• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Mnóstwo atrakcji dla najmłodszych w bibliotekach

Magdalena Raczek
30 stycznia 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 
Zajęcia dla dzieci w Minitece. Zajęcia dla dzieci w Minitece.

Zajęcia literackie, językowe, plastyczne, muzyczne, turnieje gier planszowych i RPG, spotkania z autorami, warsztaty, przedstawienia teatralne - to tylko jedne z nielicznych atrakcji, jakie oferują najmłodszym czytelnikom trójmiejskie biblioteki.



Czasy, gdy biblioteki tonęły w kurzu, odwiedzane przez nielicznych miłośników czytania, emerytów, którzy bywali tu raczej w celach towarzyskich czy uczniów poszukujących lektur już dawno minęły. Dziś to miejsca nowoczesne, gdzie nie tylko można wypożyczyć najnowszy bestseller, napić się kawy, skorzystać z komputera czy internetu, ale także z wielu innych atrakcji, jakie dla swoich czytelników oferują poszczególne filie trójmiejskich bibliotek. Wśród tej bogatej oferty nie brakuje również propozycji dla najmłodszych.

Tu znajdziesz trójmiejskie atrakcje na ferie.

Biblioteka Gdynia - moc atrakcji dla najmłodszych



Bogaty księgozbiór to nie wszystko, co oferuje dzieciom Biblioteka Gdynia - czeka tu na nie szereg różnych atrakcji.

- Nasza oferta dla najmłodszych czytelników jest bardzo zróżnicowana i nie ogranicza się wyłącznie do wypożyczania książek, choć naturalnie stale wzbogacamy swój księgozbiór, a na to, jakie tytuły znajdą się na naszych półkach, mają wpływ czytelnicy, również ci najmłodsi - mówi Darek Rybacki z Działu Komunikacji Zewnętrznej Biblioteki Gdynia.
Biblioteka Dąbrowa (ul. Nagietkowa 73) zaprasza dzieci w wieku 4-7 lat, by wstąpiły do Klubu Lisa Czytalisa i brały udział w cotygodniowych spotkaniach wspólnego czytania bajek. W swojej ofercie placówka ma także warsztaty tematyczne, np. z robotyki i spotkania z Teatrzykiem Kamishibai.

Spektakle teatralne dla dzieci organizowane są również w Bibliotece Obłuże (ul. Boisko 6). Tutaj już wkrótce odbędą się ludowe warsztaty Po nitce do kłębka dla dzieci od 5. roku życia, których bohaterami będą zwierzęta gospodarskie. W programie spotkanie z owcą i baranem oraz prezentacja procesu obróbki wełny: mycia, rozczesywania i przędzenia. Spotkanie poprowadzą goście z Zagrody Powroty.

Z kolei do końca lutego Biblioteka Wzgórze (ul. Bpa Dominika 3) zaprasza między innymi na "Bajki z metra", czyli wspólne oglądanie bajek wyświetlonych na ścianie za pomocą starego projektora.

Natomiast dla trochę starszych odbywają się rozgrywki gier planszowych i RPG w takich placówkach, jak Biblioteka Oksywie (ul. Podchorążych 10A) i Biblioteka z Pasją (Al. Zwycięstwa 96/98).

Więcej o bibliotece z Pasją pisaliśmy tu: Nowa biblioteka w Gdyni z książkami i instrumentami

- Młodzieży od 13 roku życia dedykowana jest przede wszystkim oferta Biblioteki z Pasją. To placówka skierowana właśnie do młodych ludzi, którzy chcą rozwijać swoje zainteresowania w różnych dziedzinach. W ramach cyklu #pasja mogą uczestniczyć w warsztatach plastycznych, muzycznych czy pisarskich. Tam też odbywają się spotkania z autorami, których twórczość skierowana jest właśnie do młodzieży - mówi Natalia Gromow, dyrektor Biblioteki Gdynia.
Ponadto wszystkie filie w całym mieście zapraszają na wydarzenia bieżące przez cały rok, nie tylko w czasie ferii. Placówki organizują też przysposobienie biblioteczne dla dzieci ze szkół i przedszkoli. Szczegółowa oferta poszczególnych ośrodków dostępna jest na stronie internetowej Biblioteki Gdynia.

 • Młodzież na spotkaniu z Arleną Witt w Bibliotece Gdynia.
 • Najmłodsi na spektaklu teatralnym w Bibliotece Obłuże.

W Sopocie nie tylko Miniteka



W Sopocie głównym miejscem przeznaczonym dla młodych czytelników (a dokładnie dla dzieci do lat 12) jest Miniteka - najmłodsza filia Miejskiej Biblioteki Publicznej. Oprócz kontaktu z książką, oferuje cykliczne spotkania z Teatrzykiem Pacynka, które odbywają się dwa razy w miesiącu w poniedziałki. Po spektaklu młodzi widzowie pod czujnym okiem rodziców i pań bibliotekarek wykonują prace plastyczne nawiązujące tematycznie do wystawianej sztuki.

W Minitece organizowane są także liczne wydarzenia edukacyjne i okolicznościowe. Wszystkie zajęcia są bezpłatnie.

- Przyglądamy się kalendarzowi i wybieramy z niego interesujące święta wplecione w codzienność, jak np. Dzień Dinozaura czy Dzień Morza. Nasze spotkania poprzez pedagogikę zabawy mają na celu przybliżenie dzieciom otaczającego świata, a także zaszczepienie w najmłodszych radości obcowania z książką, słowem i obrazem. Wielkim powodzeniem wśród najmłodszych gości Miniteki cieszą się wydarzenia związane z tańcem. Dzieciaki tłumnie odwiedzają bibliotekę, gdy organizujemy bal maskowy czy bal bohaterów książkowych. Szczególnie, że mogą wtedy przebrać się za swoich ulubieńców ze świata wyobraźni - mówi Joanna Kujawska-Frejlich z Miniteki.
Miniteka angażuje się także w ogólnopolskie akcje związane z promocją czytelnictwa i kultury, tj. np. Cała Polska Czyta Dzieciom czy Noc w Bibliotece. Obok książek znajdziemy tu szeroką ofertę audiobooków oraz Planszowisko, czyli pokoik z grami planszowymi, które także można wypożyczyć do domu. Rodzicom i opiekunom biblioteka zapewnia miłą atmosferę przy kawie i herbacie, prasę oraz wybór literatury psychologicznej i wychowawczej.

 • Zajęcia dla dzieci w Minitece.
 • Zajęcia dla dzieci w Minitece.
 • Zajęcia dla dzieci w Minitece.
 • Zajęcia dla dzieci w Minitece.
 • Zajęcia dla dzieci w Minitece.
Ofertę dla dzieci mają także inne filie Sopockiej Biblioteki. Filia nr 5 "Koc i Książka" prowadzi warsztaty gawędziarskie dla dzieci z Agatą Półtorak. Zajęcia trwają około 2 godzin i obejmują opowieść (jest to baśń, legenda lub gawęda) oraz twórczą pracę plastyczną. Odbywają się one dwa razy w miesiącu, w poniedziałki o g. 17.30, w ramach Sopockich Domów Sąsiedzkich. Najbliższe terminy warsztatów to: 5 i 26 lutego, 5 i 19 marca, 9 i 23 kwietnia, 14 i 28 maja oraz 11 czerwca.

 • Zajęcia gawędziarskie w Agatą Półtorak w filii nr 5 "Koc i Książka" Sopockiej Biblioteki.
 • Zajęcia gawędziarskie w Agatą Półtorak w filii nr 5 "Koc i Książka" Sopockiej Biblioteki.
 • Zajęcia gawędziarskie w Agatą Półtorak w filii nr 5 "Koc i Książka" Sopockiej Biblioteki.
 • Zajęcia gawędziarskie w Agatą Półtorak w filii nr 5 "Koc i Książka" Sopockiej Biblioteki.
Z kolei filia nr 6 (ul. 23 Marca 77C) proponuje dzieciom w wieku przedszkolnym i młodszym zajęcia w cyklu Bajkowe Spotkania - maluchy spotykają się, by posłuchać czytania, wykonać pracę plastyczną i na koniec - pobawić się z innymi dziećmi. Zajęcia odbywają się w piątki co 2 tygodnie (2 razy w miesiącu) o godz. 17:00.

 • Bajkowe Spotkanie w filii nr 6 Biblioteki Sopockiej.
 • Bajkowe Spotkanie w filii nr 6 Biblioteki Sopockiej.
 • Bajkowe Spotkanie w filii nr 6 Biblioteki Sopockiej.
 • Bajkowe Spotkanie w filii nr 6 Biblioteki Sopockiej.
 • Bajkowe Spotkanie w filii nr 6 Biblioteki Sopockiej.
Wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży czeka również w mediatece sopockiej. Sopoteka posiada strefę przeznaczoną dla dzieci. Znajdują się w niej konsole (PS3, PS4, XBox), klocki, puzzle i gry planszowe Trefl, jak i dział przeznaczony dla dzieci, w tym filmy i książki. W każdą pierwszą sobotę miesiąca o godzinie 17.00 odbywa się tu Planszogranie z Treflersami. Są to spotkania dla każdej grupy wiekowej. Zasady Turnieju Planszówkowego są luźne, uczestnicy sami deklarują, w jakie gry chcą zagrać i sami dobierają drużynę bądź przeciwników, z którymi chcą grać. Od lutego Sopoteka wprowadza ponadto cykliczne czytania dla dzieci w każdą drugą sobotę miesiąca o godzinie 12.30.

 • Sopoteka
 • Sopoteka.
 • Sopoteka.

Cykliczne zajęcia kulturalno-edukacyjne dla dzieci i młodzieży w Gdańsku



Nie mniej atrakcji znajdziemy w filiach gdańskiej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Szczególnie bogata oferta znajduje się w Bibliotece dla Dzieci, która znajduje się na Targu Rakowym w Bibliotece Głównej. Odbywają się tu cykliczne zajęcia kulturalno-edukacyjne dla dzieci i młodzieży w różnych grupach wiekowych: Maluszkowe zabawy literackie i warsztaty plastyczno-literackie (dla dzieci od 4 do 6 lat), Bajeczki-Czytaneczki, czyli głośne czytanie bajek oraz warsztaty plastyczno-teatralne (dla dzieci od 7 do 9 lat), Twórcze wtorki - zajęcia twórcze w zakresie sztuki (dla uczestników powyżej 10 roku życia), Kwadrans z książeczką, czyli głośne czytanie, a dla starszych Dyskusyjny Klub Książki, gdzie prowadzone są dyskusje na temat przeczytanych wspólnie książek.

Stałą ofertę zajęć dla dzieci i młodzieży posiada również mediateka gdańska, czyli popularny Manhattan. Wśród proponowanych zajęć znajdują się m.in.: Akademia Pani Bajki (dla maluchów w wieku od 2 do 4 lat), Bajkowe poranki - zajęcia dla zorganizowanych grup przedszkolnych i wczesnoszkolnych, Klub Origami w każdy poniedziałek o godz. 16.00 (dla dzieci w wieku od 6 lat), Planszogranie z Treflersami zawsze w trzecią sobotę miesiąca o g. 16:00, Spotkania z Panią Bajką (dla dzieci w wieku od 4 lat) w każdą środę o godz.16.00 - w programie: spotkania z literaturą dziecięcą, plastyka, zabawy integracyjne, Teatrzyk Wesoły Molik - zajęcia otwarte dla wszystkich chętnych dzieci. Z kolei dla młodzieży Dyskusyjny Klub Książki - dla wszystkich, którzy mają co najmniej 14 lat i lubią czytać oraz Warsztaty DIY (szycie, szydełkowanie, filcowanie) dla dziewczyn w wieku 15-18 lat, które chcą stworzyć wspaniałe rękodzieła.

 • Biblioteka Manhattan po remoncie
 • Biblioteka Manhattan po remoncie
 • Biblioteka Manhattan po remoncie
 • Biblioteka Manhattan po remoncie
 • Biblioteka Manhattan po remoncie
Również mniejsze filie mają swoim najmłodszym czytelnikom wiele do zaproponowania. Filia nr 19 na gdańskim Chełmie organizuje raz w miesiącu spotkania tj.: 19 minut w 19. - akcję głośnego czytania przez wolontariuszy oraz zaproszonych gości połączoną z warsztatami plastycznymi skonstruowanymi wokół przeczytanego tekstu; zaGRAJMY - spotkania dla miłośników gier planszowych; Artystyczne inspiracje - warsztaty przybliżające różne proste techniki artystyczne (np. decoupage). Poza tym w środy organizowane są zajęcia dla dzieci z przedszkoli i młodszych klas szkoły podstawowej, mające na celu promować czytelnictwo wśród najmłodszych, rozpowszechniać nowe tytuły książek i autorów. Zajęcia połączone są z zajęciami plastycznymi. Natomiast co wtorek o godz. 10.00 w bibliotece spotykają się mamy z maluszkami (Mamospotkania), podczas których mogą spędzić wspólnie czas i wymienić się doświadczeniami.

Z kolei filia nr 63 na Stogach prowadzi kilka zajęć dla najmłodszych: Bajeczki-Czytaneczki - czytanie bajek dwa razy w miesiącu, w co drugi poniedziałek; Zabawy z angielskim - zajęcia dla dzieci, gry, prowadzone w języku angielskim, aby dzieci mogły się osłuchać z językiem. Przychodzą na nie nawet 3-latki. Zajęcia odbywają się dwa razy w miesiącu we wtorki; Kreatywny Maluch - zajęcia plastyczne dla dzieci, które mają rozwinąć kreatywność, zdolności motoryczne oraz integrację w grupie. Zajęcia te odbywają się również dwukrotnie w miesiącu.

- Do naszej najmłodszej grupy czytelników docieramy dzięki współpracy z przedszkolami i szkołami z dzielnicy. Często placówki te przychodzą na lekcje biblioteczne, gdzie dziecko ma pierwszy kontakt z biblioteką i poznaje to miejsce oraz pracowników. Wszystkie nasze zajęcia są cykliczne i cieszą się coraz większą popularnością wśród dzieci z naszej dzielnicy - mówi Anna Paradzińska Kierownik F-63.
Spotkania i zajęcia dla dzieci organizuje również filia nr 26 na gdańskiej Żabiance. Baśniowa podróż po Europie to spotkania odbywające się raz w miesiącu dla dzieci w wieku 6-12 lat, które przybliżają młodym uczestnikom obyczaje, legendy i ciekawostki na temat krajów europejskich. W programie: głośne czytanie, prezentacja multimedialna, zagadki, krzyżówki, praca plastyczna. Z kolei dla maluszków od 1,5 do 4 lat przeznaczona jest Pora Malucha, czyli spotkanie z książką i dobrą zabawę. Spotkania odbywają się raz w miesiącu, łączą w sobie elementy pracy z książką, głośne czytanie, opowiadanie, krótkie przedstawienia teatralne dostosowane do możliwości percepcji dzieci, wspólne zabawy muzyczno-rytmiczno-ruchowe, zajęcia plastyczne i poczęstunek, który stanowi element edukacyjny. Tematyka spotkań związana ze zmieniającymi się porami roku, zajęciami i czynnościami codziennymi, popularnymi świętami i uroczystościami.

Biblioteka gdańska oferuje niemal w każdej swojej filii jakieś atrakcje dla dzieci, znajdziemy je na pewno w: oliwskiej filii nr 2, filii nr 6 (ul. Pilotów 3), filii nr 43 (ul. Angielska Grobla 8/10), w Bibliotece pod Kotem i Myszą, filii nr 62 (ul. Podkarpacka 1), filii nr 57 (ul. Kryniczna 20), filii nr 48 (ul. Turystyczna 3), filii nr 9 (ul. Jagiellońska 8), filii nr 41 (ul. Strajku Dokerów 5), filii nr 18 (ul. Manifestu Połanieckiego 32-34).

Warto przejrzeć program poszczególnych ośrodków na stronie biblioteki albo po prostu zajrzeć do swojej osiedlowej jednostki po drodze ze sklepu lub wracając ze spaceru. Dla wielu z nas może być zaskoczeniem, ile biblioteki mają dziś do zaoferowania. Warto dodać, że organizowane zajęcia i spotkania są tam bezpłatne.

Miejsca

Opinie (9)

 • co stało się z biblioteką przy Piłsudskiego w Gdyni?

  • 2 1

 • Bardzo chwalebne

  ale stan niektórych filii jest katastrofalny - małe i ciasne, nie ma jak się ruszyć i katalog ograniczony. Chodzi o filię nr 46 w Gdańsku, pomieszczenie wspólne z biblioteką szkolną a Dyrekcja nawet nie ma przybliżonego terminu na nową lokalizację biblioteki. Nowe osiedla nie dość, że są daleko od centrum, to jeszcze nawet podstawowego centrum bibliotecznego nie mają.

  • 5 0

 • W Gdańsku dzieci i młodzież ma ograniczony dostęp do bibliotek. (2)

  Istniejące biblioteki są usytuowane w miejscach w których nie ma czytelników i trzeba do nich specjalnie jechać. Są to do tego pomieszczenia wynajmowane które można bez problemu przenieść tam gdzie są czytelnicy.
  Od Wilanowskiej przez Orunię górną po obwodnicę nie uświadczysz biblioteki publicznej a mieszka tam ponad 60 000 ludzi.
  A później zdziwienie że korki jak nawet do biblioteki trzeba jechać do innej dzielnicy.
  Dziwi to tym bardziej że biblioteki posiadają systemy informatyczne i władze widzą skąd pochodzą czytelnicy. Ale lepiej nic nie robić i zostawić wszystko jak jest pomimo że nie ma to sensu.
  Biblioteka w Manhattanie och jaka wspaniała tylko dla kogo? Aby pupilek władzy właściciel centrum zarobił? Ile jest osób w wieku 10-25 lat które mogą z tej filii skorzystać we Wrzeszczu starej emeryckiej dzielnicy a ile takich osób jest choćby na Chełmie Morenie Orunii Górnej? Starcy z Wrzeszcza nawet nie wiedzą jak odnależć tą bibliotekę.

  • 8 11

  • (1)

   Bez przesady. Nie wszyscy młodzi mieszkają na kowalach, Oruni czy gdzieś tam na południu przy obwodnicy. Wbrew pozorom te wszystkie stare, emeryckie dzielnice i osiedla są pełne młodych, dzieci i młodzieży. To, że miasto zaniedbuje południe Miasta jest wiadome nie od dziś, ale wasze czynsze czy kredyty to jest połowa tego, co płacą ludzie mieszkający w starych dzielnicach. Takie wybory się podejmowało wybierając miejsce zamieszkania. Mieszkańcy Żabianki, Przymorza, zaspy, Wrzeszcza itd mają swoje biblioteki, mają tramwaje i SKM, szkoły itd. ale ma to swój koszt. A poza tym do Manhattanu jeździ się z różnych stron miasta. To nie jest biblioteka dla wrzeszczan jedynie.

   • 2 2

   • co mają nasze czynsze i kredyty do braku zainteresowania miasta budową biblioteki na południu?
    wyjaśnij to proszę jeszcze raz....

    • 0 1

 • Jaki

  program na ferie ma filia na Orunii Górnej przy ul. Hoene ?

  • 2 0

 • na Siedlcach brakuje biblioteki

  • 3 1

 • Wimbp w Gdańsku i pracownicy brawo!

  Pracownicy w sporej części to pasjonaci.Filie wyremontowane ,a ta we wrzeszczu-(poprzednio nad knajpą prawie) to oblegany hit-od7+do70+.Niestety internet w większości filii to .średniowiecze-szybkość i wydajność tragiczna!"Dyrekcja mamy XXI wiek-zaspaliście!

  • 4 1

 • Tylko Stacja kultura w Rumi

  Polecam

  • 1 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (8 opinii)

(8 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane