• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Odstawiamy dziecko od piersi. Czy jest na to właściwy moment?

Ewa Palińska
2 września 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci zaleca  wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia. Kontynuacja może trwać natomiast dowolnie długo, zgodnie z życzeniem mamy i dziecka. Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci zaleca  wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia. Kontynuacja może trwać natomiast dowolnie długo, zgodnie z życzeniem mamy i dziecka.

Dla jednych mam odstawienie dziecka od piersi to wielki dramat, dla innych wybawienie, jeszcze inne nie przykładają do tego większej wagi, po prostu dostosowując się do sytuacji i potrzeb dziecka. Nie da się jednak ukryć, że w życiu każdej kobiety jest to moment niezwykle istotny i aby uniknąć bólu zarówno fizycznego, jak i emocjonalnego, warto się wcześniej mądrze przygotować.



Jak długo karmiłaś dziecko piersią?

Jak długo karmić piersią?

Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia. Kontynuacja może trwać natomiast dowolnie długo, zgodnie z życzeniem mamy i dziecka.

- Zgodnie z zaleceniami WHO wyłączne karmienie piersią powinno trwać do 6 miesiąca życia, po czym powinno się je wspomagać posiłkami uzupełniającymi. Taka kontynuacja powinna trwać około dwóch lat, choć zdarza się, że niektóre matki karmią piersią dłużej - mówi dr Magdalena Neuman-Łaniec, ordynator Oddziału Niemowlęcego i Neonatologicznego Szpitala Polanki, pediatra, neonatolog, doradca laktacyjny. - W praktyce zdarza się, że dziecko lub mama sami "decydują" się na zakończenie karmienia piersią, co jest najczęściej spowodowane brakiem doradztwa laktacyjnego.
Dlaczego odstawiamy dziecko od piersi?

Powodów, dla których odstawia się dziecko od piersi jest mnóstwo: konieczność brania przez matkę leków, których przyjmowanie mogłoby zaszkodzić dziecku, powrót do pracy, pilny wyjazd, brak chęci ssania przez dziecko, ogólne zmęczenie karmieniem, choroby i bóle piersi oraz wiele, wiele innych.

Zdarza się jednak, że odstawienie dziecka od piersi ma podłoże czysto hedonistyczne.

- Karmiłam syna 13 miesięcy i uznałam, że najwyższy czas to skończyć - mówi Kasia, mama Piotrusia. - Wyjeżdżaliśmy z mężem na zagraniczne wakacje i nie chciałam biegać po plaży w bikini z piersiami pełnymi mleka. Chyba dobrze wyczułam moment, bo dziecko, które w tym czasie zostało w kraju z babcią, w ogóle nie odczuwało braku "cyca".
Jeśli jednak zaprzestania karmienia wymagają od nas okoliczności, a my same nie jesteśmy na to gotowe, warto udać się po poradę do doradcy laktacyjnego.

- Kiedy mój syn miał 7 miesięcy złamałam rękę i wydawało mi się, że nie będę w stanie go dłużej karmić. Tym bardziej, kiedy w domu zostawaliśmy sami. Do pomysłu zwrócenia się do doradcy laktacyjnego podeszłam dość sceptycznie, a jednak korzyści widziałam już po pierwszym spotkaniu. Pani pokazała mi nowe pozycje, w których nawet ze złamaną ręką mogłam karmić syna. Po tylu miesiącach nauczyła mnie również, jak odciągać i przechowywać pokarm, z czym wcześniej sobie w ogóle nie radziłam - mówi Gaja, mama 7-letniego dziś Teosia.
Chcesz mieć piękne piersi? Odstawiaj mądrze

Odstawianie dziecka od piersi powinno odbywać się stopniowo. Na początek warto powoli zmniejszać liczbę karmień, żeby przyzwyczaić organizm do mniejszego wytwarzania pokarmu.

- Warto zrobić to nie tylko dla własnego zdrowia, ale i urody. Kiedy nasz organizm stopniowo przestaje produkować pokarm, piersi zmniejszają się powoli i mają szansę stać się jędrne i sterczące jak przed ciążą. Warto również po zakończeniu karmienia ćwiczyć mięśnie klatki piersiowej, żeby lepiej podtrzymywały biust - radzi Iwona Guć, położna i konsultant laktacyjny.
Zanim podejmiesz ostateczną decyzję

Warto dobrze się zastanowić, ponieważ karmienie dziecka piersią niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych dla matki. Wśród tych, których doświadczymy natychmiast, można wskazać: krótszy okres krwawienia po porodzie, brak miesiączkowania, laktacyjna niepłodność przez pierwsze 6 miesięcy wyłącznego karmienia piersią, szybsza utrata masy ciała oraz rzadsze występowanie depresji.

- Są i korzyści bardziej odległe, jak np. zmniejszenie ryzyka raka piersi, jajników, osteoporozy, złamania szyjki głowy kości udowej w okresie okołomenopauzalnym - mówi dr Neuman-Łaniec. - Jest również wiele korzyści emocjonalnych, jak spokój, cierpliwość, pozytywne relacje między dzieckiem a matką, a także lepsze relacje w rodzinie. Zbyt szybkie odstawienie dziecka od piersi może wpędzić matkę w poczucie winy i wpłynąć na niskie poczucie własnej wartości.
Wyczuj odpowiedni moment

Odpowiedzi na pytanie o to, kiedy jest najlepszy moment na odstawienie dziecka od piersi najczęściej dostarcza życie. Problem pojawia się wówczas, kiedy zaprzestaniem karmienia piersią będzie zainteresowana wyłącznie jedna ze stron.

- Pamiętam przypadek ok. rocznego dziecka, które odmawiało karmienia piersią. Problem polegał na tym, że matka nie mogła sobie z tym poradzić i w rezultacie konieczna okazała się pomoc psychologiczna - wspomina dr Neuman-Łaniec. - Pamiętam również przypadek dziecka karmionego dłużej niż 2 lata, które w sytuacjach dla niego stresowych "rozładowywało napięcie" domagając się przystawienia do piersi, podnosząc mamie bluzkę nawet w miejscach publicznych.
Specjaliści nie podają do kiedy należy karmić piersią.

- Zachęcamy do tego, by karmić dziecko piersią jak najdłużej - dodaje Iwona Guć. - Jednak odstawienie dziecka od piersi jest naturalne i indywidualne, i dla mamy i dla maluszka, dlatego nie należy zbyt mocno w to ingerować.
(Uwaga: ta wypowiedź pierwotnie miała inne brzmienie i dopiero została poprawiona zgodnie z sugestią p. Guć. Naszą rozmówczynię przepraszamy za nieporozumienie)

Miejsca

Opinie (100) 2 zablokowane

  • To powionna zrobić Liwiaaaa ta baba od cyca

    • 0 0

  • 0 Liwiiiii w knajpach ta baba to zakała rodziny

    • 0 0

  • Karmienie (1)

    Moją córkę karmiłam ponad 2l.piersią+od 6 m-ca zaczęłam wprowadzać pokarmy stałe- tabela żywienia. Ważne żeby jak najdłużej karmić. Od piersi najpierw odstawiłam w nocy, kiedy ząbki już wyszły i jadła już stałe pokarmy, posiłki. A kiedy skończyła dobrze ponad 2l.,zaczęłam podawać wodę (w nocy też byłą woda i tłumaczenie,jedna noc marudzenia i kolejna było już ok). Mówiłam, że pokarm sie kończy, że jest niedobry- skórę lekko skropiłam octem, wiem, że można też posmarować sutki kropką musztardy. Powąchała i już nie chciałam. Sama piłam mało wody i nosiłam ciasny stanik.
    Teraz chodzi do szkoły, nie choruje, je wszystko...warto dobrze i mądrze prowadzić dziecko.

    • 1 5

    • Bzdury. Karmienie piersią nie chroni przed alergią czy chorobami.

      • 0 0

  • Karmienie jest super (1)

    Mój synuś dziś właśnie skończył 11 miesięcy i nadal Go karmię. Karmienie piersią jest bardzo wygodne. Pokarm ma się zawsze przy sobie i w nocy tez nie trzeba wstawiać aby robić mleko.

    • 1 2

    • Zaimki osobowe, jak "go" piszemy małą literą. Kretynko.

      • 0 1

  • U mnie to był moment, kiedy zamiast radości z karmienia, czułam rosnącą irytację, że dziecko domaga się piersi, bo jest smutne, rozzłoszczone, znudzone. A ja nie mogę przez to przyjmować niektórych leków albo zrobić usg piersi. Zamiast karmienia, przytulamy się teraz po prostu i pijemy mleko z kartonika :-) Córka ma 2,5 roku.

    • 0 0

  • Mama

    Ja karmie piersia choc corks ma 25 mies sama sie domaga

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (6 opinii)

(6 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane