wiadomości

stat

Po tygodniu nowej tury 500 plus ponad 11,5 tys. wniosków. "Kolejki mniejsze niż w ubiegłym roku"

Od 1 sierpnia można składać wnioski o otrzymanie świadczenia z rządowego programu "Rodzina 500+".
Od 1 sierpnia można składać wnioski o otrzymanie świadczenia z rządowego programu "Rodzina 500+". fot. fotolia/Westend61

- Jesteśmy przygotowani, że pod koniec wakacji osób, które będą chciały złożyć wnioski osobiście w siedzibie urzędu będzie więcej - mówią urzędnicy, którzy przyznają, że w sprawie nowej tury 500 plus tłumów w urzędach jak na razie nie widać. Po pierwszym tygodniu od rozpoczęcia naboru trójmiejskie samorządy przyjęły ponad 11,5 tys. wniosków, z kolei w ubiegłym roku podczas pierwszego tygodnia przyjęto ponad 19 tys. wniosków.Czy program 500 plus ma pozytywne efekty?

tak, to bardzo duża pomoc dla wielu rodzin

41%

tak, ale prawdziwe efekty pomocy odczuwają rodziny, które mają więcej niż trójkę dzieci

8%

nie zawsze, taka pomoc finansowa powoduje często, że ludzie rezygnują z pracy

13%

nie, powoduje tylko zadłużanie państwa, a ludzie, którzy dostają to świadczenie żyją na jego koszt

38%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 339
Od ponad roku osoby mające co najmniej dwójkę dzieci mogą korzystać ze wsparcia programu 500 plus. Każde z nich dostaje 500 zł na drugie i kolejne dziecko.

Osoby pobierające świadczenie wychowawcze w ramach rządowego programu "Rodzina 500+" we wrześniu 2017 r. otrzymają ostatnią wypłatę za upływający okres zasiłkowy. Aby od 1 października nadal dostawać pomoc z programu, konieczne jest złożenie nowego wniosku na nowy okres świadczeniowy 2017/2018. Nowe wnioski trójmiejskie samorządy zaczęły przyjmować już 1 sierpnia.

Do nowego okresu świadczeniowego przygotowywano się od wielu miesięcy. Sprawdziliśmy, jak wyglądają prace w Gdańsku, Gdyni i Sopocie podczas przyjmowania nowej puli zgłoszeń.

W Gdańsku najwięcej wniosków złożonych elektronicznie

W Gdańsku od 1 do 8 sierpnia 2017 r. do Gdańskiego Centrum Świadczeń wpłynęło ponad 7,6 tys. wniosków, rok wcześniej w pierwszym tygodniu naboru od 1 do 8 kwietnia 2016 r. gdańszczanie złożyli ponad 12,5 tys. wniosków o świadczenie 500 plus.

- Widoczna różnica liczby wniosków złożonych w analogicznym okresie wynika z tego, że w zeszłym roku świadczenie 500+ było przyznawane po raz pierwszy, więc osoby chcące otrzymać wypłatę świadczenia w możliwie krótkim terminie zdecydowały się na złożenie wniosków w pierwszych dniach kwietnia. W tym roku sytuacja jest zupełnie inna, ponieważ wnioski przyjmowane są jeszcze w trakcie wypłacania świadczeń, które zostały przyznane w ubiegłym roku. To komfortowa sytuacja, umożliwiająca wybór dogodnego terminu złożenia wniosku - wyjaśnia Anna Iwanowska z biura prasowego gdańskiego magistratu.

Dane statystyczne pokazują, że najwięcej z nich zostało złożonych w formie elektronicznej.

- Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami, pracownicy Gdańskiego Centrum Świadczeń największy ruch odnotowali 1 sierpnia. Tego dnia osobiście wnioski o różne świadczenia złożyło ponad 600 osób, z czego 407 dotyczyło świadczenia 500 plus. Wśród osób, które skorzystały z tradycyjnej formy składania wniosków, niewątpliwie największą popularnością cieszył się główny punkt obsługi, mieszczący się przy ul. 3 Maja 9, do którego wpłynęło ponad 400 wniosków o świadczenia - mówi Arkadiusz Kulewicz z Gdańskiego Centrum Świadczeń.

Jak przekonuje, w kolejnych dniach liczba osób odwiedzających punkty obsługi ustabilizowała się, a przyjmowanie wniosków odbywa się sprawnie.

- Pracownicy Gdańskiego Centrum Świadczeń skupiają się nie tylko na przyjmowaniu wniosków, ale również na ich sprawnym rozpatrywaniu. Do dnia 4 sierpnia wydane zostały 523 decyzje administracyjne. W przypadku kolejnych 569 wniosków zostało zakończone postępowanie oraz przygotowane zostały projekty decyzji - podkreśla Kulewicz.

TU ZNAJDZIESZ SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE, GDZIE I W JAKICH GODZINACH MOŻNA ZŁOŻYĆ WNIOSKI W GDAŃSKU

W Sopocie więcej stanowisk, dłuższe godziny przyjmowania wniosków

W Sopocie w pierwszym tygodniu przyjmowania wniosków na nowy okres świadczeniowy, od 1 do 8 sierpnia przyjęto 261 wniosków, w tym 161 elektronicznie. W ubiegłym roku, w analogicznym czasie wpłynęło 551 wniosków, w tym 268 elektronicznie.

- Równolegle weryfikujemy wnioski i wydajemy decyzje administracyjne przyznające świadczenie wychowawcze. Wydanych zostało już 95 decyzji. Dzięki temu, że zwiększyliśmy liczbę stanowisk oraz wydłużyliśmy godziny przyjęć interesantów, wnioski o świadczenie wychowawcze 500 plus przyjmowane są płynie, bez kolejek. Na bieżąco monitorujemy sytuację i w razie potrzeby będziemy reagować - informuje Natasza Ligocka-Świerk, kierownik Działu Świadczeń Rodzinnych i Funduszu Alimentacyjnego MOPS Sopot.

Jak dodaje, niestety od kilku dni występują problemy z weryfikacją wniosków poprzez system Empatia, co opóźnia proces wydawania decyzji.

- Z uwagi na okres wakacyjny ruch w chwili obecnej jest mniejszy niż w początkowym okresie składania wniosków w 2016 r. Przewidujemy, że większe zainteresowanie związane ze składaniem wniosków na nowy okres świadczeniowy będzie przypadało na drugą połowę sierpnia i wrzesień - ocenia Ligocka-Świerk.

Mieszkańcy Sopotu mogą składać wnioski o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego w Dziale Świadczeń Rodzinnych i Funduszu Alimentacyjnego MOPS Sopot, al. Niepodległości 876, w następujących godzinach: poniedziałek w godz. 10-17, wtorek-czwartek w godz. 9-14, piątek (w sierpniu) 7.30-14.

Kolejek z ubiegłego roku nie widać

W Gdyni w pierwszym tygodniu przyjęto łącznie 3507 wniosków (w tym 1196 papierowych i 2311 elektronicznych). W ubiegłym roku w okresie 1-8.04 wpłynęło ich 6207.

- Kolejek takich jak w ubiegłym roku, kiedy program był nowością, nie ma. Z jednej strony spora część składających wnioski ma już ubiegłoroczne doświadczenie i podchodzi do tematu o wiele spokojniej, a z drugiej my, wychodząc naprzeciw pracującym mieszkańcom wydłużyliśmy godziny przyjmowania wniosków - dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i w czwartki do godz. 18. Zwiększyliśmy też obsadę osobową. Jesteśmy przygotowani, że pod koniec wakacji osób, które będą chciały złożyć wnioski osobiście w siedzibie urzędu, będzie więcej - mówi Agata Grzegorczyk, rzecznik prasowy gdyńskiego magistratu.

Ministerstwo wprowadziło zmiany

Żeby otrzymać świadczenie na dziecko nie trzeba spełniać warunków kryterium dochodowego, nie liczy się też kolejność zgłoszeń. Te same zasady, z drobnymi zmianami, będą obowiązywały również w okresie zasiłkowym 2017/2018. Teraz Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej postanowiło uszczelnić system tak, by nie dochodziło do wyłudzania świadczenia, gdy ono nie przysługuje.

Czytaj więcej: Nowy nabór do programu 500 plus. Podpowiadamy, gdzie i kiedy składać wnioski

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (160)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

wiadomości

forum rodzina i dziecko

Najczęściej czytane