• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Moving Baltic Sea - Warsztaty komiksowe

Wydarzenie w ramach

w każdy czwartek (od 09.05 do 16.05.2024), godz. 17:00 - 20:00

Sopot,
Wstęp wolny
cze 9

niedziela, godz. godz., 12:00

Gdańsk,
bilety 30 zł
Kup bilet
Warsztaty komiksowe Moving Baltic Sea:
Niedziela 13 lipca:

Sylwetki zaproszonych gości:

Marek Lachowicz - ur.1977 r. Mieszka w Gdyni. Za dnia pracuje jako księgowy w firmie konsultingowej, by wieczorami zamieniać się w rysownika komiksów. Zadebiutował paskami komiksowymi o przygodach Pana W. w zinie komiksowym "Mięso" a w późniejszym czasie rysował komiksy dla miesięcznika "Magia i Miecz" i magazynu "Gwiezdny Pirat". Ma na swoim koncie również kilka publikacji w wydawnictwach Gdańskiego Klubu Fantastyki, w tym w antologii "Czerwony Karzeł - Komiks". Współpracował także z lokalną gazetą, dla której rysował paski komiksowe i obrazki odnoszące się do aktualnych wydarzeń. Przez kilka lat był jednym z rysowników magazynu komiksowego "Produkt", w którym publikował krótkie historie o Człowieku Paroovce i paski komiksowe o Panu W. oraz serię "Grand Banda". Przygody Człowieka Paroovki pojawiły się już wcześniej na stronie internetowej www.barmleczny.com, gdzie cieszyły się dużą popularnością wśród miłośników polskiego net-artu.
W 2003 roku prezentował Człowieka Paroovkę w ramach ekspozycji "Humor w komiksie starej i nowej fali" w Żywieckim Muzeum Humoru. Specjalizuje się w przedstawianiu historii wypełnionych abstrakcyjnymi postaciami i absurdalnym humorem. Źródłem inspiracji jest dla niego jednak świat z najbliższego otoczenia, skąd wyłapuje nonsensy życia codziennego i przerysowuje je w swoich komiksach. Na styl rysunku, który prezentuje w swoich pracach, w dużej mierze wpłynęły wielkie ilości obejrzanych kreskówek oraz fascynacja stylistyką lat 50-tych. Na stałe współpracuje z kolorystą Tomaszem "TJFK" Kuczmą.

Do tej pory opublikował albumy:
Człowiek Paroovka "Dorysuj mu wąsy", Kultura Gniewu 2007
Człowiek Paroovka vs. Grand Banda, Kultura Gniewu 2006
Zbiór pasków:
Przygody Pana W./ Gang Wąsaczy, Daniel Gizicki 2005
Więcej na: https://www.blog.czlowiekparoovka.pl/
https://www.czlowiekparoovka.pl/

Jacek Frąś - ur. 16. października 1977 r. w Sieradzu. Absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, studiował także malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od dziecka miłośnik i rysownik komiksów. W 2001 roku zdobył - jako jedyny Polak - prestiżową nagrodę Prix Alph-Art Jeunes Talents na festiwalu komiksów w Angouleme (Francja), za komiks pt. Kaczka, opowiadający o Powstaniu Warszawskim i legendzie o Złotej Kaczce. Frąś jest laureatem wielu polskich nagród w dziedzinie komiksu. Zajmuje się również malarstwem olejnym (głównie portrety), ilustracją, plakatem i karykaturą. Praktykę zdobywał m.in. w Tokio, Nowym Jorku i Dubrowniku.
W roku 2002 dla łódzkiej redakcji "Gazety Wyborczej" narysował imponującą szczegółami komiksową mapę Łodzi, a później, we współpracy z trójmiejską redakcją "GW" i UM Sopot, powstała seria Sopociak, będąca pierwszym komiksem interaktywnym, w którym o fabule decydowali codziennie czytelnicy.
Jego komiksy i ilustracje drukowały także: "Polityka", "Nie", "Muza", "Machina", "Laif".
W październiku 2004 roku nakładem wydawnictwa Kultura Gniewu ukazał się jego pierwszy pełnowymiarowy album komiksowy pt. Glinno, wykonany nietypową dla komiksu techniką malarską i będący horrorem dziejącym się w realiach polskiej wsi. Praca nad albumem trwała trzy lata. W roku 2007 tygodnik "Przekrój" wydał jego komiks opowiadający o Stanie Wojennym pt. "Stan". Jedna z ostatnich prac Frąsia została obdarzona laurem pierwszego wyróżnienia w konkursie na komiks autobiograficzny zorganizowany przez redakcję "Wysokich Obcasów" i firmę Gutek Film.
Frąś brał udział w ponad 50 wystawach w Polsce i za granicą. Aktualnie mieszka w Gdańsku.
Jacek jest również perkusistą, w zespole Cool Kids of Death, w którym spełnia funkcję "silnika energetycznego". Z jego dorobkiem można zapoznać się na stronie: www.jacekfras.com

Janusz Wyrzykowski - rysownik i scenarzysta należący do młodego, choć już nie najmłodszego pokolenia polskich komiksiarzy. Ukończył liceum plastyczne w Bydgoszczy, obecnie studiuje na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wraz ze starszym bratem Krzysztofem (twórcą głośnego albumu Westerplatte: Załoga śmierci, wydawcą Magazynu Opowieści Rysunkowych "Kontra") kontynuuje tradycje kujawsko-pomorskiej grupy Studio Komiks Polski. W grudniu 2007 roku nakładem oficyny Kultura Gniewu ukazał się jego debiutancki album z serii Pierwsza Brygada "Warszawski Pacjent" stworzony wspólnie z Tobiaszem Piątkowski i Krzysztofem Janiczem. Było on rozwinięciem internetowego projektu przedstawiającego komiksową wersję nowych przygód Stasia i Nel Tarkowskich oraz całej plejady postaci literackich i historycznych przełomu XIX i XX wieku. Prace nad kolejnymi tomami serii trwają, a ich dotychczasowy efekt można zobaczyć na stronie www.1brygada.com. Janusz jest także twórcą bloga, gdzie umieszcza swoje prace https://jwkomiks.blog.pl/.

Opinie