Wiadomości

stat

Poród w Trójmieście. Na co mogą liczyć przyszłe mamy?

Trójmiejskie porodówki są w ostatnim czasie coraz bardziej przepełnione.
Trójmiejskie porodówki są w ostatnim czasie coraz bardziej przepełnione. fot. 123rf.com

Prawdziwy "baby boom" przeżywają trójmiejskie porodówki. Coraz więcej kobiet ma problem z urodzeniem dziecka w wybranej placówce, mimo że mają do tego prawo. Po prostu rodzą tam, gdzie jest akurat... wolne łóżko. Ciasnota i tłok, odsyłanie ciężarnych do innych szpitali - to codzienność na trójmiejskich oddziałach. Przyszłym mamom podpowiadamy, czego mogą spodziewać się po trójmiejskich oddziałach.Oddziały położnicze szpitali trójmiejskich oceniasz:

bardzo dobrze, standardy są niemal światowe

12%

dobrze, choć na rewelacje nie można liczyć

41%

słabo, wiele jest jeszcze do poprawy

30%

źle, są zaniedbane i odstraszające

17%
Odsyłanie rodzących kobiet do innych placówek to niestety norma. Często gdynianki i gdańszczanki muszą rodzić w Elblągu, Wejherowie, Pucku lub Kartuzach.

- Moja żona ma termin porodu na koniec września i mam obawy, czy to nie będzie taki okres przejściowy między zamknięciem Klinicznej i otwarciem CMN, w którym to byłoby najlepiej w ogóle nie rodzić w Trójmieście. Nasze obawy biorą się stąd, że dwa lata temu odsyłano nas z dwóch porodówek w Gdańsku z powodu braku miejsc, mimo zaawansowanego stadium porodu. Z tego powodu od samego początku tej ciąży moja żona się stresuje tym, gdzie będzie rodzić - napisał Wojtek.
Według zarządców trójmiejskich szpitali tłok na porodówkach wynika z tego, że rodzi się więcej dzieci, a do Trójmiasta przyjeżdża duża liczba kobiet z całego Pomorza, które chcą urodzić w szpitalach o wyższym stopniu referencyjności. Takimi placówkami są gdańskie szpitale na Klinicznej i na Zaspie. Kolejny powód to większa liczba stwierdzonych ciąż zagrożonych, które kończą się porodem w specjalistycznym ośrodku. Do tego dochodzi problem z brakiem personelu - nie ma chętnych do pracy w zawodzie położnej.

Czytaj też: Kobiety nie chcą rodzić naturalnie. Rośnie liczba "cesarek"

Kliniczna przeprowadzi się do CMN- Uniwersyteckie Centrum Kliniczne to szpital o trzecim stopniu referencyjności, co oznacza, że opiekę znajdą tu panie w ciąży zarówno o prawidłowym przebiegu, jak i w ciąży wysokiego ryzyka. Świadczenia realizuje Klinika Położnictwa, która aktualnie znajduje się w Gdańsku na ul. Klinicznej 1a, a pod koniec tego roku zostanie przeniesiona do właśnie powstającego budynku Centrum Medycyny Nieinwazyjnej (przy ul. Dębinki 7) - jednego z najnowocześniejszych szpitali nie tylko w Polsce, lecz także w Europie - mówi Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK.
Aktualnie w Klinice Położnictwa UCK (na ul. Klinicznej 1a) znajdują się cztery pojedyncze sale porodowe z węzłem sanitarnym. Podczas porodu panie mają możliwość swobodnego poruszania się (mimo ciągłego zapisu KTG), skorzystania z piłki, prysznica, a także materaca do przyjmowania dowolnych pozycji łagodzących ból poza łóżkiem.

Rodzącej może towarzyszyć jedna bliska osoba - nie jest pobierana za to żadna opłata. Istnieje również możliwość skorzystania zarówno z niefarmakologicznych, jak farmakologicznych form łagodzenia bólu porodowego: dostępne jest znieczulenie Entonox (wziewnie) i znieczulenie miejscowe (ZOP, POP) - na każdym dyżurze obecni są anestezjolog i pielęgniarka-położna anestezjologiczna.

W roku 2017 odbyło się tu 2507 porodów - miesięcznie jest ich około 200, zaś od początku tego roku (do 8 maja) miały miejsce 803 porody.

Na dobę na salę porodową przyjmuje się do 16 pacjentek, ale nie każde przyjście kończy się porodem.

- Na Oddziale Położnictwa Aseptycznego, na który trafiają pacjentki po porodzie, funkcjonuje system rooming-in, co oznacza, że mamy przebywają na salach razem z noworodkami. Do dyspozycji pań są dwie położne laktacyjne, rehabilitantka, a także psycholog. Odwiedziny odbywają się w pokoju odwiedzin oraz w wyznaczonych godzinach na salach - mówi Anastasia Kalogridou-Błajet, przełożona pielęgniarek i położnych UCK.
Obłożenie oddziału to około 90-100 proc. Znajdują się tam cztery sale dwuosobowe, dwie trzyosobowe, dwie czteroosobowe i dwie sale o podwyższonym standardzie ze wspólnym węzłem sanitarnym. Łącznie jest 30 łóżek tylko dla pacjentek.

- Klinika Neonatologii UCK, w której skład wchodzi Oddział Intensywnej Terapii Noworodka, jest wyposażona w najwyższej klasy sprzęt medyczny. Najnowocześniejsze na Pomorzu inkubatory, zwane potocznie "żyrafami" (23), wyposażone są w podnoszoną kopułę, dzięki której można wykonywać zabiegi bez wyjmowania dziecka z inkubatora. Mają również wbudowaną wagę. W strukturze Kliniki Neonatologii wyodrębniony jest pokój laktacyjny, w którym mamy mogą skorzystać z laktatorów. Przy klinice funkcjonuje Szkoła Rodziców Wcześniaków i Noworodków Donoszonych. Matki wcześniaków mogą skorzystać z porad dedykowanego doradcy laktacyjnego - dodaje Anastasia Kalogridou-Błajet.
Oddział Patologii Noworodka to 25 stanowisk, oraz 10 - OIOM, na każdym dyżurze jest tu 10 pielęgniarek i położnych.

Czytaj też: Prywatna porodówka ma wrócić do Trójmiasta. Powstanie w miejsce kardiochirurgii?

Zaspa po remoncieW odpowiedzi na coraz większe potrzeby ciężarnych w ubiegłym roku zdecydowano się zmodernizować fragment porodówki na gdańskiej Zaspie. Remont pochłonął 2,3 mln zł, a szpital wzbogacił się o osiem pokoi jednoosobowych dla matek z dzieckiem i kolejne cztery podwójne pomieszczenia dla kobiet. Na świeżo wyremontowanym oddziale znalazły się też inne zmodernizowane pokoje: diagnostyczno-zabiegowy, laktacyjny czy pielęgniarski. Podczas trwających pół roku prac wymieniono również okna, drzwi i posadzki, przemalowano ściany i sufity.

Cały oddział liczy teraz 90 łóżek, czyli dysponuje identyczną liczbą miejsc co przed remontem. Oddział na Zaspie jest wręcz oblegany przez przyszłe mamy. Nie tylko dlatego, że opieka położnicza jest tu na wysokim poziomie, ale również dlatego, że ciężarne doceniają fakt, że szpital ma własny OIOM noworodkowy. Jest tam trzech lekarzy na dyżurze każdego dnia - na izbie przyjęć, porodówce, ginekologii łącznie z patologią ciąży.

Największy w Trójmieście oddział położniczo-ginekologiczny co roku bije rekord urodzeń, w ubiegłym roku na świat na Zaspie przyszło ok. 4 tys. noworodków. W tym roku szpital najprawdopodobniej ustanowi kolejny rekord. Jak na razie odebrano tam 1276 porodów.

Czytaj też: Bez cierpliwości, szorstkie podejście, ale warunki coraz lepsze. Jak widzimy porodówki?

Porady anestezjologa przed porodemZ kolei w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika na chwilę obecną Zarząd nie planuje remontu. W tym roku przyjęto tam już 608 porodów. Tamtejszy oddział ginekologiczno-położniczy dysponuje 25 łóżkami dla pacjentek, są sale dwuosobowe i sale trzyosobowe z łóżeczkami na kółkach dla noworodków. Możliwy jest poród rodzinny i pobyt w oddziale położnictwa w sali jednoosobowej z możliwością odwiedzin przez ojca dziecka. Na oddziale znajduje się również czteroosobowa sala pooperacyjna.

Od wielu lat placówka organizuje spotkania z anestezjologiem w każdy czwartek o godz. 13 w Bibliotece Oddziału Ginekologiczno Położniczego. Ciężarne do 37 tygodnia trwania ciąży mogą zapoznać się z zasadami i dostępnością znieczulenia regionalnego (zewnątrzoponowego) w czasie porodu, porozmawiać z anestezjologiem.

- Obydwa Szpitale wypełniają obowiązki Szpitala Przyjaznego Dziecku. Realizują zalecenia - standardy postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem. W obydwu szpitalach wspierane jest karmienie piersią, ponadto w Szpitalu im. M. Kopernika działa poradnia laktacyjna, gdzie położna odpowie na pytania i wątpliwości oraz udzieli niezbędnej porady laktacyjnej po wypisie ze szpitala - mówi Katarzyna Brożek, rzecznik prasowy spółki Copernicus PL.
Czytaj też: Poród w standardzie premium. Możliwy w Trójmieście?

Jedyna porodówka w GdyniZ kolei w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni na oddziale położniczo-ginekologicznym w 2017 r. przyjęto ponad 2700 porodów, a od stycznia tego roku - 809 porodów. Jest to jedyny taki oddział w Gdyni.

Oddział w latach 2016-1017 przeszedł remont. Całość kosztowała ponad 3 mln zł, dzięki modernizacji poprawiły się warunki pobytowe pacjentek. W pierwszej kolejności ciężarne dostały do dyspozycji m.in. dziewięć sal dwuosobowych z łazienkami, trzy sale jednoosobowe z węzłami sanitarnymi do porodów rodzinnych i jedną salę dwuosobową w pobliżu sali cięć cesarskich. Pojawiły się też cztery nowoczesne sale porodowe oraz jedną dodatkową salę z wanną.

- Kobiety w ciąży mogą też wybierać spośród szerokiego wachlarza form opieki okołoporodowej oraz aktywnych metod rodzenia przy użyciu piłek czy drabinek. Pacjentki, które będą chciały zmniejszyć poziom stresu, będą mogły sięgnąć w trakcie porodu po terapię muzyką - mówi Małgorzata Pisarewicz, rzecznik prasowy Szpitali Pomorskich. - Ciężarne mają także możliwość porodu w znieczuleniu zewnątrzoponowym (po przeprowadzeniu badań, konsultacji i pozytywnym zaopiniowaniu przez personel medyczny). Jesteśmy skoncentrowani na alternatywnych metodach łagodzenia bólu porodowego, rodzące maja możliwość skorzystać z aromatoterapii olejkami z atestem. Jest także możliwość skorzystania z gazu rozweselającego Entonox. Kładziemy nacisk na poród aktywny w pozycjach wertykalnych z użyciem sprzętu, jaki posiadamy - dodaje.
Mamy przebywają razem ze swoimi dziećmi przez cały czas pobytu w oddziale. Na oddziale dyżury pełni fachowy personel Oddziału Położniczego i Neonatologicznego. Pacjentki mogą liczyć na pomoc ze strony koordynatora laktacji, jest nim położna z wieloletnim stażem pracy. Oddział położniczy zabezpiecza grupa lekarzy specjalistów i ponad 30 wykwalifikowanych położnych.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (171)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum dziecko

 • Piżama kombinezon- jednorożec? Gdzie... (3) Moze któraś z Was widziała takie piżamy jednoczęściowe/kombinezony. Moja 9cio latka marzy o...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Marta

 • Praca (3) Hej ☺️. Znacie może kogoś kto szuka opiekunki do dziecka? Jestem Mama 2-letniej dziewczynki...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Kamila

 • Sprzedam beret z szalikiem (1) [URL]https://ogloszenia.trojmiasto.pl/ubrania-i-dodatki/beret-z-szlikiem-ogl61985641.html[/URL]

  Sprzedam , autor: polanka

 • przychodnia na Chełmie (2) Którą przychodnię polecacie dla maluszka - na ul.Rogalińskiej czy Świętokrzyską?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: dede

 • Dobry psycholog dla dziecka (1) Czy możecie polecić jakiegoś bardzo dobrego psychologa dla dziecka (5lat), który pomoże...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Mama

 • rezonans głowy u 3latki (12) Witam gdzie zrobie pilnie i odpłatnie rezonans głowy 3letniej dziewczynce. Córka ma 2guzy na...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Ubranka dziecięce (1) Mam do sprzedania ubranka dla dzieci...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Maria

 • Odział ortopedi (1) Gdzie najlepiej opieka i lekarze mam do wyboru szpital wojewódzki czy MSWiA czy zaspa mam...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Justa

 • Angina ropna (2) Witam.Dzisiaj popołudniu czułam jakby mi coś stanęło w gardle poszłam do lutra i zauważyłam...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Anonim

 • Ubrania ciążowe (2) [URL]https://ogloszenia.trojmiasto.pl/ubrania-i-dodatki/ubrania-ciazowe-ogl61976997.html[/URL]

  Rodzina i dziecko , autor: kas25

 • Wspomnienia (1) Ja mam tylko1 uwage chodzilam sama I tylko mam do1 zal ktury night nigdy nie minie. Pani...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Skrywdzona przez pracownika

 • gabinet ginekologiczny (2) czy w każdym gabinecie ginekologicznym musi być usg?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: lena

 • Torbiel Włosowata Operacja (1) Czy ktoś cierpi na to dziadostwo i miał przeprowadzoną operację wycięcia ? Jaki szpital...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Wstydniś

 • Wynik 189,6 (7) Czy to oznacza ciążę?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • sprzedam skórzane buty ecco rozmiar... (2) sprzedam skórzane buty ecco rozmiar 30 cena 30 zł...

  Sprzedam , autor: olii900

 • sprzedam botki skórzane zara rozmiar 30 (1) sprzedam skórzane botki zara rozmiar 30 cena 40 zł...

  Sprzedam , autor: olii900

 • guz na glowie bez uderzenia (7) Córka ma 3.5 roku. Myjac jej glowe zauważyłam guz na glowie bez siniaka twardy pod skora....

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • sprzedam kombinezon zimowy smyk... (2) sprzedam kombinezon cool club smyk rozmiar 68 cm stan jak nowy cena 40 zł...

  Sprzedam , autor: olii900

 • ... (6) Dziewczyny jestem w 22 tc, a ważne już 68 kg przed ciążą wazylam 59kg przy wzroście 171cm....

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Karola

 • Opiekunka dziecięca (6) Witam. Czy któraś z mam poszukuje doświadczonej opiekunki do dziecka? Zapraszam do kontaktu.

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Kasia

 • ortopeda (2) Czy ktoś wie gdzie teraz przyjmuje dr Łabuc ? Na NFZ ? bo prywatnie do na Beniowskiego ?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: czwartek

 • Sprzedaż na allegro (1) Dziewczyny, Czy któraś z Was prowadzi sprzedaż produktów na allegro w ramach prowadzenie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Ciekawa

 • Drugie CC w jakim szpitalu? (7) Witajcie, Może ktoś ma aktualne informację o trójmiejskich szpitalach?. Czy w którymś...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: 1234

 • Potrzeba poradnia alergologiczna dla... (1) Czy ktoś z Was może polecić dobrą poradnię alergologiczną w Trójmieście dla dzieci? Obecnie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Ewelina

 • Gastroskopia gdzie najlepiej (9) Witam Jak w temacie. Ostatnio mam straszne bóle żołądka i ani leki zmniejszające...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Zuzanna456

 • Oddam puszke mleka nan 1 (1) Mam całą puszke mleka nan 1 optipro h. a. zaraz sie przeterminuje bo jest ważne do...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Lala_la

 • Czy szczepicie swoje dzieci na grype? (9) Dziewczyny zarowno pediatra jak i arelgolog zalecili nam zeby zaszczepic na grype nasza...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Karolina

 • Rodziny 3+ Gdynia i okolice (1) Szukam rodzin 3+ z którymi można byłoby się spotkać i pogadać...najlepiej z Pogórza ale nie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Barbara

 • szkoła pdst. 47 gdańsk-chełm (1) Widzę tutaj wpisy ludzi na temat tej szkoły sprzed 7 lat. Nie wiem jak było 7 lat temu, ale...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: pysia

 • co do jedzenia (4) Mamusie poradźcie co dajecie swoim dzieciakom jako przekąski? Jak gdzies na dłuzej wychodziy...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: mela

 • Szpital (1) Witam. Chciałabym się dowiedzieć od doświadczonych mam na temat szpitala w Gdyni redlowie...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Weronika

 • Oddam zakrętki z plastikowych butelek! (3) Mniej więcej jedna reklamówka, odbiór na Chełmie. Może komuś się przydadzą, u nas w szkole...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: ja

 • Dobre i niedrogie jedzonko w pobliżu... (1) Hej Dziewczyny pomóżcie, gdzie w pobliżu teatru muzycznego można dobrze i niezbyt drogo zjeść?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Gosia

 • Chatka Przedszkolaka opinie (1) Będę wdzięczna za wszelkie opinie rodziców przedszkolaków na temat Chatki Przedszkolaka w Gdyni

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Ewa

 • Oslonki zimowe do spacerowki wodoodporne (2) [URL]https://www.facebook.com/WkWiczka/[/URL]

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Zoia

wszystkie tematy »

Polecane imprezy

kalendarz imprez »