Wiadomości

stat

Pobiegnij z całą rodziną. V Bieg do Źródeł już w weekend

IV Bieg do źródeł.
IV Bieg do źródeł. mat.prasowe/GIWK

Już w najbliższą sobotę, 9 czerwca, gdański pas nadmorski po raz piąty stanie się miejscem aktywnego i kreatywnego wypoczynku oraz rekreacji dla całych rodzin - przed nami V Bieg do Źródeł, którego centrum organizacyjne zlokalizowane będzie w Parku Jelitkowskim (w okolicy wejścia na plażę nr 71). Czekają nas dwa biegi, piknikowa atmosfera, cztery strefy relaksu i kreatywności, warsztaty, spektakl, foodtrucki, rzeżucha, tort oraz wiele innych atrakcji i świetna zabawa.Organizatorzy, czyli Miasto Gdańsk i Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna Sp. z o.o., przygotowali mnóstwo atrakcji w formie zawodów sportowych (dwa biegi - jeden dla profesjonalistów, drugi dla amatorów) oraz pikniku dla biegaczy, ich rodzin i przyjaciół, a także wszystkich zainteresowanych spędzeniem atrakcyjnie soboty na świeżym powietrzu i w otoczeniu pięknej przyrody.

Dlaczego biegniemy do źródeł?Nazwa imprezy ma swoje uzasadnienie w trasie biegu.

- Na terenie pasa nadmorskiego, po którym poprowadzone są trasy Biegu Głównego i Rodzinnego, znajdują się studnie podziemnego ujęcia wody Czarny Dwór. To właśnie z tych studni zasilane są 4 zdroje w Pasie Nadmorskim (więcej o zdrojach), a samo ujęcie zaopatruje w wodę mieszkańców Przymorza oraz część mieszkańców Żabianki i Zaspy. Woda pochodząca z ujęć podziemnych to woda najlepszej jakości, o czym świadczy m.in. stopień zmineralizowania, gdyż zawartość składników mineralnych może sięgać nawet do ponad 600mg/l. Ujęcia głębinowe zasilane są przez wodę, która gdy przenika do gruntu (na dużą głębokość), ulega procesowi samooczyszczania. Uzdatnianie, którego celem jest uzyskanie wody pitnej najlepszej jakości, nie wymaga więc w tym wypadku stosowania skomplikowanych metod (proces składa się z 3 głównych etapów: napowietrzania, filtrowania na złożu filtracyjnym oraz dezynfekcji promieniami UV). W Gdańsku w wodę z ujęć podziemnych zaopatrywanych jest prawie 90 proc. mieszkańców (woda czerpana ze źródeł powierzchniowych - ujęcie wody Straszyn - jest natomiast zawsze mieszana z wodą głębinową) - wyjaśnia Monika Piotrowska-Szypryt, rzecznik prasowy Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej Sp. z o.o.

Bieg Główny dla profesjonalnych biegaczyPod kątem sportowym impreza składa się z dwóch części. Profesjonalni biegacze mogą się sprawdzić w 10-kilometrowym Biegu Głównym. Start zaplanowano w samo południe. Rywalizować będzie 600 osób - taki był limit zapisów i organizatorzy odnotowali komplet uczestników. Podczas biegu będzie prowadzona klasyfikacja generalna i wiekowa. Na każdego uczestnika czeka pakiet startowy, a w nim pamiątkowe gadżety. Wszyscy również będą mogli wziąć udział w losowaniu nagród. Trasę można podejrzeć TU.

Bieg Rodzinny - "run for fun"W Biegu Rodzinnym może wziąć udział każdy. Trasa będzie miała długość 3 km. Start zaplanowano na godz. 11, a udział w biegu jest bezpłatny. Wystarczyło zarejestrować się na stronie biegdozrodel.pl. Wszyscy uczestnicy będą mogli wziąć udział w losowaniu nagród.

- Z każdą kolejną edycją Bieg Rodzinny cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W tym roku 800 dostępnych miejsc zostało zarezerwowanych przed zakończeniem zapisów. Biegną całe rodziny, od niespełna rocznych dzieci (w wózkach prowadzonych przez rodziców) do 71-latków. W formule run for fun nie chodzi o wynik, nie mamy pomiaru czasu, chodzi o zabawę, rodzinną integrację i spróbowanie swoich sił jako biegacz - mówi Monika Piotrowska-Szypryt.

Piknikowa atmosfera, mnóstwo atrakcji i świetna zabawaTo wszystko czeka na piknikowiczów w Parku Jelitkowskim, gdzie przestrzeń podzielona zostanie na 4 strefy: Miasto na detoksie, Kreatywne Miasto, Zdrowe Miasto i Aktywne Miasto. W każdej z nich organizatorzy przygotowali różnorodne aktywności.

Plan sytuacyjny V Biegu do źródeł.
Plan sytuacyjny V Biegu do źródeł. mat.prasowe/GIWK
- W Strefie na detoksie dominować będą atrakcje związane z kampanią "Miasto na detoksie" realizowaną przez GIWK w ramach uczestnictwa w międzynarodowym projekcie NonHazCity. Zaproponowane warsztaty mają na celu m.in. zwiększenie świadomości na temat substancji niebezpiecznych i namawianie do zmiany dotychczasowych nawyków stosowania ich w domach poprzez wskazanie ekologicznych produktów alternatywnych. Oprócz warsztatów tworzenia naturalnych kosmetyków i ekologicznych środków czystości zaproponowaliśmy również warsztaty tworzenia lasów w szkle i sprawdzające poziom świadomości "detoksowe koło wiedzy", które będzie prowadzone na scenie - informuje Małgorzata Kowal, Specjalista ds. edukacji ekologicznej Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej Sp. z o.o.

Strefa "Kreatywne Miasto"- Kreatywność staje się dziś jednym z najistotniejszych czynników rozwoju współczesnego miasta. W tej strefie chcemy pokazać, że w dużym mieście istnieje wiele możliwości, aby obudzić w sobie kreatywny zmysł - wystarczy tylko się rozejrzeć. Atrakcje, które przygotowaliśmy pozwolą uwolnić kreatywność dzieci i dorosłych podczas warsztatów np. pod hasłem "znaczek przypominaczek" - robienie kolorowych kamyczków przypominających o konieczności oszczędzania wody, warsztatów cyjanotypii czy tworzenia pieczątek do samodzielnego ozdabiania bawełnianych toreb. Przez cały czas trwania pikniku razem z uczestnikami tworzyć będziemy wielkoformatowy obraz peletonu biegaczy - jubileuszową pamiątkę z wydarzenia. Na uczestników czekać będzie również mobilna fotobudka na czterech kółkach, w której oprócz zrobienia zdjęć, będzie można nagrać pamiątkową wypowiedź - zachęca Małgorzata Kowal.

Strefa "Zdrowe Miasto"- Znajdzie się tu m.in. miejsce odpoczynku z odżywczymi przekąskami i napojami, ale nie zabraknie również miejsca dedykowanego biegaczom, by po biegu mogli się odprężyć "w rękach" profesjonalnych masażystów. W zdrowym mieście, zdrowy duch!, więc dla chętnych zaplanowano relaksujące warsztaty tai-chi - mówi Małgorzata Kowal.
W Zdrowym Mieście nie może zabraknąć smacznych i zdrowych przekąsek, dlatego w tej strefie znajdziemy foodtrucki i sokobusy, m.in. Muka, Garden Truck, Pesca Fresca i inne. Ponadto w trakcie pikniku hostessy będą rozdawały uczestnikom saszetki z nasionami rzeżuchy do zasiania w domu. Każda saszetka będzie miała dedykowaną etykietę z logo imprezy oraz wskazówki dotyczące uprawy.

Strefa "Aktywne Miasto"- Proponujemy zabawy, które sprawią, że nie tylko jednostki, ale całe rodziny będą dobrze się bawić i zdrowo, rodzinnie rywalizować w konkurencjach szybkościowych, zwinnościowych i zręcznościowych. Tu liczy się integracja i dobra zabawa. Na uczestników czeka 6 trampolin, boisko do badmintona, gry rodzinne, kącik maluszka i jubileuszowe puzzle wielkoformatowe - zaprasza Małgorzata Kowal.

A ponadto... woda z saturatora, spektakl, tort i fotobusAle na tym nie koniec atrakcji i udogodnień dla uczestników. Podczas V Biegu do źródeł na rowerzystów czeka parking rowerowy. Pragnienie będzie można ugasić wodą z mobilnego saturatora serwującego wodę pitną prosto z miejskiej sieci. W menu saturatora woda z bąbelkami, bez bąbelków oraz ze smacznymi i zdrowymi dodatkami. Urządzenie stanie na końcu jednej z alejek Parku, od strony Restauracji "Parkowa".

Z kolei po południu, w godzinach od 15:00 do 16:00 aktorzy z Teatru Miniatura zagrają spektakl pt. "Z pamiętnika chomika". Dzięki ich opowieściom mali widzowie dowiedzą się, jak opiekować się swoimi pupilami.

Z racji jubileuszu 5-lecia pojawią się również dodatkowe atrakcje: tort, dedykowane puzzle wielkoformatowe, tworzenie wspólnego pamiątkowego obrazu biegaczy o wielkości 25x1,60m, fotobus (odrestaurowany Volkswagen T2 przekształcony w mobilną budkę fotograficzną) oraz liczne warsztaty detoksowe, w których każdy może wziąć udział.

- Ideą naszej imprezy jest promowanie aktywnego i rodzinnego spędzania czasu, a także nadmorskiego klimatu, gdańskiej wody oraz terenu, na którym znajdują się ujęcia wody głębinowej, z której korzystamy na co dzień. To święto sportu, ale i gdańskiej wody, która przecież sama w sobie jest także niezbędnym źródłem dobrej formy każdej osoby aktywnej - tłumaczy Małgorzata Kowal.
Ambasadorką V Biegu do źródeł jest Katarzyna Bosacka - znana dziennikarką telewizyjna i prasowa, autorka kultowych już programów "Wiem, co jem" i "Wiem, co kupuję". Impreza potrwa od godz. 9 do 16.

Więcej informacji, program pikniku, regulaminy biegów na: www.biegdozrodel.pl.

Opinie (16)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum dziecko

 • Zle wyniki (3) Potas zbadano mi 6,4 następnego dnia 7,1 pilna konsultacja lekarska i szpital okazało się...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Ola

 • Otwarte pepco (6) Wiem że się nie powinno ale moje dzieci jak na złość dra wszystkie skarpetki i rajstopy....

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Asienkaj

 • Przedszkole Misia Wojtka opinie Witam, Czy mozna prosić o opinię na temat tego przedszkola?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Mama

 • Zasiłek rodzinny jak teraz? (4) Nigdy nie korzystałam z pomocy Mops niestety mąż stracił prace ja 1/2 etatu . Jak teraz...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Przedszkole prywatne- Morena Witam, Jakie polecacie przedszkole prywatne na Morenie? Jakie koszta ponosicie?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Ola

 • Żłobek panstwowy- rocznik 2017 (8) Witam, Orientuje się ktoś czy dziecko z grudnia 2017, może pójść jeszcze do państwowego...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: K

 • Zwrot z podatku Gliwice (2) Witam czy ktoś otrzymał zwrot z podatku z Gliwic ja składałam 21 lutego przez Internet...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Aneta

 • OGTT Gdańsk (3) Cześć, Czy któraś z Was robiła ostatnio test tolerancji glukozy w ciąży? Jak to wygląda w...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Ania

 • Ciąża biźniacza- bardzo silny ból... (3) Kuzynka jest w ciąży bliźniaczej,od poniedziałku bardzo ją bolą plecy do tego stopnia,że z...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Kasia Gdańsk

 • Rekrutacja do przedzkola (24) Proszę o informacje czy dzieci które dostały się do przedszkola tego roku to maluchy...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Mamka

 • Zakupy do domu-prosze o podpowiedź (4) Mam pytanie ,czy mozecie polecic mi sklepy spożywcze raczej małe ,które dowoża zakupy do...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: polanka

 • Dodatkowy zasiłek opiekuńczy-... (5) Obecnie pracuje, ale kierowniczka delikatnie zaczyna namawiać mnie i inne koleżanki żebyśmy...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Kasia Gdańsk

 • Zwrot Moja znajoma wysłała przez net rozliczenie 20 luty i dziś dostała kasę US Wejherowo,także...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: K

wszystkie tematy »