• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Park zamiast przedszkolnego placu zabaw

Rafał Borowski
26 września 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 

Porównaj oba place zabaw - przedszkolny i miejski.

Plac zabaw przy przedszkolu nr 9 przy ul. Nowiny 2 zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku zostanie zlikwidowany. Na jego miejscu powstanie kolejny fragment Parku Oruńskiego. Choć zaledwie kilkanaście metrów obok przedszkola znajduje się kolejny plac zabaw - całkowicie nowy, większy i ogrodzony płotem - część rodziców maluchów sprzeciwia się planom miasta.



Czy plac zabaw przedszkola nr 9 w Gdańsku powinien zostać zlikwidowany?

Przedszkole nr 9 w Gdańsku znajduje się w niezwykle urokliwym miejscu. Siedziba placówki mieści się w zabytkowym Dworze Oruńskim z XVII wieku, który jest zlokalizowany na skraju gruntownie zrewitalizowanego Parku Oruńskiego.

Na tyłach przedszkola znajduje się niewielki, otoczony niskim żywopłotem plac zabaw. Na jego terenie znajduje się kilka urządzeń wykonanych z drewna, m.in. zjeżdżalnia, karuzela, bujak czy altanka.

Dzieci nie będą miały się gdzie bawić?

Zgodnie z planami gdańskiego magistratu, przedszkolny plac zabaw ma zostać zlikwidowany. Ta decyzja spotkała się ze zdecydowanym sprzeciwem części rodziców maluchów. Jedną z oburzonych jest pani Marta*, która zaalarmowała o tym problemie naszą redakcję.

- Mój synek uczęszcza do przedszkola nr 9, które znajduje się w zabytkowym dworku. Nie jest to budynek idealny dla dzieci: ma za wysokie schody czy zbyt małe sale. Ale personel robi, co może, aby dzieci czuły się tam zadowolone i bezpieczne. Na remonty czekają od lat, proszą o finansową pomoc rodziców. Każdy widzi zaniedbaną elewację, zdewastowany przedszkolny plac zabaw, gdzie miejscowa młodzież urządziła sobie punkt zborny. I właśnie ten plac jest solą w oku prezydenta Gdańska i jego wspaniałego planu odświeżenia parku. W nowej koncepcji nie ma miejsca na plac zabaw dla przedszkola. Jak to możliwe? Gdzie dzieci mają spędzać czas na świeżym powietrzu? Gdzie mają się bezpiecznie bawić? - pyta nasza czytelniczka.
Sąsiedztwo nowoczesnego, miejskiego placu zabaw

Trudno polemizować z argumentem, że dzieci zostaną pozbawione miejsca do bezpiecznej zabawy na świeżym powietrzu. Sęk w tym, że spór pomiędzy częścią rodziców a miastem jest nieco bardziej skomplikowany. Otóż tuż obok budynku przedszkola, w odległości zaledwie kilkunastu metrów, znajduje się... miejski plac zabaw zobacz na mapie Gdańska. Co ciekawe, w porównaniu do jego odpowiednika na tyłach przedszkola, oferuje on nieporównywalnie wyższy standard.

Budowa miejskiego placu zabaw przy ul. Nowiny została ukończona w zeszłym roku. Jego teren - kilkunastokrotnie większy od przedszkolnego placu zabaw - jest wyłożony amortyzującymi upadek płytami oraz w całości ogrodzony drucianym płotem. Ulokowane tutaj urządzenia są nie tylko nowoczesne i bezpieczne, ale i podzielone na strefy dla dzieci w różnym przedziale wiekowym. Na jednym polu znajduje się nawet siłownia dla osób dorosłych. Warto wspomnieć, że nie ma tu śladów obecności chuliganów, czyli niedopałków po papierosach czy wydrapanych albo wymalowanych bohomazów.

Protestujący wytaczają kontrargumenty

Pomimo bliskiego sąsiedztwa miejskiego placu zabaw, protestujący rodzice podtrzymują swój sprzeciw wobec planów przekształcenia placu na tyłach przedszkola nr 9. Ich zdaniem, wysyłanie maluchów do pobliskiego małpiego gaju jest całkowitym nieporozumieniem. Jakimi argumentami uzasadniają swoje stanowisko?

- Owszem, trzy kroki dalej jest piękny i nowoczesny plac zabaw. Naszym zdaniem przedszkole powinno być jednak wyposażone we własny plac zabaw. Po pierwsze, miejski plac jest ogólnodostępny. Przedszkolaki, za które rodzice podpisują specjalne oświadczenia zdrowotne, będą tu miały kontakt z innymi dziećmi, od których mogą zarazić się różnymi chorobami. A plac pęka w szwach od rana do wieczora. Po drugie, trudno upilnować dzieci na tak dużej przestrzeni. Po trzecie, wyjście choć jednego z nich do toalety będzie problemem. Dziecko będzie musiało zostać odprowadzone do budynku przez jednego opiekuna, a pozostałe dzieci zostaną tylko z drugim. Obecnie, na placu przy samym budynku, dziecko można przekazać np. pani woźnej. Po czwarte, przedszkolny plac zabaw jest otoczony drzewami, które latem dają dzieciom cień. Miejski plac jest w ogóle nieosłonięty przed słońcem, co ma znaczenie podczas kilkugodzinnej zabawy. Zresztą, przy każdej szkole musi być szkolne boisko. Czemu w tym przypadku ma być inaczej? - przekonuje pani Barbara*, której dziecko również uczęszcza do przedszkola nr 9.
Kolejny fragment parku zamiast małpiego gaju

O skomentowanie problemu poprosiliśmy przedstawicieli gdańskiego magistratu. Urzędnicy potwierdzili, że przedszkolny plac zabaw zostanie zlikwidowany w związku z kolejnym etapem rewitalizacji Parku Oruńskiego. Nie odnieśli się bezpośrednio do przytoczonych wyżej argumentów, ale wyraźnie podkreślili, że miejski plac zabaw jest dostosowany do potrzeb dzieci w wieku przedszkolnym.

- Przedszkole nr 9 znajduje się na terenie wpisanego do rejestru zabytków Parku Oruńskiego, który od kilku lat przechodzi rewitalizację. Obecnie rozpoczynamy kolejny, ostatni już etap rewitalizacji parku, który zakończy się w listopadzie 2017 r. Zlokalizowany bezpośrednio przy budynku przedszkola plac zabaw znajduje się na terenie objętym ostatnim etapem rewitalizacji parku. W ramach prac związanych z rewitalizacją parku prowadzoną w 2015 roku, wykonane zostały nowe place zabaw z bezpieczną nawierzchnią, dostosowane do różnych grup wiekowych, w tym także dzieci w wieku przedszkolnym - mówi Olimpia Schneider, inspektor Referatu Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
W jaki sposób zostanie zagospodarowany teren po zlikwidowanym placu zabaw?

- Park Oruński jest jednym z najstarszych parków w Gdańsku. Budynek, w którym mieści się przedszkole, to pochodzący z XVI w. Dwór Oruński wpisany do rejestru zabytków. Zgodnie z opracowaną na podstawie XIX-wiecznych planów Parku Oruńskiego i zatwierdzoną przez konserwatora zabytków dokumentacją projektową, na terenie przylegającym do dworu powstanie plac z kostki granitowej oraz alejki spacerowe, harmonijnie wkomponowane w otoczenie parku. Projekt rewitalizacji Parku Oruńskiego nie przewiduje kolejnego placu zabaw na terenie parku - kwituje Schneider.
Informacja od rodziców dzieci

Dyrekcja przedszkola nr 9 wie o opisywanym problemie, ale do czasu konsultacji z władzami Gdańska woli wstrzymać się od komentarza.

- Ta sprawa jest nam od niedawna znana. O likwidacji naszego placu zabaw nie zostaliśmy jeszcze poinformowani oficjalnie. Dowiedzieliśmy się o tym od rodziców dzieci, którzy znaleźli plany na ten temat w internecie - komentuje dyrekcja.
*imiona zostały zmienione

Miejsca

Opinie (60) 8 zablokowanych

  • Plac powinien byc przy przedszkolu

    Uwazam, ze przy przrdszkolu powinien zostac plac zabaw. Na duzym placu duzo trudniej jest upilnowac dzieci przedszkole, chocby przez to, ze "mieszaja" sie z dziecmi nieprzedszkolnymi. Ponadto argument przytaczany przez rodzicow, ze w przypadku, gdy jednemu dziecku zachce sie isc do ubikacji, to naprawde jest problem. Drodzy czytelnicy, postawcie sie w roli rodzicow!!! Argumenty przyraczne, ze placicie zaplace zabaw, nawet jak nie macie dzieci w wieku przedszkolnym, ale kiedys mieliscie, bedziecie mieli wnuki, albo chociaz dzieci Waszego rodzenstwa z takich placow korzystaja!!! Na tym polega wspolnota, spoleczenstwo, autostrady tez sa budowane z pieniedzy publicznych, a sporo ludzi nie jezdzi samochodami. Tak samo szkoly, czy hale sportowe, choc nie wszyscy z nich korzystaja!!! Ludzie, wiecej zrozumienia i empatii

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (7 opinii)

(7 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane