Wiadomości

stat

Dokument dla dziecka? Ułatwia korzystanie ze zniżek, ratuje przed mandatem

Dzieciom ze względu na wiek przysługuje wiele zniżek. Warto się jednak zabezpieczyć w dokument tożsamości, żeby nikt nie zarzucił nam kłamstwa i nie nałożył mandatu.
Dzieciom ze względu na wiek przysługuje wiele zniżek. Warto się jednak zabezpieczyć w dokument tożsamości, żeby nikt nie zarzucił nam kłamstwa i nie nałożył mandatu. fot. Fotolia/ nadezhda1906

Środki komunikacji, instytucje kulturalne, centra rozrywki czy nawet hotele - kiedy korzystają z nich dzieci musimy być przygotowani, że każda z tych instytucji ceny dostosowuje do swoich kryteriów wiekowych. Na przykład dzieciom na przejazdy komunikacją miejską w Trójmieście przysługują ulgi, a zanim ukończą 4 lata mogą z niej korzystać bezpłatnie. Co jednak zrobić, kiedy nadgorliwy pracownik zażyczy sobie od nas dokumentu potwierdzającego wiek dziecka? Jak udowodnić, że nasze dziecko ma prawo do ulgi, kiedy jeszcze nie chodzi do szkoły, więc nie posiada legitymacji?Czy kłamałe(a)ś kiedyś na temat wieku dziecka, żeby wyłudzić ulgę cenową bądź usługę?

tak, i będę tak robił(a) tak długo, jak się ta 11%
zdarzyło mi się, ale raczej tego nie powtórzę 15%
nie, ale nie wykluczam takiej możliwości 11%
nie i nie zamierzam, bo to zwykłe oszustwo 63%
zakończona Łącznie głosów: 360
Wielu rodziców przekonanych jest, że ulgi podczas zakupu biletów przysługują dzieciom tak po prostu, bo upoważnia je do tego sam fakt bycia dziećmi. Niestety w praktyce wygląda to zupełnie inaczej.

- Kilka tygodni temu wybraliśmy się całą rodziną pociągiem do Malborka. Moja dziesięcioletnia córka zapomniała legitymacji szkolnej, ale nie przeszło nam przez myśl, że nie przysługuje jej wtedy prawo do ulgi - opowiada Michał z Chwarzna. - Skoro był to bilet uczniowski, a w Polsce mamy obowiązek szkolny, to wszystkie dzieci są uczniami, a więc wszystkim dzieciom w wieku szkolnym należy się zniżka. Kontroler poinformował mnie jednak, że do skorzystania ze zniżki upoważnia legitymacja szkolna, a nie wiek dziecka. Kary nam nie wlepił, ale musieliśmy kupić córce bilet w normalnej cenie - dodaje.
Z podobną sytuacją spotkała się Mariola z Wrześni, która pociągiem przyjechała na wakacje do Gdańska.

- Moje dziecko nie skończyło jeszcze czterech lat, więc jeśli nie zajmuje osobnego miejsca, to może jechać za darmo. Podczas kontroli okazało się jednak, że aby skorzystać z ulgi, oprócz biletu na bezpłatny przejazd, powinnam okazać dokument potwierdzający wiek dziecka. Takiego dokumentu nie posiadałam, bo nie widziałam wcześniej konieczności wyrobienia dziecku dowodu osobistego czy paszportu, a do szkoły jeszcze nie chodzi, więc legitymacji nie ma. Kontroler był jednak bezlitosny i ukarał nas tzw. opłatą dodatkową, a więc mandatem - relacjonuje.
Ocena wieku "na oko" nie zawsze wystarczy

Podczas korzystania z ulg np. w centrach rozrywki, zoo, czy na basenach wiek dziecka ocenia się "na oko" a to, czy ulga zostanie przyznana, zależy wyłącznie od pracowników danego miejsca.

- Regularnie odwiedzam z dziećmi plac zabaw w Europejskim Centrum Solidarności i do tej pory nie musiałem płacić, bo moje dzieci wyglądają na mniej niż dwa lata. Kiedyś nawet zapytałem pracowników, czy nie podejrzewają, że mogę zaniżać wiek dzieci, żeby wejść za darmo i czy mają jakieś sposoby, żeby to sprawdzić. Odpowiedzieli, że w moim przypadku nic nie budzi ich wątpliwości, ale jeśli rodzice wydają im się podejrzani, to proszą o okazanie dokumentu potwierdzającego wiek dziecka - zdradza Łukasz, tata dwuletnich bliźniąt.
Metoda "na oko" stosowana jest również w gdyńskim ZKM w przypadku dzieci, które nie rozpoczęły edukacji szkolnej.

- Dzieci w wieku 4-7 lat mogą korzystać z ulgi 50-procentowej i nie jest wymagany żaden dokument - wyjaśnia Marcin Gromadzki, rzecznik ZKM w Gdyni. - Wymaganie dokumentu stwarzałoby sytuację problematyczną dla dzieci, które ukończyły 7 lat przed rozpoczęciem nauki w szkole. Takie dzieci nie mają legitymacji wymaganej od uczniów, a nie są już w przedziale wieku 4-7 lat - wyjaśnia.
Dokument potwierdzający wiek dziecka będzie natomiast wymagany od dzieci poniżej czterech lat, którym przysługują przejazdy bezpłatne.

- Może to być dowód osobisty, paszport, ale także książeczka zdrowia i akt urodzenia, a więc dokumenty bez zdjęcia - informuje Gromadzki.
W Gdyni uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych mogą korzystać z przejazdów ulgowych na podstawie legitymacji szkolnej, a dzieciom nieposiadającym obywatelstwa polskiego do 16 lat przejazdy ulgowe przysługują (oprócz linii specjalnych) na podstawie paszportu lub innego dokumentu tożsamości ze zdjęciem, zawierającego datę urodzenia.

Dzieci w wieku 0-7 lat mogą korzystać ze zniżek bez dokumentów potwierdzających wiek również podczas podróży gdańskimi autobusami i tramwajami:

- Wiek dziecka, które nie posiada legitymacji (dzieci 0-7 lat), a zgodnie z ww. przepisami jest uprawnione do ulgi lub przejazdu bezpłatnego, potwierdza rodzic na podstawie ustnego oświadczenia - informuje Sebastian Zomkowski, zastępca dyrektora ZTM Gdańsk ds. przewozów.
Cała uchwała dostępna jest na stronie Urzędu Miasta - BIP a także na stronie ZTM w Gdańsku.

Prawo, które prowokuje do nadużyć

Skoro do potwierdzenia wieku dziecka wystarczy ustne zapewnienie opiekuna, niejednokrotnie zdarza się, że opiekunowie wykorzystują ten fakt i zaniżają wiek swoich pociech, aby wyłudzić zniżki.

- Przypomina mi się pan, który podczas kontroli biletów wmawiał nam, że jego córka nie ma skończonych czterech lat, tylko jest bardzo wyrośnięta. Kiedy już prawie udało mu się przekonać kontrolera, dziecko powiedziało "ale dlaczego mówisz, tatusiu, że mam cztery latka, skoro na torcie miałam ostatnio sześć świeczek?" W tej sytuacji kontrolerzy wezwali policję, aby wylegitymowała pana i potwierdziła wiek dziecka - wspomina Grzegorz Grabowski, kierownik gdańskiego oddziału Renomy. - Pamiętam też, jak dziewczynka na przystanku przypominała babci, żeby kupiła jej bilet, bo ma przecież 6 lat. Babcia powiedziała, że biletu nie kupi, a wnuczka ma mówić, że lat ma cztery. Pech chciał, że tuż obok stali kontrolerzy, którzy rozbawieni podsłuchaną rozmową uprzedzili panią o nadchodzącej kontroli i ewentualnych konsekwencjach.
Jeśli kontroler będzie miał jakiekolwiek wątpliwości odnośnie podanego wieku dziecka, może nałożyć mandat. Rodzicom będzie jednak przysługiwało prawo odwołania się od tej decyzji.

- Jeśli rodzice nas odwiedzą i udokumentują prawdziwy, upoważniający do zniżki wiek dziecka, okazując np. jego akt urodzenia, po uregulowaniu opłaty manipulacyjnej, mandat zostanie anulowany - informuje Grabowski.
Dziecko bez dokumentu nie poleci samolotem

Warto pamiętać, że dziecko, które nie posiada dowodu tożsamości, nie zostanie wpuszczone na pokład samolotu nawet wówczas, jeśli ma bilet na lot krajowy.

- Dziecko musi podczas podróży lotniczej posiadać własny dokument i nie może latać korzystając z dokumentów rodziców. Co ważne, podczas odprawy należy koniecznie okazać do kontroli ten sam dokument, którego dane znajdują się na bilecie - informuje Konrad Majszyk z Polskich Linii Lotniczych LOT. - W przypadku lotów krajowych dokumentem uprawniającym dziecko do podróży jest do wyboru: dowód osobisty, paszport, legitymacja szkolna. Żeby ułatwić życie pasażerom, honorujemy także akty urodzenia - dla dzieci do lat sześciu. Jeśli dziecko skończyło siedem lat, ale legitymację otrzyma dopiero wraz z rozpoczęciem roku szkolnego (1 września), to akt urodzenia jest wystarczającym dokumentem, żeby odbyć podróż krajową na pokładzie LOT - dodaje.
W przypadku lotów międzynarodowych podstawowym dokumentem upoważniającym dziecko do podróży jest paszport, a wewnątrz Strefy Schengen dopuszczalny jest także tymczasowy dowód osobisty (dowód osobisty dla dziecka, które ma mniej niż 5 lat, jest ważny 5 lat, dowód osobisty dla dziecka, które ma więcej niż 5 lat, jest ważny 10 lat).

Na wszelki wypadek warto jednak zawsze nosić, np. w portfelu, akt urodzenia dziecka. Nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać.

Opinie (42) 3 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum dziecko

 • Niedoczynność tarczycy a ciąża (4) Witam moje wyniki TSH 13,546 Mam 38 lat Endokrynolog w krótce , USG mam Hashimoto (...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Jadźka

 • Jst Witam moje wyniki TSH 13,54 USG potwierdzone Hashimoto Wizyta u endo wkrótce Mam 38 lat...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Jadźka

 • 11 tydzień (4) Ja jestem w 11 tygodniu od początku mdlosci od niedawna wymioty nawet po wodzie. Do tego...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Dominika

 • Pilnie poszukuje Cerazette (4) Może ktoś ma?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Kasia

 • Zwolnienie lekarskie po macierzynskim (3) Witam po urlopie macierzyńskim poszłam na zwolnienie na dziecko na 6 tygodni ponieważ...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Gosia

 • Korepetycje z angielskiego. Szukam... (3) Czy ktoś może polecić kogoś kto dojeżdża do domu i pomaga w angielskim? Raz, dwa razy w...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Wiśnia

 • Ubranko do chrztu stacjonarnie (8) Gdzie w Gdańsku kupię Ubranko do chrztu? Zamówiłam jedno z allegro i jestem rozczarowana,...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Abc

wszystkie tematy »

Polecane imprezy

kalendarz imprez »