Przed nami ostatni weekend listopada, to znaczy, że na najmłodszych czekają zabawy andrzejkowe, a w przyszłym tygodniu zaczynamy odliczać dni do świąt. Jak spędzić ten weekend? Możecie przygotować domowe wróżby, wziąć udział w warsztatach, wybrać się do teatru, nie wychodząc z domu czy rozpocząć odliczanie do zimy wizytą na lodowisku.
Podczas pandemii koronawirusa wiele instytucji pozostaje zamkniętych, jednak nie wszystkie, część z nich przenosi się też do sieci, część działa zgodnie z reżimem sanitarnym, organizując zajęcia w mniejszych grupach.
Jeśli nie chcecie spędzać kolejnego weekendu tylko w domu, mamy dla was kilka ciekawych propozycji.
Czytaj też: Weekend w domu. Jak nie dać się nudzie?
Andrzejkowe zabawy dla najmłodszych
Andrzejki to przede wszystkim okazja do wesołej zabawy, a wróżby, które kiedyś były główną atrakcją tego święta, traktowane są z przymrużeniem oka - mogą brać w nich udział wszyscy, duzi i mali, dorośli i dzieci, dziewczynki i chłopcy. Andrzejki to okazja również do tego, by przybliżyć najmłodszym dawne polskie obyczaje ludowe. Obchodzimy je w nocy z 29 na 30 listopada, czyli z niedzieli na poniedziałek, ale najmłodsi na zabawę mogą wykorzystać cały weekend.
Do najpopularniejszych wróżb, w które można pobawić się z dziećmi, należą: lanie wosku przez klucz i odczytywanie przyszłości z kształtu zastygłej masy (a dokładnie z cienia, jaki rzuca ona na ścianę), "wyścig butów" polegający na przekładaniu butów zebranych osób od ściany do progu (osoba, której but przekroczy próg jako pierwszy, weźmie ślub), losowanie symbolicznych przedmiotów, przebijanie szpilką papierowego serca, na odwrocie którego napisane są imiona (będzie to imię przyszłego męża lub żony).
Akademia Zabawy Wykrzyknik przygotowała dla dzieci specjalne andrzejkowe warsztaty, a podczas nich wróżby, magiczne gry, kreatywne drzewka szczęścia, warsztaty kulinarne i zabawa taneczna. Zajęcia są przeznaczone dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat. Ze względu na obecne obostrzenia - liczba miejsc bardzo ograniczona, obowiązują zapisy: 733-109-080, biuro@wykrzyknik.edu.pl, przez Facebooka lub osobiście ul. Dragana 16h, Gdańsk Chełm. Sobota, godz. 18:00 - 21:00, bilety: 49 zł.
Na pełne magii, zaczarowane i kolorowe warsztaty andrzejkowe zaprasza też Budumi. Podczas zajęć dzieci będą wróżyć, eksperymentować - zrobią świecące w ciemności lampki lawowe, przygotują czarodziejskie kule, poza tym czekają je zagadki, rebusy i magiczne łamigłówki czy poszukiwania. Na wszystkich uczestników czekają również ciasteczka z wróżbą. Piątek, godz. 16:00 - 18:00 - dla dzieci w wieku 4-6 lat i 19:00 - 21:00 dla dzieci w wieku 7-12 lat, bilety, 40 zł.
"Chodź na łyżwy"
Piknik rodzinny Chodź na łyżwy to kolejna okazja do tego, żeby zdobyć dużą dawkę pozytywnych wrażeń i sportowo spędzić czas w gronie rodzinnym pod okiem wykwalifikowanych instruktorów z klubów GKS Stoczniowiec i AŁF Gdańsk. Pomiędzy turami zajęć odbędą się pokazy, w których wystąpią zawodnicy tych klubów.
