Wiadomości

stat

Kosmonauta Mirek, Helena naukowiec czy podróżnik Romek. Znane osoby zainspirują maluchów

Dzieci z przedszkola na Strzyży. Wzór maluchów - Paweł ze Strzyży - inspirowany jest jednym z najlepszych polskich producentów gier.
Dzieci z przedszkola na Strzyży. Wzór maluchów - Paweł ze Strzyży - inspirowany jest jednym z najlepszych polskich producentów gier. mat. MegaMocni

Pierwszy Polak, który odbył lot w kosmos, pierwszy człowiek w historii, który samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki, czy podróżnik, który zapisał się na kartach księgi Guinnessa, wykonując najdłuższy koncert fortepianowy - to postaci, które będą inspirować przedszkolaków i dzieci ze żłobków MegaMocni w Trójmieście. - Zdecydowaliśmy, że każda z naszych placówek będzie miała za wzór osobę nam bliską, z naszego miasta, z pasją, wartościami - przekonuje Kamila Cerowska, dyrektor Stowarzyszenia Twórczego Rozwoju Dynamo.Kto jest idolem twojego dziecka?

sportowiec 14%
artysta 10%
youtuber / gwiazda internetu 15%
postać z bajki 29%
postać z gry 3%
podróżnik 3%
naukowiec 6%
biznesmen 5%
ktoś z rodziny 15%
zakończona Łącznie głosów: 132
Pomysł na to, by każda z placówek MegaMocni była inspirowana jakąś osobą, powstał już w październiku.

- Dzieci utożsamiają się z miejscem, w którym spędzają sporo czasu w ciągu dnia, mają tu swoje zabawki, pluszaki, ukochane panie opiekunki. To wszytko jest im bardzo bliskie i ważne, dlatego chcieliśmy ich wartość jakoś dodatkowo wzbogacić - opowiada Kamila Cerowska, dyrektor Stowarzyszenia Twórczego Rozwoju Dynamo, inicjatorka akcji.
Jak dodaje, każda placówka związana jest z jakąś tematyką, m.in. z: podróżowaniem, ekologią, morzem. Dlatego też grupy w żłobkach i przedszkolach nawiązują do tego swoimi nazwami, a są to: Małe Kometki, Słoneczka, Mali Badacze, Poszukiwacze Skarbów, Żeglarze, Bosmani czy Sternicy.

Każda placówka MegaMocni będzie inspirowana ciekawą postacią.
Każda placówka MegaMocni będzie inspirowana ciekawą postacią. mat. prasowe

Naukowiec, kosmonauta, podróżnik - bohaterowie maluchów- Chcieliśmy, żeby każda z naszych placówek była inspirowana jakąś osobą, najlepiej nam bliską, z naszego miasta, z pasją, wartościami, które są przekazywane w przedszkolu i żłobku. W listopadzie poinformowaliśmy naszych najmniejszych czytelników o naszych wyborach, opisaliśmy każdą z postaci. Zależało nam, żeby można było te postaci przybliżyć dzieciom w przystępny sposób. Dlatego mamy Romka, Mirka czy Olka, a nie Romualda, Mirosława czy Aleksandra jako naszych pierwszych bohaterów - mówi Kamila Cerowska.
I tak Mirek z Zaspy jest inspirowany pierwszym i jedynym w historii Polakiem, który odbył lot w kosmos - lotnikiem, kosmonautą, pilotem gen. Mirosławem Hermaszewskim, który swoją kosmiczną podróż rozpoczął 27 czerwca 1978 r. na statku Sojuz 30. Po wykonaniu programu badawczego, 5 lipca 1978 r., na stepach Kazachstanu odbyło się udane i bezproblemowe lądowanie. W czasie ośmiodniowej misji dokonał 126 okrążeń Ziemi i ustanowił kilka rekordów Polski, m.in.: wysokości, prędkości, czasu i przebytego dystansu lotu.

"Patronką" placówki na Chełmie jest Helena. To trójmiejska kobieta-naukowiec, prof. dr hab. inż. Helena Janik, prof. zw. Politechniki Gdańskiej. W 2019 r. grupa naukowców pod jej kierownictwem opracowała innowacyjną kompozycję polimerową służącą do produkcji m.in. ekologicznych sztućców jednorazowego użytku, podlegających recyklingowi organicznemu.

- Jedna z postaci została zainspirowana Romualdem Koperskim - trójmiejskim podróżnikiem, pisarzem oraz kompozytorem. W grudniu planowaliśmy zaprosić pana Romka, zdobyliśmy numer telefonu, przygotowaliśmy prezent, zaproszenie i nie zdążyliśmy. Jest nam przykro, nam wszystkim, od maluszków, po kadrę, aż do zarządu, że nie dowiedział się, że jest tyle dzieci, które o nim mówią, które z otwartymi ustami słuchały o jego wyczynach, że my tak bardzo go doceniamy, szanujemy - dodaje dyrektor Stowarzyszenia Twórczego Rozwoju Dynamo.
Jak czytamy w przedszkolnej gazetce: "To Romek z Suchanina w styczniu 2010 r. w Gdańsku wykonał najdłuższy koncert fortepianowy na świecie, trwający 103 godziny i 8 sekund. 10 marca 2010 r. Kapituła Księgi Rekordów Guinnessa przyznała mu Certyfikat Nowego Rekordu Świata".

Czytaj też: Romuald Koperski nie żyje

Kolejny bohater maluchów to Aleksander Doba.

- Olek ze Stogów jest inspirowany pierwszym człowiekiem w historii, który samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z Afryki do Ameryki Południowej, używając wyłącznie siły mięśni. Poza tym opłynął kajakiem Morze Bałtyckie i jezioro Bajkał - czytamy.
Z kolei Paweł ze Strzyży inspirowany jest jednym z najlepszych polskich producentów gier - Pawłem Marchewką, założycielem najbardziej rozpoznawalnej marki nowoczesnych technologii - Techland. Jest wydawcą wielu gier znanych na całym świecie. Jego największy sukces to sprzedaż 18 mln kopii gry Dying Light.

To jednak nie koniec, bo bohaterów będzie więcej.

- Chcemy dawać dzieciom pozytywne inspiracje, teraz ogłosiliśmy konkurs, w którym nasze dzieci i ich rodzice zgadną kto zostanie wzorem dla maluchów z placówki na gdańskim Jasieniu. Niedługo otwieramy również kolejną placówkę, tym razem w Gościcinie, tam naszą inspiracją na pewno będzie dziewczynka z Kaszub, ale jeszcze szukamy odpowiedniej osoby - dodaje Kamila Cerowska.

Forum dziecko

 • zatkane ucho (2) Mamusie znacie jakieś sposoby na zatkane ucho u dziecka? cos zakroplić?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: hobsa

 • Gdzie zorganizować roczek dziecka (2) Gdzie można zorganizować Roczek dla Dziecka w Trójmieście lub okolicach w marcu/kwietniu....

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Beata

 • Zapalenie jamy ustnej dziecka Witam tydzień temu zdiagnozowano u córki ( córka ma rok i 2 miesiące) wirusowe zapalenie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Klaudia

 • Pomagajmy (5) Kazda złotówka się liczy Witam, badzo prosze o udostępnie zbiorki im wiecej osób zobaczy tym...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Roan bass soft polecacie? Czy któraś z mam miała ten wózek?jak opinie?czy spacerówka jest wygodna?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Ola

 • Mama Hej ,czy jest tu jakaś mama z Wrzeszcza lub okolic ,która chciałaby wychodzić z dzieckiem...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Majka

 • Montaż fotelika Hej czy jest możliwość zmontowania fotelika espiro multi w starym stelażu espiro atlantic?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: WiKa

 • Lodowisko Gdynia (2) Czy ktoś może posiada wiedzę w jakich rozmiarach są łyżwy dla dzieci na lodowisku w Gdyni?...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: As

 • Wakacje dziecka z dziadkami gdy... (17) Mój syn ma obecnie 13lat. Z jego ojcem jestem 12lat po rozwodzie. On ma swoją rodzinę ja mam...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Przemoc psychiczna adwokat (3) Szukam dobrego adwokata z gdańska, zajmującego się sprawami rodzinnymi i karnymi - znęcanie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: krystmajew

 • Łòżeczko dla niemowlęcia (4) Witam jak w temacie gdzie w Trójmieście znajdę sklep z łòżeczkami dla niemowlaka? Chodzi mi...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Dorota

 • Wynajem:) (6) Muszę się pochwalić. Wynajela właśnie z mężem 3 pokojowe m 50m za uwaga - 1200 zł :)...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Zadowolona

wszystkie tematy »

Polecane imprezy

kalendarz imprez »