• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Nie wszystkie darmowe żłobki są otwarte

Marzena Klimowicz-Sikorska
22 października 2013 (artykuł sprzed 9 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Prywatne żłobki w Gdyni zyskają dopłaty?
W Trójmieście jeszcze trzy darmowe żłobki czekają na otwarcie. W Trójmieście jeszcze trzy darmowe żłobki czekają na otwarcie.

Kontrole z ministerstwa, zaleganie z opłatami i problemy z otwarciem kolejnych placówek w Trójmieście - czy fundacja Pozytywne Inicjatywy, która otwiera darmowe żłobki na Pomorzu ma kłopoty?Czy miałeś(łaś) kiedykolwiek problemy z ze znalezieniem miejsca w żłobku dla swojego dziecka?

Czy fundacja Pozytywne Inicjatywy z Pucka, która dostała z funduszy UE blisko 28 mln zł na utworzenie w województwie pomorskim 69 żłobków ma problemy? Tak twierdzi nasz czytelnik, podający się za osobę zaangażowaną w ten projekt.

- Do dnia dzisiejszego fundacja nie otworzyła wszystkich placówek pomimo zapewnień. Do tego ma sprawę w sądzie w związku ze zwolnieniem psychologa, a co za tym idzie pozostawieniem bez jego opieki dzieci w trakcie analizy ich zachowań - mówi nam anonimowo osoba z otoczenia fundacji z Pucka. - Do tego rodzice piszą skargi, a nikt ich nie weryfikuje. Oczywiście jest dużo dobrego ale brak merytorycznego nadzoru sprawia że pseudo kontrola z Ministerstwa [Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej - przyp. red.] w postaci dwóch panów przymykających na wszystko oczy na niewiele się zdaje. Uważam, że te 28 mln zł powinno być godnie wydane, a nie kosztem najemców, pracowników (do dzisiaj nie wypłacone pensje za wrzesień ).

Faktem jest, że na 69 żłobków otwarto 63, a największe problemy z ich otwarciem są w Trójmieście.

- W Trójmieście mamy problemy z otwarciem dwóch żłobków przy ul. Abrahama 11 zobacz na mapie GdańskaGrunwaldzkiej 551/2 zobacz na mapie Gdańska - mówi Janosz Józefczyk z Fundacji Pozytywne Inicjatywy. - W tym wypadku wciąż nie możemy dojść do porozumienia z sanepidem, który chce by było w nich ok. 8 dzieci. To zdecydowanie za mało. Żeby placówka mogła się w przyszłości sama utrzymać musi do niej uczęszczać 15 dzieci.

Jest też problem z trzecim i terminowym regulowaniem należności za już otwarte.

- Żłobek w Sopocie miał zostać otwarty na ul. Haffnera w budynku objętym ochroną konserwatora zabytków. Niestety okazało się, że wszystkie procedury, przez które trzeba przebrnąć są czasochłonne, a my nie mogliśmy tyle zwlekać z otwarciem placówki - dodaje Józefczyk. - Znaleźliśmy więc nową lokalizację na ul. Polnej 36 zobacz na mapie Sopotu. Tam żłobek ma ruszyć jeszcze w tym roku, być może już w listopadzie. - dodaje Józefczyk. - Pieniędzy na prowadzenie projektu nie dostajemy od razu, one przychodzą transzami. Niestety przelewy nie są co miesiąc, dlatego nie możemy regularnie płacić właścicielom lokali.

Odpiera też pozostałe zarzuty. - Nie mamy też żadnej sprawy sądowej. Raz tylko dostaliśmy pismo pełne inwektyw od jednego z rodziców. Sprawa jednak dotyczyła żłobka z Tczewa - mówi członek fundacji. - A kontrole to nic nadzwyczajnego. Jako fundacja wydająca pieniądze unijne jesteśmy regularnie sprawdzani przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Nie są to jednak kontrole interwencyjne, ale zgodne z harmonogramem. Zresztą przebiegają bardzo dobrze, protokoły po kontrolne są dla nas bardzo pozytywne. Co do zamykania - nic mi o tym nie wiadomo.

Bezpośredni nadzór nad projektami fundacji sprawuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, które na bieżąco monitoruje postęp w ich realizacji. Obecnie prowadzone są kontrole dotyczące m.in.terminowości i prawidłowości funkcjonowania placówek.

Jak dowiedzieliśmy się z biura promocji i mediów Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, wszystkie przeprowadzone kontrole były kontrolami planowymi, wynikającymi z rocznego planu kontroli MPiPS. Stwierdzono opóźnienia w otwieraniu niektórych żłobków, nie stwierdzono jednak sytuacji, w której żłobek utworzony w ramach projektu zostałby następnie zamknięty czy zlikwidowany. Jak informują pracownicy biura promocji, dotychczasowe ustalenia kontroli nie dały podstaw do sformułowania negatywnej oceny kontrolowanych projektów.

W Trójmieście miało powstać osiem nowych żłobków, ostatecznie stanęło na 10. Niepubliczne placówki miały być wyposażone w monitoring (dostępny dla rodziców przez internet), a ich prowadzeniem miała zająć się pucka fundacja Pozytywne Inicjatywy, która na ten cel zdobyła dofinansowanie z UE w łącznej wysokości 28 mln zł.

Lista wszystkich żłobków należących do fundacji Pozytywne Inicjatywy.

Pomysł na darmowe żłobki powstał z myślą o mniej zamożnych rodzicach, dlatego też przez pierwsze dwa lata miały być prowadzone nieodpłatnie (rodzice mieli tylko opłacać wyżywienie - ok. 10 zł dziennie za dziecko). Potem mieli by się dokładać do prowadzenia placówek w zależności od pozyskanych przez fundację środków.

Zobacz całą bazę żłobków w Trójmieście.

Darmowe żłobki należące do puckiej fundacji w Trójmieście:

- żłobek nr 42 - Gdynia ul. Pawia 15 a zobacz na mapie Gdyni (otwarty)

- żłobek nr 43 - Gdynia ul. Reja 5/1 zobacz na mapie Gdyni (otwarty)

- żłobek nr 22 - Gdynia Wejherowska 21 zobacz na mapie Gdyni (otwarty)

- żłobek nr 23 - Gdynia ul. Osowska 22 zobacz na mapie Gdyni (otwarty)

- żłobek nr 2a - Sopot ul. Kujawska 28 zobacz na mapie Sopotu (otwarty)

- żłobek nr 2b - Sopot Niepodległości 776/2 zobacz na mapie Sopotu (otwarty)

- żłobek nr 24 - Sopot ul. Polna 36 zobacz na mapie Sopotu (jeszcze nie otwarty)

- żłobek nr 25 - Gdańsk ul. Leszka Białego 29 zobacz na mapie Gdańska (otwarty)

- żłobek nr 26 - Gdańsk ul. Abrahama 11 zobacz na mapie Gdańska (jeszcze nie otwarty)

- żłobek nr 27 - Gdańsk ul. Grunwaldzka 551/2 zobacz na mapie Gdańska (jeszcze nie otwarty).

Opinie (34)

 • trzy zlobki?? (3)

  na takie duze miasto tylko 3 zlobki z czego funkcjonuje tylko jeden.
  natomiast Sopot o wiele mniejszy rowniez 3 placowki\\???

  • 16 1

  • (2)

   dlaczego wszystkie trzy placowki sa praktycznie kolo siebie? dlaczego nie ma zadnego zlobka na poludniugdanska np na lostowicach?

   • 8 0

   • (1)

    Bo taką mają możliwość więc tak otwierają... Myślenie nie boli....

    • 0 3

    • Za co minus. Taka prawda. Jakoś miasto, kraj nie chce otwierać żłobków. Ktoś miał pomysł otworzył żłobki i to sporo a wytyka się, że jeszcze innych nie ma. Może porozmawiajmy o tych które są? Gdyby nie oni to kto by je otworzył? Jakoś rządzący nie wpadli na pomysł aby zdobyć dofinansowanie. A tu ciągłe marudzenie, że fundacja za mało ich otworzyła (choć i tak sporo na całym Pomorzu), czemu nie ma ich żłobków w danej dzielnicy. Ale coś otworzyli w przeciwieństwie do polityków, którzy ciągle gadają o prorodzinnych klimatach ale g robią plus opłaty są symboliczne.
     Pamiętajmy, że oni w pewien sposób są uzależnieni od urzędników - zgody itp.
     Ktoś pewnie podkłada im kłody co by za dobrze nie byli odebrani.

     • 0 1

 • A później rząd się dziwi, że w Polsce rodzi się za mało dzieci. (4)

  Ujmę to tak, nie zależy mi na żadnych ulgach na dzieci, w postaci odliczeń od podatku. Jako przyszły rodzic chciałbym jedynie tego, aby moje dziecko miało zapewniony darmowy żłobek i przedszkole.

  • 42 1

  • (3)

   Jako mama dwójki malutkich dzieci, które nie dostały żłobka popieram. Dzięki kochana Polsko, że zmuszasz mnie do siedzenia w domu z powodu braku możliwości zapewnienia dzieciom opieki.

   Nie chcę żadnych ulg, ani zasiłków. Potrzebuję tylko dostępu do żłobka i ewentualnego obniżenia vat-u na artykuły dziecięce, 23% to rozbój.

   • 28 0

   • Dlaczego piszesz Polsko?Polska to region geograficzny ustanowiony politycznie (2)

    Polska niema nic w spólnego z waszymi problemami.Za nie odpowiedzialny jest rzad .Premier,ministerstwa,politycy i urzędasy z miasta w którym mieszkacie.Od siedmiu lat mamy tych samych polityków i rządzących .Ale niektórzy ludzie się boja to powiedzieć i napisać bo to nie jest popularne!!Wiec podziękuj Donaldowi Tuskowi jego ministrom urzędasom i kolesiom partyjnym .Ale oni i tak mają to gdzieś chyba ze przyjedzie telewizja i zrobi im raban to wtedy pod presja zaczną odwracać kota ogonem i może nawet coś zrobią :)

    • 3 2

    • (1)

     Napisałam "Polsko", bo wydaje mi się, że ten akurat problem sięga dalej niż 7 lat. Ale co ja tam wiem, mam dopiero 25.

     • 1 0

     • Oczywiście, od kiedy pamiętam, jest problem z dostaniem się do żłobka czy przedszkola publicznego. Teraz mnie to po prostu dotyczy.
      I popieram przedmówcę - niech opieka nad dziećmi będzie darmowa, to będę mogła wrócić do pracy. A tak? Jak?

      • 0 0

 • Zlobki........... (2)

  Dosc drazliwa kwestia ale wszedzie jest podobnie.My mieszkamy w Norwegii,jednym z najbogatszych krajow na swiecie a na zlobek tez sie czeka w kolejce,dziecko tez trzeba zapisac zaraz jak tylko sie urodzi a lista oczekujacych i tak dluga.Zlobkow tez jest za malo.Wies czy miasto maja tylko jeden panstwowy a reszte prywatnych,w ktorych i tak nie ma wystarczajacej ilosci miejsc.
  A Trojmiasto..............coz............

  • 1 0

  • Chciałabym, chciałaaaa (1)

   Chciałabym zapisać moje dziecko jak sie tylko urodzi.... córke zapisałam do żłobka w 20tc, ma 1.5 roku a jest 20 na liście rezerwowej !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! to jest szczyt !!!!!!!!!!!!!!!

   • 2 0

   • Moja jest na 166 miejscu. Ale zasady sie zeszlej jesieni zmienily i nie mozna juz bylo dzieci zapisywac przed urodzeniem :( Wymagany byl pesel dziecka. Dlatego zostala zapisana dopiero jak miala miesiac. Teraz ma 7 miesiecy i przez te pol roku przesunela sie z 240 na 166 :) Paranoja :)

    • 1 0

 • młoda mama zadowolona ze złobka nr 55 (5)

  inicjatywa pozytywnych inicjatyw jest fantastyczna!
  Proszę pamiętać o tym, że przecież to jest ogromny projekt - 70 placówek w całym pomorskim za prawie 30 mln euro - projekt, który realizuje mała fundacja z Pucka!!!! To normalne, że taki projekt zawsze rodzi mnóstwo problemów, a jacyś zawistni i czepialscy ludzie swoimi paszkwilami i pomówieniami utrudniają pracę innym. Ot dzisiejsza Polska.
  Dzięki żłobkowi mogłam od razu po macierzyńskim wrócić do pracy, mój mąż mógł ja znaleźć a dodatkowo mamy bardzo dobrą opiekę i monitoring dzięki któremu zerkam z pracy na małą. Naprawdę nie do przecenienia. Zawsze będę Was Pozytywne Inicjatywy za to chwalić!

  • 7 6

  • (1)

   28 mln zł to mało???? Za te pieniądze powinno wszystko sprawnie działać a jak narazie przez rok w Gdańsku otwarta została jedna placówka.

   • 3 0

   • A w innych pełno... O czym to świadczy?

    • 0 0

  • Gratuluję! (2)

   To jak jutro pani spojrzy opiekunkom pani dziecka w oczy, to proszę wiedzieć że ta fantastyczna fundacja nie zapłaciła im jeszcze pieniędzy za wrzesień. Jak ktoś się bierze za ogromny projekt to chyba wie, że potrzeba w niego włożyć dużo pracy.
   Ja widzę to inaczej.
   Ludzie się czepiają bo widzą co się dzieje. W żłobkach ciągłe problemy, awarie trwające bardzo długo, zabawki made in china dla dzieci powyżej 3 lat, ciągle psujący się monitoring. Czy jak coś jest prawie za darmo to ma to oznaczać chłam? Brakuje tam wszystkiego i o wszystko trzeba się prosić. Opiekunki wkładają ogrom własnej pracy by dzieciom było dobrze, ale kto wie kiedy się zbuntują i nie przyjdą do pracy skoro wypłaty nie dostają.
   Fundacja poszła na ILOŚĆ a nie na JAKOŚĆ. Ludzie zajmujący się projektem nie mają zielonego pojęcia o potrzebach i funkcjonowaniu tak małych dzieci.

   • 9 1

   • rekrutacja

    do żłobka na kujawskiej w Sopocie chodzi dziecko znajomych - dwoje rodziców bardzo dobrze zarabiających (mieszkających i zameldowanych w Gdyni) i nie jest to rodzina wieloosobowa.. a znam osoby, których dzieci z Sopotu nie dostały się - bo przekroczyły 539zł/os o parę złotych i dzięki temu zazwyczaj matka nie mogła wrócić do pracy...

    ciekawe kto w łapę w Pucku dostaje, że rekrutacja mija się z kryterium podanym na stronie

    • 5 0

   • To co robisz jeszcze w tej pracy? Wypisujesz takie rzeczy, a następnego dnia przychodzisz do pracy i udajesz, że wszystko ok?
    Nie jest idealnie ale gadasz takie głupoty, że głowa boli.
    Czego brakuje? Wystarczy zagadać i mówić co się chce. Monitoring czasem szwankuje ale chyba nie to jest najważniejsze w opiece nad dzieckiem.

    Pomijam fakt, że pewne rzeczy załatwia się ze sobą, a nie leci na forum zamiast wyjaśnić pewne kwestie z dyrekcją lub/i fundacją.
    Tak jest źle, a jakoś nadal tam siedzisz.
    Pracowała już w paru miejscach i powiem tak - zawsze są jakieś niedopowiedzenia i spory ale oni naprawdę trzymają poziom i zapewniają przyzwoite warunki jak na polskie realia.
    Dają też szanse osobą starszym, takim które muszą jeszcze nałapać więcej doświadczenia do już zdobytego jak i totalnym nowicjuszom dla których to pierwsza praca (i te osoby chyba marudzą najbardziej bo nie znają realiów jak to bywa w innych tego typu placówkach).

    • 1 2

 • A w Pruszczu nie ma żadnego państwowego żłobka :/ (1)

  • 1 0

  • I te wspomniane wyżej też nimi nie są.

   • 0 0

 • Brak żłobków to duże utrudnienie dla rodziców. Obecnie opłacam prywatny żłobek dla mojego dziecka. Miesięcznie to koszt ok 1000 zł z wyżywieniem.
  Gdyby była możliwość oddania dziecka do publicznego żłobka to byłoby dużo łatwiej.
  W Polsce nie ma żadnej polityki prorodzinnej. Połowa mojej pensji to żłobek.
  POLITYKA PRORODZINNA NIE ISTNIEJE!!!

  • 22 0

 • Pawia w Gdyni

  Pozytywne Inicjatywy sama nazwa mówi za siebie. Nie wiem jak w innych ale w żłobku na ul. Pawiej w Gdyni (nr.42) na pewno jest pozytywnie. Miła atmosfera dla dzieci i profesjonalna opieka. W innych pewnie jest podobnie. Państwo powinno popierać takie akcje, a nie robić pod górkę.

  • 12 1

 • Pszczółki (1)

  Ja chciałam oddać dziecko do placówki którą zarzadza Fundacja Pozytywne Inicjatywy ale jak zobaczyłam lokal ktory jest w trakcie budowy bez możliwości wyjścia na świerze powietrze , lokalizacja przy glownej drodze, rozmowa z opiekunkami i dyrektorką to mi się wszystkiego odechciało. To jest szok ,że ktoś na to wszystko pozwala. Wiem od znajomych , że w Kaczkach jest super placowka ale niestety nie mogę tam dojeżdżać z dzieckiem. Może w Pruszczu Gdanskim coś normalnego powstanie bo płacić 1 tyś zł to jakiś koszmar.

  • 4 8

  • Dziwne bo jak lokal jest w trakcie budowy to nie mogłaś zobaczyć opiekunek.
   Opiekunki wchodzą dopiero na gotowe, a nie na czas robót to raz. Dwa opiekunki raczej nie załatwiają spraw dotyczących naboru bo robi się to przez Puck.
   Oj komuś wadzi inicjatywa i to bardzo.

   • 0 3

 • Musi to być jakaś pracownica bo kto może wiedzieć jak wygląda kontrola żłobka skoro w nim nie przebywa. To raz.
  Dwa - gościu chce dobrze i ktoś mu pod górkę robi i to bardzo...

  • 1 4

 • sopot (2)

  Jestem bardzo zadowolona z działalności żłobka, to bardzo duża pomoc. Cieszę się ze dostaliśmy to miejsce, synek z uśmiechem zostaje w żłobku, opiekunki są naprawdę przemiłe widać ze bardzo im zależy aby nie tylko pilnować dzieci ale też je rozwijać. Jak czytam te opinie naprawdę mi przykro że są tacy złośliwi ludzie jak może komuś się nie podobać że nie ma wyjścia na świeże powietrze? przecież to jest żłobek 2 panie nie ubiorą 15 dzieci to jest niemożliwe większość dzieci ledwo chodzi jak miałyby pójść. Darmowy żłobek to jak na razie jedyna pomoc w tym państwie jaka nas jako rodziców kiedykolwiek spotkała.

  • 4 6

  • I to jeszcze pomoc wymyślona i stworzona przez fundacje, a nie państwo.
   Jakoś dziwnie przy każdej pozytywnej opinii lecą minusy.
   Mieszkam kolo żłobka i niby tak tam źle ale rodzice co chwile chodzą tam się o coś pytać oraz kobitki latają chyba z cv więc chyba tragedii tam nie ma.

   • 1 0

  • przepraszam - chciałam pochwalic tę opinię - niezręcznie wcisnęłam nie to co trzeba

   • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Przeprowadzki - wystawa rodzinna (przedłużona do 31.01.2023)

wystawa

Live z Położną

spotkanie, konsultacje

Warsztaty filmowe dla młodzieży

warsztaty

Najczęściej czytane