W niedzielę będzie też wyjątkowa okazja zobaczyć na tafli Justynę Plutowską i Jeremiego Flemina, którzy zakończyli już karierę zawodniczą. Para ta wielokrotnie reprezentowała Polskę na arenie międzynarodowej w tańcach na lodzie.
W wydarzeniu mogą wziąć udział dzieci uczęszczające do szkół podstawowych oraz młodsze (od czwartego roku życia) prezentujące każdy poziom zaawansowania jazdy na łyżwach. Organizatorzy przygotowali też grupy dla opiekunów - po jednej na każdą turę zajęć. Wstęp i udział w zajęciach jest bezpłatny, na miejscu będzie można odpłatnie wypożyczyć łyżwy (organizator zapewnia jedynie ograniczoną ilość sprzętu).
Niedziela - zajęcia odbędą się w godzinach 9.00 - 11.10. Rejestracja wystartuje o godzinie 8.30 i będzie ona czynna przez cały czas trwania wydarzenia. Hala Olivia (wejście od recepcji hotelu Olivia od ul. Bażyńskiego). Impreza odbywa się przy zachowaniu reżimu sanitarnego.
Kalendarz adwentowy - rodzinne warsztaty plastyczne
Przed nami grudzień, a więc zaczynamy odliczanie do świąt. Zacząć można już w ten weekend w czasie wyjątkowych rodzinnych warsztatów, podczas których maluchy razem z rodzicami wykonają wspólny kalendarz adwentowy.
Zajęcia organizuje Ciuciubabka Cafe. Na każdy dzień adwentu w kalendarzu ukryjecie różne rodzinne przyjemności, wspólne chwile, wyzwania i zadania. Podczas zajęć wiek dzieci nie ma wielkiego znaczenia, chodzi o wspólną zabawę, wycinanie, wiązanie, przyklejanie. Bycie razem i wspólne przygotowywanie się do świąt. Z uwagi na obowiązujące obostrzenia w warsztacie może wziąć udział jedno dziecko i jeden rodzic. Zgłoszenia można nadsyłać mailem - agnieszka@ciuciubabkacafe.pl. Piątek godz. 16:30 - 18:00.
Domowa scena teatralna
Nie musicie wychodzić z domu, żeby wybrać się do teatru. Gdyńskie Centrum Kultury zaprasza na pokazy online spektaklu "Marysia ma Rysia" (po zakupie biletu e-mailem otrzymacie link do spektaklu).
Marysia - tytułowa bohaterka muzycznego przedstawienia dla całych rodzin (a szczególnie dla dzieci w wieku 3+) - zapragnęła wyjątkowo mocno, aby w dniu swoich urodzin dostać od kochanych rodziców rybkę. Taką w akwarium. Ale nie byle jaką - złotą rybkę. Czasami jednak trudno spełnić marzenia. Rodzice zamiast upragnionej rybki podarowali Marysi... glonojada. Glonojad, o szlachetnym imieniu Ryszard, jest równie rozczarowany faktem, że został Marysi sprezentowany, jak ona tym, że otrzymała go w prezencie. Nawet to, że Rysio potrafi w niewytłumaczalny sposób teleportować Marysię w podwodną, kolorową toń swojego akwarium, tego nie zmienia.
Czy Marysia spełni wreszcie swoje marzenie i zostanie właścicielką rybki, ale złotej? Czy Rysiowi uda się wrócić do sklepu akwarystycznego? Czy rezolutna, choć uparta dziewczynka i sprytna, choć uszczypliwa rybka pomogą sobie nawzajem? Czy wreszcie zrozumieją, że to, czego pragną, nie jest tym, czego potrzebują?
"Marysia ma Rysia" to spektakl o tym, że prawdziwą przyjaźń można odnaleźć w najmniej spodziewanym dla siebie miejscu i momencie.
Podczas przedstawienia można usłyszeć śpiewane na żywo, oryginalne piosenki napisane specjalnie na potrzeby spektaklu, jak również popularne przeboje dla najmłodszych.