Wiadomości

stat

Mówisz dziecku, że nieładnie jest skarżyć? Natychmiast przestań!

felieton w trojmiasto.pl

Dziecko uczone tego, że nie wolno skarżyć, nie poinformuje nas, kiedy będzie działa mu się krzywda. Naprawdę tego chcemy?
Dziecko uczone tego, że nie wolno skarżyć, nie poinformuje nas, kiedy będzie działa mu się krzywda. Naprawdę tego chcemy? fot. 123rf.com

Uczono nas, że nieładnie jest skarżyć - skarżypyty miały ciężki los w szkole, były odrzucane przez grupy rówieśnicze i niejednokrotnie, kiedy nikt nie patrzył, spuszczano im łomot. Czasy się jednak zmieniły i jeśli nie chcemy powtórki z tego, co wydarzyło się w szkole na Chełmie, nauczmy dzieci, że napiętnować należy złe zachowania, a nie fakt, że ktoś miał odwagę im się przeciwstawić nagłaśniając sprawę.zakończona Łącznie głosów: 606
Piotruś nie był dzisiaj w szkole,
Antek zrobił dziurę w stole,
Wanda obrus poplamiła,
Zosia szyi nie umyła,
Jurek zgubił klucz, a Wacek
Zjadł ze stołu cały placek".

"Któż się ciebie o to pyta?!"
"Nikt. Ja jestem skarżypyta".

Wiersz Jana Brzechwy z pewnością mają w głowie zarówno dorośli, jak i dzieci, które wciąż uczą się go w szkole. Co więcej, mogłoby się wydawać, że ma cudowną wartość edukacyjną, bo piętnuje zjawisko, które społecznie uważane jest za niewłaściwe. Nie brakuje też spektakli dla dzieci opowiadających o tym, że bycie skarżypytą się nie opłaca, bo skutkuje ostracyzmem.

Niechęć do donosicieli uwarunkowana historycznieTrudno się dziwić naszemu społeczeństwu, że donosicieli nie lubi - w trudnych czasach komuny donosy, niejednokrotnie te wyssane z palca, prowadziły do aresztowania, konfiskaty majątku, a nawet skazania pomówionych osób na śmierć. Konfidentów nie lubiano też w szkołach, bo przecież ściąganie na sprawdzianach to już nasza narodowa specjalność, a jeśli ktoś po szkole dał sobie "po pysku" w szkolnej piaskownicy, to nie działa się żadna tragedia.

Wagary też przecież nie były niczym złym - młodzież szła do parku, wypiła pierwsze piwo, zapaliła pierwszego papierosa. Robiła pierwsze kroki w dorosłe życie, a jeśli jakiś skarżypyta tego nie rozumiał, trzeba było dać mu taką nauczkę, żeby nigdy więcej nie odważył się nikomu na nikogo donieść.

Tyle że tamte czasy już minęły. Dziś, jeśli chcemy przeciwdziałać patologicznym zachowaniom, jakie niedawno miały miejsce w jednej ze szkół na Chełmie, powinniśmy nauczyć dzieci, że skarżenie to nic złego, a wręcz wielka cnota. Informowanie dorosłych o sytuacjach, które nie powinny mieć miejsca, jest ich obywatelskim obowiązkiem.

"Nie poskarżę się, bo to nieeleganckie"Ktoś mógłby zapytać, jak niby dzieci mają funkcjonować w grupie, w której każdy na każdego skarży. Odpowiedź jest jedna - bezpiecznie! Dzieciom niejednokrotnie brakuje rozeznania w tym, co jest zachowaniem właściwym, a co nie. Jeśli ktoś wyrządzi im krzywdę i powie "tylko nikomu nie mów, bo nieładnie jest skarżyć", są skłonne go posłuchać. Wszystko dlatego, że od małego wpajamy im, że nieładnie jest skarżyć, a skarżypyta nie znajdzie sobie nigdy przyjaciół. Czy naprawdę tego chcemy?

To samo tyczy się szkolnych bójek czy ustawek. Kiedy chodziłam do podstawówki, takie ustawki organizowało się w szkolnej piaskownicy. Adwersarze stawali naprzeciwko siebie, kilka razy popchnęli, wymierzyli symboliczne ciosy i konflikt z reguły był zażegnany. Nikt nie doniósł, bo przecież nie wypada skarżyć. Tyle, że w dzisiejszych czasach wymiana ciosów w piaskownicy nie wystarcza. Agresja wśród nastolatków jest ogromna, niejednokrotnie przenosi się do sieci, a tam młodych agresorów ogranicza już tylko własna wyobraźnia. Takie konflikty nie kończą się siniakiem pod okiem, tylko terapią psychologiczną, a nawet samobójstwami. Dziecko się przecież nie poskarży, bo wmawiamy mu, że to nieeleganckie zachowanie.

Jeśli zależy nam na bezpieczeństwie własnych dzieci, nauczmy je skarżyć i uczyńmy z tego atut. Zapewnijmy im warunki do tego, aby mogły skarżyć na potęgę i anonimowo, jeśli boją się robić to oficjalnie (np. szkolna, interwencyjna skrzynka mailowa). Zdejmijmy z dzieci ciężar oceny tego, co jest zachowaniem właściwym, a co nie. Ten ciężar powinien spoczywać na barkach rodziców i pedagogów.

Skarżypyta pomoże "naprostować" nasze dzieckoKorzyści z takiego skarżenia będą nieocenione. Z jednej strony będziemy mieli wiedzę na temat tego, że naszym dzieciom dzieje się krzywda. Jeśli znajdą się po stronie osób atakujących, będziemy mogli natomiast szybko interweniować sprawa znajdzie się na wokandzie. Dzięki uczynności kolegów naszego dziecka dowiemy się o jego wagarach, ewentualnym braniu przez nie dopalaczy, o tym, że ma problem z okazaniem szacunku kolegom bądź kadrze pedagogicznej, ściąga na sprawdzianach, zamiast się uczyć (a konkurencja w liceach jest ogromna, więc w jego interesie jest przyłożenie się do nauki) czy że stosuje przemoc wobec młodszych i słabszych. Uzbrojeni w taką wiedzę będziemy mogli popracować nad systemem wartości naszego dziecka zanim sytuacja zabrnie za daleko.

To już nie są czasy, kiedy "dzieci i ryby głosu nie mają". Dzieci mają głos, mają prawo wyrazić własną opinię i zgłosić fakt, że ktoś postępuje niewłaściwie. Co więcej, tego rodzaju donosy powinny być postawą społeczną powszechnie cenioną, a nie potępianą. W przeciwnym razie życie naszych dzieci będzie odbywało się za naszymi plecami, a my staniemy się jego częścią dopiero wtedy, kiedy będzie trzeba ratować z opresji.

Opinie (109) 4 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum dziecko

 • Lodowisko Gdynia Czy ktoś może posiada wiedzę w jakich rozmiarach są łyżwy dla dzieci na lodowisku w Gdyni?...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: As

 • Wakacje dziecka z dziadkami gdy... (13) Mój syn ma obecnie 13lat. Z jego ojcem jestem 12lat po rozwodzie. On ma swoją rodzinę ja mam...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Przemoc psychiczna adwokat (3) Szukam dobrego adwokata z gdańska, zajmującego się sprawami rodzinnymi i karnymi - znęcanie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: krystmajew

 • Łòżeczko dla niemowlęcia (4) Witam jak w temacie gdzie w Trójmieście znajdę sklep z łòżeczkami dla niemowlaka? Chodzi mi...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Dorota

 • Wynajem:) (6) Muszę się pochwalić. Wynajela właśnie z mężem 3 pokojowe m 50m za uwaga - 1200 zł :)...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Zadowolona

 • Stwardnienie rozsiane Jakiś czas temu okazało się że muszę walczyć ze stwardnieniem rozsianym mojego...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Marzena

 • Gdzie na basen z niemowlakiem (5) Witam, może któraś z mam uczęszcza na basen z niemowlakiem? Szukam polecanego basenu.

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Dermatolog dzieciecy (4) Witam, pilnie poszukuje dobrego dermatologa dziecięcego.

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Alkoholizm (4) Witam, Od niedawna zmagam się z alkoholizmem męża. Było bardzo ciężko, obecnie małymi...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Ginekolog w Gdańsku Prowadzenie ciąży... (3) Jak w temacie.

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Qwerty

 • Śluz na początku ciazy (14) Jaki mialyscie śluz w cyklu którym się udało? Jestem 2 dni przed okresem staram się o...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Staraczka

 • Pit 11 (2) Dzień dobry. Dostałam pit 11 od nowego pracodawcy i mam do niego przyszytą kartkę z napisem...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Gosiak

 • Szkoła Vizja i II Społeczna Szkoła... Szykam informacji o obu szkołach - Szkoła Vizja na Piekarniczej i II Społeczna Szkoła...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: K.

 • Do kiedy max będą wyprzedaże w... (2) Do kiedy będą trwały wyprzedaże w galerii bałtyckie. Chodzi mi głównie o Reserved i New...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Pyrantelum zawiesina (2) Jak długo po zażyciu działa ten lek w organizmie?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Ola

wszystkie tematy »

Polecane imprezy

kalendarz imprez »