Zajęcia literackie, językowe, plastyczne, muzyczne, turnieje gier planszowych i RPG, spotkania z autorami, warsztaty, przedstawienia teatralne - to tylko jedne z nielicznych atrakcji, jakie oferują najmłodszym czytelnikom trójmiejskie biblioteki.
Czasy, gdy biblioteki tonęły w kurzu, odwiedzane przez nielicznych miłośników czytania, emerytów, którzy bywali tu raczej w celach towarzyskich czy uczniów poszukujących lektur już dawno minęły. Dziś to miejsca nowoczesne, gdzie nie tylko można wypożyczyć najnowszy bestseller, napić się kawy, skorzystać z komputera czy internetu, ale także z wielu innych atrakcji, jakie dla swoich czytelników oferują poszczególne filie trójmiejskich bibliotek. Wśród tej bogatej oferty nie brakuje również propozycji dla najmłodszych.
Tu znajdziesz trójmiejskie atrakcje na ferie.
Biblioteka Gdynia - moc atrakcji dla najmłodszych
Bogaty księgozbiór to nie wszystko, co oferuje dzieciom Biblioteka Gdynia - czeka tu na nie szereg różnych atrakcji.
- Nasza oferta dla najmłodszych czytelników jest bardzo zróżnicowana i nie ogranicza się wyłącznie do wypożyczania książek, choć naturalnie stale wzbogacamy swój księgozbiór, a na to, jakie tytuły znajdą się na naszych półkach, mają wpływ czytelnicy, również ci najmłodsi - mówi Darek Rybacki z Działu Komunikacji Zewnętrznej Biblioteki Gdynia.
Biblioteka Dąbrowa (ul. Nagietkowa 73) zaprasza dzieci w wieku 4-7 lat, by wstąpiły do Klubu Lisa Czytalisa i brały udział w cotygodniowych spotkaniach wspólnego czytania bajek. W swojej ofercie placówka ma także warsztaty tematyczne, np. z robotyki i spotkania z Teatrzykiem Kamishibai.
Spektakle teatralne dla dzieci organizowane są również w Bibliotece Obłuże (ul. Boisko 6). Tutaj już wkrótce odbędą się ludowe warsztaty Po nitce do kłębka dla dzieci od 5. roku życia, których bohaterami będą zwierzęta gospodarskie. W programie spotkanie z owcą i baranem oraz prezentacja procesu obróbki wełny: mycia, rozczesywania i przędzenia. Spotkanie poprowadzą goście z Zagrody Powroty.
Z kolei do końca lutego Biblioteka Wzgórze (ul. Bpa Dominika 3) zaprasza między innymi na "Bajki z metra", czyli wspólne oglądanie bajek wyświetlonych na ścianie za pomocą starego projektora.
Natomiast dla trochę starszych odbywają się rozgrywki gier planszowych i RPG w takich placówkach, jak Biblioteka Oksywie (ul. Podchorążych 10A) i Biblioteka z Pasją (Al. Zwycięstwa 96/98).
Więcej o bibliotece z Pasją pisaliśmy tu: Nowa biblioteka w Gdyni z książkami i instrumentami
- Młodzieży od 13 roku życia dedykowana jest przede wszystkim oferta Biblioteki z Pasją. To placówka skierowana właśnie do młodych ludzi, którzy chcą rozwijać swoje zainteresowania w różnych dziedzinach. W ramach cyklu #pasja mogą uczestniczyć w warsztatach plastycznych, muzycznych czy pisarskich. Tam też odbywają się spotkania z autorami, których twórczość skierowana jest właśnie do młodzieży - mówi Natalia Gromow, dyrektor Biblioteki Gdynia.
Ponadto wszystkie filie w całym mieście zapraszają na wydarzenia bieżące przez cały rok, nie tylko w czasie ferii. Placówki organizują też przysposobienie biblioteczne dla dzieci ze szkół i przedszkoli. Szczegółowa oferta poszczególnych ośrodków dostępna jest na stronie internetowej Biblioteki Gdynia.
Młodzież na spotkaniu z Arleną Witt w Bibliotece Gdynia.
mat.prasowe Biblioteka Gdynia
W Sopocie nie tylko Miniteka
W Sopocie głównym miejscem przeznaczonym dla młodych czytelników (a dokładnie dla dzieci do lat 12) jest Miniteka - najmłodsza filia Miejskiej Biblioteki Publicznej. Oprócz kontaktu z książką, oferuje cykliczne spotkania z Teatrzykiem Pacynka, które odbywają się dwa razy w miesiącu w poniedziałki. Po spektaklu młodzi widzowie pod czujnym okiem rodziców i pań bibliotekarek wykonują prace plastyczne nawiązujące tematycznie do wystawianej sztuki.
W Minitece organizowane są także liczne wydarzenia edukacyjne i okolicznościowe. Wszystkie zajęcia są bezpłatnie.
- Przyglądamy się kalendarzowi i wybieramy z niego interesujące święta wplecione w codzienność, jak np. Dzień Dinozaura czy Dzień Morza. Nasze spotkania poprzez pedagogikę zabawy mają na celu przybliżenie dzieciom otaczającego świata, a także zaszczepienie w najmłodszych radości obcowania z książką, słowem i obrazem. Wielkim powodzeniem wśród najmłodszych gości Miniteki cieszą się wydarzenia związane z tańcem. Dzieciaki tłumnie odwiedzają bibliotekę, gdy organizujemy bal maskowy czy bal bohaterów książkowych. Szczególnie, że mogą wtedy przebrać się za swoich ulubieńców ze świata wyobraźni - mówi Joanna Kujawska-Frejlich z Miniteki.
Miniteka angażuje się także w ogólnopolskie akcje związane z promocją czytelnictwa i kultury, tj. np. Cała Polska Czyta Dzieciom czy Noc w Bibliotece. Obok książek znajdziemy tu szeroką ofertę audiobooków oraz Planszowisko, czyli pokoik z grami planszowymi, które także można wypożyczyć do domu. Rodzicom i opiekunom biblioteka zapewnia miłą atmosferę przy kawie i herbacie, prasę oraz wybór literatury psychologicznej i wychowawczej.
Zajęcia dla dzieci w Minitece.
mat.prasowe Miniteka
Zajęcia gawędziarskie w Agatą Półtorak w filii nr 5 "Koc i Książka" Sopockiej Biblioteki.
mat.prasowe Sopockiej Biblioteki filia nr 5
Bajkowe Spotkanie w filii nr 6 Biblioteki Sopockiej.
M. Stankiewicz/mat.arch. Biblioteki Sopockiej
Sopoteka
mat.prasowe Sopoteka
Cykliczne zajęcia kulturalno-edukacyjne dla dzieci i młodzieży w Gdańsku
Nie mniej atrakcji znajdziemy w filiach gdańskiej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Szczególnie bogata oferta znajduje się w Bibliotece dla Dzieci, która znajduje się na Targu Rakowym w Bibliotece Głównej. Odbywają się tu cykliczne zajęcia kulturalno-edukacyjne dla dzieci i młodzieży w różnych grupach wiekowych: Maluszkowe zabawy literackie i warsztaty plastyczno-literackie (dla dzieci od 4 do 6 lat), Bajeczki-Czytaneczki, czyli głośne czytanie bajek oraz warsztaty plastyczno-teatralne (dla dzieci od 7 do 9 lat), Twórcze wtorki - zajęcia twórcze w zakresie sztuki (dla uczestników powyżej 10 roku życia), Kwadrans z książeczką, czyli głośne czytanie, a dla starszych Dyskusyjny Klub Książki, gdzie prowadzone są dyskusje na temat przeczytanych wspólnie książek.
Stałą ofertę zajęć dla dzieci i młodzieży posiada również mediateka gdańska, czyli popularny Manhattan. Wśród proponowanych zajęć znajdują się m.in.: Akademia Pani Bajki (dla maluchów w wieku od 2 do 4 lat), Bajkowe poranki - zajęcia dla zorganizowanych grup przedszkolnych i wczesnoszkolnych, Klub Origami w każdy poniedziałek o godz. 16.00 (dla dzieci w wieku od 6 lat), Planszogranie z Treflersami zawsze w trzecią sobotę miesiąca o g. 16:00, Spotkania z Panią Bajką (dla dzieci w wieku od 4 lat) w każdą środę o godz.16.00 - w programie: spotkania z literaturą dziecięcą, plastyka, zabawy integracyjne, Teatrzyk Wesoły Molik - zajęcia otwarte dla wszystkich chętnych dzieci. Z kolei dla młodzieży Dyskusyjny Klub Książki - dla wszystkich, którzy mają co najmniej 14 lat i lubią czytać oraz Warsztaty DIY (szycie, szydełkowanie, filcowanie) dla dziewczyn w wieku 15-18 lat, które chcą stworzyć wspaniałe rękodzieła.
Biblioteka Manhattan po remoncie
Łukasz Unterschuetz
Z kolei filia nr 63 na Stogach prowadzi kilka zajęć dla najmłodszych: Bajeczki-Czytaneczki - czytanie bajek dwa razy w miesiącu, w co drugi poniedziałek; Zabawy z angielskim - zajęcia dla dzieci, gry, prowadzone w języku angielskim, aby dzieci mogły się osłuchać z językiem. Przychodzą na nie nawet 3-latki. Zajęcia odbywają się dwa razy w miesiącu we wtorki; Kreatywny Maluch - zajęcia plastyczne dla dzieci, które mają rozwinąć kreatywność, zdolności motoryczne oraz integrację w grupie. Zajęcia te odbywają się również dwukrotnie w miesiącu.
- Do naszej najmłodszej grupy czytelników docieramy dzięki współpracy z przedszkolami i szkołami z dzielnicy. Często placówki te przychodzą na lekcje biblioteczne, gdzie dziecko ma pierwszy kontakt z biblioteką i poznaje to miejsce oraz pracowników. Wszystkie nasze zajęcia są cykliczne i cieszą się coraz większą popularnością wśród dzieci z naszej dzielnicy - mówi Anna Paradzińska Kierownik F-63.
Spotkania i zajęcia dla dzieci organizuje również filia nr 26 na gdańskiej Żabiance. Baśniowa podróż po Europie to spotkania odbywające się raz w miesiącu dla dzieci w wieku 6-12 lat, które przybliżają młodym uczestnikom obyczaje, legendy i ciekawostki na temat krajów europejskich. W programie: głośne czytanie, prezentacja multimedialna, zagadki, krzyżówki, praca plastyczna. Z kolei dla maluszków od 1,5 do 4 lat przeznaczona jest Pora Malucha, czyli spotkanie z książką i dobrą zabawę. Spotkania odbywają się raz w miesiącu, łączą w sobie elementy pracy z książką, głośne czytanie, opowiadanie, krótkie przedstawienia teatralne dostosowane do możliwości percepcji dzieci, wspólne zabawy muzyczno-rytmiczno-ruchowe, zajęcia plastyczne i poczęstunek, który stanowi element edukacyjny. Tematyka spotkań związana ze zmieniającymi się porami roku, zajęciami i czynnościami codziennymi, popularnymi świętami i uroczystościami.
Biblioteka gdańska oferuje niemal w każdej swojej filii jakieś atrakcje dla dzieci, znajdziemy je na pewno w: oliwskiej filii nr 2, filii nr 6 (ul. Pilotów 3), filii nr 43 (ul. Angielska Grobla 8/10), w Bibliotece pod Kotem i Myszą, filii nr 62 (ul. Podkarpacka 1), filii nr 57 (ul. Kryniczna 20), filii nr 48 (ul. Turystyczna 3), filii nr 9 (ul. Jagiellońska 8), filii nr 41 (ul. Strajku Dokerów 5), filii nr 18 (ul. Manifestu Połanieckiego 32-34).
Warto przejrzeć program poszczególnych ośrodków na stronie biblioteki albo po prostu zajrzeć do swojej osiedlowej jednostki po drodze ze sklepu lub wracając ze spaceru. Dla wielu z nas może być zaskoczeniem, ile biblioteki mają dziś do zaoferowania. Warto dodać, że organizowane zajęcia i spotkania są tam bezpłatne.