Wiadomości

Zarobili 100 tys. zł dla szkół, bo oszczędzali energię

Szkoły dzięki oszczędnościom energii będą mogły otrzymać granty na bieżące potrzeby.
Szkoły dzięki oszczędnościom energii będą mogły otrzymać granty na bieżące potrzeby. fot. Piotr Hukało/Trojmiasto.pl

10 gdyńskich szkół ma szansę otrzymać wsparcie finansowe, które będzie można wykorzystać na potrzeby placówki. Warunek? Oszczędność widoczna w rachunkach za energię elektryczną.zakończona Łącznie głosów: 342
Celem akcji pod nazwą Strażnicy Energii, realizowanej przez Gdynię z firmą Dalkia, jest edukacja dotycząca ochrony energii i środowiska, co ma wpłynąć na koszty i klimat.

- Firma Dalkia przekazała mierniki do pomiaru zużycia i kosztów energii elektrycznej oraz cieplnej. Opracowaliśmy specjalne narzędzie do obliczania oszczędności energetycznej - mówi Thierry Deschaux, dyrektor generalny Dalkii Polska.
Współpraca Gdyni z firmą trwa od 2017 roku. W sumie, w ciągu dwóch lat, dzięki uczniom z 10 gdyńskich podstawówek udało się zaoszczędzić blisko 200 tys. zł, co pozwoliło uniknąć emisji 168 ton CO2 do powietrza.

100 tys. zł grantów w dwa lataDo placówek wróciła połowa zaoszczędzonej kwoty, czyli 100 tys. zł. Najwięcej, bo blisko 21 tys. zł trafiło do Szkoły Podstawowej nr 26.

W trwającym roku szkolnym w projekcie ponownie uczestniczy 10 placówek. W każdej szkole zostaną powołani tzw. strażnicy energii. To zespoły uczniów, które zbadają, w jaki sposób wykorzystywana jest energia oraz jak można zaoszczędzić na rachunkach.

Nie chodzi tylko o energię elektryczną, ale też wodę, czy ciepło pochodzące z często niepotrzebnie odkręconych kaloryferów.

Kwartalne raportyRazem z nauczycielami uczniowie opracują kwartalne raporty dotyczące oszczędzana i pokażą faktury, które przekażą do Urzędu Miasta w Gdyni.

Po zakończeniu roku szkolnego połowa zaoszczędzonych pieniędzy w stosunku do rachunków z poprzednich lat wróci do szkół na bieżące potrzeby.

- Nasze dwuletnie doświadczenie pokazuje, że udaje się zaoszczędzić 10 proc. kosztów energii, co jest ogromnym sukcesem. Mam nadzieję, że nabyte przez dzieci nowe przyzwyczajenia zostaną wykorzystane w ich domach, co przyczyni się do zwiększenia świadomości energetycznej i zmniejszenia zużycia energii w ich otoczeniu - wskazuje Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni.

Opinie (27) 4 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum dziecko

 • żłobki/klubiki (2) Dzień dobry, Ten post skierowany jest do rodziców małych pociech, jak również tych którzy...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Sylwia

 • Higiena siusiaka (2) Mamy chłopców,poradzcie proszę.synek ma prawie 5 lat. dopiero od niedawna mozna odciągnąć...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Mama chlopca

 • Jasnobrązowe plamienia... (3) Dziewczyny wiem,że nie jesteście lekarzami,ale może chociaż wysłuchacie...w litych orzeslzam...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Olka

 • Ileostomia u noworodka Czy są tu mamy dzieciaczków z wyłonioną stomią na jelicie cienkim?Synek kilka dni temu mial...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: talka

wszystkie tematy »