Wiadomości

stat

Na szkolnych przerwach uczniowie odpoczywają czy stresują się?

Bawić się, odpoczywać, uczyć czy maszerować w kółko po korytarzu - co dzieci mogą robić podczas przerw między lekcjami w szkole?
Bawić się, odpoczywać, uczyć czy maszerować w kółko po korytarzu - co dzieci mogą robić podczas przerw między lekcjami w szkole? fot. 123rf.com

Bawić się, odpoczywać, uczyć czy maszerować w kółko po korytarzu - co dzieci mogą robić podczas przerw między lekcjami w szkole? Wszystko zależy od szkolnych regulaminów albo ich braku. W niektórych placówkach uczniowie między zajęciami spotykają się przy stołach do gry w piłkarzyki, rozwiązują zagadki logiczne i ścigają się skacząc na piłkach-kangurach. Są też takie szkoły, gdzie dzieciaki nie mogą właściwie nic robić - czasem po prostu z przepełnienia, a czasem z powodu "zagrożenia", które według wielu rodziców znane jest niestety tylko nauczycielom. Sprawdzamy jak jest w Trójmiejskich szkołach.Jak dzieci powinny spędzać czas na przerwach?

powinny mieć możliwość odpoczynku i relaksu w ciszy

16%

powinny przygotowywać się do kolejnej lekcji

4%

powinny mieć dostęp do rozrywki np. piłkarzyki, tenis stołowy, planszówki

28%

każde dziecko powinno móc robić to, na co ma ochotę

52%
Na pytanie o to, co wolno a czego nie na przerwie między lekcjami, w większości trójmiejskich szkół słyszymy jedną odpowiedź: obowiązuje zakaz korzystania z telefonów.

- Dzieciaki podczas przerw mają rozmawiać, a nie patrzyć się w telefony i grać. Muzyka, Facebook, Snapchat, gry, a nawet zwykłe SMS-y wysyłane do kolegi, który siedzi obok. O rozmowę trudno, o zabawę jeszcze trudniej - uważają nauczyciele.
Z kolei na pytanie: co najbardziej lubi w szkole, nie jeden uczeń odpowiedziałby, że przerwę. Dlatego placówki coraz częściej prześcigają się w pomysłach co zrobić, żeby ten czas dzieci spędziły jak najlepiej.

- W naszej szkole wszyscy uczniowie podczas przerw mają możliwość korzystania z gry w tenisa stołowego, jest do tego osobno wydzielone miejsce. Młodsze dzieci mają też swoją przestrzeń gdzie mogą odpocząć, czy pograć w planszówki. Chętni uczniowie odwiedzają w tym czasie również czytelnię w naszej bibliotece - opowiada Mirosław Michalski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 42 w Gdańsku.
Jak dodaje, niektórzy nauczyciele udostępniają na przerwach swoje pracownie, ale żeby dzieci nie tylko siedziały, to w planach rodziców jest jeszcze zakup piłkarzyków.

- Staramy się urozmaicić ich czas i odpowiedzieć na ich potrzeby, od tego też mamy godziny wychowawcze - obowiązkowe od czwartej klasy - na których uczniowie rozmawiają ze swoimi wychowawcami na wiele tematów, poruszają sprawy problemów czy wątpliwości, rozwiązują konflikty i organizują życie klasy - mówi Michalski.
Z kolei w Szkole Podstawowej nr 6 w Gdyni dzieci mogą spędzać czas między lekcjami według własnych upodobań, ale z zastrzeżeniem jednej zasady.

- Nie korzystamy z telefonów komórkowych i bardzo sobie cenimy to, żeby się tej zasady trzymać - mówi Henryka Bastian, wicedyrektor placówki. - Poza tym nie mamy jakiegoś konkretnego regulaminu, przerwę traktujemy po prostu jako odpoczynek od lekcji, mamy też dość wąskie korytarze, więc zwracamy uwagę na to, żeby dzieci nie biegały, chodzi o ich bezpieczeństwo - dodaje.

Nauczyciele czy strażnicy?Nie wszędzie jednak panuje swoboda i możliwość odreagowania w czasie wolnym między lekcjami. Czasem jakakolwiek aktywność dzieci powoduje niezadowolenie nauczycieli co kończy się uwagą.

- U mojego syna dzieci podczas lekcji muszą przez 45 min siedzieć bez ruchu, kiedy już wytrzymają i chcą odreagować na przerwie, niestety nie mogą. Tak naprawdę na przerwie najlepiej również siedzieć i się nie ruszać. W szkole jest zakaz używania telefonów, więc dzieci chowają się po toaletach. To przykre, że jedyna swoboda panuje w toalecie - opowiada Dagmara, mama 10-latka.
Okazuje się, że w takim przypadku nauczyciele zamiast pomagać dzieciom rozładować energię na przerwach, są strażnikami którzy chodzą i strofują.

- Szczególnie w zimie kiedy na dwór wyjść nie można jest dramat, bo ja później czytam uwagi: "Syn skakał ze schodów stwarzając zagrożenie zdrowia zarówno dla siebie jak i dla innych osób. Nie reagował na polecenia nauczyciela dyżurującego aby zaprzestał takiego zachowania". Wiem, że skoczył z trzech schodków, ale dzieci tam też nie mogą nawet biegać, bo to zagraża ich bezpieczeństwu. Dziwne za moich czasów normalne były zabawy w berka na przerwach, ciekawe, że teraz się to zmieniło - dodaje.
Podobnie jest w szkole, do której chodzi dziecko Tomka.

- Jako że mają w szkole jest zakaz używania telefonów, to na przerwach najchętniej biegają i wariują tak, że nauczycielom się to nie podoba - mówi.
Bawić się, odpoczywać, uczyć czy maszerować w kółko po korytarzu - co dzieci mogą robić podczas przerw między lekcjami w szkole?
Bawić się, odpoczywać, uczyć czy maszerować w kółko po korytarzu - co dzieci mogą robić podczas przerw między lekcjami w szkole? fot. 123rf.com

Godzina wychowawcza najlepszą "przerwą"Najlepszym miejscem do rozwiązania wszystkich problemów i sporów, które mają uczniowie, do wykazania się czy rozmawiania oprócz przerw, jest według pedagogów godzina wychowawcza.

- Mój syn zwykle opowiada, że na przerwach po prostu rozmawiają z koleżankami i kolegami lub coś czytają. Taka jest oficjalna wersja, chociaż czasem okazuje się, że też ktoś go lub on kogoś popchnął, z kimś się pokłócił lub coś kopnął. Można powiedzieć, że zwykłe interakcje społeczne, o których później rozmawiają właśnie na godzinie wychowawczej i wtedy omawiają problemy, antagonizmy między sobą, dyskutują kto miał racje i wyjaśniają spory, przepraszają się za zaistniałe sytuacje - mówi Agnieszka, mama 12-latka.
Wszystko zależy oczywiście od wieku oraz potrzeb klasy. Typowymi tematami, które są realizowane to oczywiście przemoc, bezpieczny internet, a więc też naśmiewanie się z innych za pomocą internetu, integracja zespołu klasowego, profilaktyka uzależnień czy poczucie własnej wartości.

- Na początku każdego roku szkolnego poświęcam ok. jedną godzinę lekcyjną na stworzenie kontraktu klasowego. Są to zasady, które będą obowiązywać w klasie przez cały rok. Wymyślają je dzieci, oceniają, przyjmują bądź odrzucają. Ja kontroluję sensowność oraz ilość zasad (najlepiej ok. 7-10 punktów). Po stworzeniu kontraktu drukuję go i wszyscy się pod nim podpisują - opowiada Marta, nauczycielka matematyki i wychowawca w jednej z trójmiejskich szkół.
Jak przekonuje ważny jest nie tylko przekaz, ale i sposób, w jaki informacje docierają do uczniów.

- My oglądamy różne scenki, filmy, komentujemy je i analizujemy, chodzi o konkretne przykłady. Wiele dzieci na przykład nie wie, co to znaczy cyberbullying, i że właśnie naśmiewanie się z innych za pomocą internetu jest karalne. Informowałam, gdzie i jak szukać pomocy - opowiada.
Godzina wychowawcza to również czas kiedy uczniowie mówią, co sprawia im trudności w nauce.

- Mieliśmy lekcje poświęcone na sposoby robienia notatek, bo ta umiejętność, delikatnie ujmując, kulała u uczniów mojej klasy. Ze starszymi dziećmi poświęcam ten czas na zrozumienie siebie i otaczającego świata. Aby zrozumieć, że droga do sukcesu jest często wyboista, dzieciaki musiały przygotować informacje na temat znanych osób, które musiały pokonać przeszkody w drodze na szczyt - mówi nauczycielka.
Jak opowiada Marta, według niej godzina wychowawcza to również czas, który można wykorzystać do przygotowania wejścia w dorosłe życie.

- Aby uświadomić im, że nie zawsze będziemy lubili naszych współpracowników, ale będziemy musieli z nimi tworzyć udany zespół, poświęciłam kilka lekcji na stworzenie reklamy innowacyjnego gadżetu do nauki do egzaminu. Uczniów podzieliłam na grupy tak, aby w zespołach były osoby, które prawie wcale bądź w ogóle ze sobą nie rozmawiają. Na początku szło opornie. Czas "docierania się" zależał od grupy, ale po ok. dwóch lekcjach wspólnej pracy, każda grupa dogadywała się całkiem dobrze. Potrafili wysłuchać się nawzajem oraz konsultować ze sobą - wyjaśnia.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (66)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum dziecko

 • Praca (1) Hej ☺️. Znacie może kogoś kto szuka opiekunki do dziecka? Jestem Mama 2-letniej dziewczynki...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Kamila

 • Sprzedam beret z szalikiem (1) [URL]https://ogloszenia.trojmiasto.pl/ubrania-i-dodatki/beret-z-szlikiem-ogl61985641.html[/URL]

  Sprzedam , autor: polanka

 • przychodnia na Chełmie (1) Którą przychodnię polecacie dla maluszka - na ul.Rogalińskiej czy Świętokrzyską?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: dede

 • Dobry psycholog dla dziecka (1) Czy możecie polecić jakiegoś bardzo dobrego psychologa dla dziecka (5lat), który pomoże...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Mama

 • rezonans głowy u 3latki (10) Witam gdzie zrobie pilnie i odpłatnie rezonans głowy 3letniej dziewczynce. Córka ma 2guzy na...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Ubranka dziecięce (1) Mam do sprzedania ubranka dla dzieci...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Maria

 • Odział ortopedi (1) Gdzie najlepiej opieka i lekarze mam do wyboru szpital wojewódzki czy MSWiA czy zaspa mam...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Justa

 • Angina ropna (2) Witam.Dzisiaj popołudniu czułam jakby mi coś stanęło w gardle poszłam do lutra i zauważyłam...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Anonim

 • Ubrania ciążowe (2) [URL]https://ogloszenia.trojmiasto.pl/ubrania-i-dodatki/ubrania-ciazowe-ogl61976997.html[/URL]

  Rodzina i dziecko , autor: kas25

 • Wspomnienia (1) Ja mam tylko1 uwage chodzilam sama I tylko mam do1 zal ktury night nigdy nie minie. Pani...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Skrywdzona przez pracownika

 • gabinet ginekologiczny (2) czy w każdym gabinecie ginekologicznym musi być usg?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: lena

 • Torbiel Włosowata Operacja (1) Czy ktoś cierpi na to dziadostwo i miał przeprowadzoną operację wycięcia ? Jaki szpital...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Wstydniś

 • Wynik 189,6 (7) Czy to oznacza ciążę?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • sprzedam skórzane buty ecco rozmiar... (2) sprzedam skórzane buty ecco rozmiar 30 cena 30 zł...

  Sprzedam , autor: olii900

 • sprzedam botki skórzane zara rozmiar 30 (1) sprzedam skórzane botki zara rozmiar 30 cena 40 zł...

  Sprzedam , autor: olii900

 • guz na glowie bez uderzenia (7) Córka ma 3.5 roku. Myjac jej glowe zauważyłam guz na glowie bez siniaka twardy pod skora....

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • sprzedam kombinezon zimowy smyk... (2) sprzedam kombinezon cool club smyk rozmiar 68 cm stan jak nowy cena 40 zł...

  Sprzedam , autor: olii900

 • ... (6) Dziewczyny jestem w 22 tc, a ważne już 68 kg przed ciążą wazylam 59kg przy wzroście 171cm....

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Karola

 • Opiekunka dziecięca (6) Witam. Czy któraś z mam poszukuje doświadczonej opiekunki do dziecka? Zapraszam do kontaktu.

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Kasia

 • ortopeda (2) Czy ktoś wie gdzie teraz przyjmuje dr Łabuc ? Na NFZ ? bo prywatnie do na Beniowskiego ?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: czwartek

 • Sprzedaż na allegro (1) Dziewczyny, Czy któraś z Was prowadzi sprzedaż produktów na allegro w ramach prowadzenie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Ciekawa

 • Drugie CC w jakim szpitalu? (7) Witajcie, Może ktoś ma aktualne informację o trójmiejskich szpitalach?. Czy w którymś...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: 1234

 • Potrzeba poradnia alergologiczna dla... (1) Czy ktoś z Was może polecić dobrą poradnię alergologiczną w Trójmieście dla dzieci? Obecnie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Ewelina

 • Gastroskopia gdzie najlepiej (9) Witam Jak w temacie. Ostatnio mam straszne bóle żołądka i ani leki zmniejszające...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Zuzanna456

 • Oddam puszke mleka nan 1 (1) Mam całą puszke mleka nan 1 optipro h. a. zaraz sie przeterminuje bo jest ważne do...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Lala_la

 • Czy szczepicie swoje dzieci na grype? (9) Dziewczyny zarowno pediatra jak i arelgolog zalecili nam zeby zaszczepic na grype nasza...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Karolina

 • Rodziny 3+ Gdynia i okolice (1) Szukam rodzin 3+ z którymi można byłoby się spotkać i pogadać...najlepiej z Pogórza ale nie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Barbara

 • szkoła pdst. 47 gdańsk-chełm (1) Widzę tutaj wpisy ludzi na temat tej szkoły sprzed 7 lat. Nie wiem jak było 7 lat temu, ale...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: pysia

 • co do jedzenia (4) Mamusie poradźcie co dajecie swoim dzieciakom jako przekąski? Jak gdzies na dłuzej wychodziy...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: mela

 • Szpital (1) Witam. Chciałabym się dowiedzieć od doświadczonych mam na temat szpitala w Gdyni redlowie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Weronika

 • Oddam zakrętki z plastikowych butelek! (3) Mniej więcej jedna reklamówka, odbiór na Chełmie. Może komuś się przydadzą, u nas w szkole...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: ja

 • Dobre i niedrogie jedzonko w pobliżu... (1) Hej Dziewczyny pomóżcie, gdzie w pobliżu teatru muzycznego można dobrze i niezbyt drogo zjeść?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Gosia

 • Chatka Przedszkolaka opinie (1) Będę wdzięczna za wszelkie opinie rodziców przedszkolaków na temat Chatki Przedszkolaka w Gdyni

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Ewa

 • Oslonki zimowe do spacerowki wodoodporne (2) [URL]https://www.facebook.com/WkWiczka/[/URL]

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Zoia

wszystkie tematy »

Polecane imprezy

kalendarz imprez »