• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Odwołane zajęcia na basenie przez brak ratownika. Co dalej?

ws
20 października 2022, godz. 12:30 
Przez brak ratowników konieczne było odwołanie zajęć na basenie. Przez brak ratowników konieczne było odwołanie zajęć na basenie.

Basen kryty przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 poinformował w ostatnich dniach o konieczności zamknięcia pływalni. Powodem jest brak ratowników wodnych. Miasto zapewnia, że poprawi warunki zatrudnienia i szuka nowych ratowników.Pływalnie w Trójmieście. Sprawdź katalog


Jak często korzystasz z basenów?

- Z powodu braku ratownika pływalnia będzie nieczynna - poinformowano na stronie gdyńskiej pływalni na Karwinach.
Z tego powodu też konieczne było odwołanie zajęć szkółek pływackich, które korzystały z pływalni.

- Moje dziecko chodzi na basen na Karwiny na naukę pływania. Oczywiście nauka opłacona z własnych pieniędzy w jednej z wielu działających tam szkółek pływackich. Jednak ostatnio dowiedziałam się od właścicielki szkółki pływackiej, że zajęcia nie odbędą się, bo nie ma ratowników i w związku z tym basen będzie zamknięty! Dlaczego nie ma ratowników? Bo podobno płacą im takie grosze, że nie ma chętnych do pracy na basenie! A miasto nie chce się zgodzić na podwyżki. To jest jakiś skandal! Z tego basenu korzysta mnóstwo dzieci i dorosłych, całe klasy tam jeżdżą w ramach WF-u. Teraz nie będzie żadnych zajęć, bo brakuje ratowników? - pisze pani Małgorzata, nasza czytelniczka.
Jak na razie zamknięcie pływalni konieczne było na kilka dni. Jak zapewnia samorząd, sytuacja powinna się poprawić.

- Braki kadrowe wśród ratowników są w tej chwili sporym problemem, ale robimy wszystko, by nie dopuścić do sytuacji, w której trzeba by zamykać pływalnie. Podwyższyliśmy już kwotę wynagrodzenia naszym ratownikom, rozmawiamy o tym, co jeszcze możemy zrobić, by zatrzymać naszą wykwalifikowaną kadrę, szukamy też nowych pracowników - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
Pływalnie i baseny częściowo droższe. Trudno przewidzieć, co będzie w 2023 r. Pływalnie i baseny częściowo droższe. Trudno przewidzieć, co będzie w 2023 r.

Jak zostać ratownikiem wodnym na basenie?Osoby, które myślą o zawodzie ratownika na basenie, są zobowiązane do zdobycia odpowiednich kwalifikacji. Należy:
  • Ukończyć 63-godzinne szkolenie z zakresu ratownictwa i technik pływackich.
  • Po zakończeniu szkolenia trzeba zdać egzamin potwierdzający zdobytą wiedzę i umiejętności. Ma on część teoretyczną i praktyczną. Pierwsza składa się z 30 pytań (należy odpowiedzieć poprawnie na 80 proc. z nich), natomiast w drugiej do zaliczenia konieczne jest: przepłynięcie przynajmniej 15 m pod wodą, przepłynięcie 50 m stylem dowolnym w czasie nieprzekraczającym 55 sekund, pokonanie 200 m stylem dowolnym w czasie poniżej 8 minut, pokonanie 50 m poprawnym stylem klasycznym (zarówno na plecach, jak i na piersiach).
  • Przyszły ratownik na basenie powinien także ukończyć kurs związany z kwalifikowaną pierwszą pomocą, a następnie również zdać po nim egzamin.
  • Przyszły ratownik powinien posiadać przynajmniej jedną z dodatkowych kwalifikacji: uprawnienia motorowodne, żeglarskie, nurkowania swobodnego, instruktora pływania, prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych.

Ile zarabia ratownik wodny na basenie? To zależy od miejsca, w którym pracuje, ale też wymiaru godzin, w którym jest zatrudniony. Według danych rynkowa mediana zarobków ratowników wodnych na pełen etat to około 3430 zł brutto miesięcznie.
ws

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (53)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Warsztaty filmowe dla młodzieży

460 zł
warsztaty

Wystawa budowli z klocków Lego

33 - 35 zł
wystawa

Zajęcia artystyczne dla dzieci

40 zł
warsztaty

Najczęściej czytane