Powrót do żółtych i czerwonych stref? Minister zdrowia zapowiedział nowe rozwiązania

- Będziemy chcieli brać pod uwagę wskaźnik wyszczepień. Jeśli dany region jest klasyfikowany do konkretnej strefy, to jeżeli w tym regionie zaszczepienie jest powyżej średniego poziomu w kraju, to ta strefa będzie obniżona - tłumaczył minister Niedzielski.
- Będziemy chcieli brać pod uwagę wskaźnik wyszczepień. Jeśli dany region jest klasyfikowany do konkretnej strefy, to jeżeli w tym regionie zaszczepienie jest powyżej średniego poziomu w kraju, to ta strefa będzie obniżona - tłumaczył minister Niedzielski. fot. Piotr Hukało / Trojmiasto.pl

Wszystko wskazuje no to, że czeka nas powrót do żółtych i czerwonych stref, które tym razem będą ograniczane do powiatów i uzależnione również od poziomu wyszczepienia. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia poinformowali o założeniach nowego systemu obostrzeń - ten miałby być wprowadzany w przypadku znaczących wzrostów liczby zakażeń.Czy poziom wyszczepienia powinien wpływać na wprowadzane obostrzenia?

tak, szczepienia stanowią ważny element ograniczający transmisję wirusa 58%
nie, ten czynnik nie powinien mieć znaczenia 35%
trudno powiedzieć 7%
zakończona Łącznie głosów: 1320
Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że w obliczu nadchodzącej czwartej fali zakażeń koronawirusa, rozważany jest powrót do stref obostrzeń w oparciu o system powiatowy.

Czytaj też: Gdzie w Trójmieście można zaszczepić się przeciw COVID? "Spada zainteresowanie"

- Do tej pory podstawowym elementem definiującym strefy na poziomie powiatowym była liczba zakażeń na 10 tys. mieszkańców. Przypomnę, że od 6/10 tys. mieszkańców mieliśmy do czynienia ze strefą żółtą, a od 12/10 tys. mieszkańców była strefa czerwona. Chcemy dokonać podwójnego przeskalowania. W tej chwili mówimy o sytuacji, w której ta sama liczba zakażeń przekłada się na 40-50 proc. mniej hospitalizacji. Jest to główne kryterium, którego pilnowaliśmy, dlatego wstępnie chcielibyśmy podnieść te progi dwukrotnie - powiedział podczas dzisiejszej konferencji szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.
Według założeń resortu, już na początku przyszłego miesiąca liczba nowych zakażeń ma przekroczyć 300 przypadków dziennie i dalej rosnąć.

Czytaj też: Czy Pomorzu grożą obostrzenia ze względu na liczbę szczepień?

Próg wyszczepienia wpłynie na poziom obostrzeńOznaczałoby to, że żółta strefa zaczynałaby się od progu 12 przypadków na 10 tys. mieszkańców, a strefa czerwona od 24 przypadków na 10 tys. mieszkańców.

Przedstawiciele resortu zdrowia zaznaczają, że są to wstępne propozycje, bowiem cały czas trwa opracowywanie wytycznych i przeliczanie wskaźników. Wiemy jednak, że decyzja o wprowadzeniu stref obostrzeń, będzie bazowała również na progu wyszczepienia populacji.

Czytaj też: MZ: obostrzenia covidowe najpierw w regionach z najniższą wyszczepialnością

- Będziemy chcieli brać pod uwagę wskaźnik wyszczepień. Jeśli dany region jest według liczby zakażeń klasyfikowany do konkretnej strefy, to jeżeli w tym regionie zaszczepienie jest powyżej średniego poziomu w kraju, to ta strefa będzie obniżona - tłumaczył minister Niedzielski.
Zaznaczył, że zaszczepienie ma bardzo ważny wpływ na poziom transmisji wirusa.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (259)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Forum

Wydarzenia

Wystawa Pająków
Wystawa Pająków
pokaz
maj 28-31.12
g. 10:00 - 20:00
Gdańsk, ARANEUS
#72 Samodzielny Harpuś Otomin Cygańska Łąka
#72 Samodzielny Harpuś Otomin...
impreza na orientację, trening
wrz 11-19
g. 10:30 - 16:30
Gdańsk
Dni solidarności z osobami chorującymi psychicznie
Dni solidarności z osobami...
festyn, wykład, warsztaty, badania
wrz 11-20
Trójmiasto