Licea i technika z Trójmiasta w rankingu "Perspektyw". Która szkoła jest najlepsza?

Opublikowano wyniki 24. Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2022.
Opublikowano wyniki 24. Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2022. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Znamy najlepsze licea ogólnokształcące i technika na Pomorzu. Opublikowano Ranking Perspektywy 2022, w którym po raz kolejny III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałem Dwujęzycznym im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni zostało liderem wśród trójmiejskich i pomorskich szkół średnich z piątym miejscem w ogólnopolskim rankingu - w odniesieniu do ubiegłego roku to awans o dwie pozycje. Z kolei Technikum (ZSI) w Słupsku zostało najlepszym technikum w województwie.Czym kierowałe(a)ś się najbardziej przy wyborze szkoły średniej?

Zobacz wyniki (572)
Po raz 24. opublikowano Ranking Liceów i Techników Perspektywy 2022, w którym wzięto pod uwagę 1256 liceów ogólnokształcących i 1165 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2021 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.

- Głównymi adresatami rankingu są uczniowie i ich rodzice, którzy muszą podjąć bardzo ważną decyzję dotyczącą wyboru dalszej ścieżki kształcenia. Ranking "Perspektyw" stanowi pomoc dla młodych ludzi w wyborze liceum lub technikum, które doprowadzi ich do studiów i ułatwi zdobycie wymarzonego zawodu - przekonują organizatorzy rankingu.
Informacje mogą czerpać z pięciu rankingów, w tym dwóch głównych: Rankingu Liceów Ogólnokształcących 2022 i Rankingu Techników 2022 oraz trzech ogólnopolskich rankingów dodatkowych: Rankingu Maturalnego Liceów Ogólnokształcących 2022, Rankingu Maturalnego Techników 2022 oraz Rankingu Szkół Olimpijskich 2022.

Czytaj też: Które licea najefektywniej uczą w Trójmieście? Ranking wskaźnika EWD

Najlepsze licea w TrójmieścieW rankingu liceów ogólnokształcących o miejscu szkoły decydowały:
 • wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30 proc.),
 • wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45 proc.),
 • sukcesy w olimpiadach (25 proc.) - po raz kolejny w tej kategorii uwzględnione zostały osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.

Pierwsze trzy miejsca w ogólnopolskim rankingu zajęły kolejno: XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, Uniwersyteckie LO w Toruniu i XIII LO w Szczecinie.

Piąte miejsce zajęło gdyńskie liceum - gdyńska "Trójka", która od lat należy do grona najlepszych szkół w Polsce. W tym roku jednak szkoła w porównaniu do ubiegłorocznego rankingu awansowała o dwie pozycje.

- W rankingu nie są uwzględniane wyniki uzyskiwane przez absolwentów (obecnie już w ponad 40. polskich szkołach) przystępujących do matury międzynarodowej, w ramach której przedmioty zdawane są zgodnie z programami IBO-International Baccalaureate Organization. W przypadku III LO w Gdyni dotyczy to każdego roku 25 proc. wszystkich absolwentów, którzy od zawsze uzyskują znakomite wyniki na maturze międzynarodowej. Jeżeli wyniki z tej matury byłyby brane pod uwagę w różnego rodzaju rankingach i zestawieniach, to z pewnością miejsce zajmowane w nich przez gdyńską Trójkę byłoby jeszcze wyższe - mówi Wiesław Kosakowski, dyrektor III LO im. Marynarki Wojennej w Gdyni.
Na drugim miejscu w ujęciu trójmiejskim mamy V LO im. Stefana Żeromskiego w Gdańsku - 23. miejsce (duży awans z 34. miejsca). Zaraz za "piątką" na 33. miejscu znalazło się Gdańskie Liceum Autonomiczne (awans z 45. pozycji). 47. miejsce zajęło VI LO im. Wacława Sierpińskiego z Gdyni (spadek z 39. miejsca). II LO im. dr. Władysława Pniewskiego w Gdańsku zajęło 63. pozycję, na 69. miejscu jest I LO im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku, a III LO z Oddz. Dwujęz. im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku znalazło się na 74. pozycji. Pierwsza setkę w kontekście trójmiejskim na 83. pozycji zamyka gdyńskie X LO im. Gdyńskich Nauczycieli Boh. II WŚ.

OGÓLNOPOLSKI RANKING LICEÓW OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH 2022
 1. XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie
 2. Uniwersyteckie LO w Toruniu
 3. XIII LO w Szczecinie
 4. V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie
 5. III LO z Oddz. Dwujęz. im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni
 6. XXVII LO im. Tadeusza Czackiego w Warszawie
 7. LO nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu
 8. VIII LO im. Władysława IV w Warszawie
 9. LO nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu
 10. V LO im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie.

Ranking liceów i techników w TrójmieścieNajlepsze technika w TrójmieścieKryteria Rankingu Techników 2022 to:
 • sukcesy szkoły w olimpiadach (20 proc.),
 • wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20 proc.),
 • wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30 proc.),
 • wyniki egzaminu zawodowego (30 proc.).

W ogólnopolskim rankingu techników pierwsze trzy miejsca zajęły kolejno: Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II z Kleszczowa, Technikum Mechatroniczne nr 1 (ZSLiT nr 1) w Warszawie oraz Technikum Łączności nr 14 im. Obr. PP w Gdańsku z siedzibą w Krakowie.

W ujęciu trójmiejskim na 83. pozycji znalazło się Technikum nr 8 (CKZiU nr 2) w Gdańsku. Z kolei w ujęciu wojewódzkim najlepszą 15. pozycję zajęło Technikum (ZSI) w Słupsku, a na 17. miejscu uplasowało się Technikum Informatyczne im. Macieja Płażyńskiego.

OGÓLNOPOLSKI RANKING TECHNIKÓW 2022
 1. Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie
 2. Technikum Mechatroniczne nr 1 (ZSLiT nr 1) w Warszawie
 3. Technikum Łączności nr 14 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku w Krakowie
 4. Techników Elektroniczne nr 7 im. WP w Bydgoszczy
 5. Technikum Elektroniczne im. Obrońców Lublina 1939 r. w Lublinie
 6. Technikum nr 7 (ZSE-M) w Nowym Sączu
 7. Technikum Komunikacji (ZSK) w Poznaniu
 8. Technikum nr 4 (ZS nr 6) w Jastrzębiu-Zdroju
 9. Technikum Organizacji i Zarządzania (ZS nr 8) w Szczecinie
 10. Technikum nr 9 Lotnicze im. Bohaterów Narwiku w Warszawie.

Opinie (96)

Wszystkie opinie

 • To nie z nich się biorą absolwenci (2)

  wyższych szkół gotowania na gazie. Ci je omijają szerokim łukiem

  • 7 9

  • (1)

   O co wam chodzi z tą Wyższą Szkołą Gotowania na Gazie? Zazdrość zżera?

   • 2 2

   • no właśnie ze szkół gotowania na gazie po których nie ma roboty wszyscy się raczej śmieją niż zazdroszczą. W moich czasach największa beka była z wyższej szkoły hotelarstwa.

    • 0 0

 • (3)

  Pamiętając dawne czasy każdy wie, że najwyższy poziom trzymał Gastronomik przy Legionów:) Uczniowie pozostałych szkół średnich z łezka w oku zazdrościli szczęśliwcom którym udało się tam dostać... Ci z "gastronomika" zawsze patrzyli z wyzszoscia na tych mniej utalentowanych, idących z opuszczona głową do jakiejś tam topolowki, jedynki, autonomika, dwójki czy dziewiętnastki... I te ich wyszukane rozmowy które podsłuchiwało się w komunikacji miejskiej, jak dewagowali między sobą na temat wyższości Platonizmu nad podwalinami Arystotelesa, całkami, albo tym jakie uczelnie zagraniczne miały akceptowalne wysoki poziom.... Nawet raz doszło do tego, że podczas rozmowy w swoim gronie uznali język polski za bardzo prymitywny do tego typu rozważań, prowadząc dalszą część rozmowy w grece i po łacinie....:)

  • 12 27

  • a w tej bajce były smoki i krasnoludki

   • 10 1

  • Zapomniałeś/aś napisać (1)

   o zajęciach z programowania prodiża oraz ćwiczeniach w tworzeniu algorytmów smażenia kotletów i gotowania buraków.

   • 5 1

   • Ta satyra była napisana dla beki, ale się zgadzam z tobą

    • 2 0

 • (1)

  Ranking naciągany , dlaczego z przedmiotów podstawowych brano 30 proc a nie 50, a z dodatkowych czyli np j.angielski 45%, chyba cos dopasowywano do czegoś? Coś za mało szkól wzieto do tego rankingu a to juz jest nie w porządku, chyba po to zeby najwiecej znalazlo sie tam szkół warszawskich? Ranking powinien byc ze wszystkich szkoł licealnych w Polsce osobno, z techników osobno. Co wogóle z tego wynika???? Nic. Dalej na liście nie ma najlepszych szkól z Trojmiasta!!!

  • 11 3

  • Dlaczego cisza , że w tym roku ze szkól podstawowych wyjdzie i 3 klasy 8_me? i gdzie znajdzie sie dla nich dobre liceum. To już jest młodzież zdolna, z umiejetnościa języków obcych na dobrym poziomie, cisza w mediach a zamiast tego takie informacje podajecie jak wyżej i rodzice sie tylko denerwują. Ile miejsc jest przewidziane niby w tych rankingowych liceach i technikach dla dzieci w tym roku 2022/2023 ?

   • 1 0

 • A co z Technikum Hotelarskim w Gdyni ?

  Czyżby protest uczniów i nauczycieli z powodu obiecanego a niewybudowanego lodowiska ? - Przestali się uczyć :))

  • 2 6

 • matura o niczym nie świadczy, jej wyniki nie powinny być wyznacznikiem jakości nauczania.
  Polski to głównie pamięciówa i trochę z analizy tekstu.
  Matematyka to klepanie zadań pod schemat
  Język obcy to prościzna, nie trzeba być orłem z języka, by móc go zdać.

  • 11 15

 • Opinia wyróżniona

  najlepsza szkołą to taka, z której dzieciaki, bez korków zdają do liceum czy technikum, bez korków, (9)

  tylko z wiedzą wyniesiona z podstawówki, tak jak to było dawniej. A teraz od 4 klasy korki z matmy czy angola, potem z chemii lub polaka...a jak juz sie dostana do 3 w Gdyni to idą..na Legionów na korki...całymi grupkami. To o czym my tu piszemy???? dajcie szkołę, gdzie nauczyciele uczą a uczeń nie bierze kasy od rodziców na korki???? gdzie, jak w Rzeszowie, rozliczało sie jeszcze rok temu, nauczycieli z wyników ich pracy. Zniesiono ...na wniosek nauczycieli

  • 79 3

  • niestety wszystko jest robione pod kolejne egzaminy, wyniki ich są miernikiem jakości nauczania.

   • 7 0

  • ranking szkół średnich - mogą co najwyżej bez korków zdawać maturę. czytaj ze zrozumieniem.

   • 4 0

  • Dobrzy nauczyciele odeszli i będą odchodzić ze szkół (2)

   Z niewolnika nie ma pracownika. Dobrzy nauczyciele odchodzą ze szkół. Żaden specjalista nie będzie pracował za 2,200 PLN.

   • 15 3

   • zależy od szkoły i dyrektora (1)

    są tacy co dostają 2200 są tacy co dostają 8.000

    • 2 5

    • Nie

     nie ma szkoły państwowej, co nauczyciel na rękę (netto) otrzymywałby 8000, musiałby mieć ponad 2 etaty, najwyższy stopień awansu, 20 lat pracy i 1000 zł dodatku motywacyjnego, a w Trójmieście to nawet 200-300 zł tego dodatku brutto to maksimum...

     • 5 0

  • Zgadza się (2)

   Ja już nie mogę patrzeć na cwaniaków w szkołach udających nauczycieli. To jakaś patologia jest... niektórzy nawet durnej lekcji z WOSu nie przeprowadzą, tylko karzą zrobić kilka zadań pod tematem i to wszystko. Siedzi taki uczyciel całe 40 minut na telefonie... a na zdalnych w 3 minuty wyjaśnia, jak zrobić kartę pracy. Jak nie zaczniemy takich wyrzucać że szkół, to nigdy o podwyżki się nie doprosimy, bo chora lojalność nie daje nam go wyrzucić...

   • 4 5

   • To się zreformuj, (1)

    zostań więc nauczycielem (wakatów jest pełno, można sprawdzić nawet oferty pracy na stronie pomorskiego kuratorium). Skoro taki sam miód, i każdy thebill może być nauczycielem, to skąd takie braki kadrowe? Psioczcie na nauczycieli, to będą uczyć ludzie z innych krajów, bez znajomości języka polskiego, lecz może niektórym to nie przeszkadza, gdyż i tak nie słuchają nauczciela, bo nic nie chcą się nauczyć...

    • 2 1

    • ale niestety taka jest prawda. Niektórzy przychodzą podają tylko punkty do opracowania i tyle. To ma być nauczanie? Rozumiem, że czasami można tak zrobić, bo selekcja informacji jest ważną umiejętnością, ale nie co lekcję.

     • 0 1

  • co więcej

   na korki chodzi się do tego korepetytora, który wymyśla pytania na egzaminy

   • 1 0

 • Jo jest po podstawówce bo mnie się uczyć nie chciało (6)

  Ale Tatko nauczył układać kafle i wpada jakieś drobne 15 tyś pracy na kilka lat do przodu,tak sobie myślę mogłem się uczyć i zarabiać jak żona 4tyś tylko za co byśmy żyli

  • 31 9

  • Ale kafelkujesz u inżyniera ,który lekko pracuje , kolan nie wyciera i zarabia dużo wiecej (4)

   • 6 13

   • hahaha niestety mylisz sie (3)

    w tych czasach kafelkarz, stolarz, tynkarz czy hydraulik zarabiają lepiej niż ludzie po studiach, nawet po studiach technicznych. Wiem bo sam jestem inżynierem. Jest co prawda kilka inżynierskich specjalizacji które zapewniają dobre zarobki (informatyka, automatyka), jednak pozostała większość nie daje takich zarobków niż np. układanie kafli, remonty itp....

    • 18 3

    • Normalna sprawa (1)

     I bardzo dobrze. Ludzie z fachem i precyzją w ręku mogą (i powinni!) tak samo godnie i dobrze zarabiać jak ludzie z wiedzą i precyzją w głowie. Czy inżynier czy rzemieślnik, bez różnicy. Ważne jest by otoczenie to zrozumiało i wzajemnie się szanowało.

     Można tak samo dobrze/dużo zarobić jeśli jest się dobrym. Najważniejsze i najtrudniejsze jest to, by znaleźć swoje miejsce na rynku pracy.

     • 14 1

     • Masz rację

      Szanujmy się, będzie fajniej żyć

      • 1 0

    • jeśli porównamy kafelkarza na działalności z inżynierem na etacie to zarabiają podobnie

     jeśli weźmiemy inżyniera na działalności to już jest inaczej. Nie znam kafelkarza który by potrafił zarobić 30 koła nie zatrudniając nikogo (nie mówiąc już o obliczeniowcach, ci z doświadczeniem potrafią zarobić jeszcze więcej).

     • 0 0

  • racja

   smutna prawda

   • 4 0

 • (1)

  Topolówka na 74. miejscu, hihu, będzie płacz i zgrzytanie zębów

  • 21 1

  • Ale dziewczyny z topolowki... Zabierało się do zajęciach do pobliskiej "Polufki", a co tam się działo w piwniczce .... Pozdrawiam monię:) A już patrząc obiektywnie, uważam, że strasznie prano im mózgi w duchu egocentrycznych narcyzów.

   • 1 2

 • W Gdyni jest tak naprawdę jedna bardzo dobra szkoła, tą szkołą chwalą się władze i zaciemniają prawdziwy obraz gdyńskiej

  • 7 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Informacje

Reklama

Statystyki

Forum

Wydarzenia

Lux Æterna - wystawa GTF
Lux Æterna - wystawa GTF
wystawa
gru 13-27.03
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Dom Uphagena
Feerie experymentów
Feerie experymentów
warsztaty
sty 15-27.02
g. 11:00
Gdynia, Experyment
Ferie w stoczni
Ferie w stoczni
spacer
sty 17-27.02
Gdańsk, Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej

Najczęściej czytane