Wiadomości

Powrót do szkoły w połowie kwietnia? Szkoły uczą zdalnie, ale nie wszystkie

Powrót dzieci do szkół nastąpi wówczas, kiedy ustąpi trzecia fala i sytuacja pandemiczna na to pozwoli - informuje minister edukacji.
Powrót dzieci do szkół nastąpi wówczas, kiedy ustąpi trzecia fala i sytuacja pandemiczna na to pozwoli - informuje minister edukacji. fot. Piotr Hukało / Trojmiasto.pl

W ciągu ostatnich dwóch lat nauki większość uczniów ok. 50 procent zajęć miała zdalnie. Czy jest szansa, że uczniowie w tym roku wrócą jeszcze do szkolnych ławek? Maturzyści najpewniej pojawią się, by 30 kwietnia odebrać świadectwa ukończenia szkoły. Młodsi uczniowie według zapowiedzi ministra edukacji do stacjonarnej nauki mogliby wrócić 12 kwietnia.Czy po świętach wielkanocnych uczniowie powinni wrócić do szkół?

zdecydowanie tak 44%
tak, ale tylko najmłodsi 9%
absolutnie nie, może dopiero w połowie maja lub później 12%
nie, do końca roku powinna być nauka zdalna 31%
nie mam zdania na ten temat 4%
zakończona Łącznie głosów: 874
Uczniowie szkół średnich i starszych klas szkół podstawowych jak dotąd najdotkliwiej odczuli zdalną edukację. Ponad połowa zajęć w ciągu ostatnich dwóch lat ich nauki to edukacja online, która - jak przyznaje większość z nich - pozostawia wiele do życzenia.

- W poprzednim roku to było działanie po omacku, nie potrafiliśmy do końca odnaleźć się w tej sytuacji. Pracowaliśmy, skupiając się raczej na tym, żeby zaległości po powrocie do szkoły nie były zbyt duże. W tym roku szkolnym jesteśmy bardziej doświadczeni, ale pewnych problemów - jak sprawdziany czy równe zaangażowanie uczniów jak podczas pracy w szkole - nie udało się rozwiązać - przyznaje Magda, nauczycielka w jednej z gdańskich szkół średnich.
Tylko w tym roku szkolnym uczniowie szkół średnich mieli zaledwie ok. 34 dni zajęć stacjonarnych (cały rok szkolny liczy 188 dni, w klasach maturalnych 148 dni).

Ranking liceów i techników w TrójmieściePo rozpoczęciu roku szkolnego szybko okazało się, że sytuacja pandemiczna wymusza wprowadzenie zdalnych zajęć - ze względu na objęcie Trójmiasta strefą czerwoną było to już 17.10 (od 24.10 zajęcia zdalne dla szkól średnich wprowadzono w całym kraju). Oczywiście w ciągu tych pierwszych kilkudziesięciu dni w szkole wiele klas kierowanych było na kwarantannę, więc część uczniów nie spędziła w tym roku szkolnym w placówce nawet miesiąca.

30 kwietnia maturzyści kończą rok szkolny, więc w najbliższych tygodniach czeka ich wystawianie ocen i ostatnie przygotowania do egzaminów maturalnych, które mają odbyć się między 4 a 20 maja.

- Nikt z nas już nie liczy, że wrócimy do normalnej szkoły, pandemia właściwie zabrała nam dwa lata liceum. To był trudny czas, bo ciągłe siedzenie w domu, brak stałego kontaktu z koleżankami i kolegami i nadrabianie materiału wymagały od nas dużej wytrwałości. Myślę, że gdyby nie dodatkowe zajęcia i korepetycje nie odważyłabym się podejść za miesiąc do egzaminów - mówi Weronika, uczennica liceum, i przyznaje, że przez pandemię zdecydowanie bardziej obawia się o swoje szanse podczas rekrutacji na studia.
Czytaj też: Wraca nauka zdalna w klasach I-III

Nauka stacjonarna wszystkich uczniów jest zawieszona do 11 kwietnia we wszystkich szkołach.
Nauka stacjonarna wszystkich uczniów jest zawieszona do 11 kwietnia we wszystkich szkołach. fot. Piotr Hukało / Trojmiasto.pl

12 kwietnia powrót do szkoły?- Powrót dzieci do szkół nastąpi wówczas, kiedy ustąpi trzecia fala i sytuacja pandemiczna na to pozwoli. Zakładamy, że ten obecny lockdown będzie trwał trzy tygodnie, stąd te rozporządzenia do 11 kwietnia. Jeśli będzie to możliwe, 12 kwietnia będzie powrót do szkół. Powtarzam: jeśli będzie to możliwe z uwagi na uwarunkowania pandemiczne - powiedział w tym tygodniu szef resortu edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Dodał, że "nauczyciele, którzy się zarejestrowali do szczepień, w przytłaczającej większości zostali już zaszczepieni".

Ponad 100 szkół średnich w Trójmieście


Do 11 kwietnia uczniowie szkół podstawowych i średnich uczą się zdalnie. O ile dzieci w klasach I-III do szkolnych ławek wróciły już 18 stycznia, to ich starsi koledzy zdalnie uczą się od 26 października 2020 r. - w tym roku szkolnym stacjonarnie mieli zaledwie 39 dni nauki.

Do końca roku szkolnego pozostało już tylko ok. trzy miesiące zajęć. Jeśli uczniowie wrócą do zajęć stacjonarnych w połowie kwietnia, w szkole czeka ich jeszcze 55 dni nauki - w rzeczywistości to jednak zdecydowanie mniej, bo w tym czasie wypadają świąteczne dni wolne (3 maja i 3 czerwca) czy egzaminy ósmoklasistów od 25 do 27 maja, w czasie których dyrektorzy placówek również mogą zarządzić dni wolne dla pozostałych uczniów. Na 25 czerwca zaplanowany jest koniec roku szkolnego i rozdanie świadectw.

- Żadnych zmian terminów w kalendarzu szkolnym w tym momencie nie przewidujemy; wszystko planujemy realizować w terminach, które są zaplanowane wcześniej, w tym w szczególności egzaminy maturalne i egzamin ósmoklasistów - zapewniał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
W ubiegłym roku szkolnym uczniowie po zawieszeniu zajęć 16 marca do normalnych zajęć już nie wrócili.

Czytaj też: Piszą sprawdziany i próbne egzaminy w szkole. "Trzeba weryfikować wiedzę"

Zajęcia w szkole mimo pandemii?Nauka stacjonarna wszystkich uczniów jest zawieszona do 11 kwietnia we wszystkich szkołach.

- Ograniczenia wprowadzone zmianą do Rozporządzenia MEiN dotyczą wszystkich jednostek systemu oświaty na zasadach wskazanych w ww. rozporządzeniu bez względu na to, kto jest organem prowadzącym szkołę czy placówkę - jednostka samorządu terytorialnego czy inna osoba prawna lub fizyczna - informuje Beata Wolak, przedstawiciel Pomorskiego Kuratora Oświaty ds. kontaktu z mediami.
Nie oznacza to jednak, że placówki zupełnie zrezygnowały z prowadzenia zajęć stacjonarnych.

- U nas zajęcia odbywają się zdalnie. Jednak zgodnie z rozporządzeniem: mam obowiązek zorganizować edukację stacjonarną w szkole dla uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego - i taką organizuję. Mam możliwość zorganizować edukację zdalną na terenie szkoły dla uczniów, którzy nie mają ku temu warunków w domu (np. brak sprzętu, brak internetu, pracujący w domu rodzice, brak opieki i inne) - i korzystamy z tej możliwości. W pierwszym przypadku to obowiązek, w drugim możliwość, czyli jest to w gestii dyrektora - mówi nam dyrektor jednej z prywatnych szkół podstawowych w Gdańsku.

Jakie są szkoły podstawowe w Trójmieście?


Jak informują nas rodzice, niektóre placówki nie tylko uczą stacjonarnie, ale i reżimu sanitarnego przestrzegają na własnych zasadach.

- W naszej szkole dzieci uczą się stacjonarnie, tak zdecydowała dyrekcja, większość nie nosi też maseczek, bo - jak tłumaczą - już przechorowali koronawirusa. Nie wszystkim rodzicom podoba się takie podejście, bo jednak trudno mówić o reżimie sanitarnym, ale fakt, że dzieci nie tracą cennego czasu na naukę - pisze jedna z mam.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (107)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Forum dziecko

 • jquyohit can you buy viagra over the counter australia

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Kiasum

 • Ola (2) Dzień dobry czy ktoś wie kiedy będą wypłacane pielęgnacyjne i resztę świadczeń czy w piątek...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Proszę pomóż jeśli możesz (3) Dzien dobry.Jestem samotna mama dwoch chlopcow wiem ze takich ogloszen jest mnostwo i...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Tina

 • Polska umowa delegacja za granicę Dzien dobry, czy ktoś z Państwa mial sytuację, gdzie maz mial podpisana umowę z polską...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Patrycja

 • Rumia- czy dobrze tu się żyje i jak z... (2) Witam, planujemy z mężem przeprowadzkę do Trójmiasta jednak ze względu na wysokie ceny...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • fotoksiążka kupon voucher rabat na... Hej, Może komuś się przyda kupon rabatowy:...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Zwolnienie lekarskie a ciąża Witam. Czy któraś z kobietek miała taką sytuację że była na zwolnieniu od psychiatry i...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń

 • Progesteron 35,84 ng/ml (2) Cześć dziewczyny, czy wynik progesteronu 35,84 ng/ml w 19 dc może oznaczać ciążę?

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Natalia

 • Gdzie kupujecie ubranka Gdzie kupujecie ubranka/wyprawkę dla malucha? Znacie jakieś fajne sklepy? Wolicie zakupy...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Mamawrzesien2021

 • Krwawienie I trymestr (5) Cześć, zaczęło się dwa dni temu na wieczór parę kropli jasnoczerwonej krwi, w nocy ból...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Asia

 • Oby do 1 - Czyli czy udaje Wam się... (3) Czy w dzisiejszych szalonych czasach korony i dodrukowywania pieniędzy udaje się Wam coś...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Rampampam

 • Poród ofiara gwałtu (10) Niech się zajmą tym czym należy w naszym kraju. Zostałam zgwałcona nasz kraj z dykty w żaden...

  Rodzina i dziecko bez ogłoszeń , autor: Anonimowa

wszystkie tematy »