• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Niełatwo być nowym. "Przeprowadzki" - wyjątkowa wystawa w Muzeum Emigracji

Magdalena Raczek
30 kwietnia 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Wystawa rodzinna "Przeprowadzki" w Muzeum Emigracji w Gdyni to wyjątkowa ekspozycja, która składa się z mnóstwa aktywności dostępnych dla dzieci. Wystawa rodzinna "Przeprowadzki" w Muzeum Emigracji w Gdyni to wyjątkowa ekspozycja, która składa się z mnóstwa aktywności dostępnych dla dzieci.

Skoro przeprowadzka, to i pakowanie samochodu, a potem pierwsza noc w obcym miejscu, przypominająca wizytę w brzuchu wielkiego potwora. Pójście do szkoły oznacza poznanie nowych osób, które nieoczekiwanie, podobnie jak ty, też lubią czytać o przygodach Harry`ego Pottera. A jakie skarby kryje kredens babci? Mnóstwo pamiątek, które przywiozła z rodzinnej Grecji. Jak to możliwe? Tego wszystkiego i wiele więcej dowiecie się oraz doświadczycie podczas tej niezwykłej i w pełni interaktywnej wystawy dla dzieci i rodzin "Przeprowadzki"Muzeum Emigracji w Gdyni. Wystawa jest bezpłatna i potrwa od 30 kwietnia do końca października.Sprawdź, jakie wystawy można zobaczyć w Trójmieście


"Przeprowadzki" to nie jest kolejna zwyczajna wystawa, która jedynie uwzględnia młodszego odbiorcę gdzieś w tle lub jako uzupełnienie do głównej narracji. Tym razem jest dokładnie odwrotnie - to dzieci są tutaj pierwszoplanowymi bohaterami i odbiorcami. Właśnie dlatego i z racji podejmowanej tematyki wystawa ta powinna według mnie zostać stałą ekspozycją w Muzeum Emigracji.

- Mam nadzieję, że bez względu na wiek, nasza wystawa spodoba się wszystkim, bo wierzę, że w każdym z nas tkwi dziecko. To pierwsza wystawa w Muzeum Emigracji w całości poświęcona dzieciom i dedykowana najmłodszym odbiorcom. Wcześniej w naszych projektach staraliśmy się uwzględniać tzw. ścieżkę dziecięcą, dostosowaną do najmłodszych, ale uznaliśmy, że temat migracji jest tak ważny, że wpływa na życie zarówno dorosłych, jak i dzieci, zatem wymaga odrębnego potraktowania - mówiła na otwarciu wystawy dyrektorka Muzeum Emigracji, Karolina Grabowicz-Matyjas.
 • Historię dwojga bohaterów poznajemy razem z Panem Głośnikiem, który w czterech językach (po polsku, ukraińsku, rosyjsku i angielsku) opowiada kolejne jej fragmenty.
 • Wystawa rodzinna Przeprowadzki w Muzeum Emigracji w Gdyni
 • Wystawa rodzinna Przeprowadzki w Muzeum Emigracji w Gdyni
 • Wystawa rodzinna Przeprowadzki w Muzeum Emigracji w Gdyni
 • Wystawa rodzinna Przeprowadzki w Muzeum Emigracji w Gdyni

Świat widziany oczami dzieckaEkspozycja została tak pomyślana i tak zbudowana, by angażować widzów i wciągać ich we wspólną zabawę przez cały czas trwania zwiedzenia, a nie jedynie jako dodatek. Wszystkie elementy są dostępne na odpowiedniej wysokości, by można było czytać lub słuchać opowieści, oglądać eksponaty, a także móc wszystkiego dotykać i eksplorować zastaną przestrzeń, która jest otwarta i wręcz zachęca do działania.

- Ta wystawa jest próbą spojrzenia na świat z perspektywy dziecka. Chcieliśmy pokazać, że wszystko wokół nas jest w ruchu, że nie tylko ludzie migrują, że migrują zwierzęta, słowa, rzeczy, a nawet planety. Ta wystawa jest jak taka wielka kolorowa książka, po której można chodzić. Przemieszczając się po niej, można oglądać ilustracje na ścianach i słuchać opowieści, której bohaterami są Franek i Olena - dodała jedna z kuratorek wystawy, Katarzyna Witt.

Angażująca wystawa pełna aktywnościHistorię Franka, który z rodzicami przeprowadza się do nowego miejsca, oraz ukraińskiej dziewczynki Oleny, która mieszka z rodziną w Polsce, poznajemy razem z Panem Głośnikiem, który w czterech językach (po polsku, ukraińsku, rosyjsku i angielsku) opowiada kolejne jej fragmenty, a ilustrują je barwne wielkoformatowe rysunki (Acapulco Studio). Poza główną narracją, zbudowaną wokół dwójki dzieci, możemy również w osobnej wyciemnionej salce wysłuchać słuchowiska o losach szakala-migranta imieniem Maks, a także stworzyć wzorzysty dywan z polsko-ukraińskim wzorem (służy do tego specjalna piaskownica z piaskiem kinetycznym i "japonki" z wyciętymi wzorami). Możemy także ułożyć z magnetycznych puzzli stwora-migranta według własnego uznania albo pobawić się w sklep, gdzie specjalny skaner wyświetla, skąd pochodzi dany produkt (sushi, banan, pizza i inne). To tylko wybrane dostępne aktywności.

 • Wystawa rodzinna Przeprowadzki w Muzeum Emigracji w Gdyni
 • Wystawa rodzinna Przeprowadzki w Muzeum Emigracji w Gdyni
 • Wystawa rodzinna Przeprowadzki w Muzeum Emigracji w Gdyni
 • Wystawa rodzinna Przeprowadzki w Muzeum Emigracji w Gdyni
 • Wystawa rodzinna Przeprowadzki w Muzeum Emigracji w Gdyni
 • Wystawa rodzinna Przeprowadzki w Muzeum Emigracji w Gdyni
 • Wystawa rodzinna Przeprowadzki w Muzeum Emigracji w Gdyni
 • Wystawa rodzinna Przeprowadzki w Muzeum Emigracji w Gdyni

Przeprowadzki, czyli migracjeJednak "Przeprowadzki" to nie tylko zabawa, bo wystawa ma oczywiście również edukacyjny charakter. Razem z bohaterami wystawy poznajemy odpowiedzi na pytania, czym jest migracja i dlaczego ludzie oraz zwierzęta (a także planety, rzeczy) przemieszczają się, uczymy się oswajać to, co obce, nowe i nieznane. Wystawa pomaga również mierzyć się z emocjami i ćwiczyć w otwartości na drugiego człowieka.

- Jesteśmy przekonani, że wystawa oraz jej program towarzyszący mogą być pomocnym narzędziem dla rodziców i dzieci, którzy oswajają temat, nieraz bardzo nagłej zmiany miejsca zamieszkania - twierdzi Anna Posłuszna, druga z kuratorek projektu.

Aktualna tematyka i trudne emocje wokółMigracje zawsze były częścią rzeczywistości, ale dziś tematyka wystawy jest aktualna bardziej niż kiedykolwiek. Wiele osób, uciekając z Ukrainy i innych państw szuka w Polsce schronienia i bezpiecznego domu.

- Podczas zmiany miejsca zamieszkania dzieciom towarzyszyć może cały wachlarz emocji - od smutku, lęku, przez złość, po radość. I odwrotnie. Dziecko może być ciekawe tego, co nowe, a jednocześnie musi zmierzyć się z tym, co utraciło. Każda zmiana, a więc i przeprowadzka, to zyskanie czegoś i utracenie. Zmiana jest procesem, emocje zatem będą się zmieniać. By pomóc dziecku zmianę oswajać, ważna jest otwartość na jego emocje i akceptacja ich różnorodności. Ważna jest szczególnie akceptacja emocji trudnych - lęku, smutku, żalu, tęsknoty i złości - mówi Ewa Wojaczek, psycholog dziecięcy i psychoterapeuta z Nasza Baza.

Jesteśmy różni i jednocześnie tacy samiCiekawym wątkiem jest także motyw babci Franka, która przyjechała jako dziecko do Polski z Grecji. W swoim liście opowiada, że sama kiedyś była tu nowa, ale potem Gdynia stała się jej domem. Warto otworzyć się na "obcych", bo "Polski wystarczy dla wszystkich". Każdy z nas jest inny, różnimy się, ale jednocześnie jesteśmy do siebie podobni - i o tym opowiada również video "Nobody is normal".

- Warto sięgnąć do własnej historii rodzinnej i poszukać, jakie relacje z "obcymi" w niej się przewijały, bo były na pewno. Ważne jest, by rozmawiać z dziećmi o tym, że się różnimy, oraz wyłapywać, jak dziecko się z tym ma. By uczyć otwartości na "obcego" ważny jest przekaz, że wszyscy jesteśmy ważni, że nasze potrzeby też pozostają ważne. Tylko zauważanie wszystkich i dbanie o potrzeby nasze i naszych dzieci, pozwoli na to, by "obcy" mogli stać się bardziej "nasi" - zapewnia Ewa Wojaczek.
Wystawa jest bezpłatna i potrwa od 30 kwietnia do końca października 2022 roku. Została stworzona z myślą o dzieciach od lat 6 do 12, ale zawiera wiele elementów, które będę również atrakcyjne dla młodszych odbiorców. Wystawa powstała we współpracy z IKEA, Akcja Anima, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, a także Storytel, który przygotował fragment słuchowiska o szakalu, którego całość jest dostępna w Storytel.

W trakcie majowego weekendu odbędą się warsztaty ruchowe i plastyczne wokół wystawy. 30 kwietnia w godz. 12-17 oraz 1-3 maja w godz. 10-16.

Wydarzenia

Przeprowadzki - wystawa rodzinna (przedłużona do 31.01.2023) (4 opinie)

(4 opinie)
wystawa

Miejsca

Miejsca

Zobacz także

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (13)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (3 opinie)

(3 opinie)
28 zł
wystawa

Kosmiczna Baza - Mobilne Centrum Nauki

35 zł
wystawa

Najczęściej czytane