• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Młodzież 16-18 lat będzie szczepiona przeciwko COVID-19 w czerwcu?

ws, PAP
7 maja 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Szczepionka Comirnaty została sprawdzona w badaniach klinicznych pod kątem podawania jej młodzieży w wieku 16-18 lat. Szczepionka Comirnaty została sprawdzona w badaniach klinicznych pod kątem podawania jej młodzieży w wieku 16-18 lat.

- W wersji optymistycznej młodzież w wieku 16-18 lat będzie szczepiona przeciwko COVID-19 w czerwcu - zapowiedział dr Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Dodał, że jest szansa na zaszczepienie młodszych dzieci w wakacje.Gdzie można zaszczepić się na COVID-19? Lista punktów szczepień w Trójmieście


Zaszczepił(a)byś swoje dziecko przeciw COVID-19?

Comirnaty, czyli szczepionka Pfizera przeciwko COVID-19, to pierwsza szczepionka przeciw COVID-19, która została warunkowo dopuszczona do obrotu w UE. Cessak przypomniał w piątek podczas rozmowy w Polskim Radiu 24, że szczepionka ta została sprawdzona w badaniach klinicznych pod kątem podawania jej młodzieży w wieku 16-18 lat.

- Minister zdrowia zapowiedział, że w drugiej połowie maja będą ogłoszone zagadnienia dotyczące szczepienia właśnie od 16. roku życia. Myślę, że to jest dobry czas, bo wakacje się zbliżają, a wiemy też, że inne kraje podążają za szczepieniem nastolatków w tej grupie wiekowej - dodał dr Grzegorz Cessak.
Dopytywany, kiedy nastolatki w wieku 16-18 lat będą mogły być szczepione i czy będzie to czerwiec, powiedział, że jest to wersja optymistyczna. Dodał, że w czerwcu spodziewana jest kolejna rekomendacja Europejskiej Agencji Leków dot. stosowania szczepionki Pfizera przeciwko COVID-19 wśród dzieci powyżej 12. roku życia.

Przyznał, że jest szansa na szczepienie dzieci od 12. roku życia w wakacje.

- Tak, myślę, że jest taka możliwość, jeżeli system szczepień osób dorosłych zostanie wypełniony, to myślę, że zasadnym jest szczepienie dzieci (...), bo jedna piąta osób, które chorują, to są dzieci - zapowiedział.
Czytaj też: Czy kobiety w ciąży powinny szczepić się przeciw COVID-19?

Wysoka skuteczność szczepionki Moderna u nastolatkówW piątek również amerykańska firma farmaceutyczna Moderna podała, że z pierwszych badań klinicznych wynika, że jej szczepionka przeciwko COVID-19 jest w 96 proc. skuteczna wśród młodzieży w wieku 12-17 lat.

Moderna przekazała także, że "prowadzi rozmowy z organami regulacyjnymi na temat potencjalnej zmiany w swoich wnioskach regulacyjnych" w celu dopuszczenia szczepionki dla tej grupy wiekowej. Obecnie szczepionka Moderny może być stosowana tylko u osób w wieku 18 lat i starszych w krajach, w których została już zatwierdzona.

Czytaj też: Wakacje w pandemii. Czy dziecko musi robić test na COVID-19?

Coraz więcej osób w regionie jest zaszczepionych przeciw COVID-19. Coraz więcej osób w regionie jest zaszczepionych przeciw COVID-19.

Pierwsze szczepienia nastolatków na świecieSzczepienie nastolatków jest kolejnym krokiem, by powstrzymać pandemię koronawirusa. Firmy Pfizer i BioNTech złożyły już wnioski o dopuszczenie własnej szczepionki dla 12-15-latków w Stanach Zjednoczonych i w Europie. W środę Kanada jako pierwsza zezwoliła na dopuszczenie szczepionki Pfizera dla tej grupy wiekowej.

W marcu Moderna rozpoczęła również badania swojej szczepionki u dzieci w wieku od 6 miesięcy do 11 lat. Z kolei Pfizer i BioNTech zapowiedziały, że we wrześniu planują złożyć wniosek o pozwolenie na dopuszczenie do obrotu w trybie nagłym ich szczepionki dla dzieci w wieku od 2 do 11 lat w Stanach Zjednoczonych.
ws, PAP

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (258)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Garden of Lights - Pinokio - Ogród świateł (20 opinii)

(20 opinii)
35 - 79 zł
w plenerze, pokaz

Wystawa dinozaurów Di­no­world

45 zł
wystawa

Najczęściej czytane