• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Podróżowanie w ciąży. Kiedy jest bezpieczne?

Wioleta Stolarska
25 czerwca 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Podróże lotnicze nie są wskazane w zaawansowanej ciąży. Niektóre linie lotnicze wymagają zaświadczenia lekarskiego, a nawet odmawiają przyjmowania ciężarnej na pokład. Podróże lotnicze nie są wskazane w zaawansowanej ciąży. Niektóre linie lotnicze wymagają zaświadczenia lekarskiego, a nawet odmawiają przyjmowania ciężarnej na pokład.

Jesteś w ciąży i chciałabyś wyjechać na urlop? Nie musisz spędzać całego lata w domu, jeśli twoja ciąża przebiega bez komplikacji. Jednak nawet u kobiet, które nie mają problemów z donoszeniem ciąży, w niektórych sytuacjach nie poleca się wyjazdów. Podpowiadamy, na co warto uważać.



Podróżowałaś za granicę w ciąży?

Lato to czas wyjazdów - głównie po to, by odpocząć, więc to dla ciężarnej powód jak najbardziej wskazany, ale już sama podróż niekoniecznie. Ciąża, wbrew pozorom, nie jest chorobą i wiele rzeczy w tym czasie można robić. Nie ma również przeszkód, aby udać się na wypoczynek. Wyjeżdżając na wakacje, w kraju, czy za granicę, należy jednak zachować zdrowy rozsądek.

- Ciąża - czy to na początku, czy na jej końcu - nie jest przeciwwskazaniem do podróżowania pod warunkiem, że jest to ciąża niezagrożona. To, czy faktycznie tak jest może stwierdzić tylko lekarz ginekolog prowadzący ciążę - mówi dr n. med. Katarzyna Kopacz-Petranyuk, specjalista ginekolog-położnik, Kobiece Centrum Zdrowia i Urody MAM.
Warto więc uzgodnić wyjazd z lekarzem. Zdarzają się sytuacje, kiedy lekarz może odradzić wyjazd np. w przypadku przodującego łożyska czy skracającej się szyjki macicy. Lekarz wie najlepiej, czy jego ciężarna pacjentka może podróżować.

Ciąża, wbrew pozorom, nie jest chorobą i wiele rzeczy w tym czasie można robić. Nie ma również przeszkód, aby udać się na wypoczynek. Ciąża, wbrew pozorom, nie jest chorobą i wiele rzeczy w tym czasie można robić. Nie ma również przeszkód, aby udać się na wypoczynek.

Drugi trymestr najlepszy na wyjazd



Nie ma stricte podanych ram czasowych, kiedy ciężarna powinna, a kiedy nie powinna podróżować. Optymalnym czasem na wakacje jest drugi trymestr ciąży.

- Należy pamiętać, że bardzo często pierwszy trymestr ciąży jest tym najcięższym, związanym z mdłościami, wymiotami i często osłabieniem organizmu kobiety. Najczęściej po wejściu w drugi trymestr pacjentki czują się zdecydowanie lepiej i mają mnóstwo energii. Brzuszek nie jest jeszcze na tyle duży, aby przeszkadzać. Prawdopodobnie jest to najlepszy czas na podróże w ciąży - dodaje dr n. med. Katarzyna Kopacz.
Jak podkreśla, trzeci trymestr to już przygotowanie do rozwiązania. Wówczas częściej ciężarne zgłaszają obrzęki nóg, stóp, dłoni czy twarzy. Pojawiać się mogą bóle kręgosłupa związane z "dźwiganiem" sporego już brzuszka. Problemy ze snem czy znalezieniem wygodnej pozycji ciała także nie są rzadkością.

- Jeśli mimo towarzyszących dolegliwości czujemy się na siłach, to nie ma przeszkód, aby podróżować. Należy pamiętać, aby podróże w tym okresie nie były zbyt długie. Warto też dowiedzieć się, gdzie mieści się najbliższy szpital położniczy - przestrzega.
Podróże lotnicze nie są jednak wskazane w zaawansowanej ciąży. Niektóre linie lotnicze wymagają zaświadczenia lekarskiego, a nawet odmawiają przyjmowania ciężarnej na pokład. Zmiany ciśnienia w trakcie podróży lotniczej mogą wcześniej wywołać akcję porodową.

Podróże lotnicze nie są wskazane w zaawansowanej ciąży. Niektóre linie lotnicze wymagają zaświadczenia lekarskiego, a nawet odmawiają przyjmowania ciężarnej na pokład. Podróże lotnicze nie są wskazane w zaawansowanej ciąży. Niektóre linie lotnicze wymagają zaświadczenia lekarskiego, a nawet odmawiają przyjmowania ciężarnej na pokład.

Na co uważać?



Ważna kwestią decydującą o podróży powinien być czas - nie powinien być zbyt długi. To właśnie on powinien stanowić kryterium wyboru środka transportu.

- Należy pamiętać, że ciąża zwiększa ryzyko choroby zakrzepowo-zatorowej. Długie godziny w unieruchomieniu mogą powodować powstawanie zakrzepicy żylnej. Dlatego tak ważne jest, aby np. na lotach długodystansowych zastosować profilaktykę przeciwzakrzepową pod postacią heparyny drobnocząsteczkowej, którą pacjentka może podać sobie sama. Równie ważna jest profilaktyka mechaniczna, czyli częste wstawanie i możliwość przespacerowania się. Dotyczy to zarówno lotu samolotem, jak i podróży samochodem - dodaje ginekolog-położnik.
Warto więc unikać długiego siedzenia w tej samej pozycji i zakładania nogi na nogę. W podróży samochodem konieczne są przerwy, w których ciężarna może się poruszać, zaś w samolocie ważne są ćwiczenia rozciągające i rozluźniające.

- Pasy bezpieczeństwa zapinamy w każdym trymestrze ciąży! Absolutnie ciąża nie zwalnia z tego obowiązku. Specjalne pasy ciążowe, które nie przebiegają przez brzuch, a przez pachwiny można zakupić lub wynająć w sklepach z artykułami dla dzieci - podkreśla lekarz.
W podróży samochodem konieczne są przerwy, w których ciężarna może się poruszać, zaś w samolocie ważne są ćwiczenia rozciągające i rozluźniające. W podróży samochodem konieczne są przerwy, w których ciężarna może się poruszać, zaś w samolocie ważne są ćwiczenia rozciągające i rozluźniające.

Plan awaryjny



Przed wyjazdem warto przygotować się na wszystkie możliwe scenariusze. Ciężarna powinna wiedzieć, gdzie znajdują się najbliższe poradnie i szpital. Dlatego kraje Unii Europejskiej są dobrym wyborem także w razie nagłej potrzeby skorzystania z pomocy medycznej. Warto mieć przy sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą można wyrobić w oddziale NFZ, właściwym swojemu miejscu zamieszkania. Dobrze mieć przy sobie kartę ciąży i wyniki badań.

Miejsca

Opinie (76) 4 zablokowane

  • Ech... (1)

    Rozumiem, że komentujący tu ludzie uważają, że nie należy się rozmnażać a jak już sie bardzo chce to klęczeć na grochu i nie pobierać 500+. Jak dają to biorą. Ja na pis nie glosowalam i glosowac nie będę ale jak urodze to kase wezmę. Proste.
    A cięzarnym należy sie szacunek. Was tez ktos urodził.

    • 8 2

    • ppp

      szacunek tak, ale nie ogólnonarodowa szajba.

      • 0 0

  • cionrza to nie choroba

    • 0 3

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Wystawa dinozaurów Di­no­world (5 opinii)

(5 opinii)
45 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (2 opinie)

(2 opinie)
28 zł
wystawa

Najczęściej czytane