Wiadomości

Mediacje zamiast procesu. "Częściej szukamy porozumienia poza sądem"

Z punktu widzenia pracy sędziów każda mediacja, nawet ta nieudana, jest pożyteczna, szczególnie w sprawach rodzinnych.
Z punktu widzenia pracy sędziów każda mediacja, nawet ta nieudana, jest pożyteczna, szczególnie w sprawach rodzinnych. fot. 123rf.com/Katarzyna BiaÅ‚asiewicz

Mediacja pozwala oszczędzić uczestnictwa w procedurze sądowej, która szczególnie dla dzieci jest uciążliwa, jest też znacznie szybszym rozwiązaniem - przekonują eksperci. Szukanie porozumienia wspierane przez specjalistów sprawdza się w sprawach rodzinnych, cywilnych czy gospodarczych. - Średnio jedna na trzy sprawy kończy się zawarciem ugody przed postępowaniem sądowym - mówi Łukasz Zioła, rzecznik prasowy ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Gdańsku, gdzie ruszył właśnie Międzynarodowy Tydzień Mediacji.Czy uważasz, że mediacje są dobrym sposobem na poszukiwanie porozumienia?

zdecydowanie, to oszczędzenie czasu, pieniędzy i emocji 52%
tylko jeśli faktycznie jest obustronna wola porozumienia 35%
nie, to strata czasu 13%
zakończona Łącznie głosów: 128
W 2018 roku w Sądzie Okręgowym w Gdańsku przeprowadzono postępowania mediacyjne w 167 sprawach cywilnych, w 115 sprawach rodzinnych i w 149 sprawach gospodarczych. Z kolei w sądach rejonowych okręgu gdańskiego w tym samym czasie przeprowadzono postępowania mediacyjne w 269 sprawach cywilnych, w 380 sprawach rodzinnych i w 264 sprawach gospodarczych.

- W 2019 r. zwiększyła się liczba postępowań mediacyjnych, w szczególności w sprawach rozpoznawanych przed sądami rejonowymi, co świadczy o wzrastającym zainteresowaniu rozwiązywania sporów w ten sposób. Według danych z pierwszego półrocza 2019 r. w Sądzie Okręgowym w Gdańsku przeprowadzono postępowania mediacyjne w 93 sprawach cywilnych, w 47 sprawach rodzinnych i w 88 sprawach gospodarczych. W sądach rejonowych w tym okresie przeprowadzono postępowania mediacyjne w 214 sprawach cywilnych, w 367 sprawach rodzinnych i w 119 sprawach gospodarczych - informuje Łukasz Zioła, rzecznik prasowy ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Gdańsku.
Dzięki zmianom w prawie dot. mediacji jednym z wymogów pozwu czy wniosku wszczynającego postępowanie jest podanie informacji, czy strony podjęły próbę mediacji lub innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu, a w przypadku gdy takich prób nie podjęto, wyjaśnienie przyczyn ich niepodjęcia.

- Ten wymóg ma na celu nie tylko upowszechnienie wiedzy o możliwości podjęcia mediacji, ale również ma zachęcić do tej formy rozwiązywania sporów - przekonuje Zioła.
Jak dodaje, postępowania mediacyjne średnio w 30 proc. spraw kończą się zawarciem ugody przed mediatorem. Postępowania mediacyjne trwają średnio od miesiąca do trzech.

- Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, iż postępowanie mediacyjne, nawet jeśli zakończy się fiaskiem, mimo wszystko usprawnia dalsze postępowanie sądowe, gdyż strony niereprezentowane przez zawodowych pełnomocników często dopiero z postępowania mediacyjnego wracają z ugruntowanym i przemyślanym stanowiskiem oraz świadomością, jakiego rodzaju roszczenia mogą realnie dochodzić w sprawie - przekonuje Łukasz Zioła.

Kto pomoże w dojściu do porozumienia?Jak przekonuje adwokat, dr Magdalena Maraszek, mediator jest osobą bezstronną i neutralną, nie narzuca on stronom swoich rozwiązań i swojego punktu widzenia. Jego zadaniem jest dbanie o zachowanie równowagi stron oraz ułatwienie dojścia do porozumienia.

- Mediacja może się odbyć wyłącznie wtedy, gdy obie strony wyrażą na nią zgodę, a dany mediator zostanie zaakceptowany przez każdą ze stron. Mediator ma obowiązek być neutralny i bezstronny, jednakże w celu uniknięcia sytuacji, w których mogłoby paść podejrzenie, że mediator jest stronniczy, warto wybrać mediatora, który nie zna stron zaangażowanych w konflikt. Należy pamiętać, że każda ze stron ma prawo wnosić o zmianę mediatora na każdym etapie postępowania mediacyjnego - wyjaśnia.
Mediacje zwykle inicjuje strona, która czuje potrzebę konstruktywnej rozmowy i wypracowania zgodnych ustaleń, ale ocenia, że bezpośrednia rozmowa między stronami nie jest możliwa lub jest utrudniona. Porozumienie mediacyjne jest też wygodniejsze dla stron, bo to one same mogą wskazywać np. zasady porozumienia rodzicielskiego regulującego opiekę nad wspólnymi dziećmi. Mediacja pozwala oszczędzić uczestnictwa w procedurze sądowej, która szczególnie dla dzieci jest uciążliwa. Jest też rozwiązaniem szybszym. Nawet nieudana pozwala często ustalić, jakie są punkty niesporne między stronami, co oszczędza później czas samego postępowania sądowego.

- Ugoda zawarta przed mediatorem ma moc ugody sądowej, a po jej zatwierdzeniu przez sąd i nadaniu jej klauzuli wykonalności podlega ona egzekucji w przypadku, gdy któraś ze stron nie wywiąże się z uzgodnień w niej zawartych. Warto podkreślić, że mediacja może prowadzić nie tylko do zawarcia ugody, ale do zawarcia przez strony porozumienia lub umowy, która nie jest kierowana do sądu, a ma moc jedynie umowy cywilno-prawnej zawartej między stronami - dodaje dr Maraszek.
Jak przekonuje, również rola pełnomocnika podczas mediacji jest ważna.

- Pełnomocnik, który bierze udział w mediacji, powinien być zwrócony także na aspekty pozaprawne i posiadać tzw. kompetencje miękkie, takie jak m.in. umiejętność aktywnego słuchania, zadawania pytań niesugerujących, tylko inspirujących do poszukiwania rozwiązań, budowania atmosfery partnerstwa poprzez empatię i zrozumienie. Kompetencje te są niezbędne w prowadzeniu negocjacji dla wypracowania kompromisowego rozwiązania sporu. Ważna rola prawnika uwydatnia się także na etapie formułowania treści ugody, w którym istotne jest profesjonalne zapisanie wszystkich ustaleń, do których doszło w postępowaniu mediacyjnym - podkreśla.

Tydzień mediacjiOd poniedziałku, 14 października, trwa Międzynarodowy Tydzień Mediacji, w całej Polsce w tym czasie zaplanowane zostały dyżury mediatorów w sądach, zakładach karnych, na policji i w innych instytucjach. W sądach organizowane są spotkania sędziów z mediatorami, pełnomocnikami procesowymi oraz stronami postępowań sądowych, a także innymi przedstawicielami zawodów prawniczych.

Poszukując mediatora, warto sprawdzić listę stałych mediatorów na stronie internetowej sądu.

- Wskazane jest sprawdzenie opinii o danym mediatorze, np. w internecie, lub skorzystanie z rady osoby korzystającej już z mediacji. Istnieją także podmioty, które świadczą pomoc kompleksową, udzielając wsparcia mediacyjnego, psychologicznego i prawnego, jak np. Centrum Porozumień Prawnych w Gdyni - dodaje adwokat.
Spotkania, gdzie odbędą się nieodpłatne konsultacje z mediatorami - każda zainteresowana mediacjami osoba będzie miała możliwość skorzystania i dowiedzenia się, czym są i na czym polegają mediacje.

15 października 2019 r. (wtorek), od 12 do 20 - Gdyńskie Centrum Mediacji (siedziba Stowarzyszenia OVUM Gdynia, ul. Traugutta 2)

18 października 2019 r. (piątek), godz. 12:30 - Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe w Gdańsku, ul. 3 Maja 9A (sala E.0.21 - budynek E, parter)

od 15 do 18 października 2019 r., godz. 9-15 - Dyżury mediatorów - Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku, ul. Piekarnicza 10 (Biuro Podawcze - budynek B, parter)

15 października 2019 r., godz. 10-16 - Dyżury informacyjne mediatorów - Sąd Rejonowy w Sopocie, ul. 1 Maja 10

Opinie (15)

 • I mediator musi na chleb zarobic ...

  • 6 1

 • Mediacje to fikcja! (4)

  Nie dość że za każdą mediacje trzeba zapłacić kilka stówek to w 99% i tak nie dochodzi do ugody.
  Przerabiałem już 4 takie spotkania które wydłużyły całą sprawę i podniosły koszta procesowe.
  Niestety większość nie wie że podczas mediacji nie da się ustalić żadnych innych warunków prócz te które są wnioskowane w pozwie sądowym.
  Tak więc mamy kosztowne załatwienie 1 sprawy pozostawiając nierozwiązane pozostałe....na które trzeba ponownie złożyć wniosek do sądu:) I jak przedmówca powiedział....mediator też musi zarobić.... ot cała pomoc mediatora!

  • 22 6

  • (2)

   Rzecznik Sądu Okręgowego twierdzi, że w 1/3 przypadków do ugody dochodzi.

   • 2 5

   • Statystyki statystykami. (1)

    Mówie z własnej perspektywy i z oceny finansowej.
    Idąc do sądu jestem zmuszany do ponoszenia :
    A kosztów postępowania
    B kosztów mediacji- a nadmienię tylko że kosztem mediacji jest obciążona każda ze stron bez względu kto wnosi pozew do sądu.
    To prawie tak że musisz zapłacić koszta za z to że chcesz zapłacić mandat za wykroczenie.

    • 6 0

    • No ale jak możesz na podstawie 4 spotkań twierdzić, że w 99% do ugody nie dochodzi?

     • 3 1

  • Na rozprawie

   również "załatwiasz" tylko te sprawy, o które wnosisz w pozwie.

   • 0 0

 • Ma to sens jak obie strony nie traktują tego jako obowiązku tylko sposobu na rozwiązanie sporu

  Sprawa sądowa, przy pełnomocnikach nakręcających spór, szukaniu haków na drugą stronę itp przeradza się często w wojnę totalną. Donosy, fałszywe oskarżenia, spirala wzajemnej agresji. Poszkodowane najczęściej są dzieci ale też sami zainteresowani, po takiej wojnie, jak już opadnie adrenalina stają się często wrakami człowieka.
  Dlatego warto dać szansę mediacji, szczególnie takiej pozasądowej, na własnych wynegocjowanych warunkach. Dobrze przygotowany mediator może pomóc w dotarciu do istoty sporu bez całej przepełnionej goryczą i agresją otoczki.

  • 4 1

 • Fikcja

  Czasem pani mediatorka zapomina wspomnięć że jest znajomą jednej ze stron i działa wyraźnie na jej korzyść.

  • 9 6

 • Mediacje nie mają sensu

  Niestety mediacje to często zbędny wydatek. W moim przypadku 1000 z plus VAT za 4 bezowocne spotkania z kompletnym laikiem, który nie potrafił rozeznać się w sprawie. Uważam, że mediator powinien otrzymywać wynagrodzenie tylko w przypadku ugody.

  • 17 4

 • Mediacje korzystne- polecam

  mediacje ( pozasądowe , 3x w kilkuletnim odstępie czasu) kosztują mniej - w Gdańsku kiedyś jak dobrze się poszukało to były nawet bezpłatne. Kosztują tez mniej zdrowia i czasu .

  Niestety , mimo zatwierdzenia przez sąd, nie zawsze są traktowane tak samo poważnie przez obie strony co może skutkować spotkaniem w sądzie bo inaczej nie można zmienić tych zapisów.
  A wtedy jest wojna wieloletnia bo strony wiedzą jak konstruktywnie rozwiązać problem ale zwykle jedna z nich z syndromem "oszukania przez system" trafia jako frustrat do sądu walcząc po trupach "o swoje".Wszystko zależy od poziomu ludzi i nie ma jednej dobrej recepty

  • 3 2

 • mediator lepszy od adwokata

  lepiej wydac 200 zl na mediacje niż 2000 zł na "pełnonocnika" i nic z tego nie mieć

  • 3 6

 • W Rodzinie trzeba mieć duchownego, lekarza i prawnika. Dodatkowo, należy zawiązywać mądre, obustronnie korzystne koalicje z ekwiwalentnymi Rodzinami.
  I jak co do czego - to wrogowi wdeptać ryja w guano, a nie jakieś pe***skie mediacje...

  • 2 1

 • Lepiej mediowac niż się procesować

  Mediacje to całkiem inny sposób rozwiązywania konfliktów. Tutaj konflikt pozostaje własnością stron skonfliktowanych. One go wywołały i one go rozwiązują. Nikt tu nie wydaje wyroku. Nie ocenia. Celem jest przyszłość relacji pomiedzy Stronami. Skupienie na interesach stron. Mediacje dają szansę na sprawiedliwe rozwiązanie konfliktu. Oczywiście podstawą jest dobra wola stron by konflikt rozwiązać. A to jest związane z kulturą społeczną, szacunkiem dla przeciwnika i akceptacją rozwiązania tytuł win-win. Zachęcam na stronę www.CmaConcordia.pl

  • 4 4

 • Po 15 minutach rozmowy z panią mediator i kilku dziwnych pytaniach,zorientowałem się ,że pomyliła osoby.Byłem zażenowany

  • 3 1

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum dziecko

 • Nietolerancja Witam :) Nie mogłam karmić syna piersią z powodu jego cofniętej brudki ponieważ nie potrafił...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Karolina

 • Liceum - karta zdrowia (2) Czy koniecznie trzeba dostarczyć kartę zdrowia dziecka do liceum ? Koleżanka jest w trakcie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Dorota

 • Odpieluchowanie Witam, corka ma 2 lata, zaczęliśmy odpieluchowanie. Siusiu wola ładnie, szybko zlapala o co...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Mamadwulatki

 • Alimenty (4) Proszę o pomoc lecz bez linczu. Chce iść do sądu bo nie możemy się dogadać z obecnym mezem...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Problem z teściami (2) Może ktoś doradzi. Jesteśmy ostatni by iść na drogę sądową. Od 15lat wychowujemy wraz z...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • restouracja-komunia 2022 gdansk szukam restauracji na komunie 2022 gdańsk i okolice poleccie cos fajnego

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: maajka

 • Szkoły 50 i 57 w Gdańsku opinie Dzień dobry, bardzo proszę rodziców dzieci uczęszczających do tych szkól o opinie na ich...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: k.agga

wszystkie tematy »

Najczęściej czytane

Polecane imprezy

kalendarz imprez »