• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Nowy park pełen atrakcji. Ale są też problemy

Aleksandra Nietopiel
27 lipca 2022, godz. 11:30 
Opinie (145)

Choć otwarto go bez rozgłosu, Multipark Morena już odniósł frekwencyjny sukces. Odwiedzają go nawet mieszkańcy odległych dzielnic Gdańska.

Ten projekt wygrał trzy budżety obywatelskie z rzędu. W wizji wnioskodawców miał być perełką na zielonej i rekreacyjnej mapie Gdańska. Choć Multipark Morena na Królewskim WzgórzuMapka przyciąga nie tylko okolicznych mieszkańców, jego wykonanie i stan są krytykowane przez autorów projektu.Czy w twojej dzielnicy są miejsca do rekreacji pod gołym niebem?

Inwestycja była mocno wyczekiwana przez mieszkańców tej części Gdańska. Autorzy projektu, chcąc ocalić zielone tereny z brzozowym laskiem przed wycięciem, wpadli na pomysł, by stworzyć tu park pełen atrakcji dla młodych ludzi.

Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę - udało się pozyskać prawie 2 mln zł w trzech edycjach Budżetu Obywatelskiego Gdańska.

Oprócz wytyczonych i utwardzonych ścieżek w lasku, pojawiły się tu asfaltowy pumptrack, czyli wyboisty tor do jazdy na rowerze, miasteczko ruchu drogowego, metalowa zjeżdżalnia w tubie, linarium, elementy siłowni zewnętrznejplac zabaw dla psów.

 • Strefa treningowa w Multiparku Morena.
 • Rondo w miasteczku ruchu drogowego.
 • Pierwszy w Trójmieście asfaltowy pumptrack to jedna z największych atrakcji Multiparku Morena.
 • Alejka w brzozowym lasku.

Multipark to atrakcja ponaddzielnicowaMultipark działa już od kilku tygodni i choć został otwarty bez większego rozgłosu, szybko stał się bardzo popularny.

- To fantastyczne miejsce! Coś dla dzieci i coś dla dorosłych. Jest siłownia, są ławeczki. Zrobiliśmy spacerem pętelkę, wspinaliśmy się po tej górce. Przyjechaliśmy tu na prośbę syna, który wiedział, że tu powstał pumptrack - mówią spotkani na miejscu gdańszczanie, którzy przyjechali do Multiparku z Kokoszek.
Dziewięcioletni Brunon przyjechał do Multiparku z mamą z Nowego Portu:

- Najbardziej podoba mi się rynnowa zjeżdżalnia. Byłem na podobnej na placu zabaw w Sopocie i w parku w Wojanowie, ale ta na Morenie jest zdecydowanie najlepsza - mówi. - Podoba mi się też miasteczko ze znakami drogowymi, gdzie można nauczyć się zasad ruchu drogowego. Minusy? Wokół mogłoby być trochę więcej kwiatków, brakuje tam trochę kolorów.
Multipark Morena mieści się przy ul. Królewskie Wzgórze. Multipark Morena mieści się przy ul. Królewskie Wzgórze.
Wszyscy spotkani przez nas na miejscu podkreślają, że zaletą tego miejsca jest jego uniwersalność: są tu atrakcja dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Multipark miał mieć jeszcze więcej atrakcji, ale z uwagi na zbyt wysokie koszty, z części prac zrezygnowano. Chodzi m.in. o ścieżki nad wybiegiem dla psów, placu do street balla, część wyposażenia dla wybiegu dla psów, pergoli czy wiaty z wiszącą ławką.

W tym miejscu powstanie skatepark, który pierwotnie był częścią składową Multiparku. Ostatecznie inwestycja zostanie zrealizowana w osobnym projekcie. W tym miejscu powstanie skatepark, który pierwotnie był częścią składową Multiparku. Ostatecznie inwestycja zostanie zrealizowana w osobnym projekcie.

Multipark: Kropla dziegciu w beczce mioduMimo sukcesu frekwencyjnego, jaki Multipark niemal natychmiast odniósł, jego pomysłodawcy nie ze wszystkiego są zadowoleni.

- Multipark ma sporo niedoróbek lub niezgodności z projektem. Choćby linarium - miało być "rozciągnięte" na całej długości skarpy, aby użytkownicy mogli się wspinać w górę, by potem zjechać rurą w dół. Tymczasem jest ono znacznie krótsze, sięga tylko do połowy skarpy - mówi Jarek Koteluk, jeden z pomysłodawców.
Linarium "zatrzymało się" w połowie skarpy, a miało sięgać do jej góry. Schodki do wspinania, jak wskazują wnioskodawcy, również nie zostały zamontowane prawidłowo. Linarium "zatrzymało się" w połowie skarpy, a miało sięgać do jej góry. Schodki do wspinania, jak wskazują wnioskodawcy, również nie zostały zamontowane prawidłowo.
- To problem projektowy, bo nie została wyprofilowana skarpa i na takim spadku ciężko jest zrobić takie linarium. Przedstawiciele Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska zapewnili nas, że linarium zostanie poprawione do końca roku - dodaje drugi z autorów, Piotr Krzemiński.
Jego zdaniem błędy przy realizacji inwestycji popełniono na etapie przygotowania, projektowania i wykonywania. Ma obawy, że Multipark szybko się zdegraduje - przez jakość materiałów i to, w jaki sposób inwestycja została wykonana.

 • Obsuwająca się trawa z rolki ze skarpy na pumptracku.
 • Ławka ustawiona na spadzie.
Wśród niedoróbek autorzy projektu wymieniają obsuwającą się skarpę na pump tracku czy zbyt luźną nawierzchnie na wytyczonej ścieżce. Niektóre ławki ustawione są krzywo, mają też płytko osadzone fundamenty.

Potrzebna opieka nad terenemPojawił się też problem zaśmiecania terenu i dewastacji. Ktoś zdążył już ukraść trzy znaki w mini miasteczku ruchu drogowego, a niektóre ławki i jedna z tablic informacyjnych zostały już pomazane.

 • Jedna z tablic w Multiparku padła już ofiarą wandali.
 • Pomazane elementy małej architektury.
- Miasto powinno wziąć pod lupę ten teren i dbać o to, by takich sytuacji nie było. To się samo nie naprawi, my jako wnioskodawcy tego nie zrobimy - zaznacza Jarek Koteluk.
Piotr Krzemiński i Jarek Koteluk - projektowy duet Multiparku Morena. Wnioskodawcy od początku z dużym zaangażowanie podchodzili do projektu na każdym etapie jego realizacji. Piotr Krzemiński i Jarek Koteluk - projektowy duet Multiparku Morena. Wnioskodawcy od początku z dużym zaangażowanie podchodzili do projektu na każdym etapie jego realizacji.
- Teren został przekazany Gdańskiemu Zarządowi Dróg i Zieleni, który dba o opróżnianie koszy i monitoruje jego stan. W trakcie odbiorów zgłoszono usterki wykonawcy, które sukcesywnie były poprawiane. Ponadto cyklicznie będą organizowane przeglądy gwarancyjne - informuje Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

27 lipca spotkanie w Multiparku z mieszkańcamiW środę 27 lipca pomysłodawcy budowy Multiparku zapraszają wszystkich na spacer po obiekcie.

- Poznamy się, porozmawiamy o planach na najbliższą przyszłość i zdradzimy kilka ciekawostek związanych z Multiparkiem - zachęcają Jarek Koteluk i Piotr Krzemiński.
Początek spotkania o godzinie 18.

Wydarzenia

Otwarcie Multiparku i spacer z wnioskodawcami

spotkanie, spacer

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (145)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Ogłoszenia polecane

Wydarzenia

Przeprowadzki - wystawa rodzinna

wystawa

Małe ABC - seans w planetarium

projekcje filmowe, pokaz

Poranki filmowe w GCF

projekcje filmowe

Najczęściej czytane