• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Pomysł na spacer z dzieckiem - poznajemy morskie oblicze Gdyni

Magdalena Raczek
24 lipca 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Warto pokazać najmłodszym Gdynię z bliska, zwłaszcza jej morskie oblicze. Warto pokazać najmłodszym Gdynię z bliska, zwłaszcza jej morskie oblicze.

Gdyby zapytać dzieci, z czym kojarzy im się Gdynia, to na pewno większość odpowiedziałaby, że z morzem, ze statkami, z portem, plażą i rybami. Nic dziwnego - Gdynia, nazywana "miastem z morza i marzeń", jest chyba najbardziej z całego Trójmiasta związana z morską tradycją. Niegdyś osada rybacka, później kurort uzdrowiskowy, następnie ważne portowe miasto. Dziś Gdynia zachwyca modernistyczną architekturą, małomiejskim urokiem i portowym charakterem. Warto pokazać najmłodszym miasto z bliska, zwłaszcza jego morskie oblicze.Podczas zwiedzania Gdyni warto dzieciom opowiedzieć pokrótce jej historię. Mimo że jest miastem młodym, jej dzieje sięgają okresu średniowiecza, gdy była osadą rybacką. Gdynia rozwinęła się szczególnie za sprawą portu, który zbudowano w dwudziestoleciu międzywojennym, aby zapewnić Polsce dostęp do morskich szlaków i bazy marynarki wojennej. Dzięki niemu miasto stało się "oknem na świat", ważnym dla gospodarki morskiej, floty, rybołówstwa, przemysłu okrętowego, a dziś - turystyki i rekreacji.

Atrakcje dla dzieci w Gdyni


Już w XVII wieku królowi Władysławowi IV doradcy wskazywali Gdynię jako miejsce "bardzo sposobne" do budowy portu, jednak sposobność tę wykorzystano dopiero w latach 20. XX wieku. Od samego początku związek miasta z portem był bardzo silny. Gdynia, jeszcze jako wieś przed pierwszą wojną światową, była także kurortem uzdrowiskowym. W 1904 roku utworzono tu pierwsze kąpielisko morskie. Do dziś Gdynia obchodzi rokrocznie w czerwcu Święto Morza, które po raz pierwszy zorganizowano w 1932 roku. To swoisty hołd oddawany morzu.

Przeczytaj także: Port Gdynia. 95 lat minęło

 • Spacery rodzinne Bulwarem Nadmorskim
 • Herb miasta Gdyni
 • Pomnik Dyrygent Fal 24.01.2018 Gdynia
 • Gdynia - marina, plaża i okolice
 • Gdynia - marina, plaża i okolice

Morskie opowieściZwiązki miasta z Bałtykiem zauważalne są od razu - zarówno topograficznie (Gdynia leży nad samym morzem, jego bliskość jest dosłowna), jak i symboliczne. W herbie miasta Gdyni znajduje się wizerunek dwóch ryb koloru żółtego na tle białego miecza, umieszczony na czerwonej tarczy. Biały miecz na czerwonym tle nawiązuje do proporca polskiej Marynarki Wojennej i wyraża odwagę mieszkańców Gdyni w obronie polskiego morza. Dwie ryby - jedna zwrócona na zachód, druga na wschód - wskazują na nadmorski charakter miasta i przypominają dawną wieś rybacką. Herb zaprojektowany został przez gdyńskiego plastyka Leona Staniszewskiego.

Stocznia, port, pirs, akwen, jacht, żaglowiec, molo, basen portowy, marina, reda, bulwar, falochron, kapitanat portu, promenada, bandera, cuma, dziób, flauta, kadłub, keja, mesa, burta, czarter, kapok, koja, rufa, ster, sternik - te i wiele innych terminów żeglarskich i nadmorskich warto poznać i wytłumaczyć dzieciom w zabawie. Można to zrobić na wiele sposobów, np. czytając książkę, rozwiązując zagadki lub... spacerując po Gdyni.

Przeczytaj także: Gdy karzeł wchodzi na maszt, czyli morskie tradycje i przesądy

Zaczynając spacer po Gdyni od skweru Kościuszki, zatrzymujemy się na chwilę przy charakterystycznej fontannie, uznawanej za jedną z wizytówek miasta, po czym ciągnie nas "wiatr od morza" w kierunku nabrzeża Pomorskiego, do Mola Południowego zobacz na mapie Gdyni, gdzie naszym oczom ukazuje się wspaniały morski krajobraz złożony z masztów, statków, jachtów, żagli itp. Po prawej stronie mola, od strony nabrzeża Beniowskiego, znajduje się bowiem Marina Gdynia, gdzie cumują obok siebie zarówno wspaniałe i luksusowe jachty, jak i całkiem małe i skromne łódki. Spragnionym morskich wrażeń tutejsze kluby żeglarskie oferują wiele różnych kursów i rejsów czarterowych.

Nieco dalej, około 40 m od brzegu, na dalbie (grubym palu wbitym w dno akwenu) dryfuje urocza rzeźba Marzyciela - Dyrygenta Fal zobacz na mapie Gdyni. Ten obiekt na pewno zainteresuje każdego malucha. Autorem tej pracy jest gdyński artysta Adam Dawczak-Dębicki, który stworzył również inną słynną rzeźbę w tym mieście - "Parę Kaszubów na ławce".

Przeczytaj także: Dyrygent fal w Gdyni

Warto dojść do końca mola, gdzie czekają nas jeszcze dwie atrakcje: roztacza się stamtąd przepiękny widok na Zatokę Gdańską - na północy dostrzeżemy wzgórza Oksywia, na wprost zobaczymy Półwysep Helski, a wieczorem przy dobrej pogodzie światła latarni morskich: w Jastarni po lewej, na Helu na wprost oraz po prawej w Nowym Porcie w Gdańsku. Ponadto znajdziemy tam również umieszczone pod naszymi stopami tablice (pierwsza wmurowana została w 2001 roku), wykonane z włoskiego granitu, zatopione w chodniku, upamiętniające wizyty luksusowych statków wycieczkowych, takich jak: MS Birka Princess, SY Lili Marleen, MV Star Princess, MS Navigator of the Seas czy też MS Queen Victoria. To słynna Aleja Statków Pasażerskich.

Statki, statki, statkiKtóre dziecko nie zachwyca się statkami? Ilu chłopców nie chciałoby zostać piratami? Tematyka morska jest bliska najmłodszym, którzy z uwielbieniem czytają o morzu, słuchają morskich opowieści i oglądają filmy o piratach i statkach. A tych ostatnich niemało znajdziemy właśnie w Gdyni. Przy Molo Południowym cumują słynne jednostki pływające: "Dar Młodzieży" (pamiętajmy jednak, że ten trzymasztowiec jest wciąż "na chodzie" i możemy go nie zastać przy gdyńskim nabrzeżu), żaglowiec-muzeum "Dar Pomorza" oraz okręt - muzeum ORP "Błyskawica".

"Dar Młodzieży" to trzymasztowa fregata, żaglowiec szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, pierwszy żaglowiec zbudowany w polskiej stoczni, według oryginalnego polskiego projektu. W ciągu 35 lat służby pod biało-czerwoną banderą odbył 220 podróży, przepłynął prawie 580 tys. Mm, 750 razy zawijał do portów całego świata, przeszkolił ponad 19 tys. uczniów i studentów szkół morskich polskich i zagranicznych.

Rejs Niepodległości Daru Młodzieży


Okręt-Muzeum ORP "Błyskawica" można zwiedzać od 1 maja do 30 września. Okręt czynny jest od wtorku do niedzieli w godz. 10-13 i 14-18. Wejście na pokład tego niszczyciela będzie dla wielu dzieciaków nie lada gratką.

