Wiadomości

stat

Mnóstwo atrakcji dla najmłodszych w bibliotekach

Zajęcia dla dzieci w Minitece.
Zajęcia dla dzieci w Minitece. mat.prasowe Miniteka

Zajęcia literackie, językowe, plastyczne, muzyczne, turnieje gier planszowych i RPG, spotkania z autorami, warsztaty, przedstawienia teatralne - to tylko jedne z nielicznych atrakcji, jakie oferują najmłodszym czytelnikom trójmiejskie biblioteki.Czasy, gdy biblioteki tonęły w kurzu, odwiedzane przez nielicznych miłośników czytania, emerytów, którzy bywali tu raczej w celach towarzyskich czy uczniów poszukujących lektur już dawno minęły. Dziś to miejsca nowoczesne, gdzie nie tylko można wypożyczyć najnowszy bestseller, napić się kawy, skorzystać z komputera czy internetu, ale także z wielu innych atrakcji, jakie dla swoich czytelników oferują poszczególne filie trójmiejskich bibliotek. Wśród tej bogatej oferty nie brakuje również propozycji dla najmłodszych.

Tu znajdziesz trójmiejskie atrakcje na ferie.

Biblioteka Gdynia - moc atrakcji dla najmłodszychBogaty księgozbiór to nie wszystko, co oferuje dzieciom Biblioteka Gdynia - czeka tu na nie szereg różnych atrakcji.

- Nasza oferta dla najmłodszych czytelników jest bardzo zróżnicowana i nie ogranicza się wyłącznie do wypożyczania książek, choć naturalnie stale wzbogacamy swój księgozbiór, a na to, jakie tytuły znajdą się na naszych półkach, mają wpływ czytelnicy, również ci najmłodsi - mówi Darek Rybacki z Działu Komunikacji Zewnętrznej Biblioteki Gdynia.
Biblioteka Dąbrowa (ul. Nagietkowa 73) zaprasza dzieci w wieku 4-7 lat, by wstąpiły do Klubu Lisa Czytalisa i brały udział w cotygodniowych spotkaniach wspólnego czytania bajek. W swojej ofercie placówka ma także warsztaty tematyczne, np. z robotyki i spotkania z Teatrzykiem Kamishibai.

Spektakle teatralne dla dzieci organizowane są również w Bibliotece Obłuże (ul. Boisko 6). Tutaj już wkrótce odbędą się ludowe warsztaty Po nitce do kłębka dla dzieci od 5. roku życia, których bohaterami będą zwierzęta gospodarskie. W programie spotkanie z owcą i baranem oraz prezentacja procesu obróbki wełny: mycia, rozczesywania i przędzenia. Spotkanie poprowadzą goście z Zagrody Powroty.

Z kolei do końca lutego Biblioteka Wzgórze (ul. Bpa Dominika 3) zaprasza między innymi na "Bajki z metra", czyli wspólne oglądanie bajek wyświetlonych na ścianie za pomocą starego projektora.

Natomiast dla trochę starszych odbywają się rozgrywki gier planszowych i RPG w takich placówkach, jak Biblioteka Oksywie (ul. Podchorążych 10A) i Biblioteka z Pasją (Al. Zwycięstwa 96/98).

Więcej o bibliotece z Pasją pisaliśmy tu: Nowa biblioteka w Gdyni z książkami i instrumentami

- Młodzieży od 13 roku życia dedykowana jest przede wszystkim oferta Biblioteki z Pasją. To placówka skierowana właśnie do młodych ludzi, którzy chcą rozwijać swoje zainteresowania w różnych dziedzinach. W ramach cyklu #pasja mogą uczestniczyć w warsztatach plastycznych, muzycznych czy pisarskich. Tam też odbywają się spotkania z autorami, których twórczość skierowana jest właśnie do młodzieży - mówi Natalia Gromow, dyrektor Biblioteki Gdynia.
Ponadto wszystkie filie w całym mieście zapraszają na wydarzenia bieżące przez cały rok, nie tylko w czasie ferii. Placówki organizują też przysposobienie biblioteczne dla dzieci ze szkół i przedszkoli. Szczegółowa oferta poszczególnych ośrodków dostępna jest na stronie internetowej Biblioteki Gdynia.

W Sopocie nie tylko MinitekaW Sopocie głównym miejscem przeznaczonym dla młodych czytelników (a dokładnie dla dzieci do lat 12) jest Miniteka - najmłodsza filia Miejskiej Biblioteki Publicznej. Oprócz kontaktu z książką, oferuje cykliczne spotkania z Teatrzykiem Pacynka, które odbywają się dwa razy w miesiącu w poniedziałki. Po spektaklu młodzi widzowie pod czujnym okiem rodziców i pań bibliotekarek wykonują prace plastyczne nawiązujące tematycznie do wystawianej sztuki.

W Minitece organizowane są także liczne wydarzenia edukacyjne i okolicznościowe. Wszystkie zajęcia są bezpłatnie.

- Przyglądamy się kalendarzowi i wybieramy z niego interesujące święta wplecione w codzienność, jak np. Dzień Dinozaura czy Dzień Morza. Nasze spotkania poprzez pedagogikę zabawy mają na celu przybliżenie dzieciom otaczającego świata, a także zaszczepienie w najmłodszych radości obcowania z książką, słowem i obrazem. Wielkim powodzeniem wśród najmłodszych gości Miniteki cieszą się wydarzenia związane z tańcem. Dzieciaki tłumnie odwiedzają bibliotekę, gdy organizujemy bal maskowy czy bal bohaterów książkowych. Szczególnie, że mogą wtedy przebrać się za swoich ulubieńców ze świata wyobraźni - mówi Joanna Kujawska-Frejlich z Miniteki.
Miniteka angażuje się także w ogólnopolskie akcje związane z promocją czytelnictwa i kultury, tj. np. Cała Polska Czyta Dzieciom czy Noc w Bibliotece. Obok książek znajdziemy tu szeroką ofertę audiobooków oraz Planszowisko, czyli pokoik z grami planszowymi, które także można wypożyczyć do domu. Rodzicom i opiekunom biblioteka zapewnia miłą atmosferę przy kawie i herbacie, prasę oraz wybór literatury psychologicznej i wychowawczej.

Ofertę dla dzieci mają także inne filie Sopockiej Biblioteki. Filia nr 5 "Koc i Książka" prowadzi warsztaty gawędziarskie dla dzieci z Agatą Półtorak. Zajęcia trwają około 2 godzin i obejmują opowieść (jest to baśń, legenda lub gawęda) oraz twórczą pracę plastyczną. Odbywają się one dwa razy w miesiącu, w poniedziałki o g. 17.30, w ramach Sopockich Domów Sąsiedzkich. Najbliższe terminy warsztatów to: 5 i 26 lutego, 5 i 19 marca, 9 i 23 kwietnia, 14 i 28 maja oraz 11 czerwca.

Z kolei filia nr 6 (ul. 23 Marca 77C) proponuje dzieciom w wieku przedszkolnym i młodszym zajęcia w cyklu Bajkowe Spotkania - maluchy spotykają się, by posłuchać czytania, wykonać pracę plastyczną i na koniec - pobawić się z innymi dziećmi. Zajęcia odbywają się w piątki co 2 tygodnie (2 razy w miesiącu) o godz. 17:00.

Wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży czeka również w mediatece sopockiej. Sopoteka posiada strefę przeznaczoną dla dzieci. Znajdują się w niej konsole (PS3, PS4, XBox), klocki, puzzle i gry planszowe Trefl, jak i dział przeznaczony dla dzieci, w tym filmy i książki. W każdą pierwszą sobotę miesiąca o godzinie 17.00 odbywa się tu Planszogranie z Treflersami. Są to spotkania dla każdej grupy wiekowej. Zasady Turnieju Planszówkowego są luźne, uczestnicy sami deklarują, w jakie gry chcą zagrać i sami dobierają drużynę bądź przeciwników, z którymi chcą grać. Od lutego Sopoteka wprowadza ponadto cykliczne czytania dla dzieci w każdą drugą sobotę miesiąca o godzinie 12.30.

Cykliczne zajęcia kulturalno-edukacyjne dla dzieci i młodzieży w GdańskuNie mniej atrakcji znajdziemy w filiach gdańskiej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Szczególnie bogata oferta znajduje się w Bibliotece dla Dzieci, która znajduje się na Targu Rakowym w Bibliotece Głównej. Odbywają się tu cykliczne zajęcia kulturalno-edukacyjne dla dzieci i młodzieży w różnych grupach wiekowych: Maluszkowe zabawy literackie i warsztaty plastyczno-literackie (dla dzieci od 4 do 6 lat), Bajeczki-Czytaneczki, czyli głośne czytanie bajek oraz warsztaty plastyczno-teatralne (dla dzieci od 7 do 9 lat), Twórcze wtorki - zajęcia twórcze w zakresie sztuki (dla uczestników powyżej 10 roku życia), Kwadrans z książeczką, czyli głośne czytanie, a dla starszych Dyskusyjny Klub Książki, gdzie prowadzone są dyskusje na temat przeczytanych wspólnie książek.

Stałą ofertę zajęć dla dzieci i młodzieży posiada również mediateka gdańska, czyli popularny Manhattan. Wśród proponowanych zajęć znajdują się m.in.: Akademia Pani Bajki (dla maluchów w wieku od 2 do 4 lat), Bajkowe poranki - zajęcia dla zorganizowanych grup przedszkolnych i wczesnoszkolnych, Klub Origami w każdy poniedziałek o godz. 16.00 (dla dzieci w wieku od 6 lat), Planszogranie z Treflersami zawsze w trzecią sobotę miesiąca o g. 16:00, Spotkania z Panią Bajką (dla dzieci w wieku od 4 lat) w każdą środę o godz.16.00 - w programie: spotkania z literaturą dziecięcą, plastyka, zabawy integracyjne, Teatrzyk Wesoły Molik - zajęcia otwarte dla wszystkich chętnych dzieci. Z kolei dla młodzieży Dyskusyjny Klub Książki - dla wszystkich, którzy mają co najmniej 14 lat i lubią czytać oraz Warsztaty DIY (szycie, szydełkowanie, filcowanie) dla dziewczyn w wieku 15-18 lat, które chcą stworzyć wspaniałe rękodzieła.

Również mniejsze filie mają swoim najmłodszym czytelnikom wiele do zaproponowania. Filia nr 19 na gdańskim Chełmie organizuje raz w miesiącu spotkania tj.: 19 minut w 19. - akcję głośnego czytania przez wolontariuszy oraz zaproszonych gości połączoną z warsztatami plastycznymi skonstruowanymi wokół przeczytanego tekstu; zaGRAJMY - spotkania dla miłośników gier planszowych; Artystyczne inspiracje - warsztaty przybliżające różne proste techniki artystyczne (np. decoupage). Poza tym w środy organizowane są zajęcia dla dzieci z przedszkoli i młodszych klas szkoły podstawowej, mające na celu promować czytelnictwo wśród najmłodszych, rozpowszechniać nowe tytuły książek i autorów. Zajęcia połączone są z zajęciami plastycznymi. Natomiast co wtorek o godz. 10.00 w bibliotece spotykają się mamy z maluszkami (Mamospotkania), podczas których mogą spędzić wspólnie czas i wymienić się doświadczeniami.

Z kolei filia nr 63 na Stogach prowadzi kilka zajęć dla najmłodszych: Bajeczki-Czytaneczki - czytanie bajek dwa razy w miesiącu, w co drugi poniedziałek; Zabawy z angielskim - zajęcia dla dzieci, gry, prowadzone w języku angielskim, aby dzieci mogły się osłuchać z językiem. Przychodzą na nie nawet 3-latki. Zajęcia odbywają się dwa razy w miesiącu we wtorki; Kreatywny Maluch - zajęcia plastyczne dla dzieci, które mają rozwinąć kreatywność, zdolności motoryczne oraz integrację w grupie. Zajęcia te odbywają się również dwukrotnie w miesiącu.

- Do naszej najmłodszej grupy czytelników docieramy dzięki współpracy z przedszkolami i szkołami z dzielnicy. Często placówki te przychodzą na lekcje biblioteczne, gdzie dziecko ma pierwszy kontakt z biblioteką i poznaje to miejsce oraz pracowników. Wszystkie nasze zajęcia są cykliczne i cieszą się coraz większą popularnością wśród dzieci z naszej dzielnicy - mówi Anna Paradzińska Kierownik F-63.
Spotkania i zajęcia dla dzieci organizuje również filia nr 26 na gdańskiej Żabiance. Baśniowa podróż po Europie to spotkania odbywające się raz w miesiącu dla dzieci w wieku 6-12 lat, które przybliżają młodym uczestnikom obyczaje, legendy i ciekawostki na temat krajów europejskich. W programie: głośne czytanie, prezentacja multimedialna, zagadki, krzyżówki, praca plastyczna. Z kolei dla maluszków od 1,5 do 4 lat przeznaczona jest Pora Malucha, czyli spotkanie z książką i dobrą zabawę. Spotkania odbywają się raz w miesiącu, łączą w sobie elementy pracy z książką, głośne czytanie, opowiadanie, krótkie przedstawienia teatralne dostosowane do możliwości percepcji dzieci, wspólne zabawy muzyczno-rytmiczno-ruchowe, zajęcia plastyczne i poczęstunek, który stanowi element edukacyjny. Tematyka spotkań związana ze zmieniającymi się porami roku, zajęciami i czynnościami codziennymi, popularnymi świętami i uroczystościami.

Biblioteka gdańska oferuje niemal w każdej swojej filii jakieś atrakcje dla dzieci, znajdziemy je na pewno w: oliwskiej filii nr 2, filii nr 6 (ul. Pilotów 3), filii nr 43 (ul. Angielska Grobla 8/10), w Bibliotece pod Kotem i Myszą, filii nr 62 (ul. Podkarpacka 1), filii nr 57 (ul. Kryniczna 20), filii nr 48 (ul. Turystyczna 3), filii nr 9 (ul. Jagiellońska 8), filii nr 41 (ul. Strajku Dokerów 5), filii nr 18 (ul. Manifestu Połanieckiego 32-34).

Warto przejrzeć program poszczególnych ośrodków na stronie biblioteki albo po prostu zajrzeć do swojej osiedlowej jednostki po drodze ze sklepu lub wracając ze spaceru. Dla wielu z nas może być zaskoczeniem, ile biblioteki mają dziś do zaoferowania. Warto dodać, że organizowane zajęcia i spotkania są tam bezpłatne.

Opinie (9)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum dziecko

 • Gdzie obiad urodzinowy ( 18 stka)? J/w. Gdzie polecacie wprawić córce 18 urodziny. Chodzi mi o obiad dla rodziny. 12 osób...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Anna

 • wcaksham indocin

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Kiasum

 • ranking wózków 2019 (3) Czas odświeżyć ranking wózków :) Napiszcie jaki polecacie, a jaki mniej. Na tą chwilę...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: **emi

 • sukienka większy rozmiar (2) dziewczyny gdzie znajdę sukienkę jakiś większy rozmiar na komunię ale nie babciną , nie chcę...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: asienkaj

 • Powiększenie biustu tabletkami (4) Czy ktoś powiekszał biust tabletkami? Jesli tak to jakimi powiekszaliście oraz ile Wam się...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Brenna

 • Staramy się o dziecko (4) Nie stety znów fałszywy alarm przyszła @ ☹️

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Podpowiecie dobrą stajnię rekreacyjną? (2) Podpowiecie dobrą stajnię rekreacyjną? Dzieciaki coraz bardziej interesują się końmi...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: JulkaNP

 • Nie akceptuje dzieci mojego partnera (18) Witam, Temat dosyc powszechny ale moj troszeczke inny. Moj partner jest cudowny, kochajacy...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Zdezorientowana

 • Hospicjum Sopot i nie tylko (3) Witam Przychodzę do Was z takim pytaniem czy ktoś z Waszych bliskich przebywał w hospicjum...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Hk

 • cc na zimno gdańsk (2) Czy któraś z Pań miała w tym roku planowane cc na zimno w którymś z gdańskich szpitali? Mam...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Kobieta ciężarna

 • Saramy się o dziecko (6) Moze to któraś to miała plamienie o kolorze brąz to był 30 dzień cyklu a spodziewany okres...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • NFZ - chirurg dębowy oraz dobry dentysta (2) Kogo polecacie? Mam wiele zębów do zrobienia, a kolejne sie psują.

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: A.

 • test genetyczny z krwi dla kobiet w... (3) czy ktos wie gdzie można zrobić w Trójmieście?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: zz

 • Twaróg sernikowy z mascarpone President (3) Wątek może dziwny, ale... Niedawno w Biedronce dostępny był Twaróg sernikowy z mascarpone...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Anna

 • rower dla dziewczynki 9 lat (7) Witam . Gdzie kupić jakiś w miarę dobry rower za normalne pieniądze na wiek 9 lat wzrost...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: asienkaj

 • Ośrodek wypoczynkowy nad jeziorem na... (6) Szukam ośrodka wczasowego na pobyt wakacyjny. Wymagane kryteria: :-) - domki nad jeziorem -...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: wczasowiczka

 • Grzybiczne zapalenie sutków podczas... (7) Czy któraś z was miała grzybiczne zapalenie sutków i udało się je wyleczyć? Mój córa ma 3...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Agu

 • Tarczyca (5) Witam. Po założeniu spirali miałam wybuchy gorąca i za chwilę zimno, po dwóch miesiącach...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Mania

 • Kupię fotelik 15-36 Minimum 4*. W bardzo dobrym stanie. Nie starszy niz 4 lata. Najchętniej BeSafe . Cybex lub...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Sopocianka

 • obwody szkół (4) Co zrobić żeby dziecko dostało się do szkoły spoza obwodu z ulicy sąsiadującej z daną...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: tybcia

 • Panele w jodełkę (2) Może ktoś z Was ma w swoim domu panele podłogowe układane w jodełkę? Proszę o Wasze opinie,...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Ruda

 • Dziecko w szkole spoza obwodu (13) Cześć, chciałabym zasięgnąć informacji od rodziców, którzy posyłają dzieci do szkoły...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: mama

 • Torbiel jajnika (2) Witam czy ktoś leczył u dr.Legan torbiele na jajniku? Proszę o opinie

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Aga

 • Jagielonka Witam czy ktoś może podrzucić informację na temat senatorium Jagielonka -dzieci.Wybieram się...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Ginekolog (5) Proszę o polecenie ginekologa w rejonach Gdańsk Chełm, Łostowice, Orunia Górna. Zależy mi na...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: mama Magda

 • Pudełko na aparat ortodontyczny (3) Gdzie kupię? Gdańsk, Wrzeszcz lub Morena

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: jadźka

 • Od kiedy kupowac wyprawke dla noworodka? (10) Od kiedy kompletowalyscie wyprawke dla dziecka? Ja jestem w 11 tyg, ok 2 tyg temu kupilas...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Andzia

 • Zlobki Sopot Ktos ma doswiadczenie i moze podzielic sie opiniom odnosnie zlobkow w Sopocie

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Iwo

 • Ginekolog Jakub Lewicki (5) Drogie Forumowiczki, szukam najnowszych opinii o lekarzu Jakubie Lewickim. Słyszałam, że...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: pacjentka

 • Ropiejące oczko u niemowlaka (9) Kochane mamy pomóżcie radą! Córcia właśnie skończyła 9 msc i od 2 msc mamy problem z...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Malina

 • Ciąża a pies (5) Jestem w ciazy i mam w domu 2 letniego pieska, dosyc duzego adoptowanego, nie mamy go od...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Paulina

 • Ania (4) Cześć pisze do was staramy się z mężem o drugie dziecko bałam tabletki antykoncepcyjne i...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Anka

 • Do mam które mają panie do sprzątania? (4) Na codzień pracuje jako pokojowa w hotelu. Sprzątanie mi nie straszne

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Kaja

 • piłka nożna dla dziewczynek 4-6 lat Wiosna coraz bliżej - jeśli Twoja córka jest aktywnym dzieckiem i lubi, bądź myślisz, że...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Dziewczęca Akademia Piłkarska ME

 • Nowy żłobek Żabianka? (4) Ostatnio obiła mi się o uszy informacja, że w budynku po straży miejskiej, obok Biedronki ma...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Przyszła mama

 • Rekrutacja do przedszkoli - ilość miejsc (2) Dziewczyny, czy przy przedszkolach ktore wybieracie dla dzieci w Gdansku widac ile jest...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: MM

 • SPA (6) Hej, Chcemy z siostra wybrać się na jedna dobę do jakiegoś dla. Nie zależy nam na super...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Magda

 • Zajęcia dla maluszków :) https://www.facebook.com/events/2267605956838000/?__mref=mb "Zapraszamy na...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Monika

wszystkie tematy »

Polecane imprezy

kalendarz imprez »