Moczenie nocne dotyka też nastolatków

Problem moczenia nocnego dotyka nawet kilku procent nastolatków. Czekanie, aż przypadłość minie z wiekiem może przyczynić się do powstania poważnych problemów emocjonalnych.
Problem moczenia nocnego dotyka nawet kilku procent nastolatków. Czekanie, aż przypadłość minie z wiekiem może przyczynić się do powstania poważnych problemów emocjonalnych.

Moczenie nocne w Polsce dotyka nawet kilku procent nastolatków i w większości przypadków dotyczy chłopców. Wśród młodszych dzieci problem występuje jeszcze częściej. Nawet, jeśli to przypadłość, która występuje w rodzinie od pokoleń i zawsze sama mijała, każdy przypadek moczenia nocnego powinien być skonsultowany z lekarzem.Czy twoje dziecko miewa lub miewało epizody moczenia nocnego?

Zobacz wyniki (189)
O moczeniu nocnym mówimy wtedy, gdy dziecko powyżej 5. roku życia, kiedy kontrola organizmu nad pęcherzem powinna być już całkowita, bezwiednie i samoistnie opróżnia pęcherz podczas snu. Powtarzające się zdarzenia zawsze wymagają konsultacji ze specjalistą, który zbada przyczyny i zaproponuje odpowiednie leczenie.

Ważna diagnoza

Pytanie o moczenie powinno paść podczas rutynowej wizyty u lekarza rodzinnego w szóstym roku życia dziecka.

- Kiedy na pierwszą wizytę w związku z moczeniem nocnym trafia do specjalisty pacjent dziesięcioletni lub starszy, problem jest już dramatycznie zaniedbany - mówi pediatra i nefrolog dr n. med. Bogusław Karpowicz z NZOZ Śródmieście w Gdyni.


Tymczasem badania pomocne w postawieniu wstępnej diagnozy może zlecić pediatra prowadzący dziecko czy lekarz rodzinny.

- Przede wszystkim trzeba wykluczyć u pacjenta zaburzenia i wady układu moczowego. Wykonuje się w tym celu badanie ogólne moczu i posiew, sprawdza się też poziom elektrolitów i cukru. Dodatkowym badaniem jest USG jamy brzusznej przy wypełnionym pęcherzu i po mikcji - wymienia Hubert Białasiewicz, chorób wewnętrznych z Gdańska. - Po wstępnym wykluczeniu niektórych przyczyn wdraża się odpowiednie leczenie lub kieruje młodego pacjenta dalej, np. do urologa dziecięcego, nefrologa lub psychologa.
To ważne, by nie zlekceważyć moczenia nocnego w nadziei, że dziecko z tego wyrośnie, problem może być bowiem jednym z objawów towarzyszących niezdiagnozowanym wcześniej problemom, m.in. cukrzycy, alergiom lub zaparciom.

Właściwa diagnoza pozwala wdrożyć leczenie, które pomoże uporać się z dolegliwością, która utrudnia dziecku funkcjonowanie także w społeczności rówieśników.

Wstydliwa sprawa

Nawet, gdy moczenie nocne występuje w rodzinie od pokoleń: cierpiał na to tata, stryjek, dziadek i wszyscy z tego wyrośli, trzeba pamiętać, że u starszego dziecka taka przypadłość nieleczona może stać się przyczyną problemów natury psychicznej i emocjonalnej. Dziecko może mieć poczucie, że jest gorsze, odczuwać wstyd, który każe mu zrezygnować np. z nocowania u kolegów, wyjazdów na obozy, kolonie, utrudni integrację z rówieśnikami.

- Zdarzyło mi się zmoczyć łóżko na koloniach, kiedy miałem 12 lat. Pamiętam, jak się bałem, by nikt nie zorientował się, że na prześcieradle jest plama, więc obsesyjnie pilnowałem, by moje łóżko zawsze było dokładnie przykryte kołdrą - opowiada 45-letni dziś Roman z Gdańska. - Nigdy nie byłem z tym problemem u lekarza, ale mój 9-letni synek, który też ma kłopot z utrzymaniem moczu podczas snu, został dokładnie zbadany. Na szczęście teraz na rynku jest wiele ułatwiających życie produktów, jak choćby dyskretne pieluchomajtki czy chłonne spodnie od piżamy. Dzięki temu moje dziecko w tym roku bez stresu wyjechało na kolonie.
Przyczyny

Wbrew powszechnej opinii, przyczyną moczenia nocnego stosunkowo rzadko bywa stan emocjonalny dziecka: stres, zmiana szkoły czy sytuacji rodzinnej. Znacznie częściej powody leżą po stronie układu moczowego, np. w związku ze zbyt małą pojemnością pęcherza moczowego. Moczenie nocne u dzieci może być także spowodowane zbyt niską produkcją wazopresyny - hormonu odpowiedzialnego za hamowanie produkcji moczu w nocy.

Zanim wdroży się leczenie farmakologiczne i o ile przyczyna moczenia nocnego nie została ustalona na podstawie pierwszych badań, rodzice są proszeni o dokładną obserwację dziecka przez pewien czas.

- Pacjent dostaje listę zaleceń, które powinny być realizowane przez kilka tygodni. Powinien także przez jakiś czas prowadzić tzw. dzienniczek mikcji, w którym zapisuje się czas i ilość wypitego płynu i objętość wydalanego moczu - mówi dr Karpowicz. - Działania zachowawcze prowadzić należy przez okres trzech miesięcy, a dopiero po upływie tego czasu i przy braku poprawy, mimo stosowania się do zaleceń, pacjentowi przepisuje się leki.
Często już świadomie podejmowane działania, by zapobiec nocnemu moczeniu przynoszą pożądane efekty.

- Mój jedenastoletni syn zawsze miał tak mocny sen, że parcie na pęcherz po prostu go nie budziło. Problem nasilał się więc w wolne dni, gdy rano spał dłużej, bo moczył się zazwyczaj rano, a nie w środku nocy - opowiada Ania z Gdyni. - W jego przypadku pomogła zmiana nawyków: zero picia przed snem, pilnowanie, by dziecko zrobiło siusiu do końca przed pójściem spać, budzenie wcześnie rano, by skorzystać z toalety.
Do psychologa na końcu

Zanim skierujemy kroki do poradni psychologicznej, upewnijmy się, że przyczyna nocnego moczenia naszego dziecka nie leży po stronie układu moczowego.

- Kiedy synek po paru suchych latach zaczął się moczyć do łóżka myśleliśmy, że to problem emocjonalny, bo rodzina akurat przechodziła poważny kryzys. Od razu poszliśmy do psychologa, który na szczęście odesłał nas do lekarza. Dzięki temu syn został zdiagnozowany i wyleczony z banalnej infekcji - mówi Karolina z Gdańska, mama 11-letniego Bartka.
Psycholog może pomóc naszemu dziecku tylko wówczas, gdy wie na pewno, iż nie ma do czynienia z problemem natury medycznej. W przeciwnym razie na moczenie nocne nie pomoże nawet najdłuższa psychoterapia.

Gadżety

Żyjemy w czasach, gdy uporanie się z moczeniem nocnym można sobie ułatwić: W sprzedaży dostępne są zarówno pieluchomajtki dla dziecka w każdym wieku, ale też specjalne chłonne piżamy, bielizna chłonna, alarmy wybudzeniowe. Każda z tych rzeczy ma zapewnić pacjentowi komfort i wspomóc proces leczenia. Nastolatki nie wstydzą się już jechać na kolonie czy obóz, mogą spać u kolegów i zapraszać ich do siebie. Lekarze chętnie wskazują rodzicom chorego dziecka rozwiązania ułatwiające życie, bo leczenie moczenia nocnego jest procesem, który może trwać nawet parę miesięcy.

Ważne, by dziecko uzyskało pomoc jak najwcześniej. Jeśli problem dotyczy naszej rodziny, jak najszybciej skorzystajmy z pomocy specjalisty. Moczenie nocne dla nastolatka może okazać się traumą, która wpłynie na całe jego przyszłe życie.

Opinie (55) ponad 10 zablokowanych

 • Ten gimbus na zdjęciu wiedział do jakiego artykułu ktoś użyje jego foty? ;-) (6)

  Ciekawe czy używają fot sprzed kilku lat czy robionych na bieżąco.

  • 76 8

  • (1)

   Na 100% to nie Polak...

   • 11 2

   • poznajesz po nosie?

    • 10 6

  • (2)

   Są bazy fotografii w których ludzie wyrażają zgodę na ich wykorzystywanie Einsteinie

   • 11 2

   • No i co z tego, że są? Młody, głupi, bez wyobraźni, a potem koledzy mu żyć nie dadzą i sam będzie leczył traumę. (1)

    • 4 0

    • Zapewne już dawno jest dorosły. Zapewne też nie ma pojęcia, że istnieje Trójmiasto i ten portal.

     • 6 1

  • fryzurka jest - nawet do spania

   :)

   • 4 1

 • mam 19 lat (6)

  i regularnie w nocy robie w posciel. czasem jak mam fajny sen to nawet zrobie cos konkretniejszego hehe ;) matka tylko ciagle krzyczy ze nic ze mnie nie bedzie, ale ja mysle ze ona nie ma pojecia co to indywidualizm. nie powinna krzyczec, to jest czesc mojej osobowosci! a ja kocham siebie, jestem wartosciowy i nikt nie ma peawa naruszac tej przestrzeni, prawda?

  • 31 17

  • Oliwer jesteś twardzielem! Podziwiam cię

   • 8 3

  • jestes zerem,kompletnym nieudacznikiem (1)

   • 5 6

   • nie leje w pościel

    własną.
    ale w czyjąś można

    -czemu tak cicho lejesz ?
    -bo leje po spodniach.
    -a nie żal ci ich ?
    - nie.bo leje po twoich.

    • 8 0

  • Ja też się moczę co noc

   • 1 1

  • też jesz jogurt pod pościelą?

   • 0 0

  • Życzę Ci Szczęścia

   Drogi Oliwierze,przypadkowo natknąłem się na Twoją zamieszczoną tutaj - skądinąd - naprawdę bardzo interesującą opinię,którą jestem niezwykle usatysfakcjonowany.Po pierwsze dlatego,że podobnie jak i Ty,ja również siusiam w pościel,co absolutnie nie powoduje u mnie
   jakiegokolwiek dyskomfortu.Wręcz przeciwnie - kiedy obficie siusiam np. pod i na kołderkę,
   doznaję bardzo dużo szczerej radości,odprężenia a nawet podniecenia.Najzwyczajniej - idę
   za głosem swojego serca,co pozwala mi być zadowolonym a tym samym,twórczo i aktywnie zaangażowanym na rzecz drugiego człowieka i szeregu wyzwań w otaczającej nas
   rzeczywistości.A po drugie,bardzo mnie cieszy towarzyszące Ci poczucie zarówno własnej
   wartości,jak również najszerzej pojętej godności osobistej.Istotnie,obaj jesteśmy bowiem
   dorosłymi ludźmi i tak długo,jak nasze zachowania nie naruszają praw i wolności innych
   osób,rzeczywiście,nikomu nie wolno ingerować w tak delikatną materię,jaką stanowi obszar
   życia prywatnego a tym bardziej intymnego każdego człowieka.Dotyczy to także osób
   najbliższych,takich,jak chociażby Twoja mama,która choć działa wobec Ciebie emocjonalnie - co niewątpliwie jest bardzo przykre - / a może dzisiaj jest już inaczej / to mam nadzieję
   Drogi Oliwierze,że tak naprawdę w głębi serca bardzo Cię kocha i życzy Ci jak najlepiej.
   Ja w każdym bądź razie,życzę ci wszystkiego,co Najlepsze i Najpiękniejsze w codziennym
   życiu a także,Spełnienia Najskrytszych Marzeń.Ponadto życzę Ci Oliwier,abyś zawsze był
   po prostu sobą.Gorąco Cię Pozdrawiam - Adrian.