- Spacerując po gdyńskim skwerze Kościuszki z pewnością zwrócicie uwagę na zacumowany przy nabrzeżu Pomorskim okręt, którego burty pokrywa wojenny kamuflaż. To słynny ORP Błyskawica, najstarszy zachowany niszczyciel na świecie. Wprowadzony do służby w Marynarce Wojennej w 1937 roku okręt, wraz z bliźniaczym ORP Grom, należał do najnowocześniejszych i najszybszych jednostek tej klasy. Podczas wojny razem z innymi naszymi niszczycielami (Grom i Burza) współpracował z aliantami u boku Royal Navy, operując na Atlantyku, Morzu Północnym i Morzu Śródziemnym. Brał udział między innymi w kampanii norweskiej i bitwie o Atlantyk. Do Polski powrócił 1 lipca 1947 roku. Przez lata ORP Błyskawica był dumą Polskiej Marynarki Wojennej. W 1976 roku okręt zaczął pełnić funkcję muzeum. W pomieszczeniach rufowych prezentowana jest wystawa poświęcona historii Marynarki Wojennej. Zwiedzający mają też możliwość oglądania uzbrojenia na pokładzie oraz maszynowni i kotłowni. ORP Błyskawica nadal pozostaje w służbie czynnej. Ponieważ cumuje w centrum Gdyni, na co dzień można oglądać marynarzy w tradycyjnych mundurach, pełniących wartę przy trapie. Tam też odbywają się wojskowe uroczystości, a w dniach ważnych dla miasta i Marynarki Wojennej z dział okrętu oddawane są saluty armatnie - opowiada o "Błyskawicy" Małgorzata Derlacz-Chmielowiec, kierownik Działu Edukacji i Promocji Muzeum Marynarki Wojennej.

Wycieczkowce i statki w Trójmieście


 • ORP Błyskawica Europejska Noc Muzeów 2019
 • ORP Błyskawica Europejska Noc Muzeów 2019
 • ORP Błyskawica Europejska Noc Muzeów 2019
 • ORP Błyskawica Europejska Noc Muzeów 2019
 • ORP Błyskawica Europejska Noc Muzeów 2019
 • ORP Błyskawica Europejska Noc Muzeów 2019
Z kolei "Dar Pomorza", zwany "Białą Fregatą", to obecnie oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

- Nasi goście uwielbiają "Dar Pomorza". Gdyński oddział muzeum rokrocznie bije frekwencyjne rekordy: to magia żaglowca sprawia, że na "Darze" czują się dobrze goście w każdym wieku, a dzieci zwłaszcza. Tego lata zdecydowaliśmy się wprowadzić na statku usługę przewodnika dla grup (po wcześniejszej rezerwacji). Samodzielne zwiedzanie jest świetne, ale jeśli do tego dodamy masę historii, anegdot, marynarskich opowieści, to mamy gwarancję doskonale spędzonego czasu. Zwiedzanie z przewodnikiem jest dopasowane także do potrzeb naszych najmłodszych gości. Bardzo zależy nam na rodzinnym zwiedzaniu, bo cieszymy się, kiedy goście mówią, że byli na "Darze" ze swoimi rodzicami dwadzieścia lat temu i teraz przyprowadzili swoje dzieci. Z myślą o najmłodszych zwiedzających i ich opiekunach w czasie roku szkolnego organizujemy na statku edukacyjne zajęcia z cyklu "Program dla Rodzin", które łączą zwiedzanie obiektu z konkursami, zagadkami i kreatywnym spędzeniem czasu. To najlepszy sposób, żeby poćwiczyć marynarskie umiejętności - zręczność, refleks i spostrzegawczość, poznać "uroki" musztry, nauczyć się wiązać hamaki na czas i rodzinnie podszkolić się w alfabecie Morse'a. Dzieciom podoba się najbardziej górny pokład, ogromne żagle i maszty, liczą koła ratunkowe, wspinają się na palce, aby zajrzeć do szafki kompasowej, próbują zakręcić kołem sterowym, na dziobie fascynuje je bukszpryt. Wielu emocji dostarcza też możliwość jak najgłośniejszego bicia w dzwon - mówi o żaglowcu Aleksandra Pielechaty z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
Bilet rodzinny (dwoje dorosłych + troje dzieci / posiadacze Karty Dużej Rodziny) kosztuje 30 zł. Można również wypożyczyć audioprzewodnik w języku polskim, angielskim lub niemieckim za 5 zł lub zarezerwować przewodnika (koszt dla grupy do 30 osób to 50 zł).

Przeczytaj także: Dar Pomorza: nowa iluminacja już jest

 • Podświetlony Dar Pomorza
 • Podświetlony Dar Pomorza
 • Podświetlony Dar Pomorza
 • Podświetlony Dar Pomorza
 • Zajęcia dla dzieci na Darze Pomorza.
 • Zajęcia dla dzieci na Darze Pomorza.
 • Zajęcia dla dzieci na Darze Pomorza.
 • Zajęcia dla dzieci na Darze Pomorza.

Fascynujący świat morskich głębiNie zapominajmy, że tuż obok znajduje się również superatrakcja morska nie tylko dla dzieci, ale dla wszystkich, w każdym wieku, czyli Akwarium Gdyńskie, które jest skarbnicą wiedzy o morzu. Pominąć je w tej wyprawie byłoby prawdziwym grzechem.

- Akwarium warto odwiedzić, bo we wszystkie dni powszednie organizujemy wakacyjne spotkania z nauką, podczas których całe rodziny mogą wziąć udział w warsztatach, gdzie pod mikroskopem oglądają m.in. zęby rekina, jego szorstką jak papier ścierny skórę. Mogą też dotknąć koralowca i rozgwiazdy, ale poruszamy też tematy trudniejsze, jak problem zaśmiecenia plastikiem i obumierania koralowców. Poza tym, że na tych warsztatach zdobywa się wiedzę w ciekawy sposób, to jest to fajny czas jednoczący rodzinę. Taka niecodzienna okazja do wspólnego poznawania świata, pomagania sobie w jego odkrywaniu, dzielenia emocji. Nasze Akwarium to świat podwodny w pigułce, mamy tutaj zwierzaki z najróżniejszych zakątków naszej planety - od Amazonii przez Zatokę Pucką po rafę koralową. Poza tym, że można podejrzeć, jak żyją i zobaczyć takie organizmy, które trudno byłoby spotkać podczas zwykłej turystycznej podróży, to jest to też genialny sposób na spędzenie wspólnie czasu z rodziną. Udogodnienia: winda, przewijak i wysokie wózki, które pozwalają usadowić maluchy na takiej wysokości, by widziały nasze zwierzaki i pomagają też zmęczonym nóżkom odpocząć - zaprasza do Akwarium Gdyńskiego Grażyna Niedoszytko.
 • Akwarium Gdyńskie to miejsce dla każdego - i dla dużych, i dla małych.
 • Akwarium Gdyńskie to miejsce dla każdego - i dla dużych, i dla małych.
 • Akwarium Gdyńskie to miejsce dla każdego - i dla dużych, i dla małych.
 • Akwarium Gdyńskie to miejsce dla każdego - i dla dużych, i dla małych.
 • Akwarium Gdyńskie to miejsce dla każdego - i dla dużych, i dla małych.
 • Akwarium Gdyńskie to miejsce dla każdego - i dla dużych, i dla małych.
 • Akwarium Gdyńskie to miejsce dla każdego - i dla dużych, i dla małych.

Spacer z kotem AntonimAle to nie koniec morskich wrażeń w Gdyni, a dopiero ich początek. Zanim wejdziemy na Bulwar Nadmorski, możemy (my) odpocząć, a pociechy poszaleć na placu zabaw umiejscowionym na miejskiej plaży. To jeden z najbardziej atrakcyjnych i lubianych przez dzieci trójmiejskich placów.

Dla tych, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę o mieście i miło spędzić czas, godne polecenia jest pobliskie Muzeum Miasta Gdyni, w którym zawsze coś się dzieje, a na wystawie "Gdynia - dzieło otwarte" można poznać historię Gdyni w nietuzinkowy sposób. Zachęcam także do zapoznania się z książką dla dzieci pt. "Gdyńskie wędrówki kota Antoniego" (autorstwa Doroty Abramowicz, z ilustracjami Joanny Czaplewskiej), którą zakupić można m.in. w sklepiku muzealnym. Wasze pociechy pokochają kota Antoniego i Gdynię razem z nim.

 • Książka "Gdyńskie wędrówki kota Antoniego" to oryginalna i wyjątkowa propozycja na podróż po Gdyni dla dzieci, której przewodnikiem jest kot Antoni.
 • Książka "Gdyńskie wędrówki kota Antoniego" to oryginalna i wyjątkowa propozycja na podróż po Gdyni dla dzieci, której przewodnikiem jest kot Antoni.
 • Książka "Gdyńskie wędrówki kota Antoniego" to oryginalna i wyjątkowa propozycja na podróż po Gdyni dla dzieci, której przewodnikiem jest kot Antoni.
 • Książka "Gdyńskie wędrówki kota Antoniego" to oryginalna i wyjątkowa propozycja na podróż po Gdyni dla dzieci, której przewodnikiem jest kot Antoni.
 • Książka "Gdyńskie wędrówki kota Antoniego" to oryginalna i wyjątkowa propozycja na podróż po Gdyni dla dzieci, której przewodnikiem jest kot Antoni.

Spacer Bulwarem NadmorskimZ kolei fani militariów (i nie tylko oni) na pewno chętnie zajrzą do Muzeum Marynarki Wojennej, położonego również w pobliżu, bo tuż przy bulwarze Nadmorskim. Muzeum posiada także Ekspozycję plenerową broni i uzbrojenia morskiego. Dzieci do lat 7 wchodzą do muzeum i na ORP bezpłatnie.

- Zapraszamy do zanurzenia się w historię morskiego rodzaju sił zbrojnych. Zobaczycie tu modele okrętów wojennych, zarówno tych najstarszych, wyposażonych w żagle, jak i nowoczesnych. Zwiedzając Muzeum będziecie mogli przyjrzeć się uzbrojeniu morskiemu jak armaty, miny, torpedy czy działka przeciwlotnicze. Nasi przewodnicy przybliżą wam tradycje oraz zwyczaje marynarskie, a także nauczą wiązania węzłów marynarskich. Młodsi zwiedzający będą mieli również możliwość odszukania ukrytego na terenie muzeum skarbu. Wiele atrakcji czeka was na Ekspozycji plenerowej broni i uzbrojenia morskiego. Jedną z nich jest kuter pościgowy ORP Batory - jedna z pierwszych zbudowanych w Polsce jednostek pływających, eksponowany obok samolotów, armat, broni rakietowej, kolekcji kotwic oraz śrub napędowych - zachęca Małgorzata Derlacz-Chmielowiec.
Potem ruszamy na spacer bulwarem, czyli słynną gdyńską promenadą, która swój początek ma przy plaży w Śródmieściu i ciągnie się na długości ponad 1,5 km, mając swój koniec przy plaży w Redłowie. Na trasie bulwaru znajduje się kilka charakterystycznych morskich pomników, które na pewno spodobają się najmłodszym. Są to: pomnik "Ryby" (zwany Gdyńskimi Rybkami lub pomnikiem Rybek) - odlew z metalu autorstwa Adama Smolany, przedstawiający trzy ryby, znajdujący się przy wejściu na plażę centralną; kolejny obiekt to "Tym, którzy odeszli na wieczną wachtę" - kamienna rzeźba ukazująca kobietę wkraczającą do morza w pobliżu Małego Molo oraz "Powrót do domu" - rzeźba, która znajduje się na końcu bulwaru przy zejściu na plażę w Redłowie. Przedstawia ona dwa łososie, powracające do rzek. Jest to dar od mieszkańców siostrzanego miasta Gdyni - Seattle. Została wykonana przez amerykańską artystkę Louise McDowell.

 • Bulwar Nadmorski Trójmiasto z lotu ptaka
 • Bulwar Nadmorski w Gdyni
 • Gdynia 30.07.2017 Wreszcie słońce
 • https://www.facebook.com/Ania Wojciechowska Photography 611696615649769/
 • Dar z Seattle Bulwar Nadmorski  Polanka Redłowska
 • Marynarskie historie Bulwar Nadmorski
 • wschód słońca 15.02.2017
 • Bulwar Nadmorski w Gdyni
 • Pragnienie życia fot.Dariusz Sobiecki
Pomnik tym, których zabrało morze Gdynia, Bulwar Nadmorski
 • Bulwar Nadmorski w Gdyni - Pomnik Ofiarom morza fot.Dariusz Sobiecki
 • Spacerowe warianty rodzinne - Gdynia bulwar Nadmorski fot.Dariusz Sobiecki
 • Tym, których zabrało morze Pomnik: Gdynia - bulwar Nadmorski fot.Dariusz Sobiecki

Spacer po porcie i szlakiem dawnych emigrantówSpacer warto również odbyć w przeciwnym kierunku - w stronę Oksywia i Babich Dołów. Można pochodzić po gdyńskim porcie przy nabrzeżu Francuskim, gdzie kiedyś stawały polskie transatlantyki, a współcześnie w sezonie cumują duże wycieczkowce. Okolice Kapitanatu Portu są dostępne dla każdego. Z Ostrogi Pilotowej, która jest świetnym punktem widokowym, można obserwować wchodzące i wychodzące do portu statki.

W budynku dawnego Dworca Morskiego mieści się dziś Muzeum Emigracji, które jest miejscem nieszablonowym i warto tam zajrzeć, choćby po to, by obejrzeć wnętrza dawnego dworca. Z kolei na wystawie stałej poznamy dzieje emigracji z ziem polskich od wieku XIX do czasów współczesnych. Ekspozycja pokazuje m.in., jak wyglądała morska podróż pasażerów. W kasie można pobrać bezpłatną broszurę z zadaniami, które wspólnie z dziećmi można rozwiązywać, zwiedzając wystawę stałą. Rodzice z maluchami mogą ponadto spędzić czas w Sali Małego Podróżnika, gdzie czekają m.in. ciekawe książki dotyczące emigracji, podróży i kultur świata, edukacyjna aplikacja multimedialna, wyjątkowy model transatlantyku MS Batory i miękkie poduchy, na których można odpocząć.

- Opiekunów z dziećmi zapraszamy ponadto na nasze zajęcia dla najmłodszych - spacery po gdyńskim porcie oraz serię warsztatów "Bajtle nad morzem", w trakcie których wybierzemy się w podróż na Śląsk. Będzie to okazja do poznania śląskich tradycji i kulis pracy górnika, dowiedzenia się jakie skarby daje nam ziemia, a także zabawy ze śląskim językiem. Codziennie w godzinach pracy muzeum dzieci mogą również skorzystać z Wakacyjnej Strefy Twórczej - zachęca do wizyty w muzeum Marta Otrębska, Specjalistka ds. Edukacji w MEG.
To zaledwie kilka propozycji na poznanie morskiego oblicza Gdyni. Warto wybrać się tu całą rodziną, szczególnie, że Gdynia jest bardzo na najmłodszych zwiedzających otwarta i im przychylna.

 • Muzeum Emigracji 16.05.2015 Uroczyste otwarcie muzeum
 • Sala Małego Podróżnika w MEG.
 • Muzeum Emigracji 16.05.2015 Europejska Noc Muzeów w Gdyni
 • Muzeum Emigracji 16.05.2015 Europejska Noc Muzeów w Gdyni
 • Muzeum Emigracji 16.05.2015 Europejska Noc Muzeów w Gdyni
 • Muzeum Emigracji 16.05.2015 Europejska Noc Muzeów w Gdyni
 • Muzeum Emigracji 16.05.2015 Europejska Noc Muzeów w Gdyni
 • Muzeum Emigracji 16.05.2015 Europejska Noc Muzeów w Gdyni
 • Muzeum Emigracji 16.05.2015 Europejska Noc Muzeów w Gdyni
 • Wystawa 16.05.2015 Otwarcie Muzeum Emigracji w Gdyni
 • Model MS Batory 16.05.2015 Otwarcie Muzeum Emigracji w Gdyni
 • Kapitan Hieronim Majek 16.05.2015 Otwarcie Muzeum Emigracji w Gdyni
 • Wystawa 16.05.2015 Otwarcie Muzeum Emigracji w Gdyni
 • Wystawa 16.05.2015 Otwarcie Muzeum Emigracji w Gdyni
 • Wystawa 16.05.2015 Otwarcie Muzeum Emigracji w Gdyni
 • Wystawa 16.05.2015 Otwarcie Muzeum Emigracji w Gdyni

Miejsca

Opinie (21) 3 zablokowane

 • lunapark, stara marina, akwarium z zamknietym tarasem, relikty poprzedniej epoki. (3)

  • 21 5

  • PRL jak żywy (1)

   Betonowe śmietniki i ławki, falochron zachlapany farbą, latarnie, które oślepiają zamiast oświetlać. Jarmarczne budy z byle czym, kolorowe szkiełka na fontannie, smród frytek i wrażenie przebywania na wielkim parkingu. Gdynia zaprasza...

   • 21 3

   • Czy gdynianie nie widzą że potrzebna jest rewitalizacja??

    • 7 2

  • a kiedyś był tam...

   ...lunapar ;)

   • 0 0

 • proponuję Park Rady Europy

  Atrakcje jak w Milenie i Władysławowie dla januszy. Badziew na maksa.

  • 20 4

 • ja zabieram dziecko co miesiac (1)

  do makdonaldu na dworcu a pozniej idziemy na rynek i na deptak kolo starych statkow wojennych (ten niszczyciel stary)

  • 9 2

  • a ile dopłata za bachora?

   • 2 3

 • Gdynia kusi małomiejskim urokiem...

  uroczy trolling coraz bardziej powiatowej Gdyni...

  • 14 2

 • Muzeum emigracji to jest airport w Rębiechowie

  • 7 1

 • Moment...

  Ale Jastarnia i Rozewie to tak jakby zupełnie dwa różne miejsca... czy ja się mylę?

  • 8 0

 • Latarnia w Nowym Porcie została wyłączona w 1984 więc dziś cięzko będzie zobacyzć jej światło. (5)

  Natomiast znajdująca się na półwyspie helskim Jastarnia ma czynną latarnię ale to przecież nie Rozewie.

  To ostatnie, znane jako niemal najdalej wysunięty na północ punkt Polski, nie leży przecież nawet na półwyspie i znajdującej się tam latarni nie da się zobaczyć z portu w Gdyni.

  Jak można pisać o tematyce morskiej tego nie wiedzieć?

  Ogólnie kiepsko zredagowany artykuł, początek strasznie pompatyczny, a w całości sprawia wrażenie jakby ktoś niektóre fragmenty przepisał wprost z propagandowej ulotki albo PRL-owskiego przewodnika nie sprawdzając nawet jak to wszystko wygląda w rzeczywistości albo nie mając porównania jak takie miejsca wyglądają na świecie.

  Jeśli ktoś nie zna Gdyni i się zasugeruje tym co tu przeczytał to na miejscu może się rozczarować i już tu nie wróci. Chyba nie o to chodziło autorce?

  No i początkowo autorka zasugerowała, że w treści przedstawi trasę na spacer, pojawiło się nawet miejsce startu a potem bardzo ogólnikowo i nieczytelnie dla nieznającej miasta osoby powadzi na bulwar skąd skacze w zupełnie inne miejsce :(

  • 8 1

  • Gdyńska propaganda rodem z PRLu (1)

   • 5 1

   • co wy z tym prl-em dzieci propagandy, w bibliotece mozna zapoznac sie z przewodnikami z tamtego okresu

    • 0 0

  • nowy port

   W sezonie turystycznym, w godzinach otwarcia, na jej szczycie znowu pali się światło.

   • 0 0

  • (1)

   Przecież wszystkie atrakcje spaceru są w zasadzie w jednym miejscu - molo południowe i bulwar, okolice bulwaru. Potem jest przeskok do portu i muzeum emigracji - nie można się zgubić w tak małym mieście:)

   • 2 0

   • szczegolnie trudno odnalezc kamienna gore

    • 0 0

 • Kiedy w Gdyni coś się ruszy? Kiefy reprezentacyjne miejsca zostaną odświeżone?

  Skwer to relikt PRLu wzbogacony ohydnym polbrukiem

  • 11 0

 • klęska na całej linii

  Właśnie wczoraj udałem się na spacer po Skwerze Kościuszki oraz Bulwarze. Brud i smród. Budy jak na wiejskim odpuście, brudne kostki na chodnikach, nierówne i wyłupane fragmenty betonów. "Nowoczesne miasto z morza" to już tylko legenda! Miasto zostało tak zapuszczone jak mieszkania rodzin patologicznych. Wstyd Panie Prezydencie and Ska. A czy ktoś zajrzał do "lokali" stojących sezonowo przy fontannie? Szkoda. Stoły brudne, zbite z jakiejś chyba sklejki, deski nie tykane mopem. A władze miasta mówią, ze nie mają wpływu. Jak sobie nie radzą aby przywrócić dawną świetność miasta to niech odejdą

  • 11 1

 • Osada rybacka pozostala

  Osadą rybacką

  • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (3 opinie)

(3 opinie)
28 zł
wystawa

Kosmiczna Baza - Mobilne Centrum Nauki

35 zł
wystawa

Najczęściej czytane