• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Pobiegnij z całą rodziną. V Bieg do Źródeł już w weekend

Magdalena Raczek
6 czerwca 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
IV Bieg do źródeł. IV Bieg do źródeł.

Już w najbliższą sobotę, 9 czerwca, gdański pas nadmorski po raz piąty stanie się miejscem aktywnego i kreatywnego wypoczynku oraz rekreacji dla całych rodzin - przed nami V Bieg do Źródeł, którego centrum organizacyjne zlokalizowane będzie w Parku Jelitkowskim (w okolicy wejścia na plażę nr 71). Czekają nas dwa biegi, piknikowa atmosfera, cztery strefy relaksu i kreatywności, warsztaty, spektakl, foodtrucki, rzeżucha, tort oraz wiele innych atrakcji i świetna zabawa.Organizatorzy, czyli Miasto Gdańsk i Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna Sp. z o.o., przygotowali mnóstwo atrakcji w formie zawodów sportowych (dwa biegi - jeden dla profesjonalistów, drugi dla amatorów) oraz pikniku dla biegaczy, ich rodzin i przyjaciół, a także wszystkich zainteresowanych spędzeniem atrakcyjnie soboty na świeżym powietrzu i w otoczeniu pięknej przyrody.

Dlaczego biegniemy do źródeł?Nazwa imprezy ma swoje uzasadnienie w trasie biegu.

- Na terenie pasa nadmorskiego, po którym poprowadzone są trasy Biegu Głównego i Rodzinnego, znajdują się studnie podziemnego ujęcia wody Czarny Dwór. To właśnie z tych studni zasilane są 4 zdroje w Pasie Nadmorskim (więcej o zdrojach), a samo ujęcie zaopatruje w wodę mieszkańców Przymorza oraz część mieszkańców Żabianki i Zaspy. Woda pochodząca z ujęć podziemnych to woda najlepszej jakości, o czym świadczy m.in. stopień zmineralizowania, gdyż zawartość składników mineralnych może sięgać nawet do ponad 600mg/l. Ujęcia głębinowe zasilane są przez wodę, która gdy przenika do gruntu (na dużą głębokość), ulega procesowi samooczyszczania. Uzdatnianie, którego celem jest uzyskanie wody pitnej najlepszej jakości, nie wymaga więc w tym wypadku stosowania skomplikowanych metod (proces składa się z 3 głównych etapów: napowietrzania, filtrowania na złożu filtracyjnym oraz dezynfekcji promieniami UV). W Gdańsku w wodę z ujęć podziemnych zaopatrywanych jest prawie 90 proc. mieszkańców (woda czerpana ze źródeł powierzchniowych - ujęcie wody Straszyn - jest natomiast zawsze mieszana z wodą głębinową) - wyjaśnia Monika Piotrowska-Szypryt, rzecznik prasowy Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej Sp. z o.o.
 • IV Bieg do źródeł.
 • IV Bieg do źródeł.
 • IV Bieg do źródeł.
 • IV Bieg do źródeł.
 • IV Bieg do źródeł.
 • IV Bieg do źródeł.

Bieg Główny dla profesjonalnych biegaczyPod kątem sportowym impreza składa się z dwóch części. Profesjonalni biegacze mogą się sprawdzić w 10-kilometrowym Biegu Głównym. Start zaplanowano w samo południe. Rywalizować będzie 600 osób - taki był limit zapisów i organizatorzy odnotowali komplet uczestników. Podczas biegu będzie prowadzona klasyfikacja generalna i wiekowa. Na każdego uczestnika czeka pakiet startowy, a w nim pamiątkowe gadżety. Wszyscy również będą mogli wziąć udział w losowaniu nagród. Trasę można podejrzeć TU.

Bieg Rodzinny - "run for fun"W Biegu Rodzinnym może wziąć udział każdy. Trasa będzie miała długość 3 km. Start zaplanowano na godz. 11, a udział w biegu jest bezpłatny. Wystarczyło zarejestrować się na stronie biegdozrodel.pl. Wszyscy uczestnicy będą mogli wziąć udział w losowaniu nagród.

- Z każdą kolejną edycją Bieg Rodzinny cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W tym roku 800 dostępnych miejsc zostało zarezerwowanych przed zakończeniem zapisów. Biegną całe rodziny, od niespełna rocznych dzieci (w wózkach prowadzonych przez rodziców) do 71-latków. W formule run for fun nie chodzi o wynik, nie mamy pomiaru czasu, chodzi o zabawę, rodzinną integrację i spróbowanie swoich sił jako biegacz - mówi Monika Piotrowska-Szypryt.

Piknikowa atmosfera, mnóstwo atrakcji i świetna zabawaTo wszystko czeka na piknikowiczów w Parku Jelitkowskim, gdzie przestrzeń podzielona zostanie na 4 strefy: Miasto na detoksie, Kreatywne Miasto, Zdrowe Miasto i Aktywne Miasto. W każdej z nich organizatorzy przygotowali różnorodne aktywności.

Plan sytuacyjny V Biegu do źródeł. Plan sytuacyjny V Biegu do źródeł.
- W Strefie na detoksie dominować będą atrakcje związane z kampanią "Miasto na detoksie" realizowaną przez GIWK w ramach uczestnictwa w międzynarodowym projekcie NonHazCity. Zaproponowane warsztaty mają na celu m.in. zwiększenie świadomości na temat substancji niebezpiecznych i namawianie do zmiany dotychczasowych nawyków stosowania ich w domach poprzez wskazanie ekologicznych produktów alternatywnych. Oprócz warsztatów tworzenia naturalnych kosmetyków i ekologicznych środków czystości zaproponowaliśmy również warsztaty tworzenia lasów w szkle i sprawdzające poziom świadomości "detoksowe koło wiedzy", które będzie prowadzone na scenie - informuje Małgorzata Kowal, Specjalista ds. edukacji ekologicznej Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej Sp. z o.o.

Strefa "Kreatywne Miasto"- Kreatywność staje się dziś jednym z najistotniejszych czynników rozwoju współczesnego miasta. W tej strefie chcemy pokazać, że w dużym mieście istnieje wiele możliwości, aby obudzić w sobie kreatywny zmysł - wystarczy tylko się rozejrzeć. Atrakcje, które przygotowaliśmy pozwolą uwolnić kreatywność dzieci i dorosłych podczas warsztatów np. pod hasłem "znaczek przypominaczek" - robienie kolorowych kamyczków przypominających o konieczności oszczędzania wody, warsztatów cyjanotypii czy tworzenia pieczątek do samodzielnego ozdabiania bawełnianych toreb. Przez cały czas trwania pikniku razem z uczestnikami tworzyć będziemy wielkoformatowy obraz peletonu biegaczy - jubileuszową pamiątkę z wydarzenia. Na uczestników czekać będzie również mobilna fotobudka na czterech kółkach, w której oprócz zrobienia zdjęć, będzie można nagrać pamiątkową wypowiedź - zachęca Małgorzata Kowal.

Strefa "Zdrowe Miasto"- Znajdzie się tu m.in. miejsce odpoczynku z odżywczymi przekąskami i napojami, ale nie zabraknie również miejsca dedykowanego biegaczom, by po biegu mogli się odprężyć "w rękach" profesjonalnych masażystów. W zdrowym mieście, zdrowy duch!, więc dla chętnych zaplanowano relaksujące warsztaty tai-chi - mówi Małgorzata Kowal.
W Zdrowym Mieście nie może zabraknąć smacznych i zdrowych przekąsek, dlatego w tej strefie znajdziemy foodtrucki i sokobusy, m.in. Muka, Garden Truck, Pesca Fresca i inne. Ponadto w trakcie pikniku hostessy będą rozdawały uczestnikom saszetki z nasionami rzeżuchy do zasiania w domu. Każda saszetka będzie miała dedykowaną etykietę z logo imprezy oraz wskazówki dotyczące uprawy.

Strefa "Aktywne Miasto"- Proponujemy zabawy, które sprawią, że nie tylko jednostki, ale całe rodziny będą dobrze się bawić i zdrowo, rodzinnie rywalizować w konkurencjach szybkościowych, zwinnościowych i zręcznościowych. Tu liczy się integracja i dobra zabawa. Na uczestników czeka 6 trampolin, boisko do badmintona, gry rodzinne, kącik maluszka i jubileuszowe puzzle wielkoformatowe - zaprasza Małgorzata Kowal.

A ponadto... woda z saturatora, spektakl, tort i fotobusAle na tym nie koniec atrakcji i udogodnień dla uczestników. Podczas V Biegu do źródeł na rowerzystów czeka parking rowerowy. Pragnienie będzie można ugasić wodą z mobilnego saturatora serwującego wodę pitną prosto z miejskiej sieci. W menu saturatora woda z bąbelkami, bez bąbelków oraz ze smacznymi i zdrowymi dodatkami. Urządzenie stanie na końcu jednej z alejek Parku, od strony Restauracji "Parkowa".

Z kolei po południu, w godzinach od 15:00 do 16:00 aktorzy z Teatru Miniatura zagrają spektakl pt. "Z pamiętnika chomika". Dzięki ich opowieściom mali widzowie dowiedzą się, jak opiekować się swoimi pupilami.

Z racji jubileuszu 5-lecia pojawią się również dodatkowe atrakcje: tort, dedykowane puzzle wielkoformatowe, tworzenie wspólnego pamiątkowego obrazu biegaczy o wielkości 25x1,60m, fotobus (odrestaurowany Volkswagen T2 przekształcony w mobilną budkę fotograficzną) oraz liczne warsztaty detoksowe, w których każdy może wziąć udział.

- Ideą naszej imprezy jest promowanie aktywnego i rodzinnego spędzania czasu, a także nadmorskiego klimatu, gdańskiej wody oraz terenu, na którym znajdują się ujęcia wody głębinowej, z której korzystamy na co dzień. To święto sportu, ale i gdańskiej wody, która przecież sama w sobie jest także niezbędnym źródłem dobrej formy każdej osoby aktywnej - tłumaczy Małgorzata Kowal.
Ambasadorką V Biegu do źródeł jest Katarzyna Bosacka - znana dziennikarką telewizyjna i prasowa, autorka kultowych już programów "Wiem, co jem" i "Wiem, co kupuję". Impreza potrwa od godz. 9 do 16.

Więcej informacji, program pikniku, regulaminy biegów na: www.biegdozrodel.pl.

 • IV Bieg do źródeł.
 • IV Bieg do źródeł.
 • IV Bieg do źródeł.
 • IV Bieg do źródeł.
 • IV Bieg do źródeł.

Miejsca

Wydarzenia

Opinie (16)

 • Wow

  W zeszłym roku ubrałem klapki Kubota, białe skarpety, białą koszulkę na ramiączkach tzw. Żonobijke i wystartowalem. Biegałem jak szalony, Grażynka krzyczała Janusz dawaj dawaj bo ci nie dam już w tym roku. Lecialem jak oszalaly. Gdy dobieglem do mety była już północ i nikogo nie było..

  Teraz czas na cross fit...

  • 12 20

 • jak nie stać na prawdziwy urlop, to potem trzeba się tułać po biegach i kleszcze łapać

  • 8 23

 • tam sobie niech biegaja (1)

  anie blokuja ulice jak te rowerzysty

  • 10 9

  • Zadzieram kiecę i lecę ,tylko mi się menel gdzieś zapodział.

   • 0 0

 • . (1)

  Panie Adamowicz,a moze by tak zamknac kilka ulic dla podtrzymania tradycji imprez biegowo-rowerowych...?

  • 11 14

  • Chciałeś być zabawny, ale chyba Ci nie wyszło...

   • 2 3

 • szkoda kolan (1)

  • 8 10

  • ciesz się człowieku. wkrótce przyjdą....

   • 0 0

 • Ja pierdziel...e ilu maruderów pisze komentarze - zgorzkniały żywot

  • 16 7

 • Kranówke to ja moge wypic w domu niepotrzebuje placic 30 zł za pakiet by sie przebiec firmie która za moje pieniadze organizuje (1)

  Ta impreza powinna byc całkowicie bezpłatna dla mieszkańców Gdańska bo zdziera z nas ogromne pieniądze za wodę!

  • 11 4

  • Uwaga wszyscy bedą mogli sie z Saturatora napic tej samej wody co mają w kranie!Super atrakcja :)

   By sie nie kompromitowali!!

   • 11 3

 • Czasy się zmieniają.

  Kiedyś po prostu była impreza. Nikt nie chwalił się tym że będzie gdzie usiąść czy budą z zapiekankami. Teraz strefa relaksu i food trucki. :)
  Ps. Żarciowóz by było lepiej :)

  • 9 3

 • Jezu, ta Małgorzata Kowal na wszystkim się zna!

  Niezłe jest obkuta xD xD

  • 7 0

 • i tradycyjnie GP Dzielnic i Bieg do Źródeł jednego dnia

  a jeszcze skajwajran ejport coś tam, czyli razem 10+5+5 - półmaraton

  • 4 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

W toni. Polskie pojazdy podwodne ze zbiorów NMM w Gdańsku

10 zł
wystawa

Halo, tu sztuka! Warsztaty rodzinne w Muzeum Narodowym w Gdańsku (1 opinia)

wykład / prezentacja, spotkanie, warsztaty

Sensolabium. Warsztaty rodzinne dla dzieci w spektrum autyzmu

spotkanie, wystawa, warsztaty

Najczęściej czytane