Wiadomości

Na jakie bezpłatne zajęcia pozalekcyjne zapiszemy w Trójmieście dziecko?

Za dodatkowe zajęcia pozalekcyjne wcale nie trzeba słono zapłacić. Zobacz, na jakie zajęcia w Trójmieście bezpłatnie możesz zapisać swoje dziecko.
Za dodatkowe zajęcia pozalekcyjne wcale nie trzeba słono zapłacić. Zobacz, na jakie zajęcia w Trójmieście bezpłatnie możesz zapisać swoje dziecko. fot. ©istock/Fotokostic

Twoje dziecko marzy o tym, by chodzić na zajęcia dodatkowe, ale nie możesz pozwolić sobie na kolejny wydatek, często rzędu kilkuset złotych miesięcznie? Nic straconego. W Trójmieście można zapisać dziecko na zupełnie bezpłatne zajęcia. Sprawdziliśmy gdzie i na jakie.Czy twoje dziecko korzysta z bezpłatnych zajęć dodatkowych?

tak i jest bardzo zadowolone 14%
tak, ale nie zawsze mu się tam podoba 7%
nie, bo nie wiedzieliśmy, że istnieją takie darmowe zajęcia 63%
nie - moje dziecko woli po powrocie ze szkoły organizować sobie czas w domu 16%
zakończona Łącznie głosów: 116
Okazuje się, że Trójmiasto przygotowane jest na to, by zapewnić swoim najmłodszym mieszkańcom jak najszerszą gamę bezpłatnych edukacyjnych i sportowych rozrywek. Zajęć możemy szukać nie tylko w szkołach i popularnych UKS-ach. Oferta innych ośrodków jest równie bogata.

- W każdej gdańskiej szkole realizowane są bezpłatne zajęcia dla dzieci i młodzieży - przede wszystkim w ramach tzw. godzin karcianych nauczycieli - mówi Dariusz Wołodźko z Biura Prasowego Urzędu Miasta w Gdańsku. - Dodatkowo, dzieci i młodzież mogą liczyć na takie zajęcia w placówkach Gdańskiego Archipelagu Kultury (np. Dworek Artura, Plama i inne) oraz w Gdańskim Ośrodku Kultury Fizycznej. Osoby będące w trudnej sytuacji finansowej najczęściej są zwolnione z opłat całkowicie.

W ramach Gdańskiego Archipelagu Kultury maluchy mogą uczestniczyć m.in. w warsztatach teatralnych, zajęciach z ceramiki, lekcjach angielskiego. GOKF zaprasza natomiast do licznych sekcji sportowych.

Z myślą o młodych miłośnikach piłki nożnej w 2013 roku powstała w Gdańsku szkółka piłkarska "Pokolenia Lechii Gdańsk". Jej celem jest umożliwienie trenowania dzieciom niezależnie od statusu materialnego ich rodziców. Szkółka nie pobiera żadnych opłat i zaprasza dzieci w wieku od 6 do 15 lat. Czytaj więcej.

Warto też zapoznać się z ofertą klubów osiedlowych i lokalnych Domów Kultury. Np. od 8 do 12 września tydzień otwarty zorganizował Dom Kultury na Morenie. W tym czasie wszystkie zajęcia są bezpłatne, poza tym terminem obowiązuje cennik uwzględniający zniżki dla mieszkańców osiedla.

Oblegany Pałac Młodzieży w Gdańsku także zachęca ciekawą ofertą zajęć, za które odpłatność jest symboliczna w porównaniu z cennikami prywatnych placówek oferujących podobne kursy. Właśnie kończy się III etap rekrutacji: tylko do 10 września można składać wnioski o przyjęcie na zajęcia.

Dzieci z Sopotu także nie powinny się nudzić w tym roku szkolnym. Zadba o to m.in. MDK - Młodzieżowy Dom Kultury, który w każdym tygodniu odwiedza aż 620 uczestników zajęć. Od treningów karate, przez warsztaty teatralne, aż po naukę gry na instrumentach - taki wachlarz możliwości zachęca nawet najbardziej wybrednych. Zajęcia są bezpłatne.

- Rekrutacja jeszcze trwa. Do 12 września można składać wnioski o przyjęcie na zajęcia - zachęca dyrektorka sopockiego MDK-u Hanna Orlicka. - Jej wyniki ogłosimy 16 września. Oczywiście, pierwszeństwo mają tzw. "kontynuacje", czyli dzieci, które w poprzednich latach brały udział w naszych kursach i warsztatach, a także mali sopocianie. Zgodnie ze zmianami Ustawy o Systemie Oświaty, dodatkowe punkty przyznawane są także jeśli kandydat pochodzi z rodziny wielodzietnej, on lub jego opiekunowie posiadają orzeczenie o niepełnosprawności lub jest wychowywany przez samotnego rodzica.

W Sopocie o wolny czas najmłodszych mieszkańców zadba także Muzeum Sopotu, Państwowa Galeria Sztuki, Miejska Biblioteka Publiczna, miejski jacht Alf.

- Zachęcam też do zaglądania na stronę sopockiego MOSiR-u, Sopockiego Klubu Lekkoatletycznego oraz śledzenia oferty Uczniowskich Klubów Sportowych - mówi Justyna Mazur z Biura Prezydenta Sopotu. - Szczególną popularnością cieszy się "Siódemka", czyli UKS 7 działający przy Szkole Podstawowej nr 7.

W zapewnieniu swoim najmłodszym mieszkańcom dostępu do różnorakich zajęć nie pozostaje też w tyle Gdynia, która dla dzieci i młodzieży stworzyła program "Szkoły Otwarte".

- Jego celem jest stworzenie mieszkańcom Gdyni szerokiej oferty aktywnego spędzania wolnego czasu, przy wykorzystaniu bazy lokalowej placówek oświatowych. Na pokrycie części kosztów, wynikających z realizacji programu, szkoły otrzymują dotację z budżetu miasta. W tym roku na ten cel zarezerwowano 400 tys. zł. Oferta zajęć jest niezwykle bogata: nauka języków obcych, zajęcia komputerowe, zajęcia muzyczne i plastyczne, koła naukowe, zajęcia sportowe (m.in. sztuki walki, gry zespołowe, rytmika, taniec) - wymienia Małgorzata Omachel-Kwidzińska z Zespołu Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdyni. - Zajęcia w tym roku odbywają się w 17 szkołach.

Również gdyński MDK zaprasza na zajęcia te dzieci, które jeszcze nie skorzystały z jego bogatej oferty.

- Rekrutacja wprawdzie już się zakończyła, ale w niektórych grupach zostały jeszcze pojedyncze wolne miejsca - zdradza Sylwia Kowalska, wicedyrektorka Młodzieżowego Domu Kultury w Gdyni.

Informacje o bezpłatnych zajęciach dodatkowych zamieszczone zostaną wkrótce na stronach urzędów miast w Gdańsku, Gdyni i Sopocie. Rodzic będzie mógł odnaleźć tam ofertę skierowaną do dzieci w różnym wieku - poczynając od dwulatków, przedszkolaków, aż po uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych. O dostępność miejsc najlepiej dowiadywać się we wrześniu.

Opinie (15) 2 zablokowane

 • No najlepiej płatne promować... (5)

  a o harcerstwie to nikt nie wspomniał. Harcerstwo uczy zaradności i przygotowuje do dorosłego życia. To w harcerstwie można poznać przyjaciół na całe życie, mieć super przygody i później mieć wspomnienia na całe życie.

  • 35 6

  • troche przestarzałe..:( (1)

   Troche to już stare i niemodne. Obserwowałam latem grupy szwedajacych się po lesie harcerzy.. nic szczególnego nie robili, to już nie to samo co kiedyś.
   Szkoda, ale cóz..Kiedys przy braku dzisiejszych atrakcji dzieciaki chętnie grupowały się i spotykały-wspólnie spiewali , organizowali wycieczki czy pomoc dla innych. Teraz takich młodych już niewiele. Choc dobrze,ze sa..

   • 10 4

   • może szli na orientację? może szukali czegoś co potrzebne do zdobycia odznaki? ale pewnie skoro smartfona i xboxa nie mieli to lamusy jakieś, niemodne takie, nie na czasie.....Pfffffff.

    • 7 1

  • a drużynowy to pewnie jakiś pedofil

   • 2 10

  • Zapomniana organizacja

   Mój syn też jest harcerzem, gdy ostatnio opowiadałam u fryzjera o jego obozie letnim to Panie były wielce zdziwione , że coś takiego nadal istnieje...Polecam gorąco, uśmiech mojego dziecka po powrocie z obozu, opowieści o samodzielności i kolegach...bezcenne.

   • 17 0

  • dzisiaj pewien popularny ginekolog twierdzil, ze to zeglarstwo uczy zaradnosci, dojrzalosci, porzadku i apewnia super przygode. Widac co kto lubi...Jedni w harcerstwie zdobeda przyjaciol, inni w kole gastonomicznym, albo na ceramice. Zadna roznica. JAk ma zaiskrzyc, to zaiskrzy. Dobrych ludzi, z ktorymi warto zwiazac swoje zycie mozna spotkac wszedzie.

   • 9 1

 • łaznia 2 (2)

  Najbardziej podoba mi się bogata oferta zajęć dla dzieci i młodzieży z Nowego Portu oferowana przez zrewitalizowaną do tego celu Łąznię 2 :( oczywiście żartuję, bo konia z rzędem temu, kto coś tam dla nich znajdzie.....Przez telefon usłyszałam tylko, ze nie przewiduje się żadnych zajęć dla młodszych dzieci, takich jak kiedyś w Domach Kultury. Muszę poszukać gdzieś te artykuły o tym, co nam tu obiecywano, bo to na czym się skończyło jest smutne. Nam potrzebne są zwykłe zajęcia dla dzieciaków i młodzieży, żeby miały gdzie fajnie spędzać czas, a nie wydumane wystawy, wernisaże itp. No i alternatywa taka, że na plastykę to gdzieś trzeba dziecko zawieść, na tańce jeszcze dalej no ale rewitalizacja całą gębą. Tylko dla kogo :( ?

  • 12 3

  • jest w Gdańsku kilka dobrze działajacych Domów Kultury

   np. winda, to super zajęcia dla dzieci w niskich cenach

   ale tych placówek jest naprawdę sporo

   • 0 0

  • niestety kiedyś w domu kultury w porcie były zajęcia dla dzieci, ot takie proste i dostępne dla każdego (taniec, teatrzyk, kino, sztuki walki, siłownia ...) tyle że po funkcji dawnego domu kultury nie pozostało już nic
   łaźnia to miejsce do eksponowania pseudo "dzieł sztuki" niestety

   • 0 0

 • śmiechu warte

  Piszą, że w większości tych miejsc rekrutacje się zakończyły lub kończą, a poniżej tekst: "Informacje o bezpłatnych zajęciach dodatkowych zamieszczone zostaną wkrótce na stronach urzędów miast w Gdańsku, Gdyni i Sopocie. "
  To po co zamieszczać informację, skoro już brak miejsc? Typowe polskie!

  • 11 0

 • eee

  odpłatność w pałacu młodzieży jest tak samo symboliczna jak zarobki w tym państwie więc o czym tu mówić no i jeszcze "bezpłatna" szkoła i "ulgowe" przejazdy - w sumie to trzeba najpierw zainwestować w dobrą kolorową drukarkę, bo z uczciwej pracy to raczej trudno.

  • 1 0

 • miejsca gdzie

  w mdk gdynia na zajecia sa zpisane dzieci już maju roku poprzedzającego a wmagania jak od zawodowców nie agruba dziewczynka wygimnastykowana to może się nada na zajeci

  • 1 1

 • Bezplątne?- mylący tytuł

  zajęcia w gdyńskim MDK są płatne. Duża część zajęć ze szkoły otwartej również. Lepszy byłby tytuł: niedrogie....

  • 1 0

 • Przedszkolak

  Jakie bezpłatne zajęcia proponuje gdynia dla przedszkolaków?

  • 0 0

 • Świetlica w Rybnym

  a ja wybieram się pierwszy raz na zajęcia Oliwskiej Akademii Sztuki, ciekawe jakie będą...
  Ciekawą ofertę mają, nie tylko dla dzieci...

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum dziecko

 • Nietolerancja Witam :) Nie mogłam karmić syna piersią z powodu jego cofniętej brudki ponieważ nie potrafił...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Karolina

 • Liceum - karta zdrowia (2) Czy koniecznie trzeba dostarczyć kartę zdrowia dziecka do liceum ? Koleżanka jest w trakcie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Dorota

 • Odpieluchowanie Witam, corka ma 2 lata, zaczęliśmy odpieluchowanie. Siusiu wola ładnie, szybko zlapala o co...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Mamadwulatki

 • Alimenty (4) Proszę o pomoc lecz bez linczu. Chce iść do sądu bo nie możemy się dogadać z obecnym mezem...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Problem z teściami (2) Może ktoś doradzi. Jesteśmy ostatni by iść na drogę sądową. Od 15lat wychowujemy wraz z...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • restouracja-komunia 2022 gdansk szukam restauracji na komunie 2022 gdańsk i okolice poleccie cos fajnego

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: maajka

 • Szkoły 50 i 57 w Gdańsku opinie Dzień dobry, bardzo proszę rodziców dzieci uczęszczających do tych szkól o opinie na ich...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: k.agga

wszystkie tematy »

Najczęściej czytane

Polecane imprezy

kalendarz imprez »