Dokument dla dziecka? Ułatwia korzystanie ze zniżek, ratuje przed mandatem

Dzieciom ze względu na wiek przysługuje wiele zniżek. Warto się jednak zabezpieczyć w dokument tożsamości, żeby nikt nie zarzucił nam kłamstwa i nie nałożył mandatu.
Dzieciom ze względu na wiek przysługuje wiele zniżek. Warto się jednak zabezpieczyć w dokument tożsamości, żeby nikt nie zarzucił nam kłamstwa i nie nałożył mandatu. fot. Fotolia/ nadezhda1906

Środki komunikacji, instytucje kulturalne, centra rozrywki czy nawet hotele - kiedy korzystają z nich dzieci musimy być przygotowani, że każda z tych instytucji ceny dostosowuje do swoich kryteriów wiekowych. Na przykład dzieciom na przejazdy komunikacją miejską w Trójmieście przysługują ulgi, a zanim ukończą 4 lata mogą z niej korzystać bezpłatnie. Co jednak zrobić, kiedy nadgorliwy pracownik zażyczy sobie od nas dokumentu potwierdzającego wiek dziecka? Jak udowodnić, że nasze dziecko ma prawo do ulgi, kiedy jeszcze nie chodzi do szkoły, więc nie posiada legitymacji?Czy kłamałe(a)ś kiedyś na temat wieku dziecka, żeby wyłudzić ulgę cenową bądź usługę?

Zobacz wyniki (360)
Wielu rodziców przekonanych jest, że ulgi podczas zakupu biletów przysługują dzieciom tak po prostu, bo upoważnia je do tego sam fakt bycia dziećmi. Niestety w praktyce wygląda to zupełnie inaczej.

- Kilka tygodni temu wybraliśmy się całą rodziną pociągiem do Malborka. Moja dziesięcioletnia córka zapomniała legitymacji szkolnej, ale nie przeszło nam przez myśl, że nie przysługuje jej wtedy prawo do ulgi - opowiada Michał z Chwarzna. - Skoro był to bilet uczniowski, a w Polsce mamy obowiązek szkolny, to wszystkie dzieci są uczniami, a więc wszystkim dzieciom w wieku szkolnym należy się zniżka. Kontroler poinformował mnie jednak, że do skorzystania ze zniżki upoważnia legitymacja szkolna, a nie wiek dziecka. Kary nam nie wlepił, ale musieliśmy kupić córce bilet w normalnej cenie - dodaje.
Z podobną sytuacją spotkała się Mariola z Wrześni, która pociągiem przyjechała na wakacje do Gdańska.

- Moje dziecko nie skończyło jeszcze czterech lat, więc jeśli nie zajmuje osobnego miejsca, to może jechać za darmo. Podczas kontroli okazało się jednak, że aby skorzystać z ulgi, oprócz biletu na bezpłatny przejazd, powinnam okazać dokument potwierdzający wiek dziecka. Takiego dokumentu nie posiadałam, bo nie widziałam wcześniej konieczności wyrobienia dziecku dowodu osobistego czy paszportu, a do szkoły jeszcze nie chodzi, więc legitymacji nie ma. Kontroler był jednak bezlitosny i ukarał nas tzw. opłatą dodatkową, a więc mandatem - relacjonuje.
Ocena wieku "na oko" nie zawsze wystarczy

Podczas korzystania z ulg np. w centrach rozrywki, zoo, czy na basenach wiek dziecka ocenia się "na oko" a to, czy ulga zostanie przyznana, zależy wyłącznie od pracowników danego miejsca.

- Regularnie odwiedzam z dziećmi plac zabaw w Europejskim Centrum Solidarności i do tej pory nie musiałem płacić, bo moje dzieci wyglądają na mniej niż dwa lata. Kiedyś nawet zapytałem pracowników, czy nie podejrzewają, że mogę zaniżać wiek dzieci, żeby wejść za darmo i czy mają jakieś sposoby, żeby to sprawdzić. Odpowiedzieli, że w moim przypadku nic nie budzi ich wątpliwości, ale jeśli rodzice wydają im się podejrzani, to proszą o okazanie dokumentu potwierdzającego wiek dziecka - zdradza Łukasz, tata dwuletnich bliźniąt.
Metoda "na oko" stosowana jest również w gdyńskim ZKM w przypadku dzieci, które nie rozpoczęły edukacji szkolnej.

- Dzieci w wieku 4-7 lat mogą korzystać z ulgi 50-procentowej i nie jest wymagany żaden dokument - wyjaśnia Marcin Gromadzki, rzecznik ZKM w Gdyni. - Wymaganie dokumentu stwarzałoby sytuację problematyczną dla dzieci, które ukończyły 7 lat przed rozpoczęciem nauki w szkole. Takie dzieci nie mają legitymacji wymaganej od uczniów, a nie są już w przedziale wieku 4-7 lat - wyjaśnia.
Dokument potwierdzający wiek dziecka będzie natomiast wymagany od dzieci poniżej czterech lat, którym przysługują przejazdy bezpłatne.

- Może to być dowód osobisty, paszport, ale także książeczka zdrowia i akt urodzenia, a więc dokumenty bez zdjęcia - informuje Gromadzki.
W Gdyni uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych mogą korzystać z przejazdów ulgowych na podstawie legitymacji szkolnej, a dzieciom nieposiadającym obywatelstwa polskiego do 16 lat przejazdy ulgowe przysługują (oprócz linii specjalnych) na podstawie paszportu lub innego dokumentu tożsamości ze zdjęciem, zawierającego datę urodzenia.

Dzieci w wieku 0-7 lat mogą korzystać ze zniżek bez dokumentów potwierdzających wiek również podczas podróży gdańskimi autobusami i tramwajami:

- Wiek dziecka, które nie posiada legitymacji (dzieci 0-7 lat), a zgodnie z ww. przepisami jest uprawnione do ulgi lub przejazdu bezpłatnego, potwierdza rodzic na podstawie ustnego oświadczenia - informuje Sebastian Zomkowski, zastępca dyrektora ZTM Gdańsk ds. przewozów.
Cała uchwała dostępna jest na stronie Urzędu Miasta - BIP a także na stronie ZTM w Gdańsku.

Prawo, które prowokuje do nadużyć

Skoro do potwierdzenia wieku dziecka wystarczy ustne zapewnienie opiekuna, niejednokrotnie zdarza się, że opiekunowie wykorzystują ten fakt i zaniżają wiek swoich pociech, aby wyłudzić zniżki.

- Przypomina mi się pan, który podczas kontroli biletów wmawiał nam, że jego córka nie ma skończonych czterech lat, tylko jest bardzo wyrośnięta. Kiedy już prawie udało mu się przekonać kontrolera, dziecko powiedziało "ale dlaczego mówisz, tatusiu, że mam cztery latka, skoro na torcie miałam ostatnio sześć świeczek?" W tej sytuacji kontrolerzy wezwali policję, aby wylegitymowała pana i potwierdziła wiek dziecka - wspomina Grzegorz Grabowski, kierownik gdańskiego oddziału Renomy. - Pamiętam też, jak dziewczynka na przystanku przypominała babci, żeby kupiła jej bilet, bo ma przecież 6 lat. Babcia powiedziała, że biletu nie kupi, a wnuczka ma mówić, że lat ma cztery. Pech chciał, że tuż obok stali kontrolerzy, którzy rozbawieni podsłuchaną rozmową uprzedzili panią o nadchodzącej kontroli i ewentualnych konsekwencjach.
Jeśli kontroler będzie miał jakiekolwiek wątpliwości odnośnie podanego wieku dziecka, może nałożyć mandat. Rodzicom będzie jednak przysługiwało prawo odwołania się od tej decyzji.

- Jeśli rodzice nas odwiedzą i udokumentują prawdziwy, upoważniający do zniżki wiek dziecka, okazując np. jego akt urodzenia, po uregulowaniu opłaty manipulacyjnej, mandat zostanie anulowany - informuje Grabowski.
Dziecko bez dokumentu nie poleci samolotem

Warto pamiętać, że dziecko, które nie posiada dowodu tożsamości, nie zostanie wpuszczone na pokład samolotu nawet wówczas, jeśli ma bilet na lot krajowy.

- Dziecko musi podczas podróży lotniczej posiadać własny dokument i nie może latać korzystając z dokumentów rodziców. Co ważne, podczas odprawy należy koniecznie okazać do kontroli ten sam dokument, którego dane znajdują się na bilecie - informuje Konrad Majszyk z Polskich Linii Lotniczych LOT. - W przypadku lotów krajowych dokumentem uprawniającym dziecko do podróży jest do wyboru: dowód osobisty, paszport, legitymacja szkolna. Żeby ułatwić życie pasażerom, honorujemy także akty urodzenia - dla dzieci do lat sześciu. Jeśli dziecko skończyło siedem lat, ale legitymację otrzyma dopiero wraz z rozpoczęciem roku szkolnego (1 września), to akt urodzenia jest wystarczającym dokumentem, żeby odbyć podróż krajową na pokładzie LOT - dodaje.
W przypadku lotów międzynarodowych podstawowym dokumentem upoważniającym dziecko do podróży jest paszport, a wewnątrz Strefy Schengen dopuszczalny jest także tymczasowy dowód osobisty (dowód osobisty dla dziecka, które ma mniej niż 5 lat, jest ważny 5 lat, dowód osobisty dla dziecka, które ma więcej niż 5 lat, jest ważny 10 lat).

Na wszelki wypadek warto jednak zawsze nosić, np. w portfelu, akt urodzenia dziecka. Nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać.

Opinie (44) 3 zablokowane

 • dowód osobisty wyrabia się ZA DARMO (14)

  Trzeba złożyć wniosek i tyle plus koszt zdjęć

  • 34 3

  • (5)

   I dwa dni wolnego.

   • 4 12

   • a po co?? (1)

    Wyrabiałam ostatnio dowód dziecku - trwało to z 10 minut..... Odbiór z 3 minuty;))
    Także spokojnie:))

    • 10 1

    • Można zrozumieć, że po 13 minutach jest już Dowód gotowy :)

     Ale by było :)

     • 3 1

   • jest coś takiego

    jak e-puap...:)

    • 5 1

   • (1)

    Można wnioskować przez Internet, a odebrać o dogodnej porze bez zarywania dnia.

    • 5 0

    • albo

     do domu...:)

     • 0 1

  • Zdjęcia robisz komórką, a wniosek składasz przez Internet (3)

   Jedyny problem - trzeba się pofatygować po odbiór już do urzędu - niestety nie dowożą ;-)

   • 5 3

   • zdjecie komorka ?? chyba zartujesz jest jasno napisane jakie ma byc zdjecie (2)

    • 4 0

    • Potwierdzam, da się takie zdjęcie zrobić komórką. Jest jasno napisane jakie ma być. Potem wniosek o wydanie DO przez Internet, dołączamy wykonane zdjęcie. Po odbiór trzeba się stawić do urzędu razem z dzieckiem, jeżeli ukończyło już ono 5 lat.

     • 3 0

    • Dobrą komórką, a nie kalkulatorem

     Bez problemu da się zrobić, tylko trzeba później odpowiednio przyciąć (z aparatu też trzeba).

     • 0 0

  • Ja zdjęcie zrobiłem sam, parę minut i gotowe. (1)

   Wniosek przez internet to też parę minut.
   Tylko odebrać trzeba osobiście z dzieckiem. Ale to zajęło mi kilkanaście minut.

   • 4 0

   • Mieszkając za granicą to taka "parominutowa" wycieczka kosztuje kilkaset złotych. Konsulat nie pośredniczy w wydawaniu DO nawet dla dzieci...

    • 0 0

  • Dowód (1)

   a mam pytanie bo za dwa lata moim dzieciom kończy się ważność dowodów można go przedłużyć jak robi to osoba dorosła czy trzeba na nowo latać załatwiać ??

   • 0 0

   • Na nowo. Dziec juz inaczej wyglądają.

    • 0 0

 • (4)

  Zawsze mam ze sobą książeczki zdrowia dzieci. Jest to wystarczający dokument i ma go każdy, jaki problem zabrać ze sobą.

  • 3 21

  • (1)

   Do czego wystarczający? Przecież z artykułu jasno wynika, że do podróży lotniczej nie jest wystarczający.

   • 5 2

   • ale w artykule nie ma mowy tylko o podrozach samolotem. To logiczne, ze tam musisz miec dowod, paszport lub akt ur. dla infanta.

    • 2 1

  • hmm

   ale dowód osobisty dziecka mniej miejsca zajmuje i masz go non stop w portfelu no przynajmniej ja nosze jak swój

   • 3 0

  • Książeczka

   Nie jest dokumentem i niczego nie potwierdza .Kontroler nawet na nią nie spojrzy przynajmniej tak miała moja koleżanka

   • 1 0

 • akt urodzenia pomaga (2)

  włożyłam do portfela kiedy urodziło się dziecko i noszę nadal, choć skończyło już 8 lat. Niejednokrotnie ratował mnie z opresji

  • 6 17

  • A skąd sprawdzający będzie wiedział, że akt urodzenia dotyczy danego dziecka a nie np. jego brata rok młodszego? Zdjęcia nie ma, dziecko zawsze może powiedzieć, że nazywa się Staś a nie Jaś...

   • 19 2

  • O akcie chrztu nie zapomnij...

   • 13 1

 • (1)

  Dziecko może nie uczyć się na terenie Polski, stąd wymóg posiadania legitymacji szkolnej.

  • 10 0

  • Raczej nie

   No ale w swietle polskiego prawa ulga przysluguje dziecku w wieku szkolnym a nie dziecku uczeszczajacemu do szkoly a to roznica

   • 0 0

 • To jest właśnie Polska (2)

  Obywatel jest zawsze podejrzany o oszustwo, musi udowadniać, dokumentować... Paranoja.

  • 27 19

  • Nie musi. Może kupić pełnopłatny bilet i nie ubiegać się o zniżki. Nikt nie będzie miał pretensji, bo korzystanie z ulg nie jest obowiązkowe.

   • 17 6

  • czytałeś artykuł czy tylko tak sobie piszesz...

   nasz naród kombinuje, oszukuje i się nie dziwię, że się o wszystko podejrzewa...

   • 7 3

 • Ja mam skan aktu urodzenia dziecka zapisany w telefonie.

  I mimo ze nie jest to dokument papierowy to jeszcze nie spotkalem kontrolera, ktory po jego okazaniu by sie czepial przyslugujacej znizki. Wiec nie ma co demonizowac problemu.

  • 11 0

 • W Polsce jak wzadnym innym kraju na swiecie kultywuje sie kombinatorstwo!!Złodziejstwo, cwaniactwo!

  Zmuszaja czesto do tego ludzi POlitycy którzy przesiaknieci korupcją i złodziejstwem chcieli kosztem rodaków sie dorabiac!!I tam nadal jest do dzisiaj!

  • 8 3

 • Nie dziecku a urzdedasowi ktoremu sie uczxyc nie chciało i zastał lajza urzedasem.

  rąbac urzedsaow wozdy na d*pie zdrowego spoleczenstwa

  • 3 5

 • Dowód osobisty dla dziecka to nie tylko kwestia zniżek czy podróży... mało kto uświadamia sobie, że nie ma tak na prawdę żadnego dokumentu który by pozwalał potwierdzić szybko "od reki", że dziecko, które jest ze mną jest moim dzieckiem! Książeczka zdrowia, akt urodzenia itp nie maja zdjęcia, wiec skąd wiadomo, że to dokumenty danego dziecka? Wszystko jest "na słowo".

  • 6 2

 • Wystarczy fotka aktu urodzenia w komorce...

  Kontrolerzy sa bardzo spoko pod tym wzgledem. Jak widza ze nie maja przed soba polakówa-cwaniaczka-cebulaczka co trenuje szecioletniego dzieciaka do zanizania wieku to podchodza do sprawy na luzie.

  Jezdzilem tak z dzieckiem i na 100% znizce i na ulgowym (0-5lat) i w zadnym z Trojmiejskich srodkow komunikacji nie bylo problemu z taka forma dokumentu.

  Choc jak ktos chce byc bardzo formalny to dowod dziecka w e-puap teraz sie zalatwia paroma kliknieciami, polecam.

  • 1 2

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Informacje

Reklama

Statystyki

Forum

Wydarzenia

Lux Æterna - wystawa GTF
Lux Æterna - wystawa GTF
wystawa
gru 13-27.03
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Dom Uphagena
Feerie experymentów
Feerie experymentów
warsztaty
sty 15-27.02
g. 11:00
Gdynia, Experyment
Ferie w stoczni
Ferie w stoczni
spacer
sty 17-27.02
Gdańsk, Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej

Najczęściej czytane