Wiadomości

stat

Pomorski Windziarz: Ma 11 lat i pasjonuje się... windami

Kuba Herrmann ma zaledwie 11 lat i bardzo nietypowe hobby, o którym opowiada na swoim kanale w serwisie YouTube. Od prawie roku przybliża obserwatorom ciekawostki dotyczące wind, a w szczególności tych znajdujących się w Gdyni.Jak często korzystasz z windy?

codziennie 43%
czasami, na co dzień nie mam takiej potrzeby 28%
rzadko, zazwyczaj wybieram schody 21%
nigdy, nie lubię jeździć windami 8%
zakończona Łącznie głosów: 788
Kuba Herrmann w internecie znany jest jako Pomorski Windziarz. Jak sam przyznaje, zamiłowanie do wind wzięło się u niego z zainteresowania rozwiązaniami technicznymi stosowanymi w czasach PRL-u. Pierwsza winda, którą się przejechał znajdowała się na ul. Świętojańskiej w Gdyni. Czym różnią się od siebie poszczególne windy?

- Za dużo tego na jeden wywiad! - śmieje się Kuba. - Windy mogą różnić się kabiną, wyglądem, prędkością, sterowaniem, drzwiami... Tych elementów jest naprawdę sporo.
Wiedzę o windach czerpie głównie z internetu oraz rozmów z innymi pasjonatami. Zapytany o ulubione dźwigi w Gdyni, odpowiada:

- Ciekawa jest winda przy ul. Świętojańskiej 89 zobacz na mapie Gdyni, ale konkurować z nią mogą windy przy ul. Abrahama 45 zobacz na mapie Gdyni lub Legionów 34E zobacz na mapie Gdyni, mimo tego, że są zupełnie inne. Mówiąc bardziej ogólnie: najciekawsze dla mnie są windy znajdujące się w okratowanych szybach, takie, które nie zwalniają przed zatrzymaniem się (tzn. jednobiegowe). Taka winda znajduje się np. przy ul. Jana Kilińskiego 10 zobacz na mapie Gdyni.
Zwiedzanie wind to jednak nie takie łatwe zadanie. Część z nich znajduje się bowiem w budynkach, do których dostęp mają jedynie mieszkańcy.

Cykl "Pasjonaci z Trójmiasta"


- Najczęściej dzwonię do domofonu, przedstawiam się i mówię, że przygotowuję projekt dotyczący wind. Zazwyczaj ludzie pozwalają mi wejść do środka. W Krakowie na poszukiwanie wind wybrałem się z kolegą, który ma poważniejszy ode mnie głos, więc zdarzyło mu się udawać listonosza czy roznosiciela ulotek. Czasem pomagają mi też rodzice, którzy poświęcają swój czas na poszukiwanie ze mną ciekawych dźwigów. Chociaż moja mama jest gdynianką, śmieje się, że beze mnie nie poznałaby tylu ciekawych kamienic.

Jeden z filmów z kanału Kuby

Jak łatwo się domyślić, poszukiwanie wind niesie za sobą różne przygody i wypadki.

- Nieraz zdarzyło mi się spotkać kogoś wychodzącego z mieszkania, kto dziwił się temu, co robię lub straszył monitoringiem. Miałem też wypadki związane z samymi windami, raz prawie wpadłem do szybu przez uszkodzony rygiel, kilka razy też utknąłem w windzie.
Co robić, kiedy i nas spotka taka sytuacja?

- Na pewno nie wolno otwierać windy za pomocą wajchy. W kabinie powinna znajdować się informacja z numerem konserwatora, tam dzwonimy najpierw. Jeśli z jakiegoś powodu nie możemy tego zrobić, powinniśmy sprawdzić, czy w kabinie nie ma instrukcji postępowania. Czasem wciśnięcie określonego przycisku automatycznie połączy nas z pomocą techniczną. W starszych windach należy nacisnąć przycisk oznaczony dzwonkiem lub słowem "Alarm", warto jednak zatkać wtedy uszy, gdyż dźwięk może przypominać kosiarkę spalinową. Jeśli dzwonek nie działa, postarajmy się sami zrobić hałas, np. uderzając w drzwi windy. Pamiętajmy, żeby zaraz po uwolnieniu zgłosić uszkodzenie do konserwatora, żeby uchronić innych użytkowników windy.
Kuba ma też apel do wszystkich naszych czytelników: "Żeby stare dźwigi żyły wiecznie, nie możemy zgadzać się na ich wymianę".

Forum dziecko

 • Niedoczynność tarczycy a ciąża (4) Witam moje wyniki TSH 13,546 Mam 38 lat Endokrynolog w krótce , USG mam Hashimoto (...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Jadźka

 • Jst Witam moje wyniki TSH 13,54 USG potwierdzone Hashimoto Wizyta u endo wkrótce Mam 38 lat...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Jadźka

 • 11 tydzień (4) Ja jestem w 11 tygodniu od początku mdlosci od niedawna wymioty nawet po wodzie. Do tego...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Dominika

 • Pilnie poszukuje Cerazette (4) Może ktoś ma?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Kasia

 • Zwolnienie lekarskie po macierzynskim (3) Witam po urlopie macierzyńskim poszłam na zwolnienie na dziecko na 6 tygodni ponieważ...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Gosia

 • Korepetycje z angielskiego. Szukam... (3) Czy ktoś może polecić kogoś kto dojeżdża do domu i pomaga w angielskim? Raz, dwa razy w...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Wiśnia

 • Ubranko do chrztu stacjonarnie (8) Gdzie w Gdańsku kupię Ubranko do chrztu? Zamówiłam jedno z allegro i jestem rozczarowana,...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Abc

wszystkie tematy »

Polecane imprezy

kalendarz imprez »