   • 0 0

 • Nie miałem nigdy takich problemów (5)

  w wojsku byłem.

  • 20 13

  • to nie problem

   staje się nim, gdy są zdziecinniali świadkowie

   • 5 1

  • Hahaha zapewne miałeś problemy z popuszczaniem ale od drugiej strony po tym pobycie w wojsku

   • 3 7

  • jako dziecko byłeś w wojsku ? artykuł jest o nastolatkach (2)

   • 3 1

   • Nie zrozumiałeś przekazu ale to nie twoja wina. (1)

    • 3 2

    • ani twoja, że nieprecyzyjnie napisałeś

     • 0 2

 • Bez stresowe wychowanie i mamy efekty ... coś się dzieje i od razu pełne gacie. (1)

  i mamo tato pomóż ...

  • 23 35

  • dokałdnie na odwrót- takie problemny są u dzieci będących bardzo surowo wychowywanych

   bez miłości

   • 9 1

 • (2)

  Jest na to sposób, sprawdzony u mnie, śpię na ceracie.

  • 22 4

  • latem można na ławce, albo w hamaku

   • 8 0

  • Ja zakładam reklamówke z biedry (wystarczy zrobic dziury).
   Taniej

   • 7 0

 • (1)

  W końcu ktoś napisał artykuł o czymś poważnym,o czymś nad czym trzeba się zastanowić,zatrzymać się w codziennym biegu i przemyśleć swoje życie.

  • 49 2

  • tez sie wzruszylem

   • 2 0

 • (1)

  pamiętam jak byłem w podstawówce raz w nocy strasznie mi się chciało lać. Wstrzymywałem, wstrzymywałem ile się dało bo nie miałem ochoty wstawać. W końcu nie byłem już w stanie i poszedłem do łazienki. Niesamowita ulga. Do czasu aż się okazało że to był sen...
  Od tego momentu zawsze jak w nocy z łazienki korzystam najpierw ze dwa razy muszę się uszczypnąć

  • 38 2

  • W co się szczypiesz?

   • 9 1

 • Nigdy takich problemów za małolata nie miałem! (3)

  Nastolatek i moczyć się w łózku a co będzie ze współzyciem?Na widok rozebranej dziewczyny zaszczytuje i sflaczeje?

  • 12 22

  • Albo mieszkałeś w takim chlewie, że nie szło odróżnić, czy to ty, czy kot nalał, czy może z dachu nakapało, czy pociągnęło od

   fundamentów.

   • 4 3

  • taka pewnosć siebie gubi

   • 2 0

  • martw się o swoje współżycie, bo dziwne, że łączysz te tematy

   • 1 0

 • Czy znane są efekty leczenia piąchopiryną?

  W pysk - na zatrybkę?

  • 10 22

 • cewnik foleya + woreczek na noc i po problemie (2)

  • 3 11

  • butelka po coli wystarczy

   • 2 0

  • Cewnik Foley'a

   winna zakładać osoba kwalifikowana gdyż grozi zakażeniem nerek i poważnymi chorobami

   • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Informacje

Reklama

Statystyki

Forum

Wydarzenia

Lux Æterna - wystawa GTF
Lux Æterna - wystawa GTF
wystawa
gru 13-27.03
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Dom Uphagena
Feerie experymentów
Feerie experymentów
warsztaty
sty 15-27.02
g. 11:00
Gdynia, Experyment
Ferie w stoczni
Ferie w stoczni
spacer
sty 17-27.02
Gdańsk, Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej

Najczęściej czytane