Wiadomości

stat

Ósmoklasiści piszą swój pierwszy egzamin. Nauczyciele strajkują

Poniedziałek jest pierwszym z trzech dni, kiedy zostaną przeprowadzone egzaminy ósmoklasistów. Dziś rozpoczyna się również drugi tydzień strajku nauczycieli. Zorganizowanie tego egzaminu jest największym wyzwaniem dla szkół, ósmoklasistów jest bowiem zdecydowanie więcej niż gimnazjalistów, którzy w ubiegłym tygodniu napisali swoje testy. W ostatnich dniach trwało gorączkowe poszukiwanie osób, które mogą dziś pracować w komisjach nadzorujących.Strajk powinien zostać zawieszony na czas egzaminów?
Strajk powinien zostać zawieszony na czas egzaminów?

tak, to ułatwiłoby zorganizowanie egzaminów

55%

nie, może w końcu będzie widać konsekwencje braku porozumienia rządu z nauczycielami

40%

nie mam zdania na ten temat

5%
Aktualizacja godz. 11.00.

Ósmoklasiści kończą poniedziałkowy egzamin. Tu publikujemy arkusze z dzisiejszego egzaminu.

Aktualizacja godz. 10.20.

- We wszystkich sopockich szkołach podstawowych o godz. 9 rozpoczął się egzamin z języka polskiego dla uczniów ósmych klas. Przystąpiło do niego 207 uczniów. Podobnie jak w dniach poprzednich, liczba obecnych i pracujących nauczycieli umożliwiła powołanie i pracę poszczególnych komisji egzaminacyjnych zgodnie z wymaganiami i warunkami określonymi w przepisach prawa oświatowego - poinformowała Anna Dyksińska z sopockiego magistratu.
Sprawdziany przebiegają bez zakłóceń.

Aktualizacja godz. 9.05.

Egzamin ósmoklasistów oficjalnie się rozpoczął. Na razie nie ma informacji, aby gdzieś w Trójmieście egzamin miał się nie odbyć.Egzamin ósmoklasisty odbywa się po raz pierwszy. To konsekwencja reformy edukacji (wydłużenia nauki w szkołach podstawowych z sześciu do ośmiu lat). W województwie pomorskim przystąpi do niego 25 243 uczniów z 674 szkół.

Pierwszy test ósmoklasistów - z języka polskiego - rozpocznie się o godzinie 9 i potrwa 120 minut (dla uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu, np. dla uczniów z dysleksją, może być przedłużony do 180 minut).

W Trójmieście do egzaminu według Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej zgłoszono 152 szkoły - 103 z Gdańska, 42 z Gdyni i 7 z Sopotu. W sumie ma przystąpić do niego 7244 uczniów - 4645 z Gdańska, 2290 z Gdyni i 309 z Sopotu.

Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Wyniki uczniowie poznają 14 czerwca. Zaświadczenia o wynikach i świadectwa szkolne uczniowie otrzymają w dniu zakończenia roku szkolnego, czyli 21 czerwca. To, jak uczniowie napiszą testy wpływa na przyjęcie ich do wybranej szkoły ponadpodstawowej.

Czytaj też: Kilkaset osób na wiecu poparcia dla nauczycieli

Większa skala egzaminuZorganizowanie egzaminów dla ósmoklasistów to zdecydowanie większe wyzwanie dla dyrektorów szkół i samorządów. Do egzaminu gimnazjalnego w Trójmieście zgłoszono bowiem 98 szkół - w tym 63 w Gdańsku, 30 w Gdyni i pięć w Sopocie. Łącznie egzamin miało napisać 6 266 uczniów.

To oznaczało, że placówki potrzebują o wiele więcej osób pracujących w komisjach egzaminacyjnych. Podczas trwającego strajku nauczycieli zapewnienie pełnych składów w wielu szkołach było bardzo trudne. Do ostatnich godzin trwały poszukiwania chętnych.

- Kuratorium Oświaty w Gdańsku w dalszym ciągu gromadzi zgłoszenia oraz dysponuje bazą osób chętnych do udziału w komisjach egzaminacyjnych/nadzorujących. Baza ta jest systematycznie przekazywana organom prowadzącym szkoły w województwie pomorskim - informowało Pomorskie Kuratorium Oświaty.
Od 8 kwietnia w placówkach oświatowych trwa ogólnopolski strajk nauczycieli i pracowników oświaty. Również w Trójmieście ponad kilkadziesiąt placówek bierze w nim udział. To głównie szkoły podstawowe, licea, ale również przedszkola.

Czytaj też: Ostatni egzamin gimnazjalny w historii napisany

Trzy dni testówWe wtorek ósmoklasiści zmierzą się z matematyką - ten test potrwa 100 minut (może być wydłużony do 150 minut). W trzecim dniu, w środę, odbędzie się egzamin z języka obcego - potrwa 90 minut (może być wydłużony do 135 minut).

Czytaj też: Czy rok szkolny może być dłuższy przez strajk?

Według twórców egzamin ósmoklasisty może wydawać się trudny - poprzeczkę wyznacza podstawa programowa. W arkuszu przybędzie zadań otwartych i dotyczy to zarówno języka polskiego, jak i matematyki, a później także innych przedmiotów.

Przed dłuższą formą wypowiedzi pisemnej znika tekst, który był podporą dla ucznia. Teraz bez znajomości danej lektury napisanie pracy będzie zdecydowanie trudniejsze. Sama liczba lektur również się zwiększyła z 13 do 20 pozycji. W przykładowym arkuszu egzaminacyjnym z zadaniami z języka polskiego (w wersji standardowej) zawarto 21 zadań. Wśród nich były zarówno zadania otwarte, jak i zamknięte. Pytania odnosiły się m.in. do zamieszczonych w arkuszu tekstów.

Forum dziecko

 • Prawnik Gdańsk - Klisz i wspólnicy? Czy możecie polecić (chyba oddział?) kancelarii Klisz i Wspólnicy w Gdańsku? Podobno...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: kostuchak

 • PZU (2) Czy z PZU zdrowie również dostaje się pieniądze z tytułu urodzenia dziecka?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Pauliśka

 • Lista szpital:poród. Zaspa/wojewódzki (4) Proszę o atukalną listę co potrzeba do szpitala Zaspa lub wojewódzki dla mamy i dziecka.

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Anna

 • Złamanie ręki u 5 latka, (5) Witam, parę dni temu syn złamał rękę poprzez spadnięcie z ok1m (zrzucił go kolega) mamy...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Magdalena

 • co na drugie śniadanie? (4) co dajecie swoim dzieciaczkom 6-7 lat do szkoły do jedzenia? Widzę, że kanapki się nudzą i...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: anusila

 • Wege Wielkanoc Jakie robicie sałatki i jajka faszerowane w wersji bez mięsa? Czy ktoś robił już ten...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: AgusiaGda

 • Ciaza Czy któraś tak miała po usunięciu polipa nie czuje wogule bólu owulacjnego to już cztery...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Szpital Polanki (8) Witajcie za tydzień po świętach mam się stawić z dzieckiem w szpitalu Polanki. Dziecko ma 9...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Ewa

 • Naklejki / zwierzątka z Lidl (3) Hej, ma ktoś do oddania naklejki na wymiane ? Mam dwóch synów, niestety babcia ogarnęła 3...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Krisia

 • Groupon na aparat ortodontyczny (7) Witam, Chce kupić Groupon na aparat tylko chciałam się zapytać czy ktoś z Was zakładał w...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Magda

 • Książkę: Świat w obrazkach - rycerze... (2) Jak w tytule. Może ktoś chce sprzedać. Mój adres gosia7111@poczta.onet.pl

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Gosia

 • Naklejki z Leclerca (3) Witam, czy ktoś ma na wymianę naklejki z Leclerca?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: ja

 • Baldachim XXL Mam na sprzedaż baldachim duży z falbanką. Falbanka po obu bokach oraz w koronie. Śliczny....

  Sprzedam , autor: Aga

 • Polećcie kogoś do umycia okien w... Jak w temacie. Okna do umycia w dzielnicy Gdańsk Południe.

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: ja

 • Gdzie rosną magnolie?? (4) Witam, Czy ktoś wie gdzie rosną magnolie w Gdańsku? Oprócz parku oliwskiego, bo stamtąd nie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Ania

 • Rzęsy Witam. Rzęsy metoda 1:1 lub inną (tylko ta jest mi znana ;)) kogo polecacie? Który salon?...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: mama Magda

 • Położne UCK Witam, bardzo prosiłabym o opinie godnych polecenia położnych do porodu pracujących w UCK....

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Mimax

 • Wózek 2w1 Roadmaster Safety 1sr (2) Sprzedam wózek Roadmaster Safety 1st. W skład wózka wcbodzi Gondola Spacerowka Wszystkie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • help mocne zapalenie przełyka - da się wyleczyć? może prowadzić do raka?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Anonim

 • Paczka do 5kg do Anglii najtaniej (3) Witam. Pewnie są tu osoby, które korzystają z takich usług. Mam zamiar wysłać prezent...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Dr Sutasz opinie (2) Dziewczyny musze zmienić gina I udało mi się umówić na wizytę do dr Mariusza Sitarza. Czytam...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Ania

 • Usuwanie zębów NFZ (6) Witam. Gdzie w Gdańsku usunę ząb "ósemkę" w ramach NFZ?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Xxx

wszystkie tematy »

Polecane imprezy

kalendarz imprez »