• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nie ma rejonizacji w zerówkach. Zostaje "dowożenie na drugi koniec miasta"

Piotr Kallalas
29 marca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (220)
W przypadku rekrutacji do oddziałów przedszkolnych nie obowiązuje rejonizacja. W przypadku rekrutacji do oddziałów przedszkolnych nie obowiązuje rejonizacja.

Trwa rekrutacja do szkół podstawowych i przedszkoli, w przypadku przedszkoli i tzw. zerówek, które tworzone są w szkołach nie obowiązuje jednak rejonizacja. To oznacza, że w sytuacji gdy zabraknie miejsc część rodziców będzie musiała wozić swoje pociechy do placówek w oddalonych dzielnicach. - Dowożenie dziecka gdzieś na drugi koniec miasta z pewnością generuje większy ruch i korki, a w przypadku osób pozbawionych auta, również nie lada problemy logistyczne - pisze do nas czytelnik.



Czy posyłasz dziecko do przedszkola?

W ostatnich dniach otrzymujemy zgłoszenia od rodziców, których dzieci nie dostały się do gdańskich oddziałów przedszkolnych w swoim rejonie.

- Moja córka w tym roku kończy sześć lat i od września idzie do tzw. "zerówki". Mieszkamy na Jasieniu, w odległości kilkudziesięciu metrów od Szkoły Podstawowej nr 85, dlatego też podczas tegorocznej rekrutacji do oddziałów przedszkolnych była to szkoła naszego pierwszego wyboru - napisał do nas czytelnik.

"Dowożenie dziecka gdzieś na drugi koniec miasta"



Rodzina rekrutowała się jeszcze w kilku innych szkołach w sąsiadujących dzielnicach, by na końcu zaznaczyć szkołę w oddalonej dzielnicy Młyniska, która ostatecznie jako jedyna przyjęła dziecko.

- Córka nie tylko nie dostała się do szkoły obok domu, ale również do trzech pozostałych (co akurat mnie nie dziwi, bo tylko w pierwszej szkole miała punkty za rejon). Dodam, że w ubiegłych latach nie miała również szans na przedszkole w swoim rejonie zamieszkania - pisze ojciec dziecka i dodaje: - Oczywiście wiem, że zapewne pozostałe dzieci miały tych punktów więcej, ale skoro zerówki są obowiązkowe, to dlaczego, jak w przypadku klas pierwszych, dzieci z rejonu nie są przyjmowane z automatu? Dowożenie dziecka gdzieś na drugi koniec miasta z pewnością generuje większy ruch i korki, a w przypadku osób pozbawionych auta, również nie lada problemy logistyczne.
Zapisy do przedszkoli i szkół podstawowych 2024/25. Rekrutacja rusza już w marcu Zapisy do przedszkoli i szkół podstawowych 2024/25. Rekrutacja rusza już w marcu

Nie są to zresztą odosobnione historie.

- Moja sześciolatka też się nie dostała, w szkole wisi lista, na ok. 200 dzieci dostało się... ponad 50. Boję się, co będzie przy rekrutacji do I klasy - czytamy na jednym z portali społecznościowych.
Zamykają szkołę w Sopocie. Co z uczniami? Zamykają szkołę w Sopocie. Co z uczniami?

Nie ma rejonizacji



W tej sprawie poprosiliśmy o komentarz Urząd Miejski w Gdańsku, który zwraca uwagę, że rekrutacja do "zerówek" jest tożsama z rekrutacją do przedszkoli, a nie szkół podstawowych.

- Zgodnie z przepisami nie obowiązuje do nich rejonizacja, co oznacza, że rekrutować się mogą dzieci z całego miasta. Rekrutacja do "zerówek" odbywa się na tych samych zasadach co rekrutacja do przedszkoli - wskazuje Patryk RosińskiUrzędu Miejskiego w Gdańsku.
Warto jednak przypomnieć, że oddziały przedszkolne czyli tzw. zerówki tworzone są właśnie w szkołach podstawowych.

Rodzina napisała odwołanie do dyrekcji i komisji rekrutacyjnej.

Nowy ranking szkół podstawowych 2023 w Trójmieście Nowy ranking szkół podstawowych 2023 w Trójmieście

Rejonizacja w szkołach podstawowych ograniczyła liczbę oddziałów przedszkolnych



Rodzice dziecka zwracają również uwagę na inną kwestię. We wspomnianej szkole na Jasieniu, funkcjonowało więcej oddziałów, co skutkowało też przyjęciem większej liczby dzieci.

- Szkoła Podstawowa nr 85 to bardzo duża placówka, obejmująca ogromny rejon. Dziwi mnie, że w tym roku uruchamiane są zaledwie dwa oddziały przedszkolne (dostało się 52 dzieci), gdzie w latach poprzednich tych oddziałów było znacznie więcej. Czy magistrat nie widzi potrzeby tworzenia większej liczby miejsc? - dopytuje rodzic.
Miasto tłumaczy, że mniejsza liczba oddziałów jest spowodowana dużą liczbą dzieci w pierwszych klasach.

- W Szkole Podstawowej nr 85 zaplanowane zostały dwa oddziały ogólnodostępne oraz jeden integracyjny, łącznie trzy oddziały wychowania przedszkolnego - "zerówki". W ubiegłorocznej rekrutacji utworzone zostały cztery oddziały przedszkolne, jednak w związku z bardzo dużą liczbą dzieci rozpoczynających naukę w klasach I, zamieszkujących w obwodzie szkoły - gdzie obowiązuje rejonizacja tzn. ustawowo jesteśmy zobowiązani przyjąć wszystkie dzieci z rejonu szkoły - została podjęta decyzja o utworzeniu dodatkowej I klasy. Warunki lokalowe nie pozwalają na utworzenie większej liczby "zerówek" - tłumaczy Patryk Rosiński.
12:20 31 MARCA 23

Piecki-Migowo: problem z dostępnością miejsc w zerówkach (82 opinie)

Mieszkańcy gdańskiej dzielnicy Piecki-Migowo mają poważny problem z zapisaniem swoich dzieci do dzielnicowych placówek oświatowych. Nie ma już miejsc ani w dwóch ogromnych morenowych podstawówkach, ani w osiedlowych przedszkolach samorządowych. Proponowane są miejsca w odległych lokalizacjach miasta jak Kokoszki czy Nowy Port
Mieszkańcy gdańskiej dzielnicy Piecki-Migowo mają poważny problem z zapisaniem swoich dzieci do dzielnicowych placówek oświatowych. Nie ma już miejsc ani w dwóch ogromnych morenowych podstawówkach, ani w osiedlowych przedszkolach samorządowych. Proponowane są miejsca w odległych lokalizacjach miasta jak Kokoszki czy Nowy Port Zobacz więcej

Miejsca

Opinie (220) 1 zablokowana

  • (1)

    to dlatego ze za duzo ukraincow, a nasze dzieci nie mają gdzie się podziać

    • 10 3

    • Heh, jak widać łatwo przekierować złość z patałachów w urzędzie na dzieci. W tym roku czy pięć lat temu problemy były te same.

      • 5 4

  • Wg mnie punktacja jest bardzo niesprawiedliwa. Najwięcej punktów powinno być dla pracujących rodziców. Np. jeden pracujący rodzic 100pkt, dwóch pracujących rodziców 200pkt.

    • 8 1

  • Polak moze placic za wszystko, za to inni moga miec wszystko za darmo (1)

    Wiecej gosci w Gdansku, ktorych tak goraco zaprasza miasto. Juz sa problemy w sluzbie zdrowia, szkolnictwie i w innych miejscach. Dla Polakow podwyzki, wyzsze podatki i traktowanie jak obywatelii drugiej kategorii, za to obcy maja darmowe leczenie, szkolnictwo, socjal. Zenada

    • 7 0

    • Jeszcze tych

      Jeszcze tych z pod drugiej granicy chcieli dołożyć. Po co dzieciom zerówki czy szkoły blisko domu? Za grube są, niech biegną z godzinę czy pół do szkoły.

      • 1 0

  • Problem jest już wcześniej, dziecko nie dostało się do żadnego publicznego przedszkola, a wcześniej żłobka, więc muszę płacić za prywatne. Ciekawe czemu ludzie nie chcą decydować się na dzieci w tym kraju.

    • 1 0

  • Za komuny było lepiej - był wyż demograficzny, ale takich problemów nie było. Ja i moi rówieśnicy chodziliśmy do najbliższej miejscu zamieszkania (Morena) zerówki, a potem podstawówki. Nasi rodzice nie mieli takiego problemu...

    • 2 0

  • Nowa szkoła na Wiszących Ogrodach

    Podobno zamiast szkoły na Morenie która ostatecznie nie powstała ma powstać i to już w tym roku szkoła na granicy Jasienia i Moreny na osiedlu Wiszące ogrody.

    • 1 0

  • granice Gdańśka to tez problem

    Dzieci, które mieszkają w Gdańsku mają szkołę w Borkowie oddaloną od mieszkań i domów 300-600m, a mimo to są dowożone busem szkolnym do szkoły na św. Wojciechu, przez pola nie przejdą więc skazane są zawsze na dojazd. Jeśli będą jeździć komunikacją miejską to będą jeździć minimum 2 autobusami;/

    • 0 0

  • Brak miejsc w 1 klasach integracyjnych w SP Gdańsku

    Moja córka jest dzieckiem niepełnosprawnym, ma orzeczenie o kształceniu specjalny- nie została przyjęta do żadnej z 3 wybranych szkół podstawowych do klasy integracyjnej. Miasto kieruje Ja do sportowej szkoły obwodowej w której tworzą 9 klas pierwszych i są 2 zmiany. Szukam rodziców którzy mają podobny problem. Proszę o pomoc i Rady co robić! Dziecko jest bez szkoły!

    • 1 0

  • Nie będzie zerówek w 2024/2025 w 40 szkołach podstawowych- przyczyna prawo uchwalone w 2017.

    Od r. szk. 2024/2025 w ok. 40 szkołach podstawowych w Gdańsku nie będą tworzone klasy zerowe. Powodem mają być przepisy zl 2 wprowadzone w 2017 r. Teraz nagle mają być one przestrzegane. Przepisy przeciwpożarowe, o oddymianiu, o drzwiach ewakuacyjnych blisko wyjść, itp. Oczywiście za wszystko odpowiada dyrektor. Aby to wykonać potrzeba do jednej szkoły 10 milionów. Czterdzieści szkół musi wręcz wiyrzucic klasy 0 . Rodzice dopiero najeżdża się do przedszkoli daleko, gdzie będą miejsca. Przecież nie ma rejonizacji. A pod nosem szkoła, w której do tej pory - kilkadziesiąt lat była zerówka. I o tym cicho, ale zaraz zacznie się rekrutacja i rodzice się zdziwią. Ale mogą pisać do urzędu, a najlepiej poruszyć temat do rządu, gdyż tam te przepisy w 2017 zostały uchwalone.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (6 opinii)

(6 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane