Wiadomości

Najbardziej znane trójmiejskie zespoły lat 90.

Blenders - Ciągnik Official Video:

Lata 90. to czasy, do których dzisiejsi trzydziestokilkulatkowie szczególnie lubią wracać pamięcią, choć oczywiście nie tylko oni. Ważne miejsce w tych wspomnieniach zajmuje muzyka - jedyna w swoim rodzaju, uwolniona już spod cenzury i uskrzydlona nową rzeczywistością. Polska rozrywka wiele zawdzięcza zespołom z Trójmiasta. To niepodrabialny miks wszystkiego, co dobre i złe z lat 90. i właśnie dlatego tak wyjątkowe. Przypomnijcie sobie trójmiejskie zespoły, które trzy dekady temu wyznaczały muzyczne trendy.Imprezy online w Trójmieście


BlendersKtóry z wymienionych zespołów najlepiej pamiętasz z lat 90.?

Blenders 9%
O.N.A. 37%
Apteka 5%
Big Cyc 26%
Illusion 11%
Golden Life 12%
zakończona Łącznie głosów: 2217
To była prawdziwa mieszanka wybuchowa i powiew świeżości na polskiej scenie muzycznej. Choć Blendersi działali od 1991 r., to popularność nadeszła dopiero w 1996 r., gdy światło dzienne ujrzała ich druga płyta, "Fankomat". To właśnie na niej znalazł się słynny "Ciągnik", utwór, który do dziś kojarzy się z rozbujanym latem '96.

Zespół wypuścił jeszcze kilka singli, które ciepło zostały przyjęte przez fanów i stacje radiowe, m.in. "Biribomba", "Owca" i "Czuję, że ja muszę". Działał do 2001 r.

W 2016 r. pisaliśmy o nowym biznesie byłego wokalisty Blendersów Szymona Kobylińskiego, który po rozpadzie zespołu zajął się swoją drugą największą pasją, kolarstwem, i zaczął produkować luksusowe rowery miejskie. Tak w 2016 r. wspominał w rozmowie z nami muzyczną karierę:

- To jest chaotyczny świat - nie mogłem się w nim odnaleźć. Cały romantyzm zawodu muzyka sprowadza się do kilku chwil na scenie. Rzeczywiście fajnie na niej stać, za tym nawet trochę tęsknię, ale cała reszta: siedzenie na próbach w jakiejś śmierdzącej kanciapie, boląca głowa, osiem godzin łupania tego samego numeru - do tego wszystkiego bym nie powrócił. (...) Nasz hit - "Ciągnik" - wytwórnia chciała przecież w ogóle usunąć z płyty.

O.N.A. - Kiedy powiem sobie dość:

O.N.A.Jeden z najważniejszych zespołów lat 90. Wyjątkowe połączenie dosadnych i przejmujących tekstów Agnieszki Chylińskiej z chropowatym, ale też melodyjnym rockowym brzmieniem. Formacja nie do podrobienia i też przez wielu do dziś nieodżałowana.

Trudno zliczyć wszystkie przeboje O.N.A., które w latach 90. najpierw słuchaliśmy na walkmanie, a potem discmanie. Co istotne, do dziś wciąż są grane przez stacje radiowe i wykonywane w nowych aranżacjach podczas solowych koncertów Chylińskiej. "Drzwi", "Koła Czasu" czy "Kiedy powiem sobie dość" to pokoleniowe songi, które budowały wrażliwość wielu ówczesnych nastolatków.

Są jednak też tacy, którzy debiutancki album O.N.A. "Modlishka" z perspektywy czasu oceniają z dystansem. Nie odmawiają mu ważnego wkładu w rozwój polskiego rocka i wiarygodności, ale według nich muzyka ta straciła na aktualności.

- "Modlishka" jak dla mnie tylko we fragmentach wytrzymuje próbę czasu, całość pasuje do kategorii "grzeszna przyjemność" i uważam, że trudno byłoby jej przyciągnąć nowych fanów w 2017 r. Sentymentu nie da się jednak tak łatwo pokonać i dla każdego, kto zasłuchiwał się w tych dziewięciu kawałkach tuż po ich premierze, to wciąż będzie wartościowy materiał. I to jest najważniejsze - tak po latach oceniał album Jarek Kowal.

Retrorecenzje: O.N.A. - "Modlishka"Quiz - Muzyka i Trójmiasto

Pytanie 1 / 8
Jak nazywał się gdański klub, w którym zrodził się rock'n'roll?


Apteka - Menda (bez cenzury) 1995:

AptekaZespół z Gdyni, którego początki sięgają 1983 r., w latach 90. doczekał się dość burzliwej historii: aż dwukrotnie był zawieszany (w 1993 i 1998 r.). To dekada ważna nie tylko ze względu na wydanie aż sześciu płyt, ale też na dołączenie do zespołu Olafa Deriglasoffa, znanego już m.in. z Dzieci Kapitana Klossa - to właśnie po jego namowach w 1994 r. założyciel Apteki Jędrzej "Kodym" Kodymowski reaktywował formację. Wspólnie nagrali dwie płyty "Menda" (1994) i "Spirala" (1996).

Cykl "Trójmiejskie zespoły" - wszystko o lokalnej scenie muzycznejApteka to legenda trójmiejskiej sceny alternatywnej i co istotne, wciąż aktywna koncertowo. Gdyby nie pandemia, 6 listopada fani, jak co roku o tej porze, mogliby spotkać się z Kodymem i jego zespołem w klubie Ucho. Wydarzenie z racji obostrzeń zostało jednak odwołane.

Big Cyc - Makumba:

Big CycKto nie zna piosenki o pociesznym Makumbie, który przyjechał do Polski studiować, ale skinheadzi mu tu żyć nie dali, niech pierwszy rzuci kamieniem. To był jeden z największych przebojów 1996 r. (zdobył m.in. pierwsze miejsce na Liście przebojów Programu Trzeciego). Ale Big Cyc lat 90. to nie tylko Makumba, to także długa lista płyt i singli oraz zaangażowane politycznie i społecznie teksty, które wielokrotnie wywoływały w mediach gorącą dyskusję, przysparzając zespołowi tylu samo fanów, co wrogów.

Jako ciekawostkę dodamy, że w teledysku w Makumbę wcielił się Joel Pedro Muianga, pochodzący z Mozambiku trener fitnessu. Dziś jego córka Natalia Capelik-Muianga rozwija karierę muzyczną, występując m.in. w znanych programach talent-show.

Szukali sławy w telewizji. Uczestnicy "The Voice" z TrójmiastaWywiad z Illusion 1993 rok:

IllusionIllusion to zespół z bogatą historią i oddanymi fanami, którzy wiernie towarzyszą mu na przestrzeni lat. Formacja zmieniała się, zawieszała działalność i ją wznawiała, lecz miłośnicy Tomasza "Lipy" Lipnickiego wciąż przy nim trwają i czekają na koncerty. Dziwić to jednak nie powinno, bo Illusion wniósł spory wkład w polską muzykę rockową, więc tym bardziej powinniśmy się cieszyć, że jego korzenie sięgają Trójmiasta.

Cenne są zwłaszcza trzy pierwsze płyty zespołu (wydane kolejno w 1993, 1994 i 1995 r.) - każda zdobyła status złotej. Posypały się też wyróżnienia, w tym nominacje do Fryderyków, które w latach 90. uchodziły się najcenniejszą nagrodę w branży muzycznej. Rok 1999 przyniósł jednak decyzję o zawieszeniu działalności zespołu (pożegnalny koncert odbył się w studenckim klubie Kwadratowa jesienią tego samego roku), a tak w jednym z wywiadów motywował ją Lipa:

- Byliśmy zmęczeni. Graniem, koncertami, sobą nawzajem. Rynek fonograficzny w Polsce przeżywał gwałtowne załamanie. Zamiast 60 tys. płyt sprzedaliśmy 10 tys. To był też gwoździk do trumny. Wystarczyła iskra. Strzeliliśmy focha, rozstaliśmy się.
Z czasem jednak zespół postanowił się reaktywować, najpierw sporadycznie w ramach specjalnych koncertów, a potem oficjalnie wznawiając działalność. Ostatnia płyta Illusion pochodzi z 2018 r., a my tak ją recenzowaliśmy na łamach portalu (czytaj tutaj).

Golden Life - Dobra Dobra Dobra (1998 rok):

Golden LifeGrupa, która w pierwszej połowie lat 90. osiągnęła wiele: wysoką pozycję na Trójmiejskiej Scenie Alternatywnej oraz status ogólnopolskiej gwiazdy. Przyczyniły się do tego utwory, które wtedy były grane dosłownie wszędzie. Jeden z nich, "24.11.94", dedykowany ofiarom pożaru w hali Stoczni Gdańskiej, stał się pieśnią-symbolem tych tragicznych wydarzeń.

Golden Life to nie tylko popularne "Dobra, dobra, dobra", "Helikopter" czy "Oprócz błękitnego nieba" (nie wszyscy wiedzą, że autorem ostatniego utworu jest Marek Jackowski, który wykonywał go przed laty z zespołem Maanam), lecz także mniej znane kompozycje. Fani dużym sentymentem darzą zwłaszcza debiutancki krążek zespołu "Midnight Flowers" z 1991 r.

Tak płytę wspominał w 2018 r. redaktor Jarek Kowal, w swoim minicyklu "Retrorecenzje":

"Ten album wcale nie miał być nagrywany w 1991 r. Studio było zarezerwowane dla innej gdańskiej grupy - Garden Party, ale ta nie przygotowała na czas kompletnego repertuaru i musiała się wycofać. Wtedy do akcji wkroczyła Magdalena Kunicka-Paszkiewicz, ówczesna dyrektorka Domu Kultury na Suchaninie, który zasłynął pod nazwą Burdl, oraz późniejsza współtwórczyni festiwalu Yach Film. Zaproponowała Golden Life przejęcie terminów, na co ci bez namysłu przystali, choć - jak później się okazało - nie do końca byli na to przygotowani finansowo.

Sytuacja zaogniła się do tego stopnia, że Adam Toczko [producent muzyczny - przyp. red.] któregoś dnia po prostu nie stawił się w studiu, a gdy muzycy odnaleźli go na działce, którą zamieszkiwał, doszło do patowej sytuacji - z jednej strony wszyscy chcieli dokończyć "Midnight Flowers", z drugiej producent musiał otrzymać wynagrodzenie, a nie było na to żadnych funduszy. Ostatecznie udało się znaleźć kompromis - muzycy zobowiązali się do codziennego przygotowywania posiłków dla Toczki i dzięki temu prace trwały dalej. Dzisiaj można się z tego śmiać, ale tak naprawdę należałoby zazdrościć, bo były to piękne, romantyczne czasy, gdy każdemu zależało na działaniu, artystycznym spełnieniu i współtworzeniu sceny muzycznej niezależnie od tego, czy przynosiła dochód, czy nie."

Retrorecenzje: Golden Life - "Midnight Flowers"W 2017 r. zespół świętował 30. urodziny i z tej okazji "wyprawił" dwa specjalne koncerty w Trójmieście: pierwszy w maju na Targu Węglowym, a kolejny we wrześniu w Operze Leśnej, już wespół z inną legendą trójmiejskiej sceny muzycznej, formacją Big Cyc. Ta druga impreza przyciągnęła komplet widzów.

Oczywiście zespołów i artystów z Trójmiasta, którzy tworzyli w latach 90., jest znacznie więcej. Warto przypomnieć jeszcze takie formacje, jak Czarno-Czarni, Oczy Cziorne, Bielizna, Pancerne Rowery, Trupy, Miłość czy Dzieci Kapitana Klossa - one wszystkie wniosły wiele do historii naszej lokalnej muzyki.

Opinie (305) ponad 10 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • Opinia wyróżniona

  Przy Illusion do dzis mam ciary

  • 35 5

 • (3)

  IMTM i niezapomniany ,,Grzeszny czy chory"z ,,Julasem".Wspaniały klip Yacha Paszkiewicza

  • 33 1

  • bylem na IMTM raz w zaku ale tym w centrum gdanska nie na zaspie (2)

   • 10 0

   • bo kiedys kultury nikt nie wyrzucal na obrzeza miasta

    • 3 0

   • Imtm

    Ten wokalista zawsze kojarzył mi się ciepłym bratem. Nigdy za nimi nie przepadalem.

    • 0 0

 • Oprócz tych zespołów z Trójmiasta , pochodzi też wielu (24)

  Dobrych DJ znanych ze sceny klubowej jak Vacos, mr.cannabeatz czy reza

  • 3 58

  • (17)

   Szanowna Cynthio... _lat 90._ Nawet pierwszy z brzegu Vacos jak sam o sobie pisze - zaczął działac w 2003....

   • 21 0

   • (7)

    Jeden z pierwszych w Trójmieście to jest Dj Drwal początek lat 90

    • 24 0

    • Rrrrradiostaaaaacja!!!

     Brakuje tego...

     • 16 1

    • Drewutnia drwala drągala?;) (2)

     Brat słuchał bo ja rocznik 85 i za młody na to xD

     • 12 1

     • Ale widać że podsłuchiwałeś

      A audycja była zacna

      • 4 0

     • Oczywiście, że słuchałem DDD :)

      • 3 0

    • Najlepsze, że Jarek nawet po tylu latach gra swoje, super.

     • 5 0

    • Radio Arnet i Drewutnia Drwala Dragala !!!!

     • 9 0

    • Kawulok był pierwszy

     • 1 0

   • (8)

    Cynthia: pozdrowienia dla Pauliny ;)

    • 2 3

    • O widac jakis znajomy (7)

     • 2 1

     • pozdrawiam tez senoryte

      • 2 1

     • (5)

      Znaliśmy sie... Jakoś około 2004/05 ;)

      • 2 0

      • To ciekawe skąd? (4)

       • 1 0

       • (3)

        Z imprez ;) Mandragora, enzym, ggog,

        • 2 1

       • No fakt ,chodziło się tam ,nie pamiętam Ciebie

        • 1 0

       • Enzym to klub homo? (1)

        • 2 0

       • Tak

        Ale każdy był miłe widziany. Najlepsze imprezki

        • 1 0

  • Reza wtedy mógł mieć 5 lat? Mr, Cannabetz 10 lat? (1)

   • 5 0

   • Cannabeatz koło 17 lat

    • 1 0

  • I ja

   • 2 0

  • (2)

   Reza jest ok ale g*wniarz ! To nie te lata małolato.

   • 4 1

   • Skad wiesz ze małolata? (1)

    • 1 2

    • bos dziwara

     • 2 0

 • Opinia wyróżniona

  (7)

  Chciałoby się rzec: to były czasy :)) bo były.
  Spodnie M65, koszulka Biohazard a w słuchawkach Illusion :)... bierze nóz ten koleś bierze nóż....
  Koncerty Acid Drinkers czy Closterkeller w Kwadratowej albo Hali Bałtyku przy Olimpijskiej w Gdyni :)

  • 100 6

  • (4)

   I wtorki i Środy w Kwadratowej ;)

   • 24 1

   • I te wtorkowe wjazdy do Kwadratu nazioli z Pruszcza, gdy robiło się ogólne "zamieszanie"

    • 8 1

   • Pamietam (2)

    Jezdzilem pod kwadratowa upalony ziolkoem pod koniec lat 90 i rzucslem w dlugowlosych jajkami, ale byla zabawa

    • 2 7

    • A pamiętam ! (1)

     Wtedy obiłem tobie i twoim kolesiom facjaty i więcej we wtorki was nie widziałem .

     • 7 0

     • tak bylo.. byliscie mocni w grupie

      • 0 1

  • M65

   Do dzisiaj chodzę w M65, to były czasy :)

   • 4 1

  • a w Gdyni się chodziło do Ucha i do Anawy przy ul. Warszawskiej

   • 0 0

 • (5)

  kiedyś był taki kawałek, merry christmas, i dont want to fight tonight, takiego zespołu red rooster. ale nie mogę go znaleźć na youtube.

  • 17 1

  • merry xmas był, bo to byla niecenzuralna piosenka

   • 0 0

  • to jest numer the ramones.

   • 3 1

  • (1)

   Blenders nie Red Rooster

   • 1 1

   • Bodajze pierwszy skład Blendersow jeszcze bez Glena....

    • 1 0

  • ramones roostersi zrobili cover

   • 0 0

 • w 90latach była bida to sluchało się to co było (4)

  biedne zespoły, biedne studia, jakieś biedne efekty :) i biedne stroje sceniczne... Ale oddolna inicjatywa a dzis to bogate beztalecia z tvn'u. . .
  Kij wie co gorsze?

  • 25 62

  • Sameś bidny :)

   • 22 5

  • (1)

   Bylismy biedni ale szczesliwi !!!!!!!!!!!

   • 15 4

   • Czyli, że dziś będąc bogatyszymi nie bylibyście już szczęśliwi gdybyście mieli tyle lat co wtedy?

    • 2 1

  • No i totalne piractwo

   Do dzis mozna kupic cd Pink Floyd wydane z jakich dziwnych wytworni, jakosc niestety tez biedna

   • 0 1

 • (5)

  W połowie lat 90 jakoś na Siedlcach jakiś zespół tworzyło dwóch braci bodajże. Nawet jakiś teledysk nakręcili wtedy. Mieszkali na Malczewskiego albo Ogińskiego.

  • 8 1

  • Metale? (2)

   • 1 0

   • Raczej rap/hip hop

    • 0 1

   • Ten-teges:)

    • 0 1

  • to mietek

   • 1 0

  • Hmm

   "Paragraf 22" Bracia Sieńko. Późniejsze "Milczenie owiec"

   • 11 0

 • gdzie tymon? (4)

  • 32 11

  • w ramce :)

   • 4 0

  • W kurniku. (2)

   KURY maca!

   • 18 0

   • (1)

    Badyle nadciągają kumulusy.... :)

    • 4 0

    • naciaga sie ptaka...

     • 1 3

 • Chylinska powinna byc wdzieczna dozgonnie (5)

  Skawinskiemu za wypromowanie jej osoby. A nie pluje na bylych kolegow.
  Aczkolwiek do tej pory nie rozumiem jak ja mogl wybrac? Przeciez ona spiewa kiepsko, praktycznie kazdy finalista talent show jest lepszy od niej.

  • 70 40

  • technicznie może i jest wiele osób lepszych, ale co z tego, jak ona miała (może jeszcze ma) power, którego się nie da tak po prostu wyćwiczyć godzinami śpiewania. To jest tak, jak słuchasz jakiegoś wokalisty i czujesz te emocje (nawet gdy nie znasz języka).

   • 32 6

  • (1)

   Chylińska to niestety straszna prostaczka, czego daje żywy dowód już jako dojrzała kobieta. Mam wrażenie, że nadużywanie pewnych środków też podziałało na głowę :) ONA genialny muzycznie zespółz tylko ta Chylińska...

   • 24 18

   • Nie ważne jaka jest

    ważne, że bez niej nie byłoby kawałka solidnej polskiej muzyki. Z tym nie da się polemizować.

    • 29 2

  • Śpiewała bardzo dobrze w tym stylu, była za*ebista. Nadal jest.

   • 26 9

  • Tez nie wiem czemu ja wybrali

   No ale sprawdzilo sie, ciezkaw czy z kims innym bylo by lepiej czy gorzej
   osobiscie za ONA nie przepadam

   • 3 0

 • Jeszcze była kapela "Szybkie Banany" bardzo fajna i znana kapela (2)

  • 28 2

  • Jacek Tam spiewał (1)

   • 2 0

   • Nadal grają

    Mają nowego gitarzystę Frytę

    • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Informacje

Reklama

Forum dziecko

 • Otulacz do fotelika Dziewczyny mam pytanie, jakich używacie otulaczy do fotelików dla dzieci? Mam jeden, po...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Renata23

 • Voucher 1000 zł - żłobek/ przedszkole... Posiadam Voucher 1000 zł dla rodzica, który ma zamiar zapisać dziecko do jednej z prywatnych...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Aleksandra987

 • wajlnfwd where can i buy over the counter sildenafil

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Kiasum

 • Lekarz chorób zakaźnych Witam, Czy w dobie pandemii koronowawirusa jest w Trójmieście jakiś specjalista od chorób...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: JF

 • organizacja urodzin dziecka (3) Przed nami organizacja 4 urodzin starszej córki, ale po raz pierwszy organizujemy różniez...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Pościel niemowlęca (4) Cześć dziewczyny, przychodzę z pytaniem. Potrzebuję dobrej, hipoalergicznej pościeli dla...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Agnieszka875

 • Ostriga Jakis czas temu wyczytałam że pomaga mocz . A dokładnie okłady z moczu. Stosuje od 4 dni i...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Aga

 • Dobry pediatra NFZ Rumia i okolice. (2) Jakiego polecacie pediatrę dla noworodka w Rumi i okolicach? Chodzi o lekarza POZ, do...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Przyszła mama.

 • Jakie liceum dwujęzykowe Na Was zawsze mogę liczyć,może i tym razem mi pomożecie.Szukam dobrego,przyjaznego liceum...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: polanka

 • qrvtycusin generic dutasteride

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Amysum

 • beta hcg - pomoc w interpretacji wyniku (5) moje drogie, jestem 13 dni po zastrzyku ovitrelle, 12 dni po owulacji - wczoraj test o...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Aleksandra

wszystkie tematy »

Najczęściej czytane