"Moje Ja Też" - kwartalnik inny, niż wszystkie

Kwartalnik "Moje JA TEŻ" to czasopismo z Trójmiasta, ale wyjątkowe na skalę polską. To pierwsze takie pismo w Polsce, adresowane do młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną.
Kwartalnik "Moje JA TEŻ" to czasopismo z Trójmiasta, ale wyjątkowe na skalę polską. To pierwsze takie pismo w Polsce, adresowane do młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. mat. promocyjne / Fundacja JA TEŻ

O nich, dla nich, z nimi - tak brzmi motto kwartalnika "Moje JA TEŻ", pierwszego w Polsce czasopisma adresowanego do dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. Pismo wydaje gdańska Fundacja Wspierania Rozwoju JA TEŻ i jest to projekt unikatowy na skalę kraju.Czy utrzymujesz kontakty ze znajomymi ze szkoły podstawowej?

tak, łączą nas serdeczne relacje 11%
kontaktuję się sporadycznie z wybranymi osobami 33%
nie, nie odczuwam takiej potrzeby 56%
zakończona Łącznie głosów: 143
"Moje JA TEŻ" to kwartalnik skierowany do młodzieży i do osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jego ideą jest to, ażeby osoby z niepełnosprawnością intelektualną mogły się w nim odnaleźć - czytać i opowiadać o sobie, o swoich sukcesach i problemach, a jednocześnie rozwijać się poprzez czytanie i słuchanie zawartych w nim treści edukacyjnych.

Kwartalnik ma również uczyć i pozwalać na edukację na poziomie uczeń - nauczyciel. Jest to też miejsce na integrację, ponieważ w jego tworzenie zaangażowana jest młodzież "pełnosprawna". Co więcej, publikacja ma umożliwić rodzicom spojrzenie na ich dzieci z innej perspektywy, zaktywizować do działania, ukazać jasne strony życia z niepełnosprawnością.

Jedyne takie czasopismo w PolsceW Polsce istnieją czasopisma o tematyce związanej z niepełnosprawnością, które są skierowane do rodziców lub terapeutów. Brakowało natomiast czasopisma, które byłoby adresowane do młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną.

- Forma kwartalnika jest dostosowana do tej grupy odbiorców - większa czcionka, prosta szata graficzna, wersja audio dla osób, które słabiej czytają lub w ogóle nie czytają, proste i niezbyt długie teksty, dużo zdjęć, w tym zdjęć osób, które są odbiorcami kwartalnika - mówi Olga Komorowska, redaktor naczelna pisma. - Chcemy, żeby mogli oni przeczytać swoje historie, pokazać własne sukcesy i codzienności, zobaczyć siebie i swoich przyjaciół. Treści zawarte w czasopiśmie mają z jednej strony bawić, a z drugiej rozwijać samodzielność, umiejętność czytania ze zrozumieniem oraz opowiadania historii. Mają zaciekawić światem dookoła. Co więcej, w każdym numerze jest opowiedziana historia osoby, która wyśle do nas zgłoszenie, a na okładce pojawi się jej duże zdjęcie

W każdym numerze jest temat przewodni, są też stałe działy: "Moja historia", czyli historia zgłoszonej osoby, "Hania w kuchni", czyli przepisy Hani i zdjęcia, "DJ Michał", czyli o koncertach i wykonawcach, "Moje podróże", czyli zdjęcia i krótki reportaż osób z ich wycieczek i podróży, "Jestem samodzielny", czyli porady dotyczące samodzielności - w najbliższym numerze o porządkach, w kolejnym letnim będzie o pakowaniu - "Rozrywka", czyli krzyżówka, opowiadanie, zagadka, zadanie zachęcające do opowiedzenia historii.

Planowany jest jeszcze jeden dział - "Moja twórczość", w którym będą pokazywane prace plastyczne, wiersze, zdjęcia zarówno osób z niepełnosprawnością intelektualną, jak i rodziców oraz osób, które będą miały ochotę się w ten sposób zaprezentować.

Wspólna praca dzieci i rodzicówZadaniem kwartalnika "Moje JA TEŻ", poza tym, co napisano powyżej, jest również pośrednio wsparcie rodziców osób z niepełnosprawnością intelektualną, poprzez obudzenie w nich poczucia sprawczości i satysfakcji. To rodzic najczęściej udziela wsparcia przy tworzeniu treści do kwartalnika czy robi sesję zdjęciową swojemu dziecku - tak było w przypadku numeru 2/2018 oraz 1/2019.

Jest to też miejsce sprzyjające integracji różnych środowisk. Niektóre treści tworzone są przez młodzież "pełnosprawną" oraz przez osoby, które chcą stworzyć coś ciekawego, wartościowego i pożytecznego dla innych. Dlatego trudno jest powiedzieć, kto tworzy czasopismo, bo tak naprawdę każdy, kto chce, może się przyłączyć do działania.

Imprezy dla dzieci w Trójmieście


Nad całością czuwa redaktor naczelna Olga Komorowska - dr nauk ekonomicznych, wykładowca na Uniwersytecie Gdańskim, matka 17-letniej dziewczyny z zespołem Downa, autorka bloga olgakomorowska.pl, koordynatorka projektów dotyczących młodzieży w Fundacji JA TEŻ. Badania naukowe, które prowadzi, dotyczą rodzin z osobą z niepełnosprawnością. Pomocą merytoryczną i artystyczną wspiera ją Dorota Banaszkiewicz - dr nauk ekonomicznych, wykładowca na Uniwersytecie Gdańskim, matka trojga dzieci, organizatorka wydarzeń łączących obraz, poezję i muzykę.

Czasopismo, które sprzyja integracji i pomaga nawiązać przyjaźnieKwartalnik "Moje JA TEŻ" jest wynikiem poszukiwań. Fundacja od kilku lat stara się tworzyć projekty, które zintegrują młodzież. Wcześniejsze działania dotyczyły samodzielnego poruszania się po mieście, z możliwością zapytania o drogę, samodzielnego podejmowania decyzji zakupowych i prowadzenia rozmowy ze sprzedającym. Młodzież systematycznie bierze też udział w warsztatach dramy, które mają dać uczestnikom możliwość wyrażania emocji i uczenia się zarządzania nimi. Nie jest to jednak proste, zwłaszcza dla osób z zespołem Downa, które często mają problemy komunikacyjne, trudności w mówieniu, budowaniu zdań, przekładaniu własnych myśli na słowa.

- Kwartalnik jest dla nas taką formą oddania głosu młodzieży, trochę naszymi rękoma, ale z ich zaangażowaniem i udziałem. Zależy nam, żeby nasz kwartalnik dotarł do jak największej grupy odbiorców. Żeby stał się miejscem wymiany myśli dla zarówno naszych podopiecznych, jak i podopiecznych innych organizacji. Żeby w jego pisanie włączyli się aktywnie rodzice - mówi redaktor naczelna.
Wspólna praca przy tworzeniu kwartalnika ma też umożliwić dzieciom niepełnosprawnym intelektualnie możliwie jak najbardziej czynny udział w życiu społecznym oraz ułatwić nawiązywanie przyjaźni ze zdrowymi kolegami.

- Mamy świadomość tego, że każde dziecko z niepełnosprawnością żyje w pewnej izolacji. Działania dla młodzieży mają to właśnie zmienić - mówi Olga Komorowska. - Chcemy, żeby nasi podopieczni się poznawali i pomagali sobie wzajemnie. Udało się nam stworzyć jedną klasę, do której obecnie chodzi 5 dziewczynek z zespołem Downa i 13 zdrowych dzieci. Te 5 dziewczynek pokazało nam, jak są one dla siebie wzajemnie ważne. Młodzież nie miała wcześniej takich możliwości - chodzili do różnych szkół, różnych klas. Po lekcjach trafiali wprost do domu. A dorastanie to przecież czas przyjaźni, czas przebywania z rówieśnikami. Dlatego chcemy, żeby nasze dzieci były samodzielne i otoczone przyjaciółmi. Każdy z nas o tym marzy.
Czasopismo w wersji pdf oraz jego wersja audio dostępne są na stronie www.jatez.org.pl

Opinie (20) 9 zablokowanych

  • (1)

    Co to za tytuł bez ładu i składu?

    • 11 28

    • Czasopismo wydaje wspierająca niepełnosprawnych fundacja "Ja też", stąd taki tytuł. Dobrze się domyśliłem, czy jednak powinienem sobie zaprenumerować?
      Wydawcy, rodzicom a przede wszystkim czytelnikom życzę wszystkiego dobrego.

      • 2 2

  • (1)

    Nie dziękuję.

    • 5 22

    • Nie dziekuj,

      trzymaj kciuki

      • 3 3

  • Fantastyczna inicjatywa.

    Brawo! Oby się utrzymali na rynku.

    • 31 6

  • "Moje JA TEŻ" to kwartalnik skierowany do młodzieży i do osób z niepełnosprawnością intelektualną. J

    cudowne zrównanie

    • 12 1

  • (1)

    Marnowanie kasy

    • 2 26

    • Ciekawe czy przewiduja jakies wydania specjalne ;>

      • 4 0

  • ol (2)

    fajny pomysł wszystkim którzy krytykują niech zapamiętają że każdy i o każdej porze może zostać niepełnosprawnym :) ale ....

    • 15 5

    • (1)

      To się nie utrzyma na rynku. Nikt nie chce być szufladkowany i stygmatyzowany. Dlaczego na okładkach dla kobiet są piękne kobiety, a nie brzydkie? Bo gazety z brzydką nikt by nie kupił.
      To samo będzie z tą gazetką; niepełnosprawny nie chce zamknąć się w getcie.
      To tyle w ramach jak to nazywasz "krytyki" i pamiętania o tym, że "każdy i o każdej porze może zostać niepełnosprawnym". (wycinam ten głupi uśmieszek z końca zdania; zupełnie nie na miejscu).

      • 3 6

      • glos rozsadku w tym festiwalu spie.. wspolczucia.

        tak sie cklicie nad niepelnosprawnymi a i tak stawiacie samochody na chodnikach ze niepelnosprawny na wozku nie moze przejechac, albo zajmujecie miejsca dla niepelnosprawnych bo szersze sa i wam nikt nowego merola czy pickupa z hameryki nie zarysuje

        • 4 4

  • napewno wyjatkowe wydawnictwo (1)

    ..........................

    • 9 0

    • na pewno

      radzą sobie z ortografią. Pewnie dla ciebie już to jest wyjątkowe.

      • 3 1

  • Fantastycznie

    Przeczytałam wszystko. Super pomysł ;)

    • 8 2

  • Gdzie można nabyć? (2)

    Gdzie można nabyć?

    • 5 2

    • Na stronie Fundacji w zakładce Moje Ja też do pobrania, albo proszę się skontaktować emailem olga.komorowska@jatez.org.pl w sprawie wersji drukowanej.

      • 0 0

    • Wersja pdf oraz audio dostępne są na stronie Fundacji. W sprawie wersji papierowej trzeba się skontaktować z redaktorem naczelnym

      • 0 0

  • Czy tytuł pisma i nazwa fudacji nawiązują do filmu "Ja też!"? (2)

    Bo film był lekko mówiąc niesmaczny.
    Dla zainteresowanych - o chłopaku z zespołem Downa, którego największym marzeniem było uprawiać seks ze zdrową kobietą.

    • 1 3

    • Bzdury (1)

      Człowieku, nie masz pojęcia o tym filmie. Wcale nie jest o chłopaku z zespołem Downa tylko z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym a to jest ogromna różnica.

      • 0 0

      • No niestety, to Tobie się filmy pomyliły...
        "Chory na zespół Downa Daniel rozpoczyna pierwszą pracę, w której poznaje Laurę. " - z filmwebu.

        • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Ogłoszenia polecane

Wydarzenia

Wystawa Pająków
Wystawa Pająków
pokaz
maj 28-31.12
g. 10:00 - 20:00
Gdańsk, ARANEUS
Zabawa malarska w Malorcie
Zabawa malarska w Malorcie
warsztaty
wrz 20-17.12
Gdynia, Halo Kultura
Trening uważności
Trening uważności
warsztaty
wrz 22-10.11
g. 16:00
Gdańsk, Mindfulness dla dzieci

Najczęściej czytane