Wiadomości

Miejsc w żłobkach jak na lekarstwo? "Mały 'zestarzał się' czekając w kolejce"

Miejsc w żłobkach przybywa zdecydowanie wolniej niż dzieci.
Miejsc w żłobkach przybywa zdecydowanie wolniej niż dzieci. fot. 123rf.com

W ubiegłym tygodniu w Gdańsku otwarto nowy żłobek, który przyjmie 96 dzieci, jednak jak przyznała dyrektor Gdańskiego Zespołu Żłobków w kolejce jest ich aż 500. Ta informacja wzburzyła czytelników, którzy przekonywali, że jeden mały żłobek nie rozwiąże narastającego problemu. - Zapisywałam dziecko do żłobka jak miało tydzień, teraz ma 1,5 roku i jest ponad 300. w kolejce - napisała Agnieszka. - Czy do żłobka dostało się choć jedno dziecko, które wychowuje się w pełnej rodzinie, gdzie obydwoje rodziców pracuje? - pytał kolejny czytelnik. Sprawdziliśmy, na co mogą liczyć rodzice najmłodszych mieszkańców Trójmiasta.Jak miasto powinno rozwiązać problem braku miejsc w żłobkach?

budować nowe żłobki 32%
adaptować na nowe placówki niewykorzystywane lokale, które należą do miasta 46%
wykupować brakujące miejsca w prywatnych placówkach 19%
miasto robi już wszystko, co może w tej sprawie 3%
zakończona Łącznie głosów: 465
"Skarbek" to nowoczesny żłobek, który wybudowano przy ul. Kolorowej.

- Za kilka dni otwieramy dwie pierwsze grupy, a od maja trzecią. Mamy wspaniałe warunki, to przytulne miejsce. Tylko do tego żłobka jest przeszło 500 chętnych dzieci - podkreślała podczas uroczystego otwarcia Krystyna Konieczny, dyrektorka Gdańskiego Zespołu Żłobków.
I właśnie informacja o kolejce najbardziej oburzyła czytelników.

- To dopiero trzynasta placówka w mieście i druga nowa od trzydziestu lat. Liczba chętnych mówi sama za siebie. Takich placówek powinno powstać jeszcze kilka. Do Gdańska wciąż przybywają młodzi ludzie na studia, do pierwszej pracy itd... a że tu jest całkiem fajnie to zostają tu i zakładają rodziny. Zapotrzebowanie na tego typu placówki to chyba oczywista konsekwencja tego zjawiska, prawda? Czemu tworzy się tak mało takich miejsc? Bo kasy nie brakuje, skoro buduje się ECS-y na grube miliony mimo wątpliwej szansy na zarobek - pyta jedna z czytelniczek.
- To żenada. Zapisywałam dziecko do żłobka jak miało tydzień, teraz ma 1,5 roku i jest ponad 300. w kolejce - dodaje inna.
Czytaj też: W Gdyni otwarto nowy żłobek dla 80 dzieci

Otwarcie nowego żłobka na ul. Kolorowej w Gdańsku.
Otwarcie nowego żłobka na ul. Kolorowej w Gdańsku. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Budują nowe żłobkiMiasto przekonuje jednak, że kwestia opieki nad maluchami nie jest traktowana marginalnie a inwestycje wymagają czasu. Jak poinformowano, na przestrzeni lat 2011-2017 przy wsparciu rządowego programu Maluch w Gdańsku uruchomiono 533 nowe miejsca opieki nad dziećmi w wieku do 3 lat, w tym dzieci z niepełnosprawnościami i wymagających szczególnej opieki. Dzięki temu liczba miejsc w żłobkach zwiększyła się z 555 w roku 2011 do 1088 obecnie.

W ostatnich latach wybudowano cztery nowoczesne żłobki modułowe: przy ul. Królewskie Wzgórze, gdzie opiekę znalazło 96 dzieci (inwestycja kosztowała ok. 4 mln zł), przy ul. Olsztyńskiej, gdzie budynek żłobka stanowią trzy oddziały przeznaczone dla łącznie 96 maluszków (koszt inwestycji to ok. 4,2 mln zł, z czego ponad 3,3 mln zł z programu Maluch), przy ul. Wilanowskiej - Żłobek "Bursztynek" stanowi trzyoddziałowy budynek przeznaczony dla 96 maluszków (koszt inwestycji to 4,4 mln zł - 3,4 mln zł z programu Maluch), oraz przy ul. Kolorowej niedawno otwarty "Skarbek".

- Zdajemy sobie sprawę, że miasto najlepiej rozwija się wtedy, gdy tworzą je ludzie, którzy mają poczucie komfortu i bezpieczeństwa, mogą łączyć życie zawodowe z prywatnym. To dlatego inwestujemy w budowę nowych żłobków oraz przedszkoli i systematycznie oddajemy gdańszczanom i gdańszczankom kolejne, nowe tego typu placówki. Jest to szczególnie ważne, bo Gdańsk może się poszczycić tym, iż z roku na rok wzrasta liczba dzieci urodzonych w naszym mieście - mówi Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.
- Aby zapewnić jak najlepszy komfort swoim podopiecznym wszystkie żłobki dysponują wyposażeniem dostosowanym do wieku i wzrostu dzieci. Każda grupa ma do dyspozycji przestronną bawialnię, jadalnię oraz łazienkę i przytulną sypialnię. Wokół placówek zlokalizowane są tereny zielone wraz z placami zabaw, z których dzieci korzystają, kiedy tylko pogoda dopisuje. W ostatnich latach wyremontowano placówki oraz wzbogacono wyposażenie m.in. w nowoczesne, kolorowe zabawki i pomoce edukacyjne - przekonuje Krystyna Konieczny, dyrektor GZŻ.
Czytaj też: Żłobek prywatny czy samorządowy?

Otwarcie nowego żłobka na ul. Kolorowej w Gdańsku.
Otwarcie nowego żłobka na ul. Kolorowej w Gdańsku. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Miejsc w żłobkach przybywa dużo wolniej niż dzieciMiejsc w żłobkach niestety przybywa zdecydowanie wolniej niż mieszkańców Gdańska - w 2015 roku urodziło się 7824 dzieci, w 2016 - 8584, a w 2017 na świat przyszło aż 9057 dzieci.

- Moje dziecko nie chodziło do żłobka, poszło od października w wieku 2 lat i miesiąca prywatnie do przedszkola na osiedlu. Nawet mi przez myśl nie przeszło, żeby go zapisać publicznie, dostałby się pewnie idąc do podstawówki. Mieszkamy na Szadółkach - praktycznie nie ma tu publicznych żłobków - Kolorowa to pierwszy, potem chyba dopiero na Chełmie i Ujeścisku, a nowych osiedli wszędzie pełno - napisała Agnieszka.
- Nie udało nam się umieścić naszego bobasa w żłobku, mały się "zestarzał" czekając w kolejce. Przekładali go z kolejki do kolejki dla starszej grupy, aż wyszło, że jest za "stary" na żłobek. Podobnie mój siostrzeniec "dostał się" w wiry kolejkowe. Jednym słowem - masakra - pisze jeden z ojców.

Nowe miejsca w prywatnych placówkachWybudowanie nowego żłobka czy dostosowanie już istniejącego budynku do wymogów placówki opiekującej się dziećmi do lat trzech to duża inwestycja, dlatego pomóc ma większa integracja żłobków i klubów dziecięcych z przedszkolami. Zmiany w opiece nad dziećmi do 3 roku życia, które weszły na początku roku, mają ułatwić też procedury otwierania nowych placówek.

- Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Gdańska oraz kierując się doświadczeniem, jakie uzyskaliśmy prowadząc placówki przedszkolne i żłobkowe MegaMocni, Stowarzyszenie Twórczego Rozwoju DyNaMo planuje otworzyć kolejne oddziały żłobkowe w istniejących placówkach i przygotować zupełnie nowe miejsca w Gdańsku pod opiekę nad dziećmi do lat trzech - mówi Małgorzata Grot, dyrektor marketingu Stowarzyszenia Twórczego rozwoju DyNaMo. - Nowe grupy, w istniejących placówkach MegaMocni na Zaspie, Stogach i Chełmie, zostaną uruchomione już w maju tego roku. Otwarcie dwóch kolejnych żłobków przy ul. Cieszyńskiego i ul. Chrzanowskiego, planujemy już we wrześniu. Jednakże, aby zadbać o miejsce dla swojej pociechy, już od maja warto kontaktować się w sprawie rekrutacji do nowych palcówek - dodaje.
W sumie do września Stowarzyszenie DyNaMo odda do dyspozycji mieszkańców Gdańska ponad 150 miejsc żłobkowych.

Dla wielu rodziców umieszczenie dziecka w prywatnym żłobku to jednak spory wydatek - to koszt od 900 do ponad tysiąca złotych - dlatego warto sprawdzać, które niepubliczne placówki dostają dofinansowanie z programu Maluch+ 2018.

Opinie (93) 2 zablokowane

 • szkoda, że artykuł nie jest o sytuacji w całym trójmieście, bo w Gdyni sytuacja jest wręcz dramatyczna. (3)

  • 24 7

  • Gdańsk aferami stoi. Tu indo zlobka mozna dostac sie po znajomości.

   • 11 2

  • edzio ***** pijawko

   znów delirium tremens cię dopadło?

   • 1 6

  • żłobek 4 mln a otwierany dach teatru 20 mln

   żłobek 4 mln a otwierany dach teatru 20 mln
   Paweł potrafi!

   • 5 2

 • Mam męża, dwoje dzieci, oboje pracujemy. powiedziano nam otwarcie jesteście bez szans na żłobek. (8)

  miejsca są tylko dla patologii albo po znajomości.

  • 98 8

  • edzio ***** pijawko

   znów jesteś Anią,
   przestań chlać bo nasz omamy

   • 2 21

  • Niech maz pracuje ,a Ty zajmij sie dziecmi.Trzeba mylo myslec przed zrobieniem dzieci.

   • 8 54

  • Dokładnie tak.

   Dostaną się dzieci samotnych matek, które mieszkają ze swoimi konkubentami.

   • 41 2

  • Lepiej chleb z dżemem jest niż posyłać dziecko do żłobka (1)

   • 4 9

   • Przeciez w gdyni o to nie pytaja! Tez pracujemy, mamy dwoje dzieci i obaj chodzili do publicznego zlobka bez znajomosci!

    • 3 8

  • . (1)

   Przecież to czy rodzice pracują czy też nie, czy są samotnie wychowujący nie ma najmniejszego znaczenia przy rekrutacji do żłobka. Dzieci przyjmowane są według listy

   • 4 14

   • wg punktacjio która promuję patologię - za brak bracy Punkt , nie pełna rodzina , punkt , małe mieszkanie punkt - będąc normalnym jestęś na końcu a potologia ma wyje..ane na wszystko i jest promowana ! brawo bis sorki piss off

    • 0 1

  • skoro w zlobkach sa miejsca dla patologii

   to czemu tak ubolewasz ze dziecka tam wcisnac nie mozesz?
   chcesz miec dziecko patologie czy co?

   czy moze jestes zwyczajnie mala zawistna afrustrowana wredna baba ktora zazdrosci innym?

   • 6 12

 • Zawsze mnie to dziwiło (5)

  Tyle rodzin ma problem, mnóstwo ludzi. I oni nie zakaszą rękawów, nie napiszą projektu do miasta, nie postarają się kasę z Unii. Nic. Czekają, aż im dadzą.

  • 10 38

  • ale co mam do miasta napisać? (4)

   projekt, jak miasto ma utworzyć nowy żłobek? podać im lokalizację? zorganizować projekt architektoniczny i kosztorys? to nie są kwestie na budżet obywatelski. to minimum, na które płacę podatki. niemałe podatki.

   • 23 2

   • (1)

    jest na świecie nie tylko BO, ale do tego trzeba się rozejrzeć...
    dalej płać podatki, płacz że nic nie ma i nie rób kompletnie nic, to świetny sposób na życie

    • 3 12

    • Rozumiem, że już prowadzisz kilka żłobków A może i przedszkole.

     • 0 2

   • (1)

    Obowiazkiem samorzadu jest m.in. zapewnienie odpowiedniej liczby miejsc w zlobkach. A nie tylko jedzenie z reki deweloperom, wyprzedawanie wszystkiego co cenne i budowanie pomnikow i miejsc pracy dla politykow typu ecs na ktorych utrzymanie ida miliony. Jak sie wytnie prywatne inwestycje deweloperskie, jak sie wytnie nowe inwestycje za unijne pieniadze, to dzialania wladz gdanska sa nedzne... drogi nawet w scislym centrum jak w lesie, zlobkow i przedszkoli brakuje, problemem jest naprawa glupiej windy na przystanku, na ktora trzeba czekac 9 miesiecy bo aktualnie brak funduszy, a tabor w komunikacji miejskiej, choc nowy i kupiony za unijne pieniadze, szybko ulega degradacji i slynie wrecz w Polsce ze zlego stanu utrzymania - bo przeznacza sie na to minimalne srodki.

    • 4 2

    • Świetna opinia choć można ją wzbogacić.

     Gdańsk to Mała Sycylia. Realizujemy tylko te zadadnia które nam przynoszą korzyści.

     • 0 2

 • A nasze podatki idą na premie dla rządzących i dotacje dla Rydzyka (3)

  Żłobek, przedszkola, przychodnie, szpitale - wszędzie tak samo. Ale przecież w Polsce jest super! Ważne, że do Urzędu Skarbowego, ZUSu i do Kościoła nie ma kolejek, co by płacili na czas. I zgadzam się z przedmówcą, że minęły już te czasy, że ludzie o coś walczyli. Teraz tylko czekają, aż dadzą. A nie dadzą, bo im się nie opłaca! Wolą pieniądze obywateli rozdać wśród swoich i patologii z milionem dzieci.

  • 34 7

  • i w dodatku wieczna ta propaganda słowna bez rzeczowego pokrycia , "jest super a będzie jeszcze lepiej " pytam się ku...wa komu ? chyba królikom i znajomym królika bo puki co to zauważam po potrfelu że jest gorzej a i stagnacja w kraju zapanowała

   • 1 1

  • Idą na premie.. (1)

   dla Budynia.. To wina gdańskich urzedników.

   • 2 0

   • Gdańscy urzędnicy robią przelewy dla Rydzyka ? Czy może dla Jaworskiego ? dopatrzcie się w końcu waszych belek a nie o cudze drzazgi wiecznie rumor robicie

    • 0 0

 • Wystarczy przeczytać pierwszy lepszy kwestionariusz do przyjęcia do publicznego żłobka albo przedszkola. (7)

  Obowiązuje punktacja. Najwięcej punktów otrzymują: bezrobotni rodzice, samotne matki, karani prawomocnym wyrokiem, uzależnieni rodzice ale leczący się w poradni alkoholowej, "klienci" MOPS, mieszkańcy lokali socjalnych, z zarobkami na osobę w rodzinie poniżej.., dzieci z zespołem FAS. Generalnie ciężki margines społeczny ma pierwszeństwo.
  Dziecko już od małego zna grypserę więzienną i wie w które miejsce skutecznie przywalić z pięści.

  • 91 10

  • Moze to i oburza ale tez nie jest powodem do oczerniania i takiego oceniania ludzi. (2)

   • 8 25

   • Braki w wykształceniu i inteligencji nawet widać w komentarzach. (1)

    Gdzie powyżej widzisz oczernianie albo ocenę ludzi?
    Gdy napiszę, że doktorzy albo profesorzy z ogromnym dorobkiem naukowym mają pierwszeństwo do nagrody Nobla, to też ich będę oczerniał i oceniał?

    • 26 6

    • Proponuję przeczytać pierwszy lepszy kwestionariusz przyjęcia do żłobka

     Za bycie samotną matką nie dostaje się żadnych dodatkowych punktów w przypadku rekrutacji do żłobka. Do przedszkola już tak.

     • 2 0

  • (1)

   No właśnie, czemu bezrobotni rodzice mają pierwszeństwo żłobka? Przecież mogą opiekować się dzieckiem. No chyba, że w międzyczasie pracują na czarno, to chyba słabo.

   • 36 2

   • Ani Ty, ani osoba powyżej nie ma bladego pojęcia o tym, o czym pisze. Bezrobotni rodzice nie mają szans na dostanie miejsca w żłobku. Wiem, bo sam mam dzieci w wieku żłobkowym.

    • 0 0

  • A, ty niby uwązasz się za kogoś lepszego ,wybranego

   jesteś nieudacznikiem i prostacko kombinujesz

   • 2 9

  • A po co bezrobotnym rodzicom żłobek? A pewnie po to , by mogli iść do pracy.

   • 1 1

 • E tam, dzieci. (3)

  Ważne, że na Lechijkę i stadion jest kasa.

  • 37 5

  • (2)

   Oczywiscie ,ze jest wazna w kazdym porzadnym miescie jest stadion i hala sportowa,. Mnie nie interesuja zlobki.

   • 0 2

   • Ale ECS już nie ma w każdym mieście. Chyba ze tylko Gdańsk taki porządny.

    • 0 1

   • A mnie nie interesują stadiony.

    • 3 2

 • Niestety ale nadal mozna dostac sie bez kolejki pi znajomości. Gdyby zrobili kontrolę to wyszloby kto tu cwaniaczy (3)

  Jak to u nas w um. Nimt nic nie wie a swoi maja sie dobrze

  • 15 4

  • i po co kłamiesz? (2)

   no po co?

   • 2 4

   • Niech zrobią dokładne kontrole to wyjdzie kto.i za co sie dostal. (1)

    • 6 1

    • jeśli coś wiesz to działaj, idź z tym na policję

     • 0 0

 • Dostają 500+? Prywatny żłobek czeka. (7)

  Każdy kto pobiera 500+ powinien mieć zamknięte drzwi w państwowych żłobkach i przedszkolach, a zwolennicy Stop-NOP również w państwowych szkołach podstawowych/ponad podstawowych/uczelniach, komunikacji miejskiej, w przychodniach i szpitalach!

  • 45 25

  • Maja 500 plus i zapewnione wszystko. A ktos kto przekracza bo ma w domowym budzecie 1500 brutto na osoboe jest uznawany wielce juz bogatego.

   • 13 1

  • (1)

   500 to za mało, prywatny żłobek 1000.

   • 5 1

   • a jeszcze uposarzenie itd - mądrzyć to się każdy potrafi najlepiej ci co nie mają dzieci i temat ich nie dotyczy .... analogicznie do wypowiedzi - ksiądz nie powinien biegać z tacą w niedziele bo dostają pieniadze z budżetu ! Muzea powinny być darmowe bo są utrzymywane przez państwo itd itp

    • 0 0

  • (3)

   A wiesz, ze rodzice nieszczepiący boją się tych szczepionych? Ja, gdybym miała budżet, otworzyłabym takie przedszkole dla dzieci nieszczepionych - czy to z powodu choroby, nop-u czy decyzji rodziców. Tylko ciekawe, czy zaraz by nie było larum, że dyskryminacja.

   • 3 11

   • I było by siedlisko chorób wszelkiej maści. Amen.

    • 8 1

   • i byś funkcjonowala jako źródło wszelakich epidemii - po pół roku wsztystkie dzieci na zwolnieniu ! a przedszkole puste , po roku ogrodzić murem i mamy szpital zakaźny a jakby doszlo do epidemi na większ skalę wzięła byś za to odpowiedzialność ... czy zniknęła uciekając od odpowiedzialności za własne głupkowate decyzje ?

    • 1 0

   • Chyba na odwrót - rodzice szczepionych dzieci boją się nieszczepionych, bo to chodząca tykająca bomba biologiczna.

    • 0 0

 • Pogoń za kasą... (10)

  Dziecko najlepiej ma u rodziców. Małe dzieci, którymi opiekuje się mama/tata mają po prosty lepiej.
  Niestety teraj w modzie jest "samorealizacja" i pęd za kasą i lepszym życiem - często tłumaczone np. robię to dla dziecka, muszę pracować itp., w większości jest to tłumaczenie dla tłumaczenia...

  • 15 45

  • (3)

   Roczne dziecko potrzebuje też kontaktu z innymi dziećmi, a nie tylko dorosłymi. I dwie godziny na podwórku w piaskownicy tu nie wystarczy.

   • 15 8

   • Roczne dziecko nie potrzebuje rowiesnikow przez 8h w ciagu dnia. Wystarczy mu rodzenstwo albo towarzystwo podczas zabaw na placu zabaw. Zamiast pisac pitoly, poczytaj o rozwoju czlowieka.

    • 13 8

   • Co ty za bzdury wypisujesz i po co rocznemu dziecku ogrom bakterii (1)

    • 3 7

    • ten ogrom bakterii sie przyda

     bo dziecko wtedy nabiera odpornosci

     niestety niektorzy wola dziecko trzymac pod sterylnym kloszem a potem sa zdziwienie jak w wieku 13 lat dzieciak choruje 20 razy w roku

     • 8 3

  • (2)

   Ciekawe, jak w Polsce chcesz się utrzymać zostając w domu z dzieckiem? Załóżmy, że tylko jedno z rodziców pracuje, nie dostajecie zapomóg i 500+. Zostanie w tej sytuacji z dzieckiem w domu to jest luksus, na który w naszych realiach ciągłego d*mania przez państwo coraz mniej ludzi może sobie pozwolić.

   • 21 1

   • Ja siedzę w domu z dziećmi od 7 lat i też patrzą na mnie krzywo, więc wszystkim nie dogodzisz. Mąż zarabia dużo, starcza nam na wszystko, więc nie muszę pracować. Ale innych to bardzo boli...

    • 8 8

   • dziecko to nie obowiazek

    jak cie nie stac to nie rob
    kazdy idiota potrafi zrobic dziecko
    ale wychowac je i utrzymac juz niewielu
    do ktorej grupy sie zaliczasz?

    jak na razie to widze ze jestes w grupie idiotow
    najpierw zrobiles dziecko a teraz placz ze nie potrafisz sie nim zajac i zaczyna sie tradycyjne pozbywanie sie dziecka
    a to zlobek potem przedszkole potem szkola potem placz ze wkacje za dlugie
    moze od razu oddaj dziecko do szkoly z internatem?
    pozbedziesz sie z domu wroci jak bedzie dorosle
    albo podrzuc w jakims schronisku

    • 0 12

  • Zgadzam się z barab (1)

   Obce dzieci i nianie/c*otki przedszkolanki mają zastąpić rodziców?? Bo mamusia spieszy się do pracy więc nogą wpycha dziecko w ramiona obcej kobiety? Dziecko powinno się wychowywać z rodziną, kuzynami, sąsiadami , wychodzić na plac zabaw z matką/ojcem/dziadkiem lub babcią a nie z opiekunką, to nie pies, to człowiek. Mój syn dostał się do żłóbka mając 2,5 roku, ale zrezygnowałam bo Kocham go bardziej niż pieniadze i pracę.

   • 6 31

   • takie mądrości pisze ktoś komu nie zależy na sobie i własnym rozwoju, a wymówką dla pójścia na kasę do marketu jest miłość do dziecka.

    • 2 1

  • Ile masz dzieci? Zero? Widać po Twojej wypowiedzi. Moja córeczka poszła do żłobka i bardzo sobie chwalę. Bardzo jej się rozwinęła mowa, uczy się angielskiego, w żłobku ma zajęcia plastyczne, śpiewają piosenki które później też śpiewa w domu, mają zajęcia z kucykiem. Córka jest bardzo zadowolona i lubi chodzić do żłobka, ma dwie koleżanki, które bardzo lubi. Faktem jest, że problemem w pierwszym roku jest duża liczba przebytych chorób, które uniemożliwiają uczęszczanie do żłobka, ale wcześniej czy później i tak by to nastąpiło - jak nie w żłobku to w przedszkolu, jak nie w przedszkolu to w szkole.

   • 1 0

 • To jest skandal i czerwona kartka dla całych władz miasta (4)

  Dla mnie osoby (urzędasy bo to nie są urzędnicy, tylko osoby pobierające pensje z moich podatków) odpowiedzialne za politykę prorodzinną do wywalenia na zbity pysk. Nie chcę, żadnego 500+, ulg podatkowych kart rodziny itp tylko dajcie mi do jasnej ciasnej miejsce w żłobku dla dziecka!!!!!
  Zapisuje dziecko, mija rok, i nadal dziecko 500 w kolejce. To kiedy ma IŚĆ do żłobka, jak skończy 10 lat? Co robią politycy? Co robią władze miasta? Gdzie idzie kasa z naszych podatków?????

  • 37 7

  • Dokładnie.

   • 2 1

  • Na ECS, portal Gdańsk, a dróg, przedszkoli i żłobków brak.

   • 5 0

  • słyszeliście, że "potrzeba czasu" a to dopiero 20-lat jak Budyń sprawuje władzę (1)

   więc jeszcze conajmniej ze 20 musicie poczekać tylko nie zpaomnijcie co 4 lata na niego głosować bo to najlepszy prezydent w kosmosie
   Kasa z podatków idzie np na portal propagandowy gdansk.pl, który zrobi relację z otwarcia nowego żłobka i zdjecia z rozporomienionym Budyniem

   • 14 1

   • Za utrzymanie portalu gdansk.pl

    Byłby jeden żłobek rocznie.
    Trzeba mieć priorytety... W końcu wybory już jesienią, 20 lat przy władzy jeszcze 5 by się przydało do hucznego ćwierćwiecza :)

    • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Informacje

Reklama

Forum dziecko

wszystkie tematy »

Najczęściej czytane

Polecane imprezy

kalendarz imprez »