje się to po przez wzniesienie się po nad poziom konfliktu i wyraźne zobaczenie jej głównej przyczyny.
     Dzięki takim usiłowaniom możemy zaobserwować , że zarówno w indywidualnej jak i zbiorowej tożsamości podlegamy procesowi uczenia się. Procesowi , który mając znamiona nauczania innych de facto naucza nas samych. Dlatego umysł po za wiedzą będzie nauczał potępiania a umysł wiedzący nauczał przebaczania. Takiego przebaczania , które dokładnie rozumie, że człowiek, który źle czyni, czyni tak, bo dokładnie nie wie co czyni. Pozbawiony swojego rozumu bo działający np. w utożsamieniu podświadomości czyli bycia ciałem.

     • 4 0

     • Takich slow, rozmow potrzebuje:)

      • 0 0

  • Chrzest

   Proszę nie mylić Wiary z pochodzeniem i kultem.

   • 2 0

  • My pamiętamy o I powstaniu przeciw watykanowi - 1037r

   Słowianie nie musieli nikomu płacić za swoje wierzenia a Watykanowi i owszem.

   Zawsze szło o kasę

   • 11 0

  • Tak jest

   Mamy wyprane mozgi.

   • 0 0

  • Dlaczego mamy być dumni? (2)

   Niestety nie możemy równać się z Germanami czy Wikingami, jeśli chodzi o czasy "starej baśni". Ludność zamieszkała obecną Polskę, były to przeważnie plemiona słabe i rozproszone, a co najgorsze skłócone ze sobą. Dopiero kiedy Mieszko podjął próbę zjednoczenia plemion Polan, Mazowian, Wiślan itd. coś zaczęło się zmieniać. Mieszko I wiedział, iż pomimo połączenia ziem w księstwo nie może równać się z potęgami zachodu. Jedynym sposobem aby uniknąć pogromu i zniewolenia było przyjęcie chrztu, aby stać na równi z innymi władcami. Nie zapominajmy, że złote wieki Królestwa Polskiego zaczęły się od koronacji 1 króla Bolesława Chrobrego. Naprawdę okres pogański nie jest powodem do dumy co nie znaczy iż nie należy o tym pamiętać. Bądźmy dumni z naszych wielkich władców chrześcijańskich.

   • 2 5

   • byliśmy skłócone a bozia z Rzymu nas pojednała

    tak jak pojednała indian

    • 5 2

   • nie były skłócone kłamczuszku

    nikt nikogo nie wyżynał,
    dopiero jak Rzym wysłał swoich ludzi aby palić i grabić,
    wtedy zaczęły się mordy i przelew krwi,
    Rzym czyli Kościół Katolicki nas zaatakował,
    wredne żmije

    • 3 0

  • To jest tak... (2)

   W czasach, gdy w Grecji rozkwitala architektura, sztuka, literatura a w Rzymie budowano wodociągi i kanalizację, "my" dłubaliśmy świątki w drewnie i latalismy z dzidą za dzikiem. Co ty w ogóle próbujesz porównywać??

   • 2 2

   • I przeszkadzało to komuś ??

    A w czasach jak w Nazarecie jeszcze nie wszyscy zleźli z drzewa a tyłki podcierali liśćmi, w Chinach zaczęto drukować banknoty :P

    Gdyby w Chinach był od 5000 lat urząd patentowy, to nadal goniłbyś dzika, tak jak wszyscy w Europie

    • 3 1

   • a i tak ta kultura Grecka i Rzymska była 2 tysiące lat za kulturą Azji

    pod każdym względem

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Ogłoszenia polecane

Wydarzenia

Przeprowadzki - wystawa rodzinna

wystawa

Wystawa o kosmosie "Kosmopark"

wystawa, warsztaty

Poranki filmowe w GCF

projekcje filmowe