• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Odstawiamy dziecko od piersi. Czy jest na to właściwy moment?

Ewa Palińska
2 września 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci zaleca  wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia. Kontynuacja może trwać natomiast dowolnie długo, zgodnie z życzeniem mamy i dziecka. Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci zaleca  wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia. Kontynuacja może trwać natomiast dowolnie długo, zgodnie z życzeniem mamy i dziecka.

Dla jednych mam odstawienie dziecka od piersi to wielki dramat, dla innych wybawienie, jeszcze inne nie przykładają do tego większej wagi, po prostu dostosowując się do sytuacji i potrzeb dziecka. Nie da się jednak ukryć, że w życiu każdej kobiety jest to moment niezwykle istotny i aby uniknąć bólu zarówno fizycznego, jak i emocjonalnego, warto się wcześniej mądrze przygotować.



Jak długo karmiłaś dziecko piersią?

Jak długo karmić piersią?

Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia. Kontynuacja może trwać natomiast dowolnie długo, zgodnie z życzeniem mamy i dziecka.

- Zgodnie z zaleceniami WHO wyłączne karmienie piersią powinno trwać do 6 miesiąca życia, po czym powinno się je wspomagać posiłkami uzupełniającymi. Taka kontynuacja powinna trwać około dwóch lat, choć zdarza się, że niektóre matki karmią piersią dłużej - mówi dr Magdalena Neuman-Łaniec, ordynator Oddziału Niemowlęcego i Neonatologicznego Szpitala Polanki, pediatra, neonatolog, doradca laktacyjny. - W praktyce zdarza się, że dziecko lub mama sami "decydują" się na zakończenie karmienia piersią, co jest najczęściej spowodowane brakiem doradztwa laktacyjnego.
Dlaczego odstawiamy dziecko od piersi?

Powodów, dla których odstawia się dziecko od piersi jest mnóstwo: konieczność brania przez matkę leków, których przyjmowanie mogłoby zaszkodzić dziecku, powrót do pracy, pilny wyjazd, brak chęci ssania przez dziecko, ogólne zmęczenie karmieniem, choroby i bóle piersi oraz wiele, wiele innych.

Zdarza się jednak, że odstawienie dziecka od piersi ma podłoże czysto hedonistyczne.

- Karmiłam syna 13 miesięcy i uznałam, że najwyższy czas to skończyć - mówi Kasia, mama Piotrusia. - Wyjeżdżaliśmy z mężem na zagraniczne wakacje i nie chciałam biegać po plaży w bikini z piersiami pełnymi mleka. Chyba dobrze wyczułam moment, bo dziecko, które w tym czasie zostało w kraju z babcią, w ogóle nie odczuwało braku "cyca".
Jeśli jednak zaprzestania karmienia wymagają od nas okoliczności, a my same nie jesteśmy na to gotowe, warto udać się po poradę do doradcy laktacyjnego.

- Kiedy mój syn miał 7 miesięcy złamałam rękę i wydawało mi się, że nie będę w stanie go dłużej karmić. Tym bardziej, kiedy w domu zostawaliśmy sami. Do pomysłu zwrócenia się do doradcy laktacyjnego podeszłam dość sceptycznie, a jednak korzyści widziałam już po pierwszym spotkaniu. Pani pokazała mi nowe pozycje, w których nawet ze złamaną ręką mogłam karmić syna. Po tylu miesiącach nauczyła mnie również, jak odciągać i przechowywać pokarm, z czym wcześniej sobie w ogóle nie radziłam - mówi Gaja, mama 7-letniego dziś Teosia.
Chcesz mieć piękne piersi? Odstawiaj mądrze

Odstawianie dziecka od piersi powinno odbywać się stopniowo. Na początek warto powoli zmniejszać liczbę karmień, żeby przyzwyczaić organizm do mniejszego wytwarzania pokarmu.

- Warto zrobić to nie tylko dla własnego zdrowia, ale i urody. Kiedy nasz organizm stopniowo przestaje produkować pokarm, piersi zmniejszają się powoli i mają szansę stać się jędrne i sterczące jak przed ciążą. Warto również po zakończeniu karmienia ćwiczyć mięśnie klatki piersiowej, żeby lepiej podtrzymywały biust - radzi Iwona Guć, położna i konsultant laktacyjny.
Zanim podejmiesz ostateczną decyzję

Warto dobrze się zastanowić, ponieważ karmienie dziecka piersią niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych dla matki. Wśród tych, których doświadczymy natychmiast, można wskazać: krótszy okres krwawienia po porodzie, brak miesiączkowania, laktacyjna niepłodność przez pierwsze 6 miesięcy wyłącznego karmienia piersią, szybsza utrata masy ciała oraz rzadsze występowanie depresji.

- Są i korzyści bardziej odległe, jak np. zmniejszenie ryzyka raka piersi, jajników, osteoporozy, złamania szyjki głowy kości udowej w okresie okołomenopauzalnym - mówi dr Neuman-Łaniec. - Jest również wiele korzyści emocjonalnych, jak spokój, cierpliwość, pozytywne relacje między dzieckiem a matką, a także lepsze relacje w rodzinie. Zbyt szybkie odstawienie dziecka od piersi może wpędzić matkę w poczucie winy i wpłynąć na niskie poczucie własnej wartości.
Wyczuj odpowiedni moment

Odpowiedzi na pytanie o to, kiedy jest najlepszy moment na odstawienie dziecka od piersi najczęściej dostarcza życie. Problem pojawia się wówczas, kiedy zaprzestaniem karmienia piersią będzie zainteresowana wyłącznie jedna ze stron.

- Pamiętam przypadek ok. rocznego dziecka, które odmawiało karmienia piersią. Problem polegał na tym, że matka nie mogła sobie z tym poradzić i w rezultacie konieczna okazała się pomoc psychologiczna - wspomina dr Neuman-Łaniec. - Pamiętam również przypadek dziecka karmionego dłużej niż 2 lata, które w sytuacjach dla niego stresowych "rozładowywało napięcie" domagając się przystawienia do piersi, podnosząc mamie bluzkę nawet w miejscach publicznych.
Specjaliści nie podają do kiedy należy karmić piersią.

- Zachęcamy do tego, by karmić dziecko piersią jak najdłużej - dodaje Iwona Guć. - Jednak odstawienie dziecka od piersi jest naturalne i indywidualne, i dla mamy i dla maluszka, dlatego nie należy zbyt mocno w to ingerować.
(Uwaga: ta wypowiedź pierwotnie miała inne brzmienie i dopiero została poprawiona zgodnie z sugestią p. Guć. Naszą rozmówczynię przepraszamy za nieporozumienie)

Miejsca

Opinie (100) 2 zablokowane

  • Pani Guc - co za bzdury!!! (2)

    Pani Guć wystawila sobie ładną reklame szkoly rodzenia poprzez stwierdzenie ze przez dlugie karmienie piersia chlopcy sie nie ozenia a dziewczynki nie wyjda za maz. Co za BZDURY!!!!

    • 8 5

    • to są bzdury (1)

      Zgadzam się z Pani oburzeniem.Po przeczytaniu tego wpisu byłam załamana bo nic takiego nie powiedziałam. Po mojej interwencji redakcja poprawiła tekst przytaczając moją prawdziwą wypowiedź.Zostałam przeproszona.

      • 9 2

      • Uff :-) bo juz sie przerazilam :-)

        • 0 1

  • Oby przed maturą.

    • 3 0

  • Długie karmienie (1)

    Starsza córkę karmiłam ponad 6 lat, przez ostatnie 2-3 lata 2 razy dziennie, młodszą prawie pięć, przy czym karmiłam cała ciążę a później obie naraz. Uważam to za normalne i całkowicie naturalne. Tak długo karmią naczelne i ma to widocznie jakąś ważną przyczynę.
    Chodziłam do pracy, wyjeżdżałam, pokarm nigdy nie zanikł.
    Moje dzieci są jak najbardziej normalne, bardzo samodzielne, zaradne, świetnie się uczą, zaczęły szkołę prawie jako pięciolatki (obie z grudnia).
    Mam normalne niewielkie piersi, nic mi nie zwisa, może jedynie opinie innych, że jestem nienormalna i skrzywdziłam moje dzieci :-)

    • 8 9

    • 6 lat? To faktycznie pozdrawiam....

      • 5 0

  • odstawienie

    Odstawienie od piersi i odcięcie pępowiny powinno nastąpić po 30 roku życia dziecka!

    • 7 0

  • Ale bzdury

    Dwa lata dłużej to karmią w Afryce, bo to jedyne obfite źródło białka i wapnia. Laktacyjna niepłodność przez 6 miesięcy karmienia piersią? Chyba że pod warunkiem, że przez 6 miesięcy nie ma współżycia seksualnego. Jak można pisać, chyba przepisywać, takie bzdury. I dlaczego ta niepłodność ma trwać tylko 6 miesięcy, a nie przez cały okres karmienia piersią, jeżeli w założeniu karmienie piersią idioci uważają za środek antykoncepcyjny? Ludzie, aż mnie zęby bolą od tych głupot. A po karmieniu piersią przez 4 lata ma się zaoszczędzone pieniądze na aparaty ortodontyczne na zgryz i zęby dla dzieci. Mleko to pokarm niemowlaków, obojętnie, czy ludzkie czy innych ssaków. Oj, rymnęło się.

    • 12 0

  • Jestem pod wrażeniem ankiety. Nie sądziłam ze tyle kobiet karmi piersią pól roku i dłużej.brawo

    • 4 2

  • w Polsce w wieku 30-35 lat...

    • 4 0

  • Halewicz ponoć ciągnął cycka do 18 roku życia.

    • 2 1

  • a ja karmiłam i karmię nadal (2)

    Karmiłam piersią moją starszą córkę 2,5 roku, obecnie karmię synka już ponad rok.
    Wiele osób mówi, że powinnam już odstawić synka, ale ja nie jestem przekonana. Co w tym złego, że synek trochę popije jeszcze mojego mleka?Zdąży się jeszcze najeść sztucznego jedzenia pełnego chemii.

    • 5 1

    • (1)

      Brawo mama !!!!!!!!!!!!!!!!!! Jestem za. Moja żona karmiła 2 synów ponad 1.5 roku. są zdrowe'' 0'' chorób soki naturalnie owoce itp. 0 chemii pozdr. Mame

      • 0 2

      • Co za farmazony...

        Moja siostra karmiła córki piersia: jedna jest chorobliwie otyła, druga jest alergiczką
        Ja nie karmiłam piersią i moja córka jest alergiczką, za to świetnie się uczy.
        Nie ma takiego czegoś, jak "karmienie piersią zapewnia zdrowie".

        • 1 0

  • Sam jedz w kiblu

    • 1 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (7 opinii)

(7 